Baltas liežuvis: 6 priežastys ir kaip jo atsikratyti

Baltas liežuvis: 6 priežastys ir kaip jo atsikratyti

Balta liežuvis yra būklė, kai liežuvis įgauna baltą dangą ant dalies ar viso viršutinio paviršiaus. Be baltos dangos, galite patirti blogą burnos kvapą, „plaukuotą” liežuvį ar sudirginimą. Nors balta liežuvis atrodo nepatraukliai, ji dažniausiai yra nekenksminga ir laikina. Jei ši būklė trunka ilgiau nei kelias savaites arba atsiranda skausmas ar sunkumai valgant bei kalbant, kreipkitės į gydytoją.

Kas yra baltas liežuvis?

Balta liežuvis pasireiškia, kai ant liežuvio susidaro storas baltas sluoksnis. Ši danga gali apimti visą liežuvio paviršių, būti tik ant galinės dalies ar atsirasti dėmėmis. Nors tai gali atrodyti nerimą keliančiai, paprastai tai yra įstrigusių bakterijų, maisto likučių (pavyzdžiui, cukraus) ar negyvų ląstelių ženklas.

Kartais balta liežuvis gali atsirasti kartu su kita būkle, vadinama juoduoju plaukuotu liežuviu. Šiuo atveju, maisto dalelės, negyvos ląstelės ir bakterijos sukelia liežuvio patamsėjimą ir „plaukuotumą”, o ne baltą dangą.

Nors balta liežuvis turi kelias priežastis, ji dažniausiai išnyksta per kelias savaites. Jei liežuvio būklė išlieka ilgiau ar trukdo valgyti bei kalbėti, būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.

Kodėl mano liežuvis yra baltas?

Balta danga ant liežuvio gali atsirasti, kai bakterijos ir maisto dalelės įstringa tarp mažų iškilimų ant liežuvio paviršiaus, vadinamų papilomis. Papilos yra iškilusios, todėl jų paviršiuje gali kauptis įvairios dalelės. Papilos gali išsipūsti ir užsikrėsti, sukeldamos blogą burnos kvapą ir nemalonų skonį burnoje.

Baltos liežuvio dangos priežastys

  • Prasta burnos higiena: Nevalant, nevalant dantų siūlu ar nešveisiant liežuvio reguliariai.
  • Rūkymas, garinimas ar tabako kramtymas.
  • Daugiau nei vieno alkoholio gėrimo kasdienis vartojimas, kuris sukelia dehidrataciją.
  • Protezo nešiojimas arba liežuvio pažeidimas aštriais daiktais.
  • Antibiotikų vartojimas, kuris gali sukelti grybelinę infekciją burnoje.
  • Prasta mityba, kurioje trūksta vaisių ir daržovių bei yra per daug minkšto maisto.
  • Kvėpavimas per burną.
  • Sausa burna, kurią sukelia sveikatos būklės arba vaistų vartojimas (pvz., raumenų atpalaiduojančių ar tam tikrų vėžio gydymo priemonių).

Baltos liežuvio dangos simptomai gali būti susiję su keliomis ligomis

  • Geografinis liežuvis: Būklė, kai ant liežuvio atsiranda raudonų dėmių su baltais kraštais. Dažniau pasireiškia žmonėms, sergantiems egzema, psoriaze, 1 tipo diabetu arba reaktyviuoju artritu.
  • Leukoplakija: Leukoplakija yra būklė, kai dėl dirgiklių, tokių kaip tabakas ir alkoholis, susidaro storos baltos dėmės burnoje. Ši būklė taip pat gali atsirasti dėl uždegiminių ligų ar dirginimo, kurį sukelia protezai. Leukoplakija gali paveikti visas burnos sritis, įskaitant liežuvį, skruostus ir dantenas.
    Leukoplakija pasireiškia kaip storos baltos dėmės, kurių negalima nuvalyti. Kartais šios dėmės gali būti raudonos ir baltos spalvos derinio. Leukoplakiją turėtų stebėti sveikatos priežiūros specialistas, kad įsitikintų, jog būklė nepablogėja. Gydytojas gali rekomenduoti sumažinti alkoholio vartojimą arba visiškai mesti rūkyti. Kai kuriais atvejais gydytojas gali nuspręsti chirurgiškai pašalinti dėmes, jei jų būklė kelia nerimą arba rizikuoja vystytis į vėžį.
  • Oralinė kerpligė: Burnos kerpligė yra lėtinė uždegiminė būklė, paveikianti burną, liežuvį, lūpas, vidinę skruostų pusę ir dantenas. Būklė gali pasireikšti baltais, nėriniuotais odos plotais, opomis, skausmu, diskomfortu, deginimo pojūčiu, patinimu ir paraudimu. Burnos kerpligė yra lėtinė, todėl dažnai gydytojas arba odontologas tiesiog stebi, kad pažeidimai tinkamai gyja. Sunkesniais atvejais gydytojas gali paskirti vietinių arba geriamųjų kortikosteroidų, kad sumažintų uždegimą ir palengvintų simptomus.
  • Burnos pienligė: Burnos pienligė yra dar viena būklė, dėl kurios liežuvis gali atrodyti baltas. Tai grybelinė infekcija, sukelta Candida grybelio. Simptomai apima baltas arba gelsvas dėmes burnoje ir ant liežuvio, nemalonų skonį arba skonio praradimą, skausmą, ypač valgant ar geriant, bei paraudimą ar jautrumą. Gydymas paprastai apima priešgrybelinius vaistus, kurie tepami burnos viduje 1–2 savaites, kol būklė praeina. Sunkesniais atvejais gydytojas gali skirti geriamuosius arba intraveninius priešgrybelinius vaistus..
  • Sifilis: Lytiniu keliu plintanti infekcija (LPI), kuri gali pasireikšti balta liežuvio danga.

Retais atvejais balta liežuvis gali būti burnos vėžio simptomas.

Kaip gydomas baltas liežuvis?

Paprastai balta liežuvis išnyksta be gydymo per kelias savaites. Tačiau, jei jis trunka ilgiau arba norite greičiau atsikratyti, gydymo metodai gali skirtis priklausomai nuo simptomų ir priežasčių.

Liežuvio bėrimas

Dažniausiai bėrimai praeina be gydymo. Jei bėrimas yra susijęs su burnos kerplige ir nepraeina, gydytojas gali skirti steroidinių burnos skalavimo skysčių arba steroidinių purškalų, kad sumažintų simptomus, tokius kaip deginimas ar dantenų skausmas.

Infekcijos

Esant grybelinėms infekcijoms, pvz., burnos pienligei, gydytojas gali skirti priešgrybelinius vaistus, tokius kaip flukonazolis (Diflucan®) arba nistatinas (Nystop®).

Jei baltas liežuvis atsirado dėl sifilio, reikės antibiotikų (penicilino), kad būtų sunaikintos bakterijos.

Baltos dėmės

Geografinio liežuvio baltos dėmės neturi rizikos tapti vėžinėmis. Gydymas daugiausia apima simptomų palengvinimą. Pvz., vengiant maisto ir gėrimų, kurie sukelia skausmą. Priešgrybelinis gydymas taip pat gali padėti palengvinti simptomus.

Jei yra rizika, kad leukoplakijos dėmės gali tapti vėžinėmis, gydytojas gali jas pašalinti, naudodamas skalpelį, lazerį arba (retais atvejais) krioterapiją (užšaldant skystu azotu). Ši procedūra padės užkirsti kelią vėžinių ląstelių vystymuisi liežuvyje.

Ką galite padaryti namuose, kad gydytumėte baltą liežuvį?

Dauguma žmonių gali atsikratyti balto liežuvio laikydamiesi geros burnos higienos ir gerdami pakankamai skysčių, kad išvengtų dehidratacijos. Štai keletas patarimų, kuriuos galite išbandyti namuose:

  • Gerkite bent aštuonias stiklines vandens per dieną.
  • Naudokite minkštą dantų šepetėlį dantims valyti.
  • Valykite liežuvį arba naudokite liežuvio gremžiklį, kad pašalintumėte baltą dangą.
  • Naudokite švelnią fluoro dantų pastą ir burnos skalavimo skystį.
  • Venkite toksinių medžiagų, tokių kaip cigaretės ir elektroninės cigaretės.
  • Venkite maisto, kuris gali dirginti burną, pvz., aštrių, sūrių, rūgščių ar labai karštų produktų.
  • Jei jaučiate skausmą ar diskomfortą, galite vartoti nereceptinius skausmą malšinančius vaistus.

Kaip gydomas baltas liežuvis

Kaip išvengti balto liežuvio

Nors ne visada galima išvengti balto liežuvio, galite imtis tam tikrų veiksmų, kad sumažintumėte šios būklės riziką. Pagrindinis būdas – praktikuoti gerą burnos higieną.

Burnos higienos patarimai

  • Naudokite minkštą dantų šepetėlį.
  • Naudokite dantų pastą su fluoru.
  • Valykite dantis du kartus per dieną.
  • Naudokite fluoro skalavimo skystį kasdien.
  • Valykite dantis siūlu bent kartą per dieną.

Kiti patarimai, kaip išvengti balto liežuvio

  • Lankykitės pas savo odontologą kas šešis mėnesius profilaktinei apžiūrai ir dantų valymui.
  • Venkite tabako gaminių ir sumažinkite alkoholio vartojimą.
  • Valgykite įvairialypę mitybą, kurioje gausu šviežių vaisių ir daržovių.

Šie įpročiai gali padėti sumažinti riziką susirgti baltu liežuviu ir išlaikyti gerą burnos sveikatą.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *