Herpesas (pūslelinė)

Herpesas (pūslelinė)

Herpesas yra virusinė infekcija, kurią sukelia herpes simplex virusas (HSV). Jis sukelia pūsleles arba opas burnos ar lytinių organų srityje, kartu su kitais simptomais. Šiuo metu nėra išgydymo nuo herpeso, tačiau gydymas gali padėti valdyti simptomus.

Yra du HSV tipai: herpes simplex virusas 1 tipo (HSV-1) ir herpes simplex virusas 2 tipo (HSV-2). Abi HSV-1 ir HSV-2 gali sukelti lytinių organų pūslelinę, o burnos pūslelinė dažniausiai atsiranda dėl HSV-1.

Mažos pūslelinės yra būdingi herpeso simptomai, ir jos dažniausiai atsiranda aplink lytinius organus, tiesiąją žarną arba burną. Kai jos atsiranda aplink burną, jos vadinamos šaltosiomis pūslelėmis.

Šiame straipsnyje aprašomi lytinių organų ir burnos herpeso simptomai, jų gydymas ir prevencijos būdai.

Kas yra lytinių organų herpesas?

Lytinių organų herpesas yra dažna lytiškai plintanti infekcija (LPI). Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, ši infekcija yra plačiai paplitusi Europoje, ypač tarp asmenų nuo 15 iki 49 metų amžiaus.

Paprastai lytinių organų herpesas vystosi dėl HSV-2, nors jis gali atsirasti ir dėl HSV-1.

Paprastai HSV-2 yra perduodamas per genitalijų kontaktą su asmeniu, turinčiu HSV-2. Asmuo taip pat gali užsikrėsti HSV-1 per oralinį seksą su asmeniu, turinčiu burnos HSV-1 infekciją.

Kas yra burnos herpesas?

Burnos herpesą dažniausiai sukelia HSV-1. Apytiksliai 50–80% Europos suaugusiųjų turi HSV-1.

Burnos herpesas sukelia pūslelių atsiradimą ant lūpų arba aplink burną. Pūslelės taip pat gali atsirasti ant veido arba liežuvio.

Daugelis žmonių, kurie vystosi burnos herpesą, užsikrečia virusu vaikystėje ar jaunystėje per ne seksualinį kontaktą su seilėmis.

Asmuo, turintis burnos herpeso protrūkį, gali jausti niežulį, deginimą arba dilgčiojimą aplink burną, lūpas arba liežuvį. Vėliau šiose srityse arba bet kurioje odos vietoje gali atsirasti šaltosios pūslelės arba mažos pūslelės.

Herpeso simptomai

Žmonės, kuriems pasireiškia herpeso simptomai, gali pirmiausia patirti dilgčiojimą, niežulį ar deginimą, prieš atsirandant pūslelėms ar opoms aplink burną ar lytinius organus. Šios pūslelės pratrūksta ir išskiria skystį, kuris suformuoja plutelę, kol išgyja.

Pasak Amerikos dermatologų asociacijos (AAD), pirmą kartą opos atsiras maždaug po 2–20 dienų po užsikrėtimo virusu. Jos gali trukti 7–10 dienų, nors per pirmąjį protrūkį jos gali trukti ilgiau.

Burnos herpeso simptomai

Burnos herpesas sukelia pūslelių, kartais vadinamų karštligės pūslelėmis arba šaltosiomis pūslelėmis, atsiradimą lūpose ir burnoje. Kartais šios pūslelės susidaro kitose veido vietose arba ant liežuvio ir rečiau kitose odos vietose.

Šios opos paprastai išnyksta savaime per 10 dienų.

Lytinių organų herpeso simptomai

CDC teigia, kad asmuo, turintis lytinių organų herpesą, gali neturėti simptomų arba turėti tik lengvus simptomus. Tačiau jei asmuo vystosi simptomus, jis gali patirti vieną ar daugiau opų aplink lytinius organus ir tiesiąją žarną.

Šios opos dažniausiai atsiranda ant varpos, aplink arba viduje makšties, ant sėdmenų, šlaunų viršaus arba tiesiojoje žarnoje, nors jos gali formuotis ir kitose odos vietose.

Per pirmąjį protrūkį AAD teigia, kad simptomai gali trukti nuo 2 iki 6 savaičių.

Herpesas taip pat gali sukelti skausmą šlapinantis, varpos ir makšties išskyras.

Kartais, ypač per pirmąjį lytinių organų herpeso protrūkį, žmonės gali turėti papildomų simptomų, kurie paveikia visą kūną, tokių kaip:

  • Karščiavimas
  • Galvos skausmas
  • Kūno skausmai
  • Patinę limfmazgiai
  • Skausmingas šlapinimasis
  • Akių infekcija

Po pirmojo lytinių organų herpeso protrūkio asmuo greičiausiai patirs pasikartojančius protrūkius. Tačiau šie protrūkiai paprastai būna trumpesni ir mažiau sunkūs, o jų skaičius taip pat gali sumažėti laikui bėgant.

Pradinių epizodų simptomai

Šie simptomai atsiranda, kai asmuo pirmą kartą vystosi infekciją.

Kartu su opomis ar pūslelėmis herpesas gali sukelti:

  • Skausmą ir niežulį
  • Patinusius limfmazgius
  • Karščiavimą
  • Nuovargį ir bendrą prastos savijautos jausmą

Priežastys pūslelinės

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), HSV-1 paprastai plinta per burnos kontaktą, o HSV-2 paprastai plinta per lytinį kontaktą.

Kai HSV yra ant odos, jis gali lengvai pereiti nuo žmogaus žmogui per kontaktą su drėgna burnos ir lytinių organų oda, įskaitant tiesiąją žarną. Virusas taip pat gali plisti per kontaktą su akimis ir kitomis odos sritimis.

Asmuo gali užsikrėsti HSV, jei susiduria su:

  • Herpeso opa
  • Seilėmis iš partnerio, turinčio burnos HSV
  • Genitalijų skysčiais iš asmens, turinčio lytinių organų HSV
  • Odos aplink burnos arba lytinių organų sritis, kuriuose yra HSV

HSV negali plisti per bendrą kontaktą su daiktais, tokiais kaip tualetai, durų rankenos ar rankšluosčiai.

Virusas yra labiausiai užkrečiamas, kai simptomai pirmą kartą atsiranda ir prieš jiems išgijus. Rečiau asmuo gali perduoti virusą, kai simptomų nėra.

Jei asmuo su lytinių organų herpesu turi opų gimdymo metu, virusas gali būti perduotas kūdikiui.

Kada kreiptis į gydytoją dėl herpeso

Kadangi asmuo gali neturėti simptomų, net jei turi herpesą, gali būti sunku žinoti, kada kreiptis į gydytoją dėl diagnozės ir gydymo.

Planuotos tėvystės organizacija rekomenduoja kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kai tik pastebite opų ant ar aplink lytinius organus. Kitos LPI, tokios kaip sifilis, gali turėti panašių simptomų, bet reikalauti kitokio gydymo.

Amerikos seksualinės sveikatos asociacija taip pat rekomenduoja kreiptis į gydytoją, kad būtų atliktas opų arba šaltųjų pūslelių kultūros tyrimas.

Žmonės gali norėti atlikti namų herpeso testą prieš kreipiantis į gydytoją. Tačiau namų testai neturėtų pakeisti profesionalios diagnozės ir gydymo.

Pūslelinės gydymas

Nėra vaistų, kurie galėtų išgydyti herpeso virusą. Tačiau gydytojas gali skirti antivirusinį vaistą, pvz., aciklovirą, kad sustabdytų viruso dauginimąsi.

Tuo tarpu nereceptiniai (OTC) herpeso gydymo būdai, dažniausiai kremai, gali padėti valdyti dilgčiojimą, niežulį ir skausmą.

Pūslelinės gydymas namuose

Žmonės neturėtų bandyti gydyti herpeso namų priemonėmis nepasitarę su gydytoju. Nėra tyrimų, patvirtinančių namų priemonių veiksmingumą gydant herpeso simptomus.

Tačiau žmogus gali vartoti skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip acetaminofenas arba ibuprofenas. Svarbu, kad žmogus susilaikytų nuo lytinės veiklos, net ir su apsauga, kol simptomai išnyks.

Šie patarimai taip pat gali padėti palengvinti lytinių organų herpeso simptomus:

  • Tepkite kremą ar losjoną, kuriame yra 5% lidokaino, prieš šlapinantis
  • Maudykitės lengvai sūdytame vandenyje arba šiltoje vonioje
  • Naudokite vandens buteliuką arba bidė, kad palengvintumėte skausmą šlapinantis
  • Dėvėkite laisvus drabužius, kad išvengtumėte sudirginimo

Svarbu kruopščiai nusiplauti rankas po bet kokio kremo ar losjono tepimo ant opų.

Kai kurie žmonės pastebi, kad ledų paketų naudojimas padeda. Tačiau niekada netaikykite ledo tiesiai ant odos – visada apvyniokite jį audiniu.

Lytinių organų herpesas

Pasak Jungtinės Karalystės nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS), jei žmogus naudoja antivirusinį vaistą, simptomai gali išnykti 1–2 dienomis greičiau nei be gydymo. Vaistai taip pat gali sumažinti simptomų sunkumą.

Jei žmogus patiria lytinių organų herpeso recidyvus mažiau nei šešis kartus per metus, gydytojas gali skirti antivirusinį vaistą kiekvieną kartą, kai liga pasikartoja.

Jei recidyvai būna dažnesni, gydytojas gali rekomenduoti vartoti antivirusinį vaistą 6–12 mėnesių laikotarpiui.

Burnos herpesas

Norėdami palengvinti burnos herpeso simptomus, žmogus gali pabandyti:

  • Vengti bet kokių veiksnių, tokių kaip soliariumai
  • Naudoti lūpų balzamą su apsauga nuo saulės, būnant lauke
  • Gerti daug skysčių, kad išvengtumėte dehidratacijos

Farmacininkas gali rekomenduoti:

  • Kremus skausmui malšinti
  • Antivirusinius kremus
  • Pūslelių pleistrus

Jei šaltosios pūslelės yra didelės, gydytojas gali skirti antivirusinius tabletes.

Kaip išvengti pūslelinės?

Šios strategijos gali sumažinti herpeso riziką arba užkirsti kelią jo perdavimui:

  • Naudoti barjerinę apsaugą, tokią kaip prezervatyvai, oralinio sekso ar įsiskverbimo metu
  • Vengti lytinių santykių, kai yra simptomai
  • Vengti bučiavimosi ir oralinio sekso, kai aplink burną yra šaltosios pūslelės
  • Kruopščiai plauti rankas, ypač po sąlyčio su paveikta sritimi, protrūkio metu

Kai kurie žmonės taip pat pastebi, kad stresas, nuovargis, liga, odos trintis ir saulės vonios gali sukelti simptomų recidyvus.

Atpažinti ir vengti šių veiksnių gali padėti sumažinti protrūkių skaičių.

Dažniausiai užduodami klausimai dėl pūslelinės

Ar galiu turėti lytinių santykių, jei turiu herpesą?

Asmuo, turintis herpesą, turėtų pasakyti savo partneriams apie infekciją prieš pradedant lytinius santykius. Visada reikėtų naudoti prezervatyvą, net jei asmuo neturi simptomų.

Receptiniai antivirusiniai vaistai gali sumažinti tikimybę, kad asmuo, turintis herpesą, perduos jį partneriui, neturinčiam šios virusinės infekcijos.

Ar yra ryšys tarp lytinių organų herpeso ir ŽIV?

Asmeniui su lytinių organų herpesu lengviau užsikrėsti arba perduoti ŽIV infekciją.

Jei asmuo su herpeso infekcija yra genitališkai veikiamas ŽIV, jo rizika užsikrėsti ŽIV yra tris kartus didesnė nei asmeniui be lytinių organų herpeso. Taip yra todėl, kad lytinių organų herpesas gali sukelti odos pažeidimus ir padidinti žmogaus pažeidžiamumą užsikrėsti ŽIV.

Asmuo, turintis ŽIV ir lytinių organų herpesą, yra labiau linkęs perduoti ŽIV savo lytiniams partneriams.

Ar herpesas gali išnykti?

Herpesas neišnyksta. Šiuo metu nėra gydymo, kuris galėtų pašalinti herpes virusą iš organizmo. Tačiau receptiniai vaistai gali sumažinti protrūkių trukmę ir sunkumą. Nereceptiniai produktai gali suteikti tam tikrą palengvėjimą nuo simptomų.

Kaip sužinoti, ar turiu herpesą?

Jei asmuo turi aktyvų herpeso protrūkį su matomomis opomis, gydytojas ar specialistas, pavyzdžiui, dermatologas, gali nustatyti diagnozę remiantis fizine apžiūra.

Jei fiziniai simptomai nėra pakankami, gydytojas gali paimti opų tepinėlį ir išsiųsti jį į laboratoriją analizei.

Kraujo tyrimai yra prieinami, jei asmuo neturi fizinių opų, bet yra susirūpinęs.

Žmonės taip pat gali atlikti namų herpeso testus, nors jie turėtų suplanuoti konsultaciją su gydytoju, kad patvirtintų diagnozę ir gautų gydymą.

Ar herpeso simptomai skiriasi tarp lyčių?

Herpeso simptomai yra vienodi visoms lytims.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *