Inkstų skausmas yra diskomfortas šalia jūsų inkstų. Jūsų inkstai yra du pupelių formos organai, esantys žemiau jūsų šonkaulių kaulo, kiekvienoje stuburo pusėje. Inkstų skausmas ne visada reiškia, kad yra problemų su inkstais – bet dažniausiai jis rodo problemą kažkur jūsų šlapimo sistemoje.
Kaip jaučiasi, kai skauda inkstus?
Žmonės dažnai painioja inkstų skausmą su nugaros skausmu, tačiau yra keletas svarbių skirtumų tarp inkstų skausmo ir nugaros skausmo pojūčių.
Inkstų skausmas palyginti su nugaros skausmu
Nugaros skausmas dažniausiai veikia nugaros vidurį, prie stuburo ir dažniausiai apatinę nugaros dalį. Stuburo problemos gali sukelti nugaros skausmą, kuris kartais sklinda iki kojų. Inkstų skausmas paprastai lokalizuojamas aukščiau nugaroje ir jaučiamas giliau. Dažniausiai inkstų skausmo simptomai pasireiškia po šonkauliais, dešinėje arba kairėje nuo stuburo. Inkstų skausmas taip pat gali plisti į kitas sritis, pavyzdžiui, pilvą ar kirkšnį. Kartais klubo skausmas supainiojamas su inkstų skausmu, bet klubo skausmas yra žemiau nugaroje nei inkstų skausmas.
Dažniausios inkstų skausmo priežastys
Jūsų inkstai yra susiję su jūsų šlapimo pūsle ir šlapimtakiais (vamzdeliais, kuriais šlapimas patenka iš inkstų į šlapimo pūslę). Bet kokia šių sričių problema gali sukelti skausmą ir diskomfortą. Inkstų skausmo priežastys gali būti:
- Inkstų akmenys. Akmenys susidaro iš mineralų ar junginių, kaupiasi jūsų organizme. Akmenys gali būti nuo smėlio grūdelio iki perlų dydžio. Maži akmenys gali išeiti iš organizmo savaime, tačiau didesni gali įstrigti šlapimo takuose ir trukdyti šlapimo pratekėjimui.
- Šlapimo susilaikymas. Su šia būkle negalite visiškai ištuštinti šlapimo pūslės.
- Šlapimo refliuksas (VUR). Šis refliuksas sukelia šlapimo tekėjimą atgal iš šlapimo pūslės į šlapimtakius ar inkstus.
- Užsikimšimas šlapimtakio ir inksto jungtyje. Šioje vietoje, kur šlapimtakis prisijungia prie inksto, gali atsirasti užsikimšimas.
- Šlapimtakio susiaurėjimas. Tai reiškia šlapimtakio susiaurėjimą.
- Inkstų infekcija (pielonefritas). Šią būklę sukelia bakterijos, užkrėtusios inkstus.
- Polikistinė inkstų liga. Šią paveldimą būklę turintys žmonės turi skysčiu pripildytas pūsleles (cistas) savo inkstuose.
- Sužalojimas ar trauma. Fizinis poveikis gali sukelti fizinę žalą inkstams.
- Inkstų (nefrinė) vėžys. Dažniausia inkstų vėžio forma yra nefrinė ląstelių karcinoma.
Dažniausi inkstų skausmo simptomai
Žmonės, patiriantys inkstų skausmą, gali jausti įvairius simptomus:
- Nuolatinis, bukas skausmas nugaroje.
- Skausmas šonuose, po šonkauliais ar pilve.
- Ūmus ar stiprus skausmas, atsirandantis bangomis.
- Skausmas, plintantis į kirkšnies sritį. Inkstų skausmas dažnai lydimas pykinimo ar vėmimo, ypač jei skausmą sukelia inkstų akmenys.
Inkstų skausmo gydymas
Inkstų skausmo gydymas priklauso nuo jo priežasties:
- Infekcijos: Jei inkstų skausmas susijęs su infekcija, gydytojas gali paskirti antibiotikus.
- Inkstų akmenys: Jei skausmą sukelia inkstų akmenys, gali prireikti procedūrų jų pašalinimui.
Diagnostikos testai inkstų skausmui nustatyti
Nustatant inkstų skausmo priežastį, gydytojai naudoja įvairius diagnostikos įrankius:
- Šlapimo tyrimas: Šis tyrimas padeda aptikti infekcijos požymius, tokius kaip kraujas ar baltieji kraujo kūneliai, taip pat kitus rodiklius, kurie gali rodyti inkstų ligas.
- Vaizdiniai tyrimai: Ultragarsas arba kompiuterinė tomografija (KT) suteikia aiškius inkstų ir šlapimo takų vaizdus, padeda nustatyti akmenų buvimą ir įvertinti šlapimo srautą.
Ką daryti, jei skauda inkstus
Jei inkstų skausmas nesiliauja, svarbu kreiptis į medikus:
- Kreipkitės į gydytoją: Užsiregistruokite vizitui arba vykite į skubios pagalbos skyrių, jei pasireiškia tokie simptomai kaip stiprus skausmas, stiprus pykinimas ar vėmimas, karščiavimas ar šaltkrėtis, arba jei sunku šlapintis.
- Savigyda:
- Palaikykite hidrataciją: Gerkite daug vandens, kad išplautumėte bakterijas iš šlapimo takų. Venkite kofeino turinčių gėrimų ir alkoholio.
- Naudojimas šilumos: Šildymo pagalvėlės naudojimas ant nugaros, pilvo ar šonų gali padėti mažinti inkstų skausmą.
- Skausmo malšintuvai: Priešuždegiminiai vaistai nuo skausmo, pavyzdžiui, acetaminofenas ar ibuprofenas, gali mažinti karščiavimą ir diskomfortą, tačiau jų vartoti reikėtų atsargiai, jei yra kepenų ar inkstų problemų.
Gėrimai, kenksmingi inkstams
Kai kurie gėrimai gali būti žalingi inkstų sveikatai, ypač:
- Saldaus turinio gėrimai: Didesnis cukraus kiekis gali prisidėti prie cukrinio diabeto išsivystymo, kuris laikui bėgant gali pažeisti inkstus.
- Aukšto natrio ir kofeino turinio gėrimai: Šie gėrimai gali sukelti dehidrataciją, dėl kurios inkstai patiria papildomą stresą, galimai sukeliantį jų pažeidimą.
Gydytojas ir medicinos edukatorius, specializuojantis ligų diagnostikoje ir simptomų analizėje. Su daugiau nei 10 metų patirtimi klinikinėje praktikoje, jis siekia padėti žmonėms atpažinti galimus sveikatos sutrikimus ankstyvoje stadijoje ir skatinti savalaikę medicinos pagalbą.
Dr. Grinčius baigė medicinos studijas Vilniaus universitete, vėliau tobulinosi vidaus ligų diagnostikos srityje Europos sveikatos mokslų universitete. Dirbdamas šeimos gydytoju, jis pastebėjo, kaip dažnai pacientai ignoruoja simptomus arba interpretuoja juos neteisingai. Ši patirtis paskatino jį rašyti edukacinius straipsnius, kad žmonės geriau suprastų savo kūno siunčiamus signalus.
Luko straipsniuose pateikiama išsami, bet lengvai suprantama informacija apie įvairių ligų simptomus – nuo bendrų (pvz., nuovargis, galvos skausmas) iki retų ir sudėtingų (pvz., autoimuniniai simptomai ar neurologiniai sutrikimai). Jis taip pat dalijasi patarimais, kada svarbu kreiptis į gydytoją ir kokius pirmuosius žingsnius reikėtų atlikti.
Kai Lukas nerašo straipsnių ar nesigilina į naujausius medicinos tyrimus, jis mėgaujasi pasivaikščiojimais gamtoje, yra aktyvus sporto entuziastas ir dalyvauja sveikatos švietimo iniciatyvose. Jo misija – skatinti žmonių sąmoningumą apie sveikatą ir padėti jiems rūpintis savimi, pradedant nuo simptomų supratimo.