Endometriozė yra būklė, kuria serga moterys, turinčios mėnesines ir kuri, be kitų simptomų, gali sukelti skausmingus lytinius santykius, gausias mėnesines ir nevaisingumą. Tai atsiranda, kai audinys, panašus į gimdą išklojantį audinį (endometriumą), pradeda augti už gimdos ribų. Kadangi šis audinys elgiasi kaip endometriumas, kiekvieną mėnesį moters mėnesinių ciklo metu jis sustorėja ir suyra, kaip ir gimdos audiniai. Tačiau, kadangi jis neturi priemonių išeiti iš kūno, jis dirgina aplinkinius audinius, sukuria randų audinį, sukelia dubens skausmą ir kartais sukelia cistas ir (arba) sąaugas (terminas, kai atskiri organai sukimba).
Gilioji endometriozė (DE) yra sunkiausia ligos forma. DE giliai įsiskverbia į dubens audinius, pažeidžia organus, esančius šalia gimdos, pavyzdžiui, šlapimo pūslę ir (arba) žarnyną, ir sukelia dubens organų struktūros pokyčius (pvz., sąaugas). Deja, DE yra stipriai susijusi su moterų seksualine disfunkcija (FSD).
Standartinis DE gydymas yra laparoskopija – operacija, kurios metu pilvo srityje padaromi nedideli pjūviai ir koreguojami fotoaparato pagalba. Atliekant DE laparoskopinę operaciją, chirurgas atskirtų visas sąaugas, pašalintų endometriotines cistas ir pašalintų endometriozinius audinius, esančius už gimdos ribų.
Nepaisant to, kad tai yra įprasta DE procedūra, mažai žinoma apie laparoskopinės operacijos poveikį DE sergančių pacientų seksualinei funkcijai. Tuo tikslu autoriai neseniai Seksualinės medicinos žurnalas tyrime buvo įvertinta 149 moterų, sergančių DE, seksualinė funkcija keturiais konkrečiais laiko momentais: vieną kartą prieš operaciją ir šešias savaites, šešis mėnesius ir 12 mėnesių po operacijos.
Dalyvių buvo paprašyta užpildyti Moterų seksualinės funkcijos indekso (FSFI) klausimyną kiekvienu iš šių laiko taškų. FSFI įvertina moterų seksualinę funkciją šešiose srityse: troškimo, susijaudinimo, orgazmo, tepimo, pasitenkinimo ir skausmo. Jį sudaro 19 klausimų, kuriuos dalyviai gali įvertinti kaip 0 už seksualinio aktyvumo nebuvimą (jei taikoma) arba skalėje nuo 1 iki 5, o didesni skaičiai rodo geresnę seksualinę funkciją. Šio tyrimo tikslais tyrėjai naudojo bendrą FSFI balą ≤ 26,55 kaip ribą, nurodydami FSD.
Prieš operaciją FSD dažnis tarp tyrimo dalyvių buvo labai didelis – 75,5%. Galbūt nenuostabu, kad praėjus šešioms savaitėms po operacijos šis rodiklis šiek tiek padidėjo iki 76,5%, nes žmonėms paprastai reikia šiek tiek laiko atsigauti po operacijos ir jie gali ne iš karto atnaujinti seksualinės veiklos. Praėjus šešiems mėnesiams po operacijos, FSD dažnis sumažėjo iki 71,8%, o paskutinės registracijos metu, praėjus 12 mėnesių po operacijos, FSD dažnis buvo 63,6%.
Nors šios kohortos moterų FSD dažnis sumažėjo praėjus šešiems ir 12 mėnesių po operacijos, moterų, kurios vis dar patyrė FSD, dalis išliko gana didelė. Be to, FSD nebuvimas pagal šią priemonę nebūtinai reiškia, kad likusios moterys neturi seksualinių sunkumų. Atsižvelgiant į tai, pacientams, sergantiems DE, gali būti naudinga pasikalbėti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais apie bet kokias seksualines problemas ir paprašyti papildomų išteklių savo seksualinei sveikatai rūpintis. Gydytojai gali toliau padėti DE pacientams, skirdami laiko jiems konsultuoti apie galimus seksualinės funkcijos padarinius po operacijos ir siųsdami būtinus siuntimus seksualinės medicinos specialistams, kurie gali dirbti su pacientais, kad išspręstų jų konkrečias problemas.