Androgenų trūkumo terapija (ADT) prostatos vėžiui gydyti

Androgenų trūkumo terapija (ADT) prostatos vėžiui gydyti

 

Jei jums ar jums rūpimiems žmonėms buvo diagnozuotas prostatos vėžys, tai gali būti nerimastingas metas. Yra tiek daug ko išmokti, kol susidorojate su netikrumo ir nerimo jausmais. Gydymo galimybės taip pat gali būti painios. Žinoma, jūsų gydytojas yra geriausias asmuo, kuris patars jūsų gydymo kursą. Tačiau žiniasklaidoje galite pamatyti pranešimų apie skirtingų gydymo tipų privalumus ir trūkumus. Liepą, JAMA vidaus medicina Amerikos medicinos asociacijos leidžiamas žurnalas paskelbė straipsnį apie prostatos vėžiu sergančių vyrų, kuriems taikoma androgenų trūkumo terapija (ADT), išgyvenamumo rezultatus. Autoriai teigė, kad, kai buvo skiriamas vienas, šis gydymas nepagerino vyrų, sergančių lokalizuotu prostatos vėžiu, išgyvenamumo rodiklių. (Tai reiškia, kad vėžys apsiriboja prostatos liauka ir nėra išplitęs į kitas kūno dalis. Šiuo metu apie 90 % naujų prostatos vėžio diagnozių yra lokalizuotos.) Šiame įraše apžvelgsime ADT pagrindus ir tyrimo autorių rūpesčius.

Kas yra androgenai?

Pirmiausia pakalbėkime apie tam tikrą terminiją. Kas tiksliai yra androgenai? Androgenai yra vyriški hormonai, tokie kaip testosteronas. Jie suteikia vyrams vyriškas lyties savybes, tokias kaip veido plaukai ir gilesnis balsas. Jie taip pat svarbūs vyro lytiniam potraukiui. Šiuos hormonus daugiausia gamina sėklidės, tačiau juos gamina ir antinksčiai. Androgenų problema yra ta, kad jie padeda augti prostatos vėžio ląstelėms. Androgenų trūkumo terapija, kartais vadinama hormonų terapija arba androgenų slopinimo terapija, yra skirta sustabdyti organizmo androgenų gamybą arba sustabdyti androgenų patekimą į prostatos vėžio ląsteles.

Kaip skiriamas ADT?

Yra keletas ADT administravimo būdų. Kai kurie metodai naudojami atskirai, o kai kurie naudojami kartu su kitais gydymo būdais. · Sėklidžių pašalinimas. Atliekant procedūrą, vadinamą orchiektomija, sėklidės pašalinamos chirurginiu būdu. Dėl to androgenų lygis gerokai sumažėja, todėl prostatos vėžio ląstelės gauna mažiau „kuro“. · Vaistai, mažinantys androgenų kiekį. Vaistai, tokie kaip liuteinizuojančio hormono atpalaiduojančio hormono (LHRH) analogai ir liuteinizuojančio hormono atpalaiduojančio hormono (LHRH) antagonistai, mažina sėklidžių gaminamo testosterono kiekį. · Antiandrogenai. Šie vaistai neleidžia androgenams prisijungti prie androgenų receptorių ląstelių, o tai reikalingas androgenams atlikti savo darbą. Jei androgenai negali prisijungti prie receptorių ląstelių, jie negali paskatinti prostatos vėžio ląstelių augimo.

Koks yra ADT šalutinis poveikis?

Deja, ADT gali turėti daug šalutinių poveikių, įskaitant erekcijos sutrikimą, lytinio potraukio praradimą, osteoporozę, nuovargį ir depresiją. Kitas šalutinis poveikis yra svorio padidėjimas, silpnesnis raumenų tonusas ir diabetas. Kai kuriems vyrams išsivysto metabolinis sindromas, kuris gali apimti aukštą kraujospūdį, aukštą cukraus kiekį kraujyje, aukštą cholesterolio kiekį ir kūno riebalų perteklių. Kai kuriuos iš šių poveikių galima gydyti arba valdyti. Jūsų gydytojas gali suteikti daugiau informacijos.

Ar ADT tinka visiems vyrams, sergantiems prostatos vėžiu?

Trumpas atsakymas į šį klausimą yra „nebūtinai“. Kiti gydymo būdai, tokie kaip chirurgija ar radiacija, gali būti tinkamesni. Daug kas priklauso nuo paciento sveikatos būklės ir vėžio stadijos. Gydytojas gali nuspręsti, kas geriausia konkrečiam asmeniui. Kai kurie mokslininkai, pavyzdžiui, autoriai JAMA vidaus medicina pirmiau minėtame tyrime, susirūpinę, kad ADT gali būti nenaudingas vyrams, sergantiems lokalizuotu prostatos vėžiu, ypač kai atsižvelgiama į šalutinį poveikį. Ši išvada pagrįsta tyrimu, kuriame dalyvavo daugiau nei 66 000 66 metų ar vyresnių vyrų, sergančių lokalizuotu prostatos vėžiu. Vidutiniškai 110 mėnesių stebėję vyrus, jie nustatė, kad pirminis ADT, skiriamas atskirai be kitokio gydymo, nebuvo susijęs su geresniu bendru ilgalaikiu išgyvenamumu ar prostatos vėžio specifiniu išgyvenamumu. Tyrėjas dr. Grace L. Lu-Yao iš Rutgerso vėžio instituto Naujajame Džersyje papasakojo „New York Times“.„Yra tiek daug šalutinių poveikių, susijusių su šia terapija, ir tikrai mažai įrodymų, patvirtinančių jos naudojimą. Manau, kad daugumai pacientų, sergančių lokalizuotu prostatos vėžiu, tai nėra geras pasirinkimas.

Ką turėtų daryti vyrai?

Jei nerimaujate dėl androgenų trūkumo terapijos, būtinai pasitarkite su gydytoju. Jis arba ji gali papasakoti daugiau apie jo vartojimo priežastis (arba ne), koks šalutinis poveikis gali pasireikšti ir kaip su juo susidoroti.x

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *