Visas kraujo tyrimas (CBC) nustato raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių bei trombocitų kiekį kraujyje, kas gali padėti diagnozuoti medicinines būkles ar ligas, tokias kaip leukemija, talasemija ir anemija. Taip pat jis yra naudingas stebint progresą ar padedant valdyti esamas būkles, tokias kaip anemija, infekcijos ar kraujo sutrikimai.
CBC matuoja įvairias kraujo sudedamąsias dalis, įskaitant:
- Raudonųjų kraujo kūnelių skaičius
- Raudonųjų kraujo kūnelių tūrio procentas (hematokritas)
- Hemoglobino, deguonį pernešančio raudonųjų kraujo kūnelių baltymo, lygiai
- Baltųjų kraujo kūnelių skaičius, įskaitant bendrą baltųjų kraujo kūnelių kiekį ir konkrečių baltųjų kraujo kūnelių tipų procentus (CBC su diferenciacija)
- Trombocitų skaičius
Gydytojas gali paskirti CBC kaip dalį įprastinių sveikatos patikrinimų arba tiriant simptomus, tokius kaip mėlynės, patinimas, dirginimas, kraujospūdžio problemos, karščiavimas, galvos svaigimas ir nuovargis.
Kodėl reikia tikrinti CBC? Kokie yra kraujo ląstelių pilnumo tyrimo privalumai?
Visas kraujo tyrimas gali padėti nustatyti ligas ir būkles matuojant kraujo sudedamąsias dalis. Paprastai tai yra dalis metinio sveikatos patikrinimo programos.
Kokias ligas ir sutrikimus gali diagnozuoti viso kraujo tyrimo (CBC) testas?
- Anemija
- Infekcijos, sukeliančios nenormaliai žemą arba aukštą baltųjų kraujo kūnelių skaičių
- Kraujodaros sutrikimai
- Maistinių medžiagų trūkumai
- Agranulocitozė (būklė, kai labai sumažėja baltųjų kraujo kūnelių skaičius)
- Baltųjų kraujo kūnelių vėžys, pavyzdžiui, leukemija ir limfoma
- Chemoterapijos ir vaistų šalutiniai poveikiai.
Nors viso kraujo tyrimas yra labai naudingas, jis paprastai nesuteikia galutinės diagnozės. Paprastai reikalingi papildomi tyrimai, kad būtų patvirtinta ligos diagnostinė vertė. Pavyzdžiui, viso kraujo tyrimo rezultatai gali rodyti infekciją, jei baltųjų kraujo kūnelių skaičius yra didelis, tačiau negali nustatyti užkrečiamojo agento.
Kaip pasiruošti CBC testui?
Visas kraujo tyrimas nereikalauja specialaus pasiruošimo. Tačiau tam tikrais atvejais gali prireikti nevalgyti kelias valandas prieš testą.
Kas gali nutikti tiriant kraujo ląstelių pilnumą?
Tyrimo metu bus paimtas kraujo mėginys iš venos ir surinktas į mėgintuvėlį. Kraujo paėmimas gali sukelti mėlynę adatos punkcijos vietoje, o skausmas gali trukti kelias minutes. Kai kuriems žmonėms po adatos punkcijos gali pasireikšti galvos svaigimas arba net sinkopė.
Kokie yra CBC tyrimo rezultatai?
CBC tyrimo rezultatai paprastai yra prieinami tą pačią dieną. Neįprasti rezultatai gali reikalauti papildomų tyrimų.
Štai normalūs CBC rodikliai:
- Raudonųjų kraujo kūnelių skaičius:
- Vyrams: 4.35 – 5.65 milijono/mm3
- Moterims: 3.92 – 5.13 milijono/mm3
- Baltųjų kraujo kūnelių skaičius:
- Hemoglobinas:
- Vyrams (nuo 15 metų): 13.0 – 16.0 g/dL
- Moterims (nuo 15 metų): 11.5 – 15.5 g/dL
- Hematokritas:
- Vyrams: 40 – 55%
- Moterims: 36 – 48%
- Trombocitų skaičius:
- Suaugusiems: 150,000 – 400,000/mm3
Pacientams, kurie gauna chemoterapiją, CBC rezultatai, žymiai viršijantys normą, gali reikalauti keičiant chemoterapinių vaistų vartojimo režimą.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.