Nerimaujate, kad jūsų sinusinė infekcija ir užgulta nosis gali būti užkrečiamos? Čia yra tinklaraštis, kuris padės geriau suprasti. Apskritai sinusų infekcijos gali būti užkrečiamos, jei jas sukelia virusai. Šiomis virusinėmis sinusų infekcijomis galima užsikrėsti čiaudint, kalbant ar kosint. Tačiau, nors ir rečiau, bakterinės sinusų infekcijos paprastai nėra užkrečiamos. Bakterinės sinusų infekcijos dažnai atsiranda kaip antrinė infekcija po virusinės infekcijos arba dėl kitų veiksnių, tokių kaip alergijos ar struktūrinės sinusų problemos. Tinkama higiena, pavyzdžiui, reguliarus rankų plovimas ir uždengimas kosint ar čiaudint, apsaugo nuo sinusų infekcijų plitimo.
Ar sinusinės infekcijos yra užkrečiamos?
Sinusitą ar sinusų infekcijas gali būti sunku toleruoti, nes jie sukelia spaudimo jausmą veide ir verčia susimąstyti, ar galite jį perduoti kitiems savo šeimos nariams ar draugams. Atsakymas yra taip. Tačiau daug kas priklausys nuo to, kas tai sukėlė. Jūs dažnai nežinote.
Virusai
Čia kyla klausimas: ar virusinės sinusų infekcijos yra užkrečiamos? Atsakymas yra taip. Virusai dažnai sukelia sinusų infekcijas; jie gali būti užkrečiami kaip ir kitos infekcijos, pavyzdžiui, peršalimas. Jei sergate sinusine infekcija, labai svarbu laikytis higienos įgūdžių. Nusiplaukite rankas, kosėkite, čiaudykite į alkūnės išlinkį ir dezinfekuojančiomis servetėlėmis nuvalykite dažnai liečiamus daiktus, pavyzdžiui, šviesos jungiklius ir durų rankenas. Be to, nors trumpai galite būti užkrečiamas, venkite kontakto su sveikais šeimos nariais.
Bakterijos
Bakterijos gali išsivystyti ir sukelti infekciją, kai sinusai yra užsikimšę ir užpildyti gleivėmis. Didesnė tikimybė susirgti bakteriniu sinusitu, jei sinusinė infekcija išlieka ilgiau nei 10–14 dienų. Jei jūsų infekcijos šaltinis yra bakterijos, negalite jos platinti.
Kitos priežastys
Lėtinis sinusitas gali trukti mažiausiai 12 savaičių ir paveikia kai kuriuos žmones. Dažnai kalta alergija. Rizika padidėja, jei nosyje yra polipų arba iškrypusi pertvara (kreiva sienelė, skirianti šnerves). Sinusitą kartais gali sukelti cigarečių dūmai, sausas oras ar užterštas oras. Geriausia vengti tiesioginio kontakto su kitais ir planuoti vizitą su gydytoju, nes galbūt nežinote, kas sukelia sinusitą.
Ar sinusų infekcijos nuo alergijos yra užkrečiamos?
Sinusinės infekcijos, kurias sukelia alergija, paprastai nėra užkrečiamos. Kai imuninė sistema reaguoja į žiedadulkes, dulkių erkutes ar naminių gyvūnėlių pleiskanas, išsivysto alergija. Su alergija susijęs sinusų uždegimas, dažnai vadinamas alerginiu rinitu arba šienlige, gali atsirasti dėl alergijos. Negydomas alerginis rinitas kartais gali išsivystyti į sinusų infekciją. Tačiau sinusinė infekcija nėra užkrečiama, nes jos nesukelia virusinis ar bakterinis agentas. Svarbu pažymėti, kad nors pati sinusinė infekcija gali būti neužkrečiama, jei ja sergantis asmuo turi kitų simptomų, pvz., peršalimo ar gripo, šios lydinčios ligos gali būti infekcinės.
Ar lėtinis sinusitas yra užkrečiamas?
Lėtinis sinusitas paprastai nėra užkrečiamas. Lėtinis sinusitas yra nuolatinis sinusų uždegimas, kuris trunka mažiausiai 12 savaičių, dažnai sukeliamas nuolatinių problemų, tokių kaip alergija, nosies polipai ar struktūriniai anomalijos. Skirtingai nuo ūminio sinusito, kurį dažniausiai sukelia virusinės ar bakterinės infekcijos ir kuris gali būti užkrečiamas, lėtinis sinusitas paprastai nėra susijęs su infekciniu sukėlėju. Labiau tikėtina, kad tai yra pagrindinių neinfekcinių veiksnių rezultatas. Tačiau svarbu pažymėti, kad ūminė liga gali būti užkrečiama, jei lėtinį sinusitą lydi ūmi infekcija, pvz., bakterinė superinfekcija. Tokiais atvejais užkrečiamumas būtų susijęs su kritine liga, o ne su lėtiniu sinusitu.
Kiek laiko užkrečiama sinusų infekcija?
Užkrečiamas virusinės sinusų infekcijos laikotarpis paprastai trunka tol, kol žmogus patiria simptomus. Priklausomai nuo infekcijos intensyvumo ir paciento imunologinio atsako, tai gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Per tą laiką užsikrėtęs asmuo turi laikytis gerų higienos įpročių, kad sumažintų ligos perdavimo riziką kitiems. Nors infekcinė fazė paprastai yra trumpesnė nei virusinės infekcijos, bakterijų sukelta sinusinė infekcija taip pat gali būti užkrečiama. Antibiotikai gali būti naudojami bakterinėms sinusų infekcijoms gydyti, o tai gali padėti sutrumpinti ligos trukmę ir sumažinti tikimybę, kad ji išplis kitiems žmonėms. Kai žmonės bent 24 valandas vartojo antibiotikus ir jų simptomai pagerėjo, jie dažniausiai nebeužkrečiami. Tačiau labai svarbu užbaigti visą antibiotikų kursą, kaip paskyrė sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas, net jei simptomai pagerėjo prieš baigiant gydymą.
Ar turėčiau likti namuose, jei turiu sinusų infekciją?
Sinusinės infekcijos gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant nosies užgulimą, veido skausmą ar spaudimą, galvos skausmą ir kosulį. Šiuos simptomus gali sukelti virusinė ar bakterinė infekcija arba kiti veiksniai, tokie kaip alergija ar aplinkos dirgikliai. Jei sergate sinusine infekcija, ar turėtumėte likti namuose, priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant simptomų sunkumą, infekcijos tipą ir aplinkybes.
Ūminis virusinis sinusitas
Jei sinusų infekciją sukelia virusinė infekcija, pvz., peršalimas, apsvarstykite galimybę likti namuose, kol simptomai pagerės. Kol pasireiškia simptomai, kurie gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių, virusinės sinusų infekcijos paprastai yra užkrečiamos. Jei kas nors dirba srityje, kurioje reikia dažnai bendrauti su kitais, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros ar vaikų priežiūros, buvimas namuose gali padėti sumažinti riziką užkrėsti kitus. Gydytojas gali pasiūlyti vaistų, padedančių gydyti sinusų infekciją, jei dėl to kalta bakterinė infekcija. Tačiau būtina atsiminti, kad antibiotikai veikia tik prieš bakterines ligas – jie neturi įtakos virusinėms infekcijoms. Antibiotikai nepadės, jei virusas sukelia sinusų infekciją, todėl vis tiek galite pagalvoti, ar nelikti, kol simptomai išnyks.
Ūminis bakterinis sinusitas
Net jei pradėjote vartoti antibiotikus nuo bakterinės sinusinės infekcijos, likti namuose, kol simptomai nepagerės, yra gera idėja. Tai gali padėti užkirsti kelią ligos plitimui kitiems ir leisti greičiau pailsėti bei pasveikti. Jei dirbate arba lankotės mokykloje, labai svarbu laikytis darbdavio ar mokyklos nurodymų, kaip likti namuose dėl ligos. Kai kuriose darbo vietose ir mokyklose galioja politika, pagal kurią darbuotojai ar studentai turi likti namuose, jei jiems pasireiškia specifiniai simptomai, pvz., karščiavimas ar kvėpavimo takų simptomai.
Ar sinusinė infekcija yra užkrečiama vartojant antibiotikus?
Jei sergate bakterine sinusine infekcija ir vartojate antibiotikus, vis tiek galite būti užkrečiamas, kol antibiotikai nesuveikė ir pašalins ligą. Antibiotikai gydo bakterines ligas; jie neveiksmingi prieš virusines infekcijas. Kai sergate bakterine sinusine infekcija, bakterijos gali išplisti į kitus kvėpavimo takų lašeliais, pavyzdžiui, kosint ar čiaudint. Jūs vis tiek galite būti užkrečiamas net vartodami antibiotikus, kol bakterijos išnyks. Infekcinio laikotarpio trukmė gali keistis atsižvelgiant į įvairius veiksnius, pvz., infekcijos sunkumą, ligą sukeliančių bakterijų tipą ir imuninės sistemos reakciją. Net jei pradedate jaustis geriau, geriau ir toliau vartoti antibiotikus, kad infekcija išnyktų ir sumažėtų tikimybė, kad ji užsikrės kitiems. Jei dirbate arba lankotės mokykloje, labai svarbu laikytis darbdavio ar mokyklos nurodymų, kaip likti namuose dėl ligos. Kai kuriose darbo vietose ir mokyklose galioja politika, pagal kurią darbuotojai ar studentai turi likti namuose, jei jiems pasireiškia specifiniai simptomai, pvz., karščiavimas ar kvėpavimo takų simptomai.
DUK apie sinusinę infekciją
Ar galiu eiti į darbą su sinusine infekcija?
Jei jūsų simptomai yra lengvi ir dirbate mažai rizikingą darbą, galite eiti į darbą. Tačiau jei turite sunkių simptomų arba dirbate didelės rizikos darbą, pvz., sveikatos priežiūros paslaugas, geriausia likti namuose, kad išvengtumėte infekcijos plitimo. Norint sumažinti ligos plitimo tikimybę, labai svarbu laikytis elementarios higienos.
Ar po nosies lašinimo yra užkrečiama?
Lašinimas po nosies nėra užkrečiamas. Tai sukelia per didelis gleivių susikaupimas gerklės gale ir gali atsirasti dėl įvairių būklių, įskaitant alergijas, sinusų infekcijas ir peršalimą. Tačiau pagrindinės ligos, sukeliančios lašėjimą iš nosies, pavyzdžiui, peršalimas ar sinusų infekcijos, gali būti užkrečiamos ir plisti kvėpavimo takų lašeliais.
Kaip nustatyti, ar sinusų infekcija yra virusinė ar bakterinė?
Virusinės sinusų infekcijos, kurios dažnai lydi peršalimo ligos, simptomai gali būti nosies užgulimas, sloga ir gerklės skausmas. Viruso sukelta infekcija paprastai trunka savaitę. Bakterinių sinusų infekcijų simptomai dažnai būna sunkesni. Tai tirštos, spalvotos išskyros iš nosies, veido spaudimas ir skausmas bei karščiavimas. Bakterinė sinusinė infekcija trunka 7–10 dienų ar net ilgiau.