Ekspertai kuria revoliucinius imunitetą stiprinančius vaistus, žinomus kaip į šeimininką nukreiptos terapijos, kurios pasitelkia organizmo imuninę sistemą, kad būtų nukreiptos prieš tuberkuliozę ir net vaistams atsparios ligos atmainos. Docentė Susanna Brighenti, Infekcinės medicinos centro (CIM), ANA Futura, Karolinska Institutet, Stokholmas, Švedija, skaitys pranešimą šių metų ESCMID Global Congress (anksčiau ECCMID) Barselonoje.
Pranešama, kad 2022 m. pasaulyje buvo 7,5 mln. naujai diagnozuotų tuberkuliozės žmonių, dėl kurių mirė 1,3 mln. Apytiksliai 410 000 atvejų ir 160 000 mirčių buvo dėl daugelio vaistų atsparios tuberkuliozės (MDR-TB).
„Mycobacterium tuberculosis (Mtb) sukūrė puikų gebėjimą manipuliuoti žmogaus imuniniu atsaku ir pakenkti antimikrobinėms efektorinėms funkcijoms šeimininko imuninėse ląstelėse“, – aiškina doc. Brighenti. „Nors kai kurie nauji antimikrobiniai gydymo būdai yra prieinami, gydymas antibiotikais išlieka intensyvus ir ilgas procesas net ir vaistams jautrių ligos formų atveju. Svarbu tai, kad mutacijos, suteikiančios atsparumą antibiotikams, yra būdingos mikobakterijų savybės, kurios veiksmingai išvysto atsparumą senoms ir naujoms bakterijoms. antibiotikų grupės, pabrėžiant papildomo gydymo poreikį, todėl nauji gydymo būdai bus labai svarbūs kovojant su tuberkulioze.
Į šeimininką nukreiptos terapijos (HDT) tikslas – sustiprinti organizmo imuninį atsaką ir yra neištirta galimybė pagerinti tuberkuliozės, ypač MDR-TB, gydymą. HDT yra skirti nukreipti kelis imuninius kelius užkrėstose ląstelėse, siekiant atkurti arba sukelti antimikrobines funkcijas, o ne tiesiogiai slopinti bakterijų augimą. Tai gali apimti sustiprintą imuninių peptidų arba toksinių molekulių, kurios prisideda prie bakterijų žudymo, gamybą, bet taip pat gali apimti ir uždegiminių reakcijų subalansavimą. Docentė Brighenti paaiškins, kaip jos mokslinis bendradarbiavimas sukūrė platformą imuninės sistemos atstatymui sergant TB, naudojant mažų molekulių junginius, įskaitant histono deacetilazės (HDAC) inhibitorius.
„Šie vaistai gali reguliuoti genų transkripciją ląstelėse, pvz., imuninėje sistemoje, ir taip sustiprinti baltymų, susijusių su antibakterine šeimininko gynyba, ekspresiją. Mes nustatėme keletą HDAC inhibitorių, kurie sumažina Mtb augimą imuninėse ląstelėse maždaug 50-75 %, net ir nesant antibiotikų“, – aiškina ji. „Gal tai skamba ne taip įspūdingai, bet šie imunomoduliuojantys junginiai galėtų puikiai papildyti standartinę terapiją ir kartu su antibiotikais turėti papildomą arba sinergetinį poveikį. Tai suteiktų galimybę sumažinti antibiotikų dozę ir gydymo trukmę, siekiant pagerinti paciento būklę. rezultatai“.
Tokiu būdu galima įsivaizduoti, kad esamų antibiotikų poveikis gali būti apsaugotas naudojant papildomus gydymo būdus, kurie atkuria apsauginį imunitetą ir riboja per didelį uždegimą ir (arba) imunosupresiją pacientams, sergantiems tuberkulioze. Standartinis gydymas nuo tuberkuliozės apima kasdienį 4–9 antibiotikų skyrimą, tačiau vietoj to, kad į gydymo schemą būtų įtrauktas dar vienas antimikrobinis vaistas, imunitetą stiprinantis junginys gali paskatinti klinikinį pacientų, sergančių sunkiomis tuberkuliozės formomis ir blogą prognozę, ypač MDR-TB, pasveikimą. .
Docentas Brighenti sako: „Imunoterapijos, kaip standartinės terapijos papildymo, taikymas sukėlė revoliuciją vėžio, autoimuniteto ir astmos / alergijos gydyme. Panašiai mūsų imuninės sistemos stiprinimo, kaip antibiotikų papildo, tyrimai gali tapti pakeičiančia pacientų gydymo galimybe. su tuberkulioze, kuri gali turėti įtakos klinikiniam valdymui ir užkirsti kelią tuberkuliozės infekcijų plitimui bei atsparumui vaistams šiuo esminiu mūsų istorijos momentu, kai atsparumas antimikrobinėms medžiagoms kelia rimtą grėsmę žmonių sveikatai.
Ji priduria: „Trumpalaikiai, patvirtinti ir jau prieinami „parduoti” terapiniai preparatai būtų pradinis logiškas žingsnis siekiant įgyvendinti TB sergančių pacientų HDT. Tai gali būti, pavyzdžiui, HDT, pagrįsti gydymu gliukokortikoidais arba citokinų neutralizavimu (pvz., anti-IL-6, anti-1b), kad sumažintų uždegimą, o metforminas arba nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo taip pat gali skatinti arba pakeisti imuninį atsaką.
„Ilgalaikės, tikslesnės imunomoduliacinės intervencijos sergant tuberkulioze, pvz., vietinis specifinių HDAC inhibitorių skyrimas, gali būti išbandytos klinikiniais tyrimais, siekiant pritaikyti gydymą pacientams, sergantiems MDR-TB. Šiandien keli HDAC inhibitoriai yra FDA patvirtinti skirtingiems ligų – pavyzdžiui, Vorinostat, Belinostat ir Panobinostat nuo įvairių vėžio formų, fenilbutiratas nuo karbamido ciklo sutrikimų ir Givinostat nuo Diušeno raumenų distrofijos, o tuos, kurie, mūsų nuomone, yra veiksmingiausi siekiant sumažinti tarpląstelinį M. tuberculosis augimą, pirmiausia turi būti išbandyti ikiklinikiniai toksiškumo ir veiksmingumo modeliai prieš pradedant klinikinius tyrimus.
Svarbu tai, kad TB, kaip ir daugelis kitų ligų, gali būti suskirstyta į skirtingus pogrupius, todėl gydymas visiems tinkamas nebūtinai yra geriausias. Pritaikytas gydymas, optimizuotas pagal individualius paciento poreikius, vadinamoji personalizuota medicina, taip pat bus TB valdymo ateities dalis.