Kas yra ECMO ir kada taikoma ši gyvybės palaikymo priemonė

Kas yra ECMO ir kada taikoma ši gyvybės palaikymo priemonė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-03-25

ECMO (ekstrakorporacinė membraninė oksigenacija) yra dirbtinė širdies-plaučių mašina, teikianti gyvybės palaikymą pacientams, patiriantiems sunkų širdies ir/arba plaučių nepakankamumą. ECMO valo kraują, prisotina jį deguonimi, pašalina anglies dioksidą ir grąžina kraują į organizmą. ECMO išgelbėja pacientų gyvybes, kuriems pasireiškia sunkus širdies ar plaučių nepakankamumas dėl koronarinės širdies ligos, miokardito, ūminio miokardo infarkto ar COVID-19, kai organizmas nereaguoja į vaistus, ventiliatorius ar standartinį gyvybės palaikymą. ECMO palaiko širdies ir plaučių funkcijas, kai organizmas negali tinkamai keistis deguonimi ir anglies dioksidu, padeda išgelbėti pacientų gyvybes, kol gydytojai teikia intervencijas, ir padeda didinti išgyvenimo rodiklius.

Kodėl ecmo?

Kai kuriems pacientams, patyrusiems staigų širdies sustojimą su netaisyklingu širdies ritmu, širdis nesusitraukia normaliai, arba patiriant staigų širdies sustojimą be įspėjimo, širdis ir vidaus organai negauna kraujo, atsiranda šokas ir sąmonės netekimas. Pagrindinė pirmoji pagalba, tokia kaip CPR, intubacija ar vazopresorių ir inotropų skyrimas, gali nesuveikti. ECMO perima širdies ir plaučių funkcijas, kad išlaikytų stabilų kraujospūdį, padidindama širdies susitraukimų dažnį ir leisdama kritiniams pacientams išgyventi.

Ypač sunkiems COVID-19 pacientams, turintiems sunkią pneumoniją, ūminį kvėpavimo distreso sindromą (ARDS), labai žemą deguonies lygį (deguonies lygis žemiau 94), šoką, komą, karščiavimą virš 39 laipsnių ir sąmonės netekimą dėl sunkaus deguonies trūkumo, susijusio su plaučių audinio pažeidimu. ECMO perima plaučių funkcijas, išlaikydama kraujo deguonies lygius ir pumpuodama kraują į organus, įskaitant smegenis ir širdį, kol gydytojai teikia gydymą, kol pacientai išgyvena ir gali atsigauti po COVID-19.

Kokios sąlygos gydomos ecmo?

  • Širdies nepakankamumas, pavyzdžiui, staigus širdies sustojimas, širdies priepuolis, koronarinė širdies liga, miokarditas, ūminis miokardo infarktas, kardiogeninis šokas dėl širdies ligos arba sunkus širdies nepakankamumas, kuris nereaguoja į kitus gydymus.
  • Kvėpavimo nepakankamumas: Plaučiai negali išlaikyti deguonies lygių ir pašalinti anglies dioksido, pavyzdžiui, sunki pneumonija, ūmus kvėpavimo distreso sindromas, plaučių embolija arba sepsis (kraujo užkrėtimas), paveikiantis plaučius.
  • Po didelės operacijos: Tie, kurie turi atsigauti po didelės operacijos, sergantys sunkiu fiziniu silpnumu ir turintys riziką patirti širdies ir plaučių nepakankamumą po operacijos, pavyzdžiui, širdies operacijos, koronarinės arterijos šuntavimo operacijos, širdies transplantacijos ar plaučių transplantacijos.
  • Sunkios kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip gripas A, MERS ar COVID-19, sukeliančios sunkius plaučių audinio pažeidimus, sukeliantys pneumoniją, bronchitą, kvėpavimo nepakankamumą ir galimą mirtį.

Kokie yra ecmo naudojimo indikacijos?

Gydytojas apsvarstys galimybę naudoti ekstrakorporacinę membraninę oksigenaciją (ECMO) gyvybės palaikymui, kad išlaikytų širdies ir plaučių funkciją kritiškai sergantiems pacientams, turintiems kardiopulmoninį nepakankamumą, remdamasis šiomis ECMO naudojimo indikacijomis:

  1. Veno-arterinė ecmo (va) naudojama pacientams, turintiems sunkų širdies nepakankamumą arba abu plaučių ir širdies nepakankamumą, įdedant 2 deguonies kateterius į kirkšnį, vieną į didelę veną iš vienos pusės, o kitą į priešingą kirkšnį. Gydytojas apsvarstys galimybę įdėti deguonies kateterius į kirkšnį suaugusiems ir vyresniems vaikams, o jaunesniems vaikams – į kaklą, kad pumpuotų kraują, prisotintų deguonimi, pašalintų anglies dioksidą ir grąžintų kraują į organizmą per dideles arterijas.
  2. Veno-veninė ecmo (vv) daugiausia naudojama pacientams, turintiems sunkų kvėpavimo nepakankamumą. VV apima dviejų deguonies kateterių įdėjimą, prijungtų prie ECMO mašinos per vieną didelę veną šalia vienas kito, arba dviejų deguonies kateterių įdėjimą per dvi dideles venas skirtingose vietose, kad pumpuotų kraują, prisotintų deguonimi, pašalintų anglies dioksidą ir grąžintų kraują į organizmą per dideles venas.

Kas yra ecmo procedūra?

  • Anesteziologas skiria intraveninę sedaciją, skausmo medikamentus ir antikoaguliantus, kad numalšintų pojūtį ir užkirstų kelią kraujo krešuliams.
  • Chirurgas įdeda deguonies kateterį, prijungtą prie ECMO mašinos, į 2 vietas didelėse venose kirkšnyje ir/arba kakle ir rankoje, iki širdies.
  • ECMO mašina veikia kaip širdis ir plaučiai dujų mainams, pumpuodama kraują per deguonies kateterį į ECMO mašiną valymui. ECMO mašina valo kraują, prisotindama jį deguonimi ir pašalindama anglies dioksidą prieš grąžindama kraują į organizmą per deguonies kateterį.
  • Valytas kraujas cirkuliuos atgal į organizmą, teikdamas pakankamai deguonies vidaus organams ir leisdamas pacientui išgyventi, nepaisant fizinio silpnumo ir sąmonės netekimo.
  • Kol ECMO mašina perima širdies ir plaučių funkcijas, gydytojai teiks išsamią intervenciją, kol simptomai pamažu gerės, pacientas nebesirgs kritine būkle, bus saugus ir galės kvėpuoti savarankiškai, kol širdis ir plaučiai galės tinkamai funkcionuoti mainams. Gydytojas tada apsvarstys galimybę palaipsniui sumažinti ir galiausiai nutraukti ECMO mašinos naudojimą.
  • Po ECMO mašinos nutraukimo gydytojas toliau naudos ventiliatorių, kol pacientas galės kvėpuoti savarankiškai, prieš pašalindamas ventiliatorių. Pacientui gali prireikti kurį laiką likti ligoninėje, kol stabilizuosis gyvybiniai požymiai. Gydytojas leis pacientui dalyvauti fizioterapijoje, kad atgautų raumenų jėgą, ir kalbos terapijoje, kad padėtų reabilituoti kvėpavimo sistemą.

Kiek laiko trunka ecmo?

ECMO naudojimo trukmė priklauso nuo paciento klinikinės būklės, gydymo ir atsigavimo laikotarpio. Kai kuriems pacientams ECMO gali prireikti tik 2-3 valandų, o kitiems gali prireikti kelių dienų ar savaičių, priklausomai nuo gydytojo sprendimo.

Kada nutraukti ecmo naudojimą?

Gydytojas apsvarstys galimybę nutraukti ECMO naudojimą tik tada, kai bus laikoma, kad tai saugu, pacientas gali kvėpuoti savarankiškai be ventiliatoriaus, širdis ir plaučiai gali tinkamai keistis dujomis, o organizmas gali pamažu atsigauti. Kai pacientas gali išgyventi be ECMO, gydytojas palaipsniui sumažins jo naudojimą, kol jis gali būti saugiai nutrauktas.

Kokie yra ecmo naudojimo rizikos?

Paprastai gydytojai naudoja ECMO kritiškai sergantiems pacientams, kurie jau turi sunkių fizinių silpnumų dėl sunkaus širdies ir plaučių nepakankamumo, kas kelia didelę mirties riziką. Galimos ECMO naudojimo rizikos yra šios:

  • Kraujavimas atsiranda dėl antikoaguliantų, vartojamų prieš ir per ECMO procedūrą.
  • Infekcijos: Bakterinė infekcija išsivysto punkcijos vietoje, kai atliekama ECMO gyvybės palaikymo procedūra, gydytojas nedelsdamas skirs antibiotikus.
  • Inkstų nepakankamumas: Kai kuriais atvejais nepakankamas kraujo pritekėjimas į inkstus gali sukelti inkstų nepakankamumą. Tačiau simptomai pamažu gerės po dializės ir ECMO nutraukimo.
  • Insultas: Labai retai gali susidaryti mažas kraujo krešulys smegenų kraujagyslėje. Gydytojas tai nedelsdamas gydys.
  • Pulmoninė embolija: Retais atvejais kraujo krešulys gali susidaryti plaučiuose. Gydytojas tai gydys kuo greičiau.

Kokie yra ecmo privalumai?

  • Palaiko gyvybę, kol gydytojai gydo širdies ir plaučių nepakankamumą, leisdami širdžiai ir plaučiams visiškai atsigauti.
  • Perima silpnėjančios širdies ir plaučių kontrolę po didelės rizikos operacijų, tokių kaip koronarinės arterijos šuntavimo operacija ar plaučių operacija.
  • Išgelbėja gyvybes laukiant organų transplantacijų, tokių kaip širdis ar plaučiai, didinant išgyvenimo galimybes ir mažinant mirtingumą.
  • Palaiko gyvybę kūdikiams su įgimta širdies liga ir plaučių komplikacijomis, taip pat priešlaikiniams kūdikiams, kurių širdys ir plaučiai nėra visiškai išsivysčiusi.
  • Palaiko gyvybę, transportuojant kritiškai sergančius ar skubios pagalbos pacientus, mažinant mirties riziką transportavimo metu.
  • Ilgina gyvenimą komos metu, leidžia gydytojams visiškai įsikišti ir suteikia šeimos nariams laiko apsvarstyti galimybes dėl gyvenimo pabaigos.

Kokios yra ecmo kontraindikacijos?

  • Pacientai, sergantys vėžiu paskutinėje stadijoje
  • Pacientai, ilgą laiką priklausantys nuo ventiliatorių
  • Pacientai, turintys aortos disekciją
  • Kontroliuojamas kraujavimas
  • Pacientai, turintys sunkių intraventrikulinių kraujavimų ir nepagydomų smegenų pažeidimų.

Kokia yra ecmo išgyvenamumo norma?

Pagal statistiką, kritiškai sergantys pacientai, kurie gauna ECMO širdies ir plaučių palaikymui, turi bendrą išgyvenamumo normą 33–62,9%. Suaugusiųjų išgyvenamumo norma yra 57-66%; vaikų išgyvenamumo norma yra 57-67%; o kūdikių išgyvenamumo norma yra 74-84%. Be to, palyginus grupę, kuri naudoja ECMO, su grupe, kuri to nedaro, nustatyta, kad grupė, kuri naudoja ECMO gyvybės palaikymui, turi išgyvenamumo normą, siekiančią 90%.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *