Anthrax: simptomai, gydymas, prevencija ir rizikos veiksniai

Anthrax: simptomai, gydymas, prevencija ir rizikos veiksniai

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-03-27

Anthrax yra infekcija, kurią sukelia Bacillus anthracis, gramteigiamas, lazdelės formos, sporų formuojantis bakterija. Bacillus anthracis yra plačiai paplitęs dirvožemyje ir gali užkrėsti naminius ar laukinius gyvūnus. Anthrax pasitaiko visose pasaulio dalyse. Dėl neseniai įvykusio protrūkio kaimyninėje šalyje, Tailande, ši liga sulaukė didesnio žmonių dėmesio ir sąmoningumo. Žmonės gali užsikrėsti anthrax kontaktuodami su užkrėstais gyvūnais ir jų produktais, tokiais kaip plaukai, vilna, mėsa ar pienas. Tačiau ši liga nesidaro perduodama iš žmogaus į žmogų.

Kaip įgyjamas anthrax?

Žmonės užsikrečia anthrax, kai Bacillus anthracis sporos patenka į organizmą. Sporos tada daigina ir dauginasi, plisdamos į tolimas kūno vietas. Be to, bakterija gamina toksinus, kurie sukelia sunkius simptomus. Anthrax gali patekti į organizmą per kvėpavimą, įpjovimus ar įbrėžimus ant odos, geriant ar valgant užkrėstą skystį ar maistą, ypač nepasterizuotą pieną ar netinkamai paruoštą mėsą. Be to, žmonės, dirbantys su gyvūnais ar jų produktais, yra didelės rizikos grupėje užsikrėsti anthrax.

Kokie yra anthrax simptomai?

Anthrax skirstomas į keturis tipus, kiekvienas su skirtingais simptomais, nes bakterinės sporos gali patekti į žmogaus organizmą įvairiais būdais. Simptomai gali būti klasifikuojami taip:

  1. Įkvėpimo anthrax yra sukeliamas kvėpuojant bakterijas į plaučius. Šis kelias yra dažnas tiems, kurie buvo veikiami užkrėstų gyvūnų produktų, tokių kaip vilnos apdorojimo pramonės darbuotojai. Įkvėpimo anthrax simptomai apima karščiavimą, drebulį, krūtinės spaudimą, kosulį, galvos skausmą, vėmimą, galvos svaigimą, gausų prakaitavimą, nuovargį ir raumenų skausmus.
  2. Odos anthrax dažnai kyla dėl užkrėstų įpjovimų ar įbrėžimų. Simptomas prasideda nuo niežtinčio guzelio, aplink kurį atsiranda patinimas. Žaizdos centras tampa juodas ir įdubęs, tačiau neskausmingas. Šie guzeliai dažniausiai pasirodo ant atvirų odos vietų veido, kaklo, rankų ir rankų.
  3. Žarnyno anthrax paprastai sukeliamas valgant netinkamai paruoštą maistą ar nepasterizuotą pieną, ypač šalyse, kuriose nėra įprastinių anthrax vakcinacijų ar gyvulių patikrinimų prieš skerdimą. Pažeisti asmenys paprastai jaučia karščiavimą, drebulį, gerklės skausmą naktį, užkimusį balsą, kaklo patinimą, padidėjusius kaklo limfmazgius, pykinimą ir vėmimą. Kartais gali pasireikšti kraujavimas iš vėmimo, paraudusios akys, pilvo skausmas, galvos skausmas, viduriavimas, kraujo praėjimas, išsiplėtęs pilvas ir apalpimas.
  4. Injekcijos anthrax yra retas, tačiau pranešama, kad jis pasitaiko heroiną vartojančių narkomanų tarpe. Simptomai apima karščiavimą, drebulį ir abscesus injekcijos vietoje. Injekcijos vietoje gali atsirasti guzas, kuris laikui bėgant virsta neskausmingu juodu šašu, aplink kurį atsiranda patinimas. Jei injekcija yra giliai po oda, gali išsivystyti poodiniai abscesai. Nors jis atrodo panašiai kaip odos anthrax, bakterijos, patekusios per injekciją, gali greitai plisti, kai pateks į kraują.

Kaip diagnozuojamas anthrax?

Gydytojai užduos klausimų apie būdingus simptomus ir įvertins riziką užsikrėsti anthrax, taip pat gali atlikti rentgeno ar CT tyrimą, kad patikrintų skysčio buvimą plaučiuose ar vidurių plonėjimą. Norint patvirtinti diagnozę, gydytojai gali atlikti tyrimus dėl anthrax antikūnų ir toksinų bei ištirti paciento kraują, odos pažeidimus, stuburo skystį, skreplius ar skystį plaučiuose prieš skiriant antibiotikus, kad padidintų galimybes aptikti anthrax bakterijas.

Kaip gydomas anthrax?

Anthrax gydomas antibiotikais, tokiais kaip penicilinas, doksiciklinas ar kinolonai. Be to, yra antibiotikų, turinčių dvigubą antitoksinį poveikį prieš anthrax bakterijų toksinus, tokių kaip klindamicinas ir linezolidas. Kai kurie pacientai, turintys sunkių klinikinių simptomų, gali reikalauti antibiotikų derinio. Pavyzdžiui, pacientams, sergantiems meningitu, reikės trijų antibiotikų tinkamam gydymui. Gydytojai taip pat gali skirti monocloninius antikūnus ir imunoglobulinus, specifinius anthrax, kad neutralizuotų anthrax toksinus. Vis dėlto tam tikri pacientai gali vis tiek patirti sunkių pasekmių po anthrax infekcijos, net jei organizmas visiškai pašalino visas anthrax bakterijas. Šiems pacientams gali prireikti intensyviosios terapijos ar intubacijos.

Kaip apsisaugoti nuo anthrax?

Venkite sergančių gyvūnų ir gyvūnų produktų, tokių kaip suvenyrai, pagaminti iš jų plaukų ar odos. Be to, rekomenduojama nesigerti nepasterizuoto pieno ar nevalgyti galimai užkrėstos mėsos, ypač netinkamai paruoštos. Asmenys, kurie buvo veikiami anthrax bakterijų, nesukeldami simptomų, turėtų vartoti doksicikliną arba kinoloną 60 dienų kaip profilaktinę priemonę po eksponavimo.

Ar yra anthrax vakcina?

Anthrax vakcinos yra prieinamos tam tikroms didelės rizikos grupėms, tokioms kaip kariškiai, laboratorijų darbuotojai ar gyvūnų prižiūrėtojai. Nurodymai dėl anthrax vakcinų apima žmones, kurie įtariami, kad buvo veikiami anthrax sporų, turinčius akivaizdžių simptomų ir patvirtintus, kad turi anthrax. Jei įtariate, kad jūs ar jūsų augintiniai esate rizikoje užsikrėsti anthrax, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad praneštumėte apie savo simptomus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *