Karščiavimas naktį dažniausiai atsiranda dėl padidėjusio pagumburio funkcionavimo smegenyse naktį. Tai normalus reiškinys, ypač jį gali sukelti infekcija ar uždegimas kažkurioje kūno vietoje (pvz., peršalimas ar gerklės skausmas) arba sunkesnė liga, pvz., vilkligė, ŽIV ar vėžys. Žmonės linkę pastebėti karščiavimą dienos metu, kai jie yra pabudę, nes karščiavimas dažniausiai pasireiškia su tokiais simptomais kaip stiprus galvos skausmas arba bendras raumenų skausmas. Tačiau karščiavimas naktį gali paūmėti dėl daugelio priežasčių ir staiga pabusti nuo gausaus prakaitavimo ar šaltkrėtis. Karščiavimą visada turi įvertinti gydytojas, neatsižvelgiant į pagrindinę priežastį. Ypač turėtumėte kreiptis į medikus, jei karščiuojate ilgiau nei 3 dienas arba nepalengvėja vartojant nuskausminamųjų ar namų gynimo priemonių, pavyzdžiui, dedant šaltus kompresus ant kaktos ar eukalipto arbatos.
Kodėl karščiavimas paūmėja naktį ir išnyksta ryte?
Daugeliu atvejų karščiavimas atsiranda arba pablogėja naktį dėl ciklinio pagumburio veikimo. Pagumburis yra smegenų dalis, atsakinga už hormonų, reguliuojančių kūno temperatūrą, gamybą. Jis tampa aktyvesnis naktį, todėl miegant gali padidėti kūno temperatūra. Be to, dėl normalios medžiagų apykaitos funkcionavimo normalu tikėtis, kad dienai įsibėgėjus padidės kūno temperatūra. Naktį temperatūra pasiekia aukščiausią tašką, todėl gali padidėti prakaitavimas. Karščiavimas naktį retai yra rimtos sveikatos problemos požymis ir dažniausiai yra susijęs su infekcija. Nepaisant to, jei naktinį karščiavimą patiriate ilgiau nei 3 dienas, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad įvertintumėte, nes gali prireikti tikslinio gydymo pagrindinei priežasčiai gydyti.
Dažnos priežastys
Karščiavimas yra vienas iš natūralių organizmo gynybos mechanizmų ir gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, tokių kaip:
- Virusinė infekcija, pvz., peršalimas, gripas ar COVID-19
- Bakterinė infekcija
- Autoimuninės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas ar Krono liga, paūmėjimo metu
- Kaip tam tikrų vaistų, mažinančių imuninės sistemos veiklą, šalutinis poveikis
- Po vakcinos
Svarbu nustatyti pagrindinę karščiavimo priežastį, kad prireikus būtų galima pradėti tinkamą gydymą. Skaitykite daugiau apie kitas įprastas naktinio prakaitavimo priežastis ir ką daryti.
Ką daryti
Norint gydyti infekcinių ligų sukeltą karščiavimą, pirmiausia svarbu nustatyti infekcijos sukėlėją, nes tai galiausiai padės gydyti. Gydytojas gali skirti antibiotikų, priešuždegiminių, karščiavimą mažinančių ir (arba) antivirusinių vaistų, kad pašalintų infekciją, o tai padės gydyti karščiavimą. Gydant karščiavimą taip pat reikėtų rinktis gerai vėdinamas patalpas ir šviesius drabužius, būtinai pailsėti ir išsimaudyti šiltame vandenyje. Skaitykite daugiau apie tai, kaip nugalėti karščiavimą namuose ir kada turėtumėte kreiptis į gydytoją.
Kada naktinė karštligė yra rimta?
Naktinė karštligė retai yra rimtos sveikatos būklės požymis, net jei pagrindinė priežastis nėra visiškai žinoma. Šio tipo karščiavimą dažniausiai sukelia aplinkos veiksniai, pvz., padidėjusi kambario temperatūra arba per daug drabužių, kurie gali pagreitinti sisteminę medžiagų apykaitą. Tačiau yra tam tikrų ligų, kurių vienas iš vienintelių simptomų yra naktinis karščiavimas. Kai kurie pavyzdžiai:
- Laimo ligos
- ŽIV
- Tuberkuliozė
- Hepatitas
- Lupus
Kai kurios vėžio rūšys iš pradžių taip pat gali pasireikšti naktinėmis karštligėmis, tačiau ilgainiui atsiranda kitų simptomų, pavyzdžiui, svorio netekimas be aiškios priežasties.