Dantų implantai

Dantų implantai

Dantų implantai yra titaniniai arba keramikiniai stulpai, įstatomi į žandikaulį, kad laikytų dirbtinius dantis. Jie veikia kaip natūralių dantų šaknys, suteikdami tvirtą pagrindą fiksuotiems (nuolatiniams) arba išimamiems dantų pakaitalams, kurie yra pritaikyti prie jūsų natūralių dantų.

Dantų implantai ar protezai?

Dantų implantai dažniausiai yra titaniniai stulpai, kurie nuolat įstatomi į jūsų žandikaulį. Jie veikia kaip dirbtinės šaknys, sudarydamos pagrindą, prie kurio jūsų odontologas gali pritvirtinti pakeičiamą dantį. Kita vertus, dantų protezai yra dantų pakaitalai, o ne pakeitimai. Protezai paprastai gaminami iš metalo, akrilo arba nailono plokščių ir porceliano dantų. Jie yra nuimami ir paprastai dedami ant jūsų dantenų.

Dantų implantų tipai

Yra keletas skirtingų implantų tipų, kurie skiriasi tuo, kaip jie pritvirtinami prie jūsų žandikaulio. Šie du tipai yra:

  • Endostelinis implantas. Tai yra dažniausiai naudojamas tipas. Paprastai jis atrodo kaip varžtas, cilindras ar mentelė, kurie įstatomi į jūsų žandikaulį operacijos metu. Kiekvienas iš šių implantų gali laikyti vieną ar daugiau protezinių dantų. Tai geras pasirinkimas žmonėms, kurie jau turi tiltus ar išimamus protezus.
  • Subperiostealinis implantas. Šis implantas dedamas ant žandikaulio viršaus, su metalinio karkaso stulpeliais, kurie kyšo per jūsų dantenas, kad laikytų protezinius dantis. Tai geras pasirinkimas žmonėms, kurie negali nešioti išimamų protezų arba neturi pakankamai kaulo žandikaulyje, kad laikytų endostelinį implantą.

Rentgeno spindulių nuotrauka prieš dantų implantaciją

Dantų implantų privalumai

Dantų implantai turi daug pranašumų, lyginant su protezais, tarp jų:

  • Geresnis kramtymo gebėjimas. Protezai gali slysti burnoje, todėl kramtymas gali tapti sudėtingas. Dantų implantai yra tvirtai įstatomi į žandikaulį, kaip ir jūsų natūralūs dantys, todėl galite valgyti mėgstamus maisto produktus be baimės ir skausmo.
  • Geresnis kalbėjimo gebėjimas. Protezai, kurie slysta burnoje, gali sukelti murmėjimą ar žodžių raiškos problemų. Dantų implantai leidžia kalbėti be dantų slydimo.
  • Didesnis komfortas. Jūsų dantenos keičia formą užpildydamos vietas, kur buvo dantys, ir toliau keičiasi laikui bėgant, todėl protezai dažnai tampa laisvi ir slysta. Dantistai rekomenduoja periodiškai pritaikyti protezus ir visiškai juos keisti kas 5-8 metus dėl dantenų formos pokyčių. Kadangi implantai tampa jūsų dalimi, jie gali būti patogesni nei protezai, kurie slysta ant dantenų.
  • Pagerinta burnos sveikata. Protezai, kurie slysta burnoje, gali sukelti dantenų skausmą ar net infekciją. Bakterijos ir grybeliai gali gyventi bet kokiose protezų įtrūkimuose ir padidinti infekcijos riziką. Tuo tarpu, implantai leidžia lengviau valyti tarpdančius, kad būtų palaikoma gera dantenų sveikata. Taip pat, gali prireikti nuskusti kai kuriuos dantis, kad būtų galima dėvėti dantų tiltą. Su implantais nereikia keisti šalia esančių dantų, kas gali pagerinti ilgalaikę burnos sveikatą.
  • Geresnė išvaizda. Krona, kuri dedama ant implanto, atrodo kaip jūsų natūralūs dantys. Jie gali grąžinti jums šypseną ir padėti jaustis geriau apie save.
  • Patvarumas. Laikantis geros burnos higienos, implantai gali tarnauti visą gyvenimą.
  • Apsauga nuo kaulų netekimo. Jūsų natūralių dantų šaknys yra įtvirtintos žandikaulyje, stabilizuojant jį kaip laikančioji siena namuose. Kai dantys pašalinami be pakeitimo, žandikaulis laikui bėgant gali blogėti. Tai gali pakeisti veido ir burnos formą. Kadangi implantai yra tvirtai įstatomi į žandikaulį kaip natūralūs dantys, jie stabilizuoja žandikaulį ir apsaugo nuo kaulų netekimo.

Kam reikalingi dantų implantai?

Dantų implantai tinka daugumai žmonių, kurie neteko vieno, kelių ar visų dantų. Apskritai, jei esate pakankamai sveikas, kad galėtumėte pašalinti dantį ar atlikti šaknies kanalą, galite būti tinkamas kandidatas dantų implantui. Idealus kandidatas dantų implantui Jūs esate idealus kandidatas, jei:

  • Turite gerą bendrą ir burnos sveikatą
  • Turite visiškai suaugusį žandikaulį
  • Turite pakankamai kaulo žandikaulyje, kad laikytų implantą, arba galite atlikti kaulo transplantaciją
  • Turite sveikas dantenas be periodonto ligų
  • Neturite sveikatos būklės, kuri veikia organizmo gebėjimą gyti kaulams
  • Nerūkote
  • Esate pasirengęs skirti keletą mėnesių šiam procesui

Priežastys, dėl kurių nereikėtų gauti dantų implantų Dantų implantai gali būti netinkami jums, jei:

  • Esate jaunesnis nei 18 metų
  • Rūkote arba vartojate kitus tabako produktus
  • Turite daug kaulų netekimo žandikaulyje
  • Turite prastą burnos higieną
  • Turite daug kariesų
  • Turite dantenų ligas
  • Turite tam tikras medicinines būkles, tokias kaip kaulų sutrikimai ar kai kurios autoimuninės ligos (pvz., diabetas)

Dantų implantacija

Dantų implantavimo procedūra

Kaip pasiruošti dantų implantavimo operacijai

Norint įdėti implantą, reikės vienos ar daugiau chirurginių procedūrų, todėl svarbu atlikti išsamų medicininį įvertinimą prieš pradedant procedūrą. Reikia įsitikinti, kad neturite jokių būklių, kurios gali trukdyti jums gerai gyti po operacijos. Paprastai atliekamas išsamus dantų tyrimas. Jūsų odontologas padarys dantų ir žandikaulio rentgeno nuotraukas bei sudarys jų modelius. Jums gali tekti susitikti su visais specialistais, kurie dalyvaus jūsų operacijoje, pavyzdžiui:

  • Burnos ir žandikaulių chirurgas (chirurgas, kuris specializuojasi žandikaulio, burnos ir veido sąlygose)
  • Periodontologas (odontologas, kuris specializuojasi dantenų ir kaulų, palaikančių dantis, srityje)
  • Protezologas (odontologas, kuris projektuoja ir pritaiko dirbtinius dantis)
  • Otolaringologas (ausų, nosies ir gerklės gydytojas)

Be to:

  • Įsitikinkite, kad jūsų odontologas turi visų jūsų medicininių būklių, vaistų ir papildų sąrašą. Ypač svarbu informuoti odontologą, jei vartojate kraujo skiediklius. Prieš operaciją gali reikėti nutraukti kai kurių vaistų vartojimą, bet apie tai odontologas pasikalbės su jūsų šeimos gydytoju. Nesustokite vartoti jokių vaistų nepasitarę su odontologu ir gydytoju.
  • Vartokite bet kokius vaistus, kuriuos paskirs jūsų odontologas. Žmonėms su tam tikromis būklėmis ar ortopediniais implantais (pvz., klubo sąnario protezu) gali reikėti vartoti antibiotikus prieš operaciją, kad būtų išvengta infekcijos.
  • Pasikalbėkite su savo odontologu apie sedacijos rūšį, kuri bus naudojama operacijos metu. Paprastai galite pasirinkti tarp azoto oksido (juoko dujų), burnos sąmoningos sedacijos (kartais vadinamos „prieblandos miegu”) ir intraveninės sedacijos.
  • Susitvarkykite su transportu po operacijos. Jei jums bus taikoma burnos sąmoninga sedacija arba intraveninė sedacija, jums reikės patikimo draugo ar šeimos nario, kad parvežtų jus namo po operacijos.

Ko tikėtis per dantų implantavimo procedūrą

Dantų implantavimo operacija paprastai atliekama ambulatoriškai ir vyksta etapais, kad būtų laiko gyti tarp procedūrų. Visa procedūra gali užtrukti kelis mėnesius, nes žandikaulio kaulas turi augti ir gyti aplink implantą, kol odontologas galės pritvirtinti dirbtinį dantį.

Dantų implantavimo procedūros etapai

  1. Pažeisto danties pašalinimas, jei reikalinga.
  2. Kaulo transplantacija, jei reikalinga. Jei jūsų žandikaulis yra per plonas arba minkštas, kaulo transplantacija gali suteikti tvirtesnį pagrindą implantui laikyti. Jūsų odontologas gali naudoti natūralų kaulą iš kitos jūsų kūno vietos arba sintetinio kaulo pakaitalą. Gali prireikti kelių mėnesių, kol užaugs pakankamai naujo kaulo, kad būtų galima palaikyti implantą. Kartais gali būti atliekama sinusų augmentacija, ypač jei reikia pakeisti dantį viršutinėje burnos dalyje. Sinusų augmentacija pakelia jūsų sinusų dugną, kad būtų pakankamai kaulo implanto įdėjimui. Daugelis žmonių neturi pakankamai kaulo šioje srityje, nes viršutiniai žandikaulio sinusai (ertmės galvoje) yra tiesiai virš galinių dantų.
  3. Implanto įdėjimas. Chirurgas atvers jūsų dantenas, kad atidengtų kaulą. Jis gręž holeles, kurios bus pakankamai didelės, kad galėtų laikyti implantą giliai kauluose, ir įdės stulpą ten. Po to jis užsiūlys dantenas. Jei implantas matomas, kai kalbate ar šypsotės, odontologas gali laikinai duoti išimamą protezą, kad jį uždengtų.
  4. Gijimas ir kaulo augimas. Jūsų žandikaulio kaulas auga ir apima implanto paviršių. Tai gali užtrukti kelis mėnesius ir suteikia tvirtą naują šaknį dirbtiniam dančiui.
  5. Dirbtinio danties jungties įdėjimas. Dalelė, prie kurios pritvirtinsite dirbtinį dantį, vadinama atrama. Jūsų chirurgas gali ją įdėti tuo pačiu metu kaip ir implantą, kad nereikėtų atskiros procedūros. Tačiau tai priklauso nuo to, kuris dantis ar dantys yra keičiami. Atrama bus matoma virš dantenų linijos, todėl, jei ji matoma, kai kalbate ar šypsotės, gali būti geriau atlikti atskirą procedūrą.
  6. Dantenų gijimas. Paprastai reikia leisti dantenoms gyti apie 2 savaites, kol odontologas galės įdėti dirbtinį dantį.
  7. Naujo danties įdėjimas. Galite pasirinkti tarp išimamų ar fiksuotų dantų. Išimami dantys atrodo panašiai kaip išimami protezai, bet jie užsikabina ant metalinio rėmo, pritvirtinto prie implanto atramos. Fiksuoti dantys bus visam laikui prisukti arba priklijuoti prie atramos. Jūsų odontologas gali pakeisti kelis dantis ant vieno implanto ir atramos naudodamas šį metodą, jei jie yra sujungti į tiltą.

Ar dantų implantai dažnai būna sėkmingi?

Dantų implantų sėkmės rodikliai skiriasi priklausomai nuo bendros sveikatos būklės ir įpročių. Tačiau žmonėms, turintiems gerą sveikatą ir laikantis burnos higienos, implantai yra sėkmingi 90%-95% atvejų.

Dantų implantų skausmas

Kadangi implantų įdėjimas susijęs su chirurgine procedūra, galite tikėtis šiek tiek skausmo. Tačiau, remiantis keliais tyrimais, dauguma žmonių teigia, kad po dantų implanto operacijos turėjo mažiau skausmo ir patinimo nei po danties ištraukimo. Po operacijos skausmą ir patinimą dažniausiai galima valdyti su nereceptiniais skausmą malšinančiais vaistais, tokiais kaip Ibuprom arba Ibuprofen.

Dantų implantas

Dantų implantų komplikacijos

Komplikacijų rizika yra minimali, jei jūsų chirurgas turi daug patirties atliekant implantų operacijas. Tačiau, kaip ir visos chirurginės procedūros, dantų implanto operacija turi galimų rizikų:

  • Infekcija
  • Sinuso pažeidimas
  • Nervų pažeidimas
  • Implantas, įdėtas netinkamoje vietoje, kuris neveikia ilgalaikėje perspektyvoje
  • Alerginė reakcija į implanto medžiagą (labai reta)

Dantų implantų gijimas

Gijimo laikas po operacijos skiriasi, tačiau dauguma žmonių gali grįžti prie savo įprastos veiklos per maždaug 3 dienas. Iš karto po operacijos galite patirti šiuos simptomus:

  • Patinimas ir sumušimai dantenose ir veide
  • Skausmas implanto vietoje
  • Nedidelis kraujavimas

Jūsų odontologas ar chirurgas gali jums išrašyti skausmą malšinančius vaistus ir antibiotikus. Būtinai vartokite vaistus taip, kaip nurodė gydytojas. Bet koks patinimas ar skausmas turėtų palaipsniui mažėti, tačiau jei taip neatsitinka, kreipkitės į savo chirurgą. Jums gali reikėti valgyti minkštą maistą, kol dantenos sugis. Jūsų žandikauliui gali prireikti kelių mėnesių, kad visiškai sugis ir apaugtų aplink implantą. Reikės lankytis pas chirurgą ir odontologą kontroliniams vizitams, kad jie įsitikintų, jog gijimas vyksta gerai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *