Kai jūsų skrandis sutrinka arba sunku išlaikyti suvalgytą maistą, galite stebėtis, ką valgyti. Rekomenduojama rinktis blaivius maisto produktus ir skaidriuosius skysčius, pavyzdžiui, sausainius, baltuosius ryžius, skrebučius ir sultinį, kurie padeda sumažinti viduriavimą, pykinimą ir vėmimą.
Labai svarbu išlikti hidratuotam ir maitinti kūną, kad jis galėtų atsigauti. Viduriavimas ir vėmimas gali sukelti dehidrataciją ir silpnumą dėl nepakankamo kalorijų suvartojimo. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte, ką valgyti esant sutrikusiam skrandžiui.
Ką valgyti, laikantis podagros dietos – ir kokių maisto produktų vengti
Obuolių tyrė
Obuolių tyrė yra dalis BRAT dietos, kuri apima bananus, ryžius, obuolių tyrę ir skrebučius. Šis užkandis lengviau virškinamas nei žali obuoliai, nes obuoliai yra virti ir nulupti.
Be to, obuolių tyrėje yra mažiau skaidulų nei žaliuose obuoliuose, todėl ji švelnesnė skrandžiui ir gali pagerinti viduriavimą. Vidutiniame šviežiame obuolyje su žieve yra 4,37 gramai skaidulų, palyginti su tik 1,24 gramais skaidulų nedideliame puodelyje nesaldintos obuolių tyros.
Bananai
Bananai yra turtingi kalio šaltinis. Skrandžio simptomai, tokie kaip pykinimas ir vėmimas, gali priversti netekti skysčių ir elektrolitų, tokių kaip kalis ir natrijas. Elektrolitai yra būtini normaliai ląstelių funkcijai palaikyti. Sergant, svarbu rinktis elektrolitus turinčius produktus.
Bananai taip pat yra dalis BRAT ir bland dietų, kurios apima lengvai kramtomus, mažai riebalų ir skaidulų turinčius maisto produktus.
Blandžios daržovės
Kai kurios daržovės, tokios kaip burokėliai, morkos ir špinatai, gali padėti esant skrandžio negalavimams. Rekomenduojama jas vartoti virtas, o ne žalias, nes virti maisto produktai lengviau virškinami.
Tam tikros liesos baltymų rūšys
Kai kurie baltymų šaltiniai, tokie kaip vištiena, baltasis žuvis ir jūros gėrybės, yra bland dietos dalis. Juos rekomenduojama gaminti keptus, grilintus arba garuose virtus be papildomų priedų.
Želatina ir ledinukai
Želatina yra minkštas maistas, esantis bland dietos sąraše. Šis desertas lengvai virškinamas, nes neturi skaidulų. Ledinukai taip pat yra variantas bland ir skaidrių skysčių dietoms, kurios apima kambario temperatūros skaidrius skysčius ir maisto produktus, tinkamus vartoti esant skrandžio negalavimams.
Tyrimai rodo, kad ledinukai efektyviai mažina pykinimą ir vėmimą po operacijų. Rekomenduojama rinktis ledinukus be vaisių minkštimo ir jogurto.
Imbieras
Imbieras kartais naudojamas nėščiųjų, siekiant suvaldyti pykinimą. Galite pridėti šviežio, smulkiai pjaustyto imbiero į arbatą ar paprastą vandenį. Taip pat galite naudoti susmulkintą imbierą, kad pasigamintumėte gaivinančius ir raminančius ledo kubelius.
Karšti grūdai
Karštieji grūdai gali būti švelnūs skrandžiui, tačiau svarbu atsiminti, kad reikėtų riboti jų suvartojimą. Kai kurie viso grūdo karštieji grūdai gali turėti 564 miligramus natrio už puodelį, kas beveik sudaro ketvirtadalį rekomenduojamos dienos normos suaugusiems, lygios 2,300mg.
Hidratuojantys maisto produktai ir gėrimai
Sultinys padeda atstatyti skysčius ir mineralus, kai vemia arba kenčiate nuo viduriavimo. Vištienos ir kaulų sultiniai yra elektrolitų, tokie kaip natrio, kalio ir kalcio, šaltiniai.
Kokosų vanduo yra dar vienas būdas atkurti prarastus skysčius bei kalcį, magnį, kalį ir natriumą sergant. Kartais jis naudojamas kaip rehidratacijos sprendimas vaikams, sergantiems gastroenteritu ir cholera, sukeliančiais viduriavimą.
Taip pat galite gerti arbatą, kad nuramintumėte skrandį. Šis malonus gėrimas tinka vartoti, laikantis bland arba skaidriųjų skysčių dietos.
Bulvės
Kaip ir bananai, bulvės yra dalis bland dietos ir yra turtingas kalio šaltinis. Viena maža balta bulvė, sverianti apie 92g, turi 374mg kalio. Virkite ir valgykite bulves be papildomų priedų, kad nuramintumėte skrandį.
Rafinuoti baltieji miltai
Kai jūsų skrandis sutrinka, geriau rinktis produktus iš rafinuotų baltųjų miltų, įskaitant baltuosius ryžius, skrebučius ir sausainius, o ne viso grūdo produktus. Rafinuoti baltieji miltai yra mažai skaidulų ir švelnūs virškinimo traktui, leidžiantys jam efektyviai gyti.
Baltieji ryžiai padeda sutvirtinti išmatas, gerinant viduriavimą. Laukiniai, rudi arba juodi ryžių variantai paprastai yra sveiki ir rekomenduojami, kai jaučiatės gerai, tačiau šie variantai sunkiai virškinami, ypač esant sutrikusiam skrandžiui.
Galite paskaninti duoną, kad ji taptų traškesnė dėl vadinamojo Maillard reakcijos, kuri pagerina duonos skonį, kvapą ir tekstūrą, todėl ji tampa skanesnė, jei jaučiatės blogai. Kaip ir skrebučiai, sausainiai yra sūrus angliavandenių šaltinis, kuris gali palengvinti skrandžio sutrikimus. Valgydami sūrius sausainius, papildote natrio, kurio galėjote prarasti prakaituojant, vemiant ar viduriuojant.
Ant skrebučių ar sausainių galite dėti švelnaus skonio įdarą, kad išvengtumėte virškinimo sutrikimų. Pabandykite tepinį iš kreminio žemės riešutų sviesto, kuris yra turtingas kalio šaltinis, tačiau ribokite jo kiekį iki vienos šaukšto, nes didesni kiekiai gali turėti daug skaidulų.
Maisto produktai, kurių reikėtų vengti sustojus sknradžiai
Nors tam tikri maisto produktai ir gėrimai gali padėti jaustis geriau ir atsigauti nuo skrandžio sutrikimų, kiti gali pabloginti simptomus. Produktų, kurių reikėtų vengti, sąrašas apima:
- Rūgščius (pvz., apelsinus, citrinas ir laimus) ir džiovintus vaisius
- Riebią mėsą ir žuvį
- Fermentuotus produktus (pvz., agurkus ir raugintą kopūstą)
- Aukšto cukraus kiekio produktus (pvz., riebius padažus ir padažus)
- Pilno riebumo pieno produktus (pvz., sūrį, ledus ir pieną)
- Riebius, keptus, greito maisto produktus
- Aukšto skaidulų kiekio produktus (pvz., žalius daržoves ir viso grūdo produktus)
- Riešutus ir sėklas
- Aštrius maisto produktus
Sveikos mitybos ekspertė ir sertifikuota mitybos specialistė, besispecializuojanti subalansuotos mitybos sprendimuose siekiant sveikatos tikslų, tokių kaip svorio metimas, energijos atstatymas ar geresnė bendra savijauta. Šiuo metu Agnė yra pagrindinė mitybos skilties autorė sveikatingumo platformoje „Sveikatos Rūmai“.
Agnė baigė maisto mokslų ir mitybos bakalauro studijas Vilniaus universitete, o vėliau įgijo magistro laipsnį Londono Karalienės Marijos universitete, kur gilinosi į mitybos planavimą ir metabolizmo valdymą. Studijų metu ji dalyvavo moksliniuose tyrimuose, kurie analizavo, kaip mitybos pokyčiai gali paveikti ilgalaikę sveikatą.
Jos straipsniuose ir rekomendacijose akcentuojamas praktinis ir į žmogų orientuotas požiūris į sveiką mitybą. Agnė tiki, kad sveikas maistas neturi būti sudėtingas ar brangus, todėl ji specializuojasi paprastų, lengvai pritaikomų patarimų dalijimu, kurie padeda siekti ilgalaikių rezultatų.
Agnė yra sukaupusi didelę patirtį dirbdama su žmonėmis, norinčiais koreguoti savo mitybą metant svorį, valant organizmą ar paprasčiausiai stiprinant imunitetą. Jos tikslas – padėti žmonėms atsisakyti kraštutinių dietų ir atrasti tvarų bei malonų mitybos būdą.
Kai ji nerašo straipsnių ar nesupažindina skaitytojų su naujausiais mitybos tyrimais, Agnė mėgsta gilintis į sveikatos ir maisto ryšį, tyrinėti mitybos mitus ir mokytis naujų būdų, kaip maistas gali padėti jaustis geriau kasdien.