Cerebrinis paralyžius yra neurologinė būklė, sukelianti nenormalų raumenų tonusą, laikyseną ir judėjimą dėl smegenų pažeidimo vaisiaus vystymosi metu. Cerebrinio paralyžiaus požymiai ir simptomai pasireiškia kūdikystėje. Svarbu pažymėti, kad cerebrinis paralyžius veikia judėjimą, tačiau savaime nesukelia intelektualinės negalios.
Cerebrinio paralyžiaus tipai
- Spastika: sustingę raumenys
- Dyskinezija: nekontroliuojami judesiai
- Mišrus: tiek spastika, tiek diskinezija
Cerebrinio paralyžiaus subtipai pagal paveiktą kūno dalį:
- Dipleginis: labiau paveiktos rankos nei kojos.
- Kvadripleginis: paveikti visi galūnės.
- Hemipleginis: viena kūno pusė (kairė arba dešinė) paveikta labiau nei kita.
- Monopleginis: paveikta viena galūnė.
- Parapleginis: paveiktos kojos.
Kas yra cerebrinio paralyžiaus simptomai?
Cerebrinio paralyžiaus simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių, dažnai atsirandančių dėl silpnumo ar sustingimo įvairiose kūno dalyse. Cerebrinio paralyžiaus simptomai išlieka visą gyvenimą ir keičiasi, kai kūdikiai pereina per skirtingus vystymosi etapus. Tačiau jie nesunkėja laikui bėgant.
- Kūdikiai iki šešių mėnesių:
- Sunki galvos laikymo problema
- Kojų sukryžiavimas ar sustingimas, kai pakeliamas
- Sustingęs arba laisvas kūnas
- Atstūmimas, tempiant nugarą ir kaklą, kai laikomas
- Kūdikis vyresnis nei šeši mėnesiai:
- Sunki kaklo kontrolė
- Pasiekimas tik viena ranka, kita ranka suspausta į kumštį
- Kūdikis vyresnis nei dešimt mėnesių:
- Šliaužimas, stumiant vieną ranką ir koją, o kitą ranką ir koją tempiant
- Nepavyksta sėdėti savarankiškai
- Vaikas vyresnis nei vieneri metai:
- Nesšliaužia
- Nepavyksta atsistoti, laikantis už kažko
- Vaikas vyresnis nei dveji metai:
- Nepavyksta vaikščioti
- Nepavyksta stumti žaislo su ratais
Kas sukelia cerebrinį paralyžių?
Cerebrinis paralyžius atsiranda dėl smegenų dalies, atsakingos už judėjimo kontrolę, pažeidimo. Pažeidimas gali įvykti skirtingais etapais, įskaitant prieš gimdymą, gimdymo metu ir po gimdymo. Apie 80% atvejų kyla dėl pažeidimo prieš gimdymą, o apie 10% – po gimdymo.
- Cerebrinio paralyžiaus priežastys, atsirandančios prieš ir gimdymo metu, yra priešlaikinis gimdymas, smegenų ar nugaros smegenų infekcijos, kraujagyslių ligos, veikiančios besivystančias smegenis, genetiniai veiksniai, turintys įtakos vaisiaus vystymuisi, įgimtos deformacijos, atsirandančios dėl nervinių takų sutrikimų vaisiaus smegenų vystymosi metu, kraujo ir deguonies trūkumas vaisiaus smegenyse, kernikterus, mekonio aspiracija ir naujagimių hipoglikemija.
- Po gimdymo priežastys yra sužalojimai, fizinis smurtas, asfiksija, gelta, kernikterus ir infekcijos, kraujagyslių ligos, kraujavimas į smegenis ir aplink jas.
Kas yra cerebrinio paralyžiaus rizikos veiksniai?
- Priešlaikinis gimdymas, ypač didžiausias rizikos faktorius yra kūdikiai, gimę prieš 28 savaites nėštumo.
- Žemas gimimo svoris, t. y. mažesnis nei 1,5 kilogramo.
- Substancijų vartojimas nėštumo metu.
- Nėštumo komplikacijos, tokios kaip preeklampsija.
- Daugiavaisiškumas
- Chorioamnionitas
Kas yra cerebrinio paralyžiaus komplikacijos?
Cerebrinis paralyžius dažnai yra susijęs su kitomis būklėmis, kurios veikia smegenų funkciją, tokiomis kaip traukuliai ir epilepsija, komunikacijos, regėjimo ir klausos problemos, maitinimosi sunkumai, kaulų ir raumenų sutrikimai bei elgesio sutrikimai.
Kaip diagnozuojamas cerebrinis paralyžius?
Pediatras gali pastebėti cerebrinio paralyžiaus požymius ir simptomus per reguliarius kūdikių patikrinimus. Jūsų kūdikis gali pasireikšti cerebrinio paralyžiaus požymiais dar iki 12 mėnesių amžiaus, tačiau oficiali diagnozė dažniausiai nustatoma tarp 18 ir 24 mėnesių. Diagnostikos procesas apima fizinį ir neurologinį tyrimą, specializuotas vertinimo anketas ir įvairius vaizdavimo tyrimus, įskaitant smegenų MRT ir elektroencefalogramą (EEG) – ypač jei jūsų kūdikis patiria traukulius – bei kraujo tyrimus.
Kaip gydomas cerebrinis paralyžius?
Cerebrinis paralyžius yra negydomas. Tačiau gydymas gali palengvinti simptomus. Tinkami gydymo būdai skiriasi priklausomai nuo sunkumo, simptomų ir poveikio kasdienei veiklai.
- Vaistai traukuliams, spastikai ir kitiems cerebrinio paralyžiaus poveikiams, tokiems kaip psichinės sveikatos sutrikimai.
- Chirurginiai įsikišimai gali palengvinti raumenų spazmus arba įdiegti siurblius nuolatiniam vaistų tiekimui. Be to, operacijos gali ištaisyti sąnarių ir stuburo problemas bei įdiegti elektrinius smegenų stimuliatorius, kad būtų moduliuojama smegenų veikla kai kuriais atvejais.
- Fizinė ir profesinė terapija gali padėti žmonėms, turintiems cerebrinį paralyžių, įgyti įgūdžių kasdieniams darbams ir pagerinti jėgą bei judrumą.
- Kalbos terapija gali padėti sprendžiant komunikacijos problemas, kurios yra dažnos žmonėms su cerebriniu paralyžiumi.
- Psichinės sveikatos terapija gali gydyti depresijos ir nerimo simptomus.
Kaip užkirsti kelią cerebriniam paralyžiui?
Cerebrinis paralyžius dažnai yra neprognozuojamas ir paprastai nėra prevencinis. Tačiau kai kurie veiksmai gali sumažinti cerebrinio paralyžiaus išsivystymo riziką.
- Magnio sulfato skyrimas priešlaikiniams kūdikiams arba tiems, kurie gimė prieš 32 savaites nėštumo, gali sumažinti cerebrinio paralyžiaus riziką. Šis gydymas skatina kraujo cirkuliaciją naujagimių smegenyse, mažindamas galimą pažeidimą dėl nepakankamo kraujo ir deguonies tiekimo.
- Vėsinimo terapija kūdikiams, patiriantiems asfiksiją, sumažinant kūno temperatūrą bent 2 laipsniais Celsijaus, gali užkirsti kelią smegenų pažeidimams, sukeliantiems deguonies trūkumą.
- Receptinių kofeino skyrimas, siekiant stimuliuoti kvėpavimą priešlaikiniams kūdikiams, gali sumažinti cerebrinio paralyžiaus išsivystymo tikimybę.
- Kortikosteroidų skyrimas ankstyvo gimdymo metu pagreitina plaučių vystymąsi, kadangi priešlaikiniai kūdikiai dažnai turi neišsivysčiusius plaučius.
Gyvenimas su cerebriniu paralyžiumi
Žmonės su lengvu ar vidutiniu cerebriniu paralyžiumi gali būti pajėgūs savarankiškai rūpintis savimi tam tikru laipsniu. Tuo tarpu žmonės su sunkiu cerebriniu paralyžiumi greičiausiai reikalauja viso gyvenimo palaikymo ar pagalbos. Reikėtų pasitarti su gydytoju dėl gydymo ir savipagalbos, tinkamų konkrečioms aplinkybėms.
Pasiruošimas vizitui pas gydytoją
Sudarykite klausimų, kuriuos norėtumėte užduoti gydytojui, sąrašą.
- Kiek didelis smegenų pažeidimas?
- Kokias funkcijas tai paveikia?
- Ar cerebrinis paralyžius gali sukelti kitas sveikatos problemas? Kokias?
- Kokius gydymo būdus rekomenduojate? Ar yra kokių nors naujų gydymo metodų?
- Kokius konkrečius simptomus turėčiau stebėti?
DUK
- Ar cerebrinis paralyžius veikia intelektą? Ne, neveikia. Apie pusė žmonių su cerebriniu paralyžiumi turi normalią intelektą. Tačiau daugelis jų gali susidurti su komunikacijos sunkumais.
- Ar cerebrinis paralyžius yra paveldimas? Cerebrinis paralyžius gali būti paveldimas, tačiau dauguma atvejų nėra. Ši būklė gali būti traumos ar sužalojimo rezultatas ankstyvoje vaikystėje.
- Ar žmonės su cerebriniu paralyžiumi gali vaikščioti? Kai kurie žmonės su cerebriniu paralyžiumi gali vaikščioti savarankiškai, o kiti gali reikalauti pagalbos, pavyzdžiui, ramentų, vaikštynių, lazdelės ar neįgaliojo vežimėlio. Tie, kurie gali vaikščioti, gali greitai pavargti, todėl jiems reikia pagalbinių priemonių.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.