Busulfanas yra vienas iš chemoterapinių vaistų, mažinančių kraujo vėžio simptomus, ypač lėtinė milocitinė leukemija . Šis vaistas tiekiamas tablečių ir intraveninių skysčių pavidalu. Busulfanas veikia prisijungdamas prie vienos vėžio ląstelės DNR grandinės, todėl ląstelė negali dalytis. Šis veiksmas slopins vėžinių ląstelių augimą ir plitimą organizme. Busulfanas taip pat gali būti naudojamas kaulų čiulpų sutrikimams, pvz., vera policitemijai, gydyti ir kaip parengiamojo gydymo dalis pacientams, sergantiems lėtine mieloleukemija, kuriems bus atlikta kaulų čiulpų transplantacija. Busulfano prekių ženklai : Myleran, Busulfex
Kas yra Busulfanas?
Grupė | Citotoksinė chemoterapija |
Kategorija | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Neleidžia augti ir plisti vėžio ląstelėms |
Naudojama | Suaugusieji ir vaikai |
Busulfanas nėščioms ir maitinančioms motinoms | D kategorija: Yra teigiamų įrodymų apie pavojų žmogaus vaisiui, tačiau gautos naudos dydis gali būti didesnis už riziką, pavyzdžiui, sprendžiant gyvybei pavojingas situacijas. Dar nežinoma, ar busulfanas patenka į motinos pieną, ar ne. Jei maitinate krūtimi, nevartokite šio vaisto prieš tai nepasitarę su gydytoju. |
Vaisto forma | Tabletės ir injekcijos |
Įspėjimai prieš vartojant busulfaną
- Nevartokite ir nevartokite busulfano, jei buvo alergija šiam vaistui ar kitiems citotoksiniams chemoterapiniams vaistams.
- Pasakykite gydytojui, jei buvote taikyta spindulinė terapija arba gydymas kitais chemoterapiniais vaistais.
- Pasakykite gydytojui, jei anksčiau vartojote Busulfan, bet vėžys nepagerėjo.
- Pasakykite gydytojui, jei anksčiau buvo kraujo ar kaulų čiulpų sutrikimų, tokių kaip trombocitopenija, neutropenija, anemija, talasemija arba mieloproliferacinė liga.
- Pasakykite gydytojui, jei sergate imuninės sistemos silpnumu, epilepsija, galvos trauma arba plaučių ir kvėpavimo sutrikimais.
- Pasakykite gydytojui, jei esate nėščia, maitinate krūtimi arba planuojate nėštumą.
- Pasakykite gydytojui, jei planuojate nėštumą, nes busulfanas gali turėti įtakos vyrų ir moterų lytinių organų vaisingumui.
- Jei po busulfano vartojimo pasireiškė alerginė reakcija į vaistą arba perdozavote, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Dozavimas ir vartojimo taisyklės Busulfanas
Busulfano dozę paskirs gydytojas pagal paskirtį. Toliau pateikiamas paaiškinimas:
Lėtinės mielocitinės leukemijos įveikimas
Busulfanas yra tablečių pavidalu su šiomis dozėmis:
- Suaugusiesiems: pradinė dozė 0,66 mg/kg per parą, didžiausia 4 mg per parą, 3 savaites. Dozes galima keisti pagal gydytojo rekomendacijas.
- Vaikai: tokia pati kaip suaugusiųjų dozė.
Pasiruošimas prieš kaulų čiulpų transplantaciją
Busulfanas yra tablečių pavidalu su šiomis dozėmis:
- Suaugusiesiems: 1 mg / kg, kas 6 valandas, 4 dienas, pradedant 7 dienas prieš transplantaciją.
- Vaikai: Didžiausia dozė 37,5 mg/m2, kas 6 valandas, 4 dienas, pradedant 7 dienas prieš transplantaciją.
Ruošiantis kaulų čiulpų transplantacijai, busulfano vartojimas derinamas su kitu chemoterapiniu vaistu ciklofosfamidu. Ciklofosfamidas skiriamas 2 dienas, pradedant 24 valandas po busulfano vartojimo pabaigos. Pacientams, kurie ruošiasi kaulų čiulpų persodinimo operacijai, busulfanas taip pat gali būti švirkščiamas į veną. Dozė parenkama atsižvelgiant į paciento būklę. Busulfaną injekcijų forma gali skirti tik gydytojas arba medicinos personalas, prižiūrimas gydytojo.
Vera policitemijos gydymas
Busulfanas yra tablečių pavidalu su šiomis dozėmis:
- Suaugusiesiems: 4-6 mg per parą, 4-6 savaites. Vartojant vaistą, visada reikia stebėti kraujo būklę, ypač kraujo gabalėlių (trombocitų) skaičių.
- Vaikai: dozę nustato gydytojas, atsižvelgdamas į paciento būklę.
Kaip teisingai vartoti busulfaną
Busulfano tabletes vartokite pagal gydytojo nurodymus ir vartojimo instrukcijas ant vaistų pakuotės. Norint pasiekti optimalų poveikį, pacientams patariama vartoti vaistą kiekvieną dieną tuo pačiu laiku. Busulfaną galima vartoti prieš valgį arba po jo. Nurykite tabletę užgerdami stikline vandens. Busulfanas gali padaryti pacientus labiau pažeidžiamus infekcijoms. Todėl vartodami Busulfan venkite tiesioginio kontakto su žmonėmis, sergančiais infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip gripas ir raupai. Vartodami busulfaną, neskiepykite be gydytojo leidimo. Pacientams taip pat patariama vengti kontakto su žmonėmis, kurie neseniai nebuvo paskiepyti gyvomis vakcinomis ( gyva susilpninta vakcina ), pvz., MMR vakcina, vidurių šiltinė ir vėjaraupiai. Busulfan vartojimo metu ir po jo reguliariai atlikite medicininius tyrimus. Tai daroma siekiant įvertinti vaisto dozę ir stebėti galimą ilgalaikį šalutinį poveikį. Jei pamiršote išgerti busulfano, išgerkite jį, kai tik prisiminsite. Tačiau, jei atstumas nuo kito vaisto vartojimo grafiko yra per mažas, eikite tiesiai į kitą dozę ir nedvigubinkite dozės.
Busulfano sąveika su kitais vaistais
Jei busulfanas vartojamas su kitais vaistais, gali atsirasti keletas vaistų sąveikos reiškinių, įskaitant:
- Padidinti šalutinio vaisto poveikio riziką, jei vartojama kartu su paracetamoliu, itrakonazolu ar metronidazolu
- Sumažėjęs vaisto veiksmingumas vartojant kartu su fenitoinu
- Padidinti traukulių riziką, jei vartojama kartu su tramadoliu, fenotiazinu, teofilinu ar amitriptilinu
- Jei vartojama kartu su tioguaninu, padidėja kepenų sutrikimų rizika
Busulfano šalutinis poveikis ir pavojai
Kai kurie šalutiniai poveikiai, kurie gali atsirasti dėl busulfano vartojimo, yra šie:
- Burnos, nosies ir gerklės sausumas
- Oda atrodo tamsesnė
- Karščiuoja ir karščiuoja
- Pykinimas
- Sumažėjęs apetitas
- Galvos skausmas
- Nemiga (nemiga)
Jei būklė negerėja ar net pablogėja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Taip pat patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei pasireiškia alerginė reakcija į vaistą arba sunkus šalutinis poveikis, pavyzdžiui:
- Sunku kvėpuoti
- Neryškus matymas
- Krūtinės skausmas
- Traukuliai
- Akių baltymai ir oda atrodo geltoni (gelta)