Svorio mažinimo papildai, dar vadinami „riebalų degintojais“, yra populiarūs mūsų kultūroje, kuri dažnai apsėsta kūno dydžio. Amerikiečiai per metus išleidžia daugiau nei 2 milijardus dolerių riebalų degintojų papildams. Tačiau ar jie iš tiesų veiksmingi ir, svarbiausia, ar saugūs?
Kas yra riebalų degintojai?
Riebalų degintojai yra maisto papildai, kuriuose gali būti natūralių ar sintetinių junginių. Jie dažniausiai reklamuojami kaip produktai, padedantys mesti svorį ir formuoti kūną.
Ar riebalų degintojai veikia?
Atsakymas – galbūt. Tačiau nereikėtų tikėtis stebuklų.
Nepaisant pavadinimo, riebalų degintojai iš tiesų nepašalina riebalų ląstelių. Vietoje to, jie bando skatinti svorio mažėjimą kitais būdais, pavyzdžiui:
- Didindami medžiagų apykaitą, kad sudegintumėte daugiau kalorijų.
- Mažindami riebalų, kuriuos įsisavina žarnynas, kiekį.
- Slopindami apetitą, kad suvartotumėte mažiau kalorijų.
Nors kai kurie ingredientai yra susiję su nedideliu svorio mažėjimu, dauguma šių papildų nėra kruopščiai išbandyti moksliniais tyrimais. Be to, riebalų degintojų nereglamentuoja JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA), todėl gamintojai gali teigti, ką tik nori, net jei neturi įrodymų savo teiginiams pagrįsti.
Dažniausiai naudojami ingredientai riebalų degintojuose
Riebalų degintojai gali turėti daugybę sudedamųjų dalių, įskaitant augalinius ekstraktus ir sintetinius junginius. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių:
Kofeinas
Kofeinas stimuliuoja nervų sistemą ir gali padėti deginti kalorijas. Tačiau riebalų degintojai gali turėti daug didesnį kofeino kiekį nei natūralūs šaltiniai, kaip kava ar arbata, o tai gali sukelti nervingumą, nemigą ir net pavojingai aukštą širdies ritmą.
Žaliosios arbatos ekstraktas
Žaliosios arbatos ekstraktai gali padėti deginti kalorijas ir sumažinti riebalų įsisavinimą iš maisto. Tačiau svorio mažėjimas yra nedidelis, ir greitas pasivaikščiojimas galėtų būti veiksmingesnis.
Karnitinas
Karnitinas skatina medžiagų apykaitą ir suteikia energijos. Jis natūraliai randamas mėsoje ir pieno produktuose, taip pat gaminamas kepenyse ir inkstuose. Tačiau per didelis karnitino kiekis gali sukelti pykinimą, viduriavimą ar nemalonų kūno kvapą.
Yohimbe
Šis augalinės kilmės junginys kilęs iš visžalio medžio žievės. Nors jis dažnai įtraukiamas į svorio mažinimo papildus, mokslinių įrodymų apie jo veiksmingumą beveik nėra. Be to, Yohimbe gali sukelti galvos skausmus, nerimą, padidėjusį kraujospūdį ir net rimtų širdies ar inkstų problemų.
Tirpioji ląsteliena
Kai kurie papildai naudoja tirpiąją ląstelieną, kuri padeda sumažinti apetitą ir riboja riebalų įsisavinimą. Dažniausiai naudojami šaltiniai yra beta-gliukanai, gliukomananas ir guaro guma.
Kiti ingredientai
Riebalų degintojai taip pat gali turėti:
- Kapsicino.
- Chromo.
- Konjuguotos linolo rūgšties.
- Forskolino.
- Fukoantino.
- Garcinia cambogia.
- Aviečių ketonų.
- Jūros dumblių.
Kadangi daugelyje papildų yra dešimtys ingredientų, sunku tiksliai pasakyti, kaip jie paveiks jūsų sveikatą.
Ar verta naudoti riebalų degintojus?
Ekspertai nerekomenduoja naudoti nereceptinių riebalų degintojų. Jie dažnai nėra efektyvūs, o jų saugumas nėra garantuotas. Vietoj to, geriau rinktis sveikesnes ir saugesnes alternatyvas – subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenimo būdą. Jei svarstote apie svorio mažinimo papildus, būtinai pasitarkite su gydytoju.
Ar riebalų degintojai yra saugūs?
Riebalų degintojai turi nemažai trūkumų: jie nėra reglamentuoti, jų sudėtyje gali būti abejotinų ingredientų, o jų veiksmingumas mažai tikėtinas. Be to, kai kurie iš jų gali būti pavojingi sveikatai.
Jeigu svarstote naudoti šiuos papildus, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Daugelis pacientų ne visada atskleidžia, kokius papildus vartoja, tačiau riebalų degintojų sudedamosios dalys gali sąveikauti su vaistais ir sukelti rimtų sveikatos problemų.
Natūralūs būdai deginti riebalus
Vietoje riebalų degintojų papildų verta apsvarstyti natūralius sprendimus, tokius kaip tinkama mityba ir gėrimai, kurie gali padėti skatinti svorio mažėjimą.
Kava ir žalioji arbata
Vietoj papildų su kofeinu ar žaliosios arbatos ekstraktu geriau rinktis kelias puodelius šviežiai užplikytos kavos ar žaliosios arbatos. Tokiu būdu galima išvengti per didelio dozavimo ir galimų šalutinių poveikių. Tačiau venkite pridėti daug grietinėlės ar cukraus, ypač jei jūsų tikslas yra mesti svorį.
Baltymai
Mūsų organizmas turi daugiau dirbti, kad suvirškintų baltymus, palyginti su angliavandeniais ar riebalais. Tai padidina medžiagų apykaitą ir padeda kontroliuoti apetitą.
Vis dėlto, per daug baltymų gali reikšti perteklinį kalorijų suvartojimą, kuris veda prie svorio didėjimo, o ne mažėjimo. Matteo rekomenduoja rinktis baltymus iš maisto, o ne papildų. Puikūs liesų baltymų šaltiniai yra vištiena, kalakutiena, kiaušiniai ir žuvis.
Skaidulos
Skaidulos yra puiki priemonė siekiant sumažinti riebalų kiekį, tačiau geriausia jų gauti iš maisto produktų, o ne papildų. Maistinės skaidulos geriau pasisavinamos iš natūralių šaltinių. Laimei, rinkoje gausu skaidulomis praturtintų skanių produktų.
Svarbiausia – subalansuotas požiūris
Natūralūs sprendimai, tokie kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir tinkami gėrimai, gali būti efektyvesni ir saugesni nei riebalų degintojų papildai. Jei vis dar svarstote apie papildus, būtinai pasitarkite su sveikatos specialistu.
Šaltiniai:
- Fat Burner Supplements: What Are They, Do They Work, and More – WebMD
- Dietary Supplements for Weight Loss – Health Professional Fact Sheet
- Weight Control | NCCIH – National Center for Complementary and Integrative Health
- Dietary supplements for weight loss – Mayo Clinic
- Fat-Burning Foods: Blueberries, Green Tea, and More – WebMD
Sveikos mitybos ekspertė ir sertifikuota mitybos specialistė, besispecializuojanti subalansuotos mitybos sprendimuose siekiant sveikatos tikslų, tokių kaip svorio metimas, energijos atstatymas ar geresnė bendra savijauta. Šiuo metu Agnė yra pagrindinė mitybos skilties autorė sveikatingumo platformoje „Sveikatos Rūmai“.
Agnė baigė maisto mokslų ir mitybos bakalauro studijas Vilniaus universitete, o vėliau įgijo magistro laipsnį Londono Karalienės Marijos universitete, kur gilinosi į mitybos planavimą ir metabolizmo valdymą. Studijų metu ji dalyvavo moksliniuose tyrimuose, kurie analizavo, kaip mitybos pokyčiai gali paveikti ilgalaikę sveikatą.
Jos straipsniuose ir rekomendacijose akcentuojamas praktinis ir į žmogų orientuotas požiūris į sveiką mitybą. Agnė tiki, kad sveikas maistas neturi būti sudėtingas ar brangus, todėl ji specializuojasi paprastų, lengvai pritaikomų patarimų dalijimu, kurie padeda siekti ilgalaikių rezultatų.
Agnė yra sukaupusi didelę patirtį dirbdama su žmonėmis, norinčiais koreguoti savo mitybą metant svorį, valant organizmą ar paprasčiausiai stiprinant imunitetą. Jos tikslas – padėti žmonėms atsisakyti kraštutinių dietų ir atrasti tvarų bei malonų mitybos būdą.
Kai ji nerašo straipsnių ar nesupažindina skaitytojų su naujausiais mitybos tyrimais, Agnė mėgsta gilintis į sveikatos ir maisto ryšį, tyrinėti mitybos mitus ir mokytis naujų būdų, kaip maistas gali padėti jaustis geriau kasdien.