Kiaušidžių cista – tai skysčiu arba pusiau kietomis medžiagomis užpildytas maišelis, kuris formuojasi ant vienos arba abiejų kiaušidžių ar jų viduje. Kiaušidės yra mažos organų dalys dubens srityje, kurios saugo kiaušialąstes ir gamina hormonus, tokius kaip estrogeną ir progesteroną.
Yra įvairių tipų kiaušidžių cistų, iš kurių dauguma yra neskausmingos ir nepavojingos (gerybinės). Dažniausiai kiaušidžių cistos nesukelia simptomų, todėl apie jų buvimą galima sužinoti tik per įprastinį ginekologinį tyrimą arba atliekant vaizdinę diagnostiką.
Retais atvejais kiaušidžių cistos gali sukelti komplikacijų. Reguliarūs ginekologiniai tyrimai ir pokalbiai su gydytoju apie galimus simptomus padeda užkirsti kelią problemoms, kurias gali sukelti cista.
Kokie yra kiaušidžių cistų tipai?
Dauguma kiaušidžių cistų yra funkcionalios cistos, kurios formuojasi dėl hormoninių pokyčių mėnesinių ciklo metu. Rečiau cistos atsiranda dėl priežasčių, nesusijusių su mėnesinėmis.
Funkcinės cistos
Funkcinės cistos yra dažniausias kiaušidžių cistų tipas, nesusijęs su ligomis. Jos susidaro ovuliacijos metu (kai iš kiaušidės išsiskiria kiaušialąstė). Tokios cistos rodo, kad kiaušidės funkcionuoja tinkamai. Paprastai jos sumažėja per 60 dienų be specifinio gydymo.
- Folikulinės cistos. Kiekvieną mėnesį kiaušidėje esantis folikulas išskiria kiaušialąstę, tačiau, jei kiaušialąstė neišsiskiria, folikulas prisipildo skysčiu ir padidėja.
- Geltonkūnio cistos. Po kiaušialąstės išsiskyrimo folikulas virsta geltonkūniu, kuris gamina hormonus. Cista susidaro, kai geltonkūnyje kaupiasi skysčiai, todėl jis padidėja.
Kartais funkcines cistas dar vadina paprastomis cistomis.
Kitos cistos
Ne visos kiaušidžių cistos susidaro dėl mėnesinių ciklo. Jos nebūtinai yra ligos požymis, tačiau gydytojai gali jas stebėti, siekiant išvengti galimų komplikacijų. Tokios cistos apima:
- Cistadenomos. Šios cistos formuojasi ant kiaušidės paviršiaus ir gali būti užpildytos plonu skysčiu arba tirštesne, gleivėta medžiaga.
- Dermoidinės cistos (teratomos). Sudarytos iš ląstelių, kurios gali sudaryti įvairius audinius, įskaitant odą, plaukus, dantis ar net smegenų audinius.
- Endometriomos. Užpildytos endometriumo audiniu, kuris paprastai išsiskiria per mėnesines.
- Kiaušidžių vėžio cistos. Skirtingai nuo kitų, kiaušidžių vėžio cistos yra sudarytos iš vėžinių ląstelių ir formuoja tvirtas mases.
Kam gresia kiaušidžių cistos?
Kiaušidžių cistos gali atsirasti bet kuriam asmeniui, turinčiam kiaušides. Rizika padidėja dėl šių veiksnių:
- Amžius. Cistos dažniau atsiranda dar nesulaukus menopauzės.
- Nėštumas. Cistos dažniau formuojasi ir gali išlikti nėštumo metu.
- Kiaušidžių cistų istorija. Jei anksčiau buvo cista, didesnė tikimybė, kad jos gali atsirasti dar kartą.
- Esamos sveikatos būklės. Didesnė tikimybė turėti cistą esant endometriozei, hormonų sutrikimams ar vartojant ovuliaciją skatinančius vaistus, pvz., klomifeną (Clomid©).
Kaip dažnai pasitaiko kiaušidžių cistos?
Kiaušidžių cistos yra labai dažnos, ypač nesulaukus menopauzės. Funkcinės cistos yra dažniausiai pasitaikantis tipas.
Ar kiaušidžių cistos yra pavojingos?
Paprastai – ne. Dauguma kiaušidžių cistų yra nepavojingos ir laikui bėgant išnyksta savaime. Kai kurios cistos gali sukelti komplikacijų ar tapti vėžinėmis, tačiau tai pasitaiko retai. Mažiau nei 1% kiaušidžių cistų yra vėžinės, o gydytojai gali stebėti įtartinas cistas, kad sumažintų komplikacijų riziką.
Kas sukelia kiaušidžių cistas?
Pagrindinė kiaušidžių cistų priežastis yra ovuliacija. Kitos priežastys:
- Nenormalus ląstelių dauginimasis. Netipiškas ląstelių dauginimasis gali sukelti cistų, tokių kaip dermoidinės cistos ir cistadenomos, susidarymą.
- Endometriozė. Cistos dažnai formuojasi ant kiaušidės vėlyvose endometriozės stadijose.
- Dubens uždegiminė liga (PID). Sunkios dubens srities infekcijos gali išplisti į kiaušides ir sukelti cistų susidarymą.
Kokie yra kiaušidžių cistos požymiai ir simptomai?
Kai kurios mažos cistos nesukelia simptomų, todėl apie jų buvimą galima net nesužinoti. Didesnės cistos gali sukelti:
- Dubens srities skausmą arba buką nugaros skausmą.
- Pilnumo jausmą (pilvo pūtimą) apatinėje pilvo dalyje, kuris gali būti labiau juntamas vienoje kūno pusėje.
- Skausmą lytinio akto metu (dispareuniją).
- Skausmingas mėnesines.
Ilgalaikiai simptomai gali rodyti policistinių kiaušidžių sindromą (PCOS) – būklę, kuri sukelia nereguliarias mėnesines ir kitus hormonų sutrikimus, įskaitant nutukimą ir nevaisingumą. Kiti PCOS simptomai: hirsutizmas (padidėjęs kūno plaukuotumas) ir sunkumai metant svorį.
Kaip jaučiasi, kai yra cista ant kiaušidės?
Cistos pojūtis gali skirtis kiekvienam. Galimi pojūčiai:
- Visiškai nejaučiamas skausmas.
- Lengvas diskomfortas ar pilnumo pojūtis.
- Skausmas, kuris gali būti apibūdinamas kaip aštrus arba bukas.
- Diskomfortas ar skausmas, kuris atsiranda ir išnyksta be aiškios priežasties.
Ar galima priaugti svorio turint kiaušidžių cistą?
Taip. Cistos gali sukelti pilvo pūtimą, dėl kurio galima priaugti svorio. Kai kurios cistos išskiria hormonus, kurie taip pat gali prisidėti prie svorio augimo.
Kokios yra kiaušidžių cistos komplikacijos?
- Vėžinė cista. Cistos, susidariusios po menopauzės, dažniau būna vėžinės nei tos, kurios atsiranda prieš menopauzę.
- Plyšusi kiaušidžių cista. Funkcinės cistos dažnai plyšta nesukeldamos jokių neigiamų simptomų, tačiau kartais plyšusi cista gali sukelti stiprų skausmą ir pilvo patinimą. Kuo didesnė cista, tuo didesnė jos plyšimo rizika.
- Kiaušidės sukimasis. Cistos gali taip išaugti, kad iškraipo kiaušidės formą, padidindamos jos sukimąsi. Sukantis kiaušidei, gali sutrikti kraujo tekėjimas į ją, ir kiaušidė gali pradėti nykti. Didelis skausmas, pykinimas ir vėmimas yra kiaušidės sukimosi požymiai.
Jei jaučiate plyšusios kiaušidžių cistos ar kiaušidės sukimosi simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Kaip diagnozuojama kiaušidžių cista?
Gydytojas pirmiausia išsiaiškins, ar simptomų priežastis nėra nėštumas. Tada gali būti atliekami šie tyrimai, siekiant diagnozuoti kiaušidžių cistą:
- Dubens apžiūra. Gydytojas palpuos dubens sritį, kad aptiktų galimus darinius ar pokyčius.
- Ultragarsas. Ši vaizdinė procedūra naudoja garso bangas, kad sukurtų kūno vidaus organų vaizdus. Ji leidžia nustatyti cistas ant kiaušidžių, jų vietą bei tai, ar cistos užpildytos skysčiu, ar yra tvirtesnės struktūros.
- Laparoskopija. Procedūra atliekama operacinėje. Gydytojas įveda kamerą per mažą pjūvį pilve ir gali apžiūrėti reprodukcinius organus bei dubens ertmę. Jei šios procedūros metu aptinkama cista, ją galima iš karto pašalinti.
Kaip gydoma kiaušidžių cista?
Gydymo būdas priklausys nuo tokių veiksnių kaip amžius, simptomai ir galimos cistos atsiradimo priežastys.
Stebėjimas
Funkcinės kiaušidžių cistos dažniausiai išnyksta be gydymo. Jei cista gali būti funkcinė, gydytojas gali rekomenduoti stebėjimą. Po kelių savaičių ar mėnesių gali būti atliekamas kontrolinis ultragarsas, siekiant patikrinti, ar cista išnyko savaime.
Kiaušidžių cistų gydymas vaistais
Gydytojas gali skirti hormoninius vaistus (pavyzdžiui, kontraceptines tabletes), kad sustabdytų ovuliaciją ir užkirstų kelią naujų cistų susidarymui.
Kiaušidžių cistų chirurgija
Jei cista sukelia simptomus ir didėja, gali prireikti operacijos ją pašalinti. Operacijos tipas priklauso nuo cistos dydžio ir jos išvaizdos ultragarsiniuose vaizduose. Galimos procedūros:
- Laparoskopija. Tai procedūra, kai gydytojas per mažą pjūvį pilve įveda kamerą. Naudodamas šį prietaisą, jis gali apžiūrėti reprodukcinius organus ir dubens ertmę. Kiaušidžių cista gali būti pašalinta per mažus pjūvius (cistektomija).
- Laparotomija. Šią procedūrą gydytojas gali atlikti, jei cista yra labai didelė arba jei yra kitų susirūpinimą keliančių veiksnių.
Jei gydytojas įtaria vėžį, jis gali pasitarti su onkologu, arba ginekologijos onkologu, kad būtų pasirinkti geriausi gydymo būdai.
Ar galima užkirsti kelią kiaušidžių cistoms?
Hormoninius vaistus, tokius kaip kontraceptines tabletes, vartojantys asmenys stabdo ovuliaciją, o kai kurie tyrimai rodo, kad šios priemonės sumažina tam tikrų cistų pasikartojimą.
Dažniausiai kiaušidžių cistos yra pakankamai nepavojingos, todėl jų prevencija nėra būtina. Svarbu stebėti simptomus, kurie gali rodyti cistos buvimą, ir informuoti gydytoją. Reguliarūs dubens apžiūros tyrimai padeda gydytojui nustatyti cistas, kurioms gali reikėti gydymo.
Ko tikėtis, jei turite kiaušidžių cistą?
Dauguma cistų yra funkcinės ir greičiausiai išnyks per kelis mėnesius. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti kontrolinį tyrimą, kad patikrintų, ar cista nedidėja. Būtinai laikykitės gydytojo nurodymų, ypač jei jis pastebi cistą, galinčią sukelti komplikacijų ateityje. Gydytojas gali pasiūlyti stebėjimą, skirti vaistų arba rekomenduoti šių priemonių derinį. Jei cista kelia didesnį susirūpinimą, gali prireikti chirurginio gydymo.