Diabetas atsiranda, kai kraujo cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje, kuris yra pagrindinis jūsų kūno energijos šaltinis, tampa per aukštas. Yra du diabeto tipai:
1 tipo diabetas reiškia, kad jūsų kūnas negamina pakankamai insulino. Dažniausiai šią būklę gydytojai nustato vaikams ir jauniems suaugusiems, tačiau ji gali pasireikšti bet kokio amžiaus. Kasdien reikia insulino injekcijų.
2 tipo diabetas yra dažniausiai pasitaikantis, kai organizmas nenaudoja insulino tinkamai. Rizika susirgti šiuo tipu padidėja, jei esate antsvorio ar nutukęs arba jei jūsų šeimos nariai taip pat serga diabetu.
jaunos moters, geriančios ledinį vandenį, nuotrauka
Didelis troškulys yra vienas iš dažniausių ankstyvųjų tiek 1, tiek 2 tipo diabeto simptomų. (Nuotraukos autorius: iStock/Getty Images)
Kokie yra ankstyvieji diabeto požymiai?
Abu diabeto tipai turi panašius ankstyvus įspėjamuosius ženklus.
Padidėjęs alkis
Jūsų kūnas maistą paverčia gliukoze, kurią ląstelės naudoja energijai. Tačiau ląstelėms reikia insulino, kad jos galėtų įsisavinti gliukozę. Jei organizmas negamina pakankamai arba visiškai nepagamina insulino, arba jei ląstelės atsparios insulinui, gliukozė negali patekti į jas, todėl neturite energijos. Tai gali sukelti padidėjusį alkį.
Nuovargis ir silpnumas
Insulino ir gliukozės trūkumas taip pat gali sukelti didesnį nuovargį nei įprastai.
Dažnesnis šlapinimasis
Vidutinis žmogus paprastai šlapinasi apie keturis–septynis kartus per parą, tačiau diabetu sergantiems žmonėms gali prireikti eiti daug dažniau. Kodėl? Paprastai organizmas per inkstus filtruodamas kraują absorbuoja gliukozę, tačiau kai kraujo cukraus lygis dėl diabeto padidėja, inkstai nebegali viso cukraus susigrąžinti. Dėl to susidaro daugiau šlapimo, o tai atima skysčių iš organizmo. Rezultatas: dažnesnis šlapinimasis ir galbūt padidėjęs šlapimo kiekis.
Nuolatinis troškulys
Dėl dažno šlapinimosi gali atsirasti stiprus troškulys.
Sausumas burnoje
Kadangi kūnas naudoja skysčius šlapimui gaminti, sumažėja drėgmės kitiems procesams. Dėl to gali atsirasti dehidratacija, ir burna gali jaustis sausa.
Niežtinti ir sausa oda
Oda taip pat gali išsausėti ir pradėti niežėti.
Neryškus matymas
Skysčių lygio pokyčiai organizme gali sukelti akies lęšiuko patinimą. Dėl to lęšiukas pakeičia formą ir nebegali tinkamai sufokusuoti vaizdo.
Neplanuotas svorio kritimas
Jei organizmas negali gauti energijos iš maisto, jis pradeda deginti raumenis ir riebalus energijai gauti. Dėl to galite prarasti svorio, nors valgymo įpročiai nepasikeitė.
Ar diabetas gali sukelti galvos skausmą?
Galvos skausmas gali būti hipoglikemijos, arba mažo cukraus kiekio kraujyje, simptomas. Tai atsitinka, kai gliukozės lygis smarkiai nukrenta.
Ankstyvieji gestacinio diabeto požymiai
Aukštas cukraus kiekis kraujyje nėštumo metu dažniausiai neturi simptomų. Gali būti, kad jausite didesnį troškulį nei įprastai, dažniau reikės šlapintis, gali būti sausa burna arba jaučiamas nuovargis.
Jei jūsų rizika susirgti gestaciniu diabetu yra vidutinė, gydytojas tikriausiai atliks patikrą tarp 24 ir 28 nėštumo savaitės. Tačiau gydytojas gali pasiūlyti tyrimą jau pirmojo apsilankymo metu, jei:
- Esate labiau linkusi į gestacinį diabetą dėl antsvorio.
- Gestacinis diabetas pasitaiko jūsų šeimoje.
- Jūs sirgote gestaciniu diabetu ankstesnio nėštumo metu.
Patikros metu reikia išgerti cukraus tirpalo, o kraujo cukraus kiekis bus matuojamas po valandos. Jei kraujo cukraus lygis bus aukštas, reikės atlikti pakartotinį tyrimą, kurio metu bus geriama stipresnė cukraus tirpalo dozė, o kraujo cukraus kiekis matuojamas kas valandą tris valandas.
Įspėjamieji diabeto komplikacijų požymiai
2 tipo diabeto komplikacijų požymiai gali būti:
- Lėtai gyjančios žaizdos ar įpjovimai
- Niežėjimas (dažniausiai aplink makštį arba kirkšnis)
- Dažnos mielių infekcijos
- Staigus svorio padidėjimas
- Tamsi, aksominė oda ant kaklo, pažastų ir kirkšnių, vadinama akantoze
- Rankų ir kojų tirpimas bei dilgčiojimas
- Sumažėjęs regėjimas
- Impotencija arba erekcijos sutrikimai (ES)
Sužinokite, ką galite padaryti, kad sumažintumėte diabeto komplikacijų riziką.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei jums daugiau nei 45 metai arba turite kitų diabeto rizikos veiksnių, svarbu pasitikrinti. Laiku diagnozuota būklė gali padėti išvengti nervų pažeidimų, širdies problemų ir kitų komplikacijų.
Paprastai kreipkitės į gydytoją, jei:
- Jaučiatės prastai, silpni ir labai trokštate
- Dažnai šlapinatės
- Skauda pilvą
- Kvėpuojate giliau ir greičiau nei įprastai
- Jūsų kvapas yra saldus ir primena nagų lako valiklį (tai yra labai aukšto ketonų kiekio požymis)