Pieniniai dantys atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį vaiko fiziniame, emociniame ir socialiniame vystymesi dėl daugelio priežasčių. Deja, daugeliui tėvų susidaro įspūdis, kad, kadangi jie ilgainiui iškrenta, nėra svarbu rūpintis pieniniais dantimis. Štai keletas priežasčių, kodėl pieniniai dantys yra labai svarbūs jūsų vaikui:
- Bendra sveikata ir mityba: Sveiki dantys yra būtini kramtyti; nesveiki sugedę dantys gali sukelti mitybos trūkumą. Negydomi ėduonies dantys gali sukelti sunkią infekciją, kuri gali greitai išplisti į kitas kūno vietas, pvz., smegenis ir kaklą, todėl reikia hospitalizuoti.
- Nuolatinių dantų išdėstymas ir padėtis: Pieniniai dantys taupo vietą, sulaiko vietą ir nukreipia suaugusiųjų dantis į tinkamą padėtį. Jei pieniniai dantys netenka per anksti, gretimi dantys gali nuslysti atviroje erdvėje ir sukurti nepakankamą erdvę suaugusiems dantims dygti, o tai gali sukelti susigrūdimą arba susitraukimą.
- Normalaus veido kaulų ir raumenų vystymosi skatinimas: Taip pat iš dalies atsakingas už sveikų suaugusiųjų dantų vystymąsi, nuolatinio danties užuomazgas yra arti pieninių dantų. Negydomi ėduonies pieniniai dantys, ėduonis greitai plinta infekcijos pavidalu link besivystančio suaugusio danties, trukdydamas jo vystymuisi ir sukeldamas nuolatinę žalą.
- Kalbos raida: Pieninių dantų buvimas ir padėtis padeda formuoti teisingą tarimą.
- Savigarba: Sugedę ar trūkstami dantys gali sukelti pasitikėjimo ir socialinio bendravimo stoką.
5 klaidos, kurias daro tėvai su savo vaikų dantimis
Jūs galite padėti išlaikyti sveiką vaiko burną, nedarydami šių klaidų:
- Atidėliojimas arba nesureikšminimas „gero kūdikio patikrinimui“.Amerikos vaikų odontologijos akademija (AAPD) rekomenduoja įkurti odontologijos namus iki vienerių metų. Rekomenduotina, kad vaikas pirmą kartą apsilankytų pas odontologą sulaukus vienerių metų arba per šešis mėnesius nuo pirmojo danties.
- Leisti kūdikius miegoti su buteliuku.
- Valymo trūkumas su dantų pasta ir siūlu – daugelis tėvų nežino įprastos burnos priežiūros namuose reikšmės.
- Kokybė prieš kiekybę didelio cukraus kiekio dieta- per daug saldžių gėrimų (sultys, aromatizuotas pienas, soda) ir užkandžiai, pavyzdžiui, vaisių užkandžiai, sausainiai ir saldainiai.
- Rentgeno spindulių atsisakymas. Dantų rentgeno spinduliai yra vertinga priemonė diagnozuojant dantų ligas.
Kaip pasirūpinti savo vaikų burnos sveikata
Būkite atidūs dėl smagaus šepetėlio, kad valymas būtų smagus, o ne mūšis! Štai keletas būdų, kaip padėti jūsų vaikui išlaikyti gerą burnos sveikatą:
- Nuvalykite kartu. Įprasti burnos priežiūros įpročiai daro įtaką, kai vaikai sensta, jie pasirenka įpročius, išmoktus iš tėvų ir globėjų.
- Pradėkite anksti. Kūdikių dantų keteros ir liežuvis turi būti dažnai nuvalomas drėgna marlės servetėle arba šluoste.
- Kai dantys pradeda dygti, naudokite amžiui tinkamus dantų šepetėlius ir dantų pastą bei laikykitės dviejų taisyklių: valykite du kartus per dieną, po dvi minutes, o tuomet naudokite dantų siūlą
- Prisiminti, vaikams iki trejų metų tereikia ryžių grūdelio dydžio dantų pastos su fluoru ir žirnio dydžio vaikams nuo 3 iki 6 metų.
Suplanuokite įprastą odontologo vizitą po pirmojo apsilankymo pas odontologą
Kaip ir įprasti suaugusiųjų apsilankymai, vaikai turi lankytis pas odontologą kas šešis mėnesius jei nenurodyta kitaip. Be burnos apžiūros, valymo ir gydymo fluoru, gali būti rekomenduojami rentgeno spinduliai, atsižvelgiant į didelę ertmių atsiradimo riziką. Rentgeno spinduliuose rizika yra labai mažas, nes švininės prijuostės ir didelės spartos skaitmeninės plėvelės naudojamos siekiant užtikrinti saugumą ir sumažinti vaiko spinduliuotės kiekį. Kad sumažintumėte vaiko nerimą dėl lankymosi pas odontologą, paruoškite vaiką prieš kelias dienas į vizitą pozityviai kalbėdami, skaitydami ar žiūrėdami vaizdo įrašus apie vizitą pas odontologą, o tai leis mažiau bijoti ir labiau pasitikėti savimi.
Naudokite savo odontologijos paslaugų teikėją kaip šaltinį
Kalbant apie vaiko burnos sveikatą, nekyla kvailų klausimų. Vaikų dantų priežiūra yra būtina norint suteikti vaikams tinkamą sveiko gyvenimo pagrindą nuo vaikystės iki paauglystės ir vėliau.
Odontologė ir šypsenos estetikos ekspertė, daugiau nei dešimtmetį padedanti žmonėms rūpintis savo dantų sveikata ir estetika. Simona specializuojasi prevencinėje odontologijoje, dantų gydyme ir šypsenos atkūrimo sprendimuose, taip pat aktyviai šviečia visuomenę apie burnos sveikatos svarbą.
Simona baigė odontologijos studijas Vilniaus universitete, kur buvo apdovanota už išskirtinę akademinę pažangą. Vėliau ji tęsė kvalifikacijos kėlimą tarptautiniuose kursuose, gilindamasi į estetinę odontologiją ir šiuolaikines dantų gydymo technologijas.
Dr. Petrauskienė rašo straipsnius apie pagrindines odontologijos temas: nuo dantų higienos patarimų iki dantų atkūrimo metodų ir šypsenos estetikos tendencijų. Jos tikslas – padėti žmonėms suprasti, kaip tinkamai rūpintis savo burnos sveikata ir pasiekti ilgalaikių rezultatų.