Hormoninis disbalansas yra hormonų disbalansas organizme. Tai veikia medžiagų apykaitą, gali sutrikdyti reprodukcinės sistemos veiklą ir sukelti nevaisingumą.
Kas yra hormoninis disbalansas moterims
Hormonai yra biologiškai aktyvios medžiagos, kurios per kraują juda visame kūne ir veikia kaip „žinutės” tarp įvairių organų ir audinių. Jie reguliuoja medžiagų apykaitą ir fiziologinius procesus. Hormonų lygį nuolat stebi speciali smegenų sritis – pagumburis. Pagumburis praneša apie savo „sprendimus” kitai smegenų daliai – hipofizei. Hipofizė, gaudama signalą iš pagumburio, gamina naujus hormonus, kurie kontroliuoja visų organų veiklą. Visų hormonų derinys sudaro hormoninį foną. Jis labai jautrus, jį veikia amžius, fizinis aktyvumas, medžiagų apykaita, bendra sveikatos būklė ir stresas. Moterims hormonų lygis, be kitų veiksnių, labai priklauso nuo menstruacinio ciklo. Jis kinta kiekvienoje fazėje – su kiaušialąstės brendimu, ovuliacija ir menstruacijomis, taip pat reaguoja į nėštumo ir menopauzės pradžią. Paprastai kiekvieno hormono koncentracija kinta tam tikrame diapazone. Bet jei hormonų lygis viršija leistinas ribas, reprodukcinė, endokrininė sistema ir kiti organai pradeda veikti netinkamai.
Kasdieniame gyvenime hormonų pusiausvyros sutrikimas dažnai vadinamas menstruacijų nereguliarumu.
Dažniausiai moterų hormonų disbalansas reiškia lytinių hormonų disbalansą. Tačiau netinkamas reprodukcinės sistemos funkcionavimas, kai nėra reguliaraus mėnesinių ciklo, gali būti ne tik pagrindinė priežastis, bet ir hormonų disbalanso pasekmė. Taigi plačiąja prasme hormonų disbalansas yra bet kokių hormonų gamybos sutrikimas.