Endodontologas

Endodontologas

Aukštos kvalifikacijos endodontologai (odontologijos specialistai) gydo jūsų danties viduje esančius audinius. Jie diagnozuoja ir gydo sudėtingas dantų skausmo priežastis, pavyzdžiui, dantų abscesus (infekciją). Endodontologai atlieka šaknų kanalų gydymą ir kitas procedūras, kad sumažintų skausmą. Jų tikslas – išsaugoti natūralų dantį.

Kas yra endodontologas?

Endodontologai yra odontologijos specialistas, kuris specializuojasi sudėtingose ​​dantų problemose, veikiančiose daugiausiai dantų minkštimą. Dantų „minkštimas“ yra terminas, kuriuo odontologai vadina nervus, kraujagysles ir kitus audinius, esančius giliai kiekviename dantyje. Kai žiūrite į veidrodį, matote danties išorinį sluoksnį, vadinamą emaliu.

Endodontologai naudoja pažangias technikas, gydant dantų minkštimą ir šaknų problemas. Jūsų šaknis yra danties dalis, kuri išsikiša po dantenomis ir laiko dantį vietoje. Endodontologai stengiasi palengvinti dantų arba burnos skausmą, kiek įmanoma išsaugant natūralų dantį.

Ką daro endodontologai?

Endodontai yra specializuoti diagnozuoti ir gydyti sudėtingas dantų skausmo priežastis. Jie siekia sumažinti skausmą ir išsaugoti natūralų dantį. Endodontai yra įgudę išgelbėti net labai pažeistus arba supuvusius dantis.

Kada kreiptis į endodontologą?

Endodontai dažniausiai gydo pažeistą dantų minkštimą arba šaknų audinius, kurie atsiranda dėl šių priežasčių:

  • Dantų ėduonis: danties suirimas, kurį sukelia netinkama dantų ir dantenų priežiūra (burnos higiena). Jei negydyta ertmė pažeidžia jūsų danties šaknies audinius, gali tekti kreiptis į endodontą. Dantų ėduonis gali sukelti uždegimą (pulpitą) ar net audinių mirtį (nekrozę) ir infekciją minkštime.
  • Dantų sužalojimai: trauma, veikianti jūsų dantį (pvz., po stipraus kritimo).
  • Dantų abscesas: pūlių kaupimasis, atsirandantis, kai bakterijos patenka į jūsų dantį ar dantenas.
  • Įskilęs dantis: danties pažeidimas, kuris sukuria atvirą vietą bakterijoms patekti.

Endodontinės procedūros

Endodontai kartais vadinami šaknų kanalų gydymo odontologais. Nors bendrosios praktikos odontologai ir endodontai abu atlieka šaknų kanalų gydymą, endodontai šią procedūrą atlieka kur kas dažniau. Papildoma mokymų programa ir didesnis gydymo apimtis reiškia, kad endodontai yra šaknų kanalų gydymo ekspertai.

Endodontų atliekamos procedūros

  • Šaknų kanalų gydymas: pašalina pažeistą ar užkrėstą danties minkštimą ir vėl užantspauduoja dantį, siekiant išvengti pakartotinės infekcijos.
  • Endodontinis pakartotinis gydymas: pašalina ir pakeičia medžiagas iš ankstesnio šaknų kanalų gydymo, kuris nepasveiko tinkamai.
  • Endodontinė chirurgija: specializuota chirurgija, pavyzdžiui, apicektomija (danties šaknies galo arba viršūnės pašalinimas).
  • Skubioji dantų chirurgija: gali apimti sudėtingų dantų sužalojimų taisymą ar rimtų dantų infekcijų gydymą.
  • Dantų šalinimo (ekstrakcijos) chirurgija: danties ištraukimas dėl per didelio audinių pažeidimo, kai gydytojui nebeįmanoma išsaugoti danties.
  • Dantų implantų chirurgija: chirurginis dantų implanto įdėjimas. Gydytojas gali naudoti implantą palaikyti protezus, pavyzdžiui, tiltus, ir atkurti dantų išvaizdą bei funkciją po danties šalinimo.

Visi endodontai taip pat yra odontologai, todėl jie gali atlikti tas pačias procedūras, kurios būdingos bendrajai odontologijai, įskaitant valymus, balinimus, laminates, karūneles ir kitas.

Kaip endodontologai tikrina dantį?

Endodontai yra specialiai apmokyti diagnozuoti daug sudėtingų dantų, burnos (oralinės) ir veido skausmo priežasčių. Endodontas gali patikrinti jūsų simptomus atlikdamas vieną ar kelis testus:

  • Dantų rentgenas: užfiksuoja aiškius dantų struktūros detalės.
  • Karšti ar šalti tamponai: testuoja jūsų danties jautrumą, kai jis susiduria su skirtingomis temperatūromis.
  • Dantų bakstelėjimas: gali suteikti užuominų, kuris dantis uždegęs ir kaip toli uždegimas išplitęs, ypač jei jūsų dantys jautrūs bakstelėjimui.

Endodontologai

Kuo endodontas skiriasi nuo odontologo?

Visi endodontai yra odontologai, sveikatos priežiūros specialistai, kurie diagnozuoja ir gydo burnos sveikatos būkles. Tačiau mažiau nei 3% odontologų gauna papildomą mokymą, kad taptų endodontais. Endodontas yra tik vienas iš odontologijos specialistų tipų:

  • Endodontas: odontologijos specialistas, kuris diagnozuoja ir gydo sąlygas, veikiančias jūsų dantų vidų.
  • Periodontologas: odontologijos specialistas, gydantis jūsų dantų aplinkinius audinius, pavyzdžiui, dantenas ir žandikaulį.
  • Ortodontas: odontologijos specialistas, kuris tiesina jūsų dantis ir suderina jūsų sąkandį.
  • Burnos chirurgas: odontologijos specialistas, atliekantis sudėtingas operacijas ant jūsų dantų, dantenų ar žandikaulio. Burnos chirurgai apima maksilofacialinius chirurgus, kurie šalina protingumo dantis.

Ką galite tikėtis po endodontinės procedūros?

Jūsų savijauta po endodontinio gydymo priklauso nuo konkrečios problemos ir jos sunkumo. Dauguma endodontinių procedūrų yra ambulatorinės, tai reiškia, kad greitai po procedūros galite grįžti namo. Po šaknų kanalų gydymo gali pasireikšti nedidelis diskomfortas, tačiau kai kurie žmonės jaučiasi pakankamai gerai, kad tą pačią dieną galėtų grįžti į darbą.

Jūsų burna arba dantis gali skaudėti keletą dienų po procedūros. Sudėtingesnės operacijos gali sukelti stipresnį skausmą, kuris gali tęstis ilgiau. Gydytojas gali paskirti vaistus, kad palengvintų skausmą, kovotų su infekcija ar padėtų jūsų kūnui pasveikti.

Po šaknų kanalų gydymo gali tekti apsilankyti pas savo įprastą odontologą. Gydytojas gali uždėti karūną (metalą arba porcelianą), kuri apsaugotų ir atkurtų jūsų pataisytą dantį. Svarbu laikytis gydytojo nurodymų, kad dantis pasveiktų tinkamai.

Kada turėtumėte kreiptis į endodontą?

Kreipkitės į patikimą odontologijos specialistą, jei jūsų danties skausmas nesiliauja arba stiprėja. Delsti patikrinti dantį gali sumažinti tikimybę, kad gydytojas galės išsaugoti jūsų natūralų dantį.

Turėtumėte kreiptis į endodontą, jei:

  • Ilgai trunkantis dantų skausmas.
  • Nepaaiškinamas skausmas burnoje ar žandikaulyje.
  • Dantys jautrūs šilumai, šalčiui ar saldumui.
  • Uždegimas prie paveiktų dantų ar dantenų. Kai kurie dantų skausmo šaltiniai, tokie kaip dantų abscesas, gali būti pavojingi, jei ilgai nėra gydomi. Nedelsiant kreipkitės pagalbos, jei patyrėte burnos sužalojimą avarijoje arba pastebėjote galimus infekcijos požymius, tokius kaip:
  • Karščiavimas.
  • Sunkumai kvėpuojant arba ryjant.
  • Paraustimas arba patinimas burnoje, plintantis į skruostą.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *