Išangės skausmas yra skausmas, jaučiamas aplink išangę arba tiesiąją žarną. Išangė yra paskutiniai 3–4 centimetrai storosios žarnos, o tiesioji žarna – apie 15 centimetrų ilgio segmentas, einantis prieš išangę. Kartu su aplinkiniais audiniais šios sritys sudaro perianalinį regioną, kuris yra labai jautrus.
Išangės skausmas yra dažna problema, kurią gali sukelti įvairios priežastys. Dauguma jų nėra pavojingos, tačiau kai kurioms gali prireikti gydymo. Svarbu atkreipti dėmesį į šį skausmą, ypač jei jis stiprėja ar nepraeina. Nebijokite kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl diagnozės ir gydymo.
Kokios yra išangės skausmo priežastys?
Dažniausios išangės skausmo priežastys:
- Hemorojus – patinę kraujagyslės išangės arba tiesiosios žarnos srityje.
- Infekcijos, įskaitant lytiškai plintančias infekcijas (LPI) ir grybelines infekcijas.
- Perianalinis abscesas – užkrėsta išangės liauka.
- Išangės įtrūkimai – mažos plyšiai išangės gleivinėje.
- Trauma – dėl įtempto tuštinimosi arba analinio įsiskverbimo.
- Pudentinė neuralgija – būklė, kuri veikia pudentinį nervą, atsakingą už jautrumą analinėje ir genitalinėje srityje.
Rečiau pasitaikančios priežastys:
- Išangės fistulė – tunelis, kuris susidaro, kai analinis abscesas pažeidžia odą.
- Uždegiminės žarnyno ligos (UŽL), tokios kaip opinis kolitas ar Krono liga, tiesiojoje žarnoje.
- Tiesiosios žarnos opos – dažniausiai dėl UŽL arba vienišos tiesiosios žarnos opos sindromo.
- Levator ani sindromas arba proktalgija fugaks – būklės, sukeliančios analinių raumenų spazmus.
- Vėžys išangėje arba tiesiojoje žarnoje.
- Analinis niežulys – odos būklė, sukelianti intensyvų niežėjimą.
Kaip jaučiamas išangės skausmas?
Gydytojas gali prašyti apibūdinti skausmą arba pasakyti, ar jį lydi kiti simptomai. Tai gali padėti nustatyti galimą priežastį.
- Aštrus skausmas
Aštrus arba pjovimo skausmas gali rodyti atvirą žaizdą, pavyzdžiui, opą ar įtrūkimą. Kai kurie žmonės raumenų spazmus dėl levator ani sindromo apibūdina kaip duriantį skausmą. Trombavęs hemorojus taip pat gali sukelti stiprų, lokalizuotą skausmą, nes jame susiformuoja kraujo krešulys. - Spaudimas ir skausmas
Skausmas kartu su spaudimo pojūčiu išangėje gali rodyti kažką patinusio viduje – tai gali būti hemorojus, abscesas ar retai – auglys. Užkietėjus viduriams, spaudimą gali sukelti susikaupę, kieti išmatų gniužulai tiesiojoje žarnoje ar analiniame kanale. - Niežulys ir skausmas
Niežėjimas išangėje gali būti odos būklės požymis, kuri taip pat sukelia skausmą. Hemorojus, grybelinė infekcija ar analinės karpos – dažnos priežastys. Karpos yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV), paplitusios LPI, simptomas. - Skausmas po tuštinimosi
Jei skausmas pasireiškia po tuštinimosi, tai gali būti dėl to, kad išmatos dirgina esamą būklę. Išangės įtrūkimas – dažna priežastis, nes išmatos tempia įtrūkimą. Taip pat išmatos gali dirginti hemorojus, sukelti kraujavimą ar iškritimą (prolapsą) – kai jie išlenda pro išangę. - Skausmas menstruacijų metu
Skausmas menstruacijų metu yra dažnas reiškinys. Menstruaciniai spazmai gali paveikti perianalinius raumenis ir gimdos raumenis. Prostaglandinas – cheminė medžiaga, sukelianti šių raumenų susitraukimus, kartais itin stiprius. Retesniais atvejais endometriozė gali paveikti tiesiąją žarną, sukeldama skausmą ir kraujavimą. - Skausmas nėštumo metu
Vidurių užkietėjimas ir hemorojus yra dažni nėštumo metu. Vaisiui augant, didėjantis svoris gali spausti perianalinius nervus. Šis spaudimas ir skausmas gali būti jaučiamas dar stipriau sėdint, o nėštumui progresuojant, sėdėti gali tekti vis dažniau.
Ką daryti, jei jaučiate išangės skausmą?
Daugeliu atvejų išangės skausmą galima gydyti namuose, ir jis praeina per kelias dienas. Tačiau kartais skausmas nepraeina arba net stiprėja. Visada verta pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei skausmas yra stiprus, trunka ilgai arba pasireiškia kartu su kitais nerimą keliančiais simptomais, pavyzdžiui, kraujavimu iš tiesiosios žarnos.
Kokius vaistus ar terapijas galima naudoti gydant išangės skausmą namuose?
Norėdami palengvinti išangės skausmą, galite išbandyti šias priemones:
- Be recepto parduodamus skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip acetaminofenas arba nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU).
- Vaistinius kremus, tokius kaip hidrokortizonas ar lidokainas.
- Sėdimąsias voneles – 20 minučių mirkymas šiltame vandenyje kelis kartus per dieną.
- Be recepto parduodamus vidurius laisvinančius vaistus, kad palengvintumėte vidurių užkietėjimą.
Kaip sveikatos priežiūros specialistai gydo išangės skausmą?
Sveikatos priežiūros specialistas, diagnozuodamas skausmo priežastį, gali užduoti klausimų apie simptomus ir, jei reikia, apžiūrėti išangę. Gydymas priklauso nuo priežasties. Daugeliu atvejų jie rekomenduos tas pačias namų gydymo priemones. Tačiau kai kuriais sudėtingesniais atvejais gali prireikti:
- Antibiotikų, antivirusinių ar priešgrybelinių vaistų, jei skausmą sukelia infekcija.
- Receptinių skausmą malšinančių vaistų (analgetikų).
- Tikslinių vaistų, skirtų gydyti uždegimą, susijusį su uždegiminėmis žarnyno ligomis (UŽL).
- Chirurginės intervencijos, siekiant pašalinti fistulę, išpjauti trombavusį hemorojų ar atpalaiduoti raumenų įtampą.
Gydytojas ir medicinos edukatorius, specializuojantis ligų diagnostikoje ir simptomų analizėje. Su daugiau nei 10 metų patirtimi klinikinėje praktikoje, jis siekia padėti žmonėms atpažinti galimus sveikatos sutrikimus ankstyvoje stadijoje ir skatinti savalaikę medicinos pagalbą.
Dr. Grinčius baigė medicinos studijas Vilniaus universitete, vėliau tobulinosi vidaus ligų diagnostikos srityje Europos sveikatos mokslų universitete. Dirbdamas šeimos gydytoju, jis pastebėjo, kaip dažnai pacientai ignoruoja simptomus arba interpretuoja juos neteisingai. Ši patirtis paskatino jį rašyti edukacinius straipsnius, kad žmonės geriau suprastų savo kūno siunčiamus signalus.
Luko straipsniuose pateikiama išsami, bet lengvai suprantama informacija apie įvairių ligų simptomus – nuo bendrų (pvz., nuovargis, galvos skausmas) iki retų ir sudėtingų (pvz., autoimuniniai simptomai ar neurologiniai sutrikimai). Jis taip pat dalijasi patarimais, kada svarbu kreiptis į gydytoją ir kokius pirmuosius žingsnius reikėtų atlikti.
Kai Lukas nerašo straipsnių ar nesigilina į naujausius medicinos tyrimus, jis mėgaujasi pasivaikščiojimais gamtoje, yra aktyvus sporto entuziastas ir dalyvauja sveikatos švietimo iniciatyvose. Jo misija – skatinti žmonių sąmoningumą apie sveikatą ir padėti jiems rūpintis savimi, pradedant nuo simptomų supratimo.