Kaulų čiulpų transplantacija, dar vadinama kamieninių ląstelių transplantacija, yra medicininė procedūra, kurios metu į organizmą transfuzuojamos sveikos kraujo formuojančios kamieninės ląstelės, siekiant pakeisti nesveikus kaulų čiulpų ląsteles, negalinčias gaminti sveikų arba pakankamų kraujo ląstelių. Ši procedūra naudojama gydant kraujo ligas, retos ligas ar tam tikras vėžio formas, įskaitant leukemiją, limfomą, daugialypę mielomą, amiloidozę, aplastinę anemiją ir paveldimas kraujo sutrikimų formas, įskaitant talasemiją ar autoimunines ligas, leidžiančias pacientams gyventi sveikesnį gyvenimą ir turėti galimybę ilgesniam gyvenimui.
Kas yra kaulų čiulpai?
Kaulų čiulpai yra porėtas, kempininis audinys, esantis centrinėje kaulų ertmėje (ypač klubo kauluose, šlaunikauliuose, krūtinkaulyje ar stubure). Kaulų čiulpai turi kraujo ląstelių formuojančias kamienines ląsteles, kurios vystosi į progenitorines ląsteles, atsakingas už įvairių kraujo ląstelių linijų, įskaitant raudonąsias kraujo ląsteles, baltąsias kraujo ląsteles ir trombocitus, gamybą. Kamieninės ląstelės taip pat randamos cirkuliuojančiame periferiniame kraujyje ir virkštelės kraujyje, kurie yra svarbūs kaulų čiulpų transplantacijos šaltiniai. Gydytojai pageidauja naudoti kamienines ląsteles, kad pakeistų pažeistas kaulų čiulpų ląsteles, dėl mirtinų ligų, leidžiančių atkurti kaulų čiulpų fiziologines funkcijas ir gaminti sveikas naujas kraujo ląsteles.
Kas yra kamieninė ląstelė?
Kamieninės ląstelės yra unikalios ląstelės, kurias organizmas gamina ankstyvosios vaisiaus vystymosi stadijose. Jos yra pirmtakų ląstelės arba pluripotentinės ląstelės, neturinčios specifinių funkcijų, galinčios savarankiškai atsinaujinti ir diferencijuotis į įvairias subrendusias ląsteles, tokias kaip odos ląstelės, smegenų ląstelės, raumenų ląstelės, širdies raumens ląstelės ir kraujo ląstelės, įskaitant raudonąsias kraujo ląsteles, baltąsias kraujo ląsteles ir trombocitus. Kamieninės ląstelės turi unikalių savybių; jos gali dalytis daugiau kartų nei normalios ląstelės, kad pakeistų blogėjančias ląsteles, išlaikydamos tas pačias genetines savybes (nepavaldžios būsenos). Dėl šių specialių savybių gydytojai naudoja kamienines ląsteles gydydami sudėtingas ar retos ligas, įskaitant hematologinį vėžį, genetinius kraujo sutrikimus ar imunodeficito ligas, suteikdami pacientui galimybę išgydyti ligą ir leisti kraujo bei imuninėms sistemoms normaliai veikti.
Kiek tipų kaulų čiulpų transplantacijų yra?
Kaulų čiulpų transplantacija, arba kamieninių ląstelių transplantacija, skirstoma į 2 tipus, atsižvelgiant į kamieninių ląstelių šaltinį:
- Autologinė kamieninių ląstelių transplantacija yra kaulų čiulpų transplantacija, kai kamieninės ląstelės surenkamos iš paciento periferinio kraujo (aferesės) arba kaulų čiulpų ir vėl transfuzuojamos pacientui, siekiant gydyti įvairias piktybines ligas, tokias kaip leukemija, limfoma ar daugialypė mieloma. Gydytojas surenka kamienines ląsteles iš paciento po to, kai liga kurį laiką yra remisijoje. Tada gydytojas skiria didelę chemoterapijos ir radiacijos dozę, kad sunaikintų vėžio ląsteles prieš transplantaciją, o po to į organizmą transfuzuojamos kamieninės ląstelės, turinčios geros kokybės kraujo ląsteles, kad būtų gaminamos sveikos kraujo ląstelės ir trombocitai, sumažinant komplikacijas ir infekcijas po didelės dozės chemoterapijos.
- Allogeneinė kamieninių ląstelių transplantacija yra kaulų čiulpų transplantacija, kai donorų surinktas kraujas arba kaulų čiulpai naudojami kaip kamieninių ląstelių šaltinis. Donorai gali būti iš tos pačios šeimos, kurie yra kraujo ryšiu susiję, arba iš kitų donorų, kurie nėra susiję krauju, įskaitant:
- Brolių donorai iš tos pačios šeimos, kurie yra kraujo ryšiu susiję (atitinkantys donorai), su žmogaus leukocitų antigenu (HLA), kuris yra 100% suderinamas su gavėju.
- Nesusiję donorai, kurie yra atitinkantys nesusiję donorai su visišku žmogaus leukocitų antigenu (HLA) suderinamumu.
- Haploidentiniai donorai, arba donorai, kurių žmogaus leukocitų antigenas (HLA) yra pusiau suderinamas su gavėju, pavyzdžiui, kraujo ryšiu susijęs brolis arba tėvas.
Kokias ligas galima gydyti kaulų čiulpų transplantacija?
Kraujo vėžiai
- Leukemija
- Limfoma
- Daugialypė mieloma
- Hodžkino limfoma (HL)
- Ne-Hodžkino limfoma (NHL)
- Ūminė mieloidinė leukemija (AML)
- Ūminė limfoblastinė leukemija (ALL)
- Mielodisplazinis sindromas (MDS)
- Chronic mieloidinė leukemija (CML)
- Chronic limfocitinė leukemija
- Jaunatviška mielomonocitinė leukemija (JMML)
- Neuroblastoma
- Mielofibrozė
Kraujo sutrikimai
- Talasemija
- Aplastinė anemija
- Amiloidozė
- POEMS sindromas
- Sunkus kombinuotas imunodeficito sindromas (SCID)
- Paroksizminė nocturninė hemoglobinurija (PNH)
- Wiskotto-Aldrich sindromas (WAS)
- Paveldimas medžiagų apykaitos sutrikimas
- Autoimuninės ligos
- Daugialypė sklerozė
- Systeminė sklerozė
Kokia yra kaulų čiulpų transplantacijos procedūra?
Priešoperacinė kaulų čiulpų transplantacija
- Gydytojas atliks išsamų fizinį tyrimą kaulų čiulpų transplantacijos gavėjui, įskaitant kraujo tyrimus, CT nuskaitymus, kad patikrintų kraujo ląstelių, kepenų ir inkstų būklę, bei echokardiogramą, kad įvertintų organizmo pasirengimą kaulų čiulpų transplantacijai.
- Gydytojas skirs vaistus, kad paskatintų kamieninių ląstelių gamybą prieš jas surenkant iš organizmo, ruošiantis kamieninių ląstelių transplantacijai.
- Gydytojas surenka kamienines ląsteles iš venų abiejose rankose naudojant prijungtą kraujo ląstelių separatorius, kad atskirtų kamienines ląsteles nuo kraujo. Procedūros metu kraujas bus paimtas iš vienos rankos ir nukreiptas į kraujo ląstelių separatorius, o po to transfuzuojamas atgal į organizmą per kitą ranką, nesukeliant skausmo. Gydytojas surinks pakankamai kamieninių ląstelių, kad atitiktų kaulų čiulpų transplantacijos poreikius, ir užšaldys jas -80 iki -195 laipsnių Celsijaus temperatūroje iki transplantacijos dienos.
- Prieš kamieninių ląstelių transfuziją pacientui bus taikoma paruošimo programa, kuri apima imunodepresantų skyrimą, siekiant slopinti organizmo imuninę sistemą ir užkirsti kelią nepageidaujamoms reakcijoms po kaulų čiulpų transplantacijos, tokioms kaip transplantato prieš šeimininką liga (GVHD), arba būklė, kai organizmas atmeta kitų žmonių kaulų čiulpus, ir taip pat sukurti erdvę kaulų čiulpuose, kad naujos kamieninės ląstelės galėtų įsikurti. Vėžio pacientams gydytojas skirs didelę chemoterapijos ir radioterapijos dozę, kad sunaikintų bet kokias likusias vėžio ląsteles prieš pereinant prie kamieninių ląstelių transplantacijos.
Intraoperacinė kaulų čiulpų transplantacija
- Vėžio pacientai bus priimti į sterilią ligoninės patalpą, kad sumažintų infekcijos riziką. Gydytojas skirs chemoterapiją arba radioterapiją, kad sunaikintų vėžio ląsteles, kol jos visiškai išnyks iš organizmo. Po gydymo gydytojas įvertins gydymo rezultatus bei chemoterapijos šalutinius poveikius, kadangi chemoterapija gali slopinti kaulų čiulpų funkciją, sukeldama citopeniją.
- Kai organizmas bus pasirengęs, gydytojas infuzuos kamienines ląsteles per centrinį veninį kateterį. Procedūra panaši į kraujo transfuziją ir paprastai trunka 2-3 valandas. Kamieninių ląstelių infuzijos metu gydytojas stebės komplikacijas, tokias kaip karščiavimas, šaltkrėtis ar kiti šalutiniai poveikiai, kurie gali pasireikšti procedūros metu.
Pooperacinė kaulų čiulpų transplantacija
- Gavėjas ilsėsis ir atsigaus ligoninėje 3-4 savaites, kad hematopoetinės kamieninės ląstelės galėtų augti ir pakeisti nesveikas kraujo ląsteles, gamindamos sveikas kraujo ląsteles organizmui. Šio įsikūrimo laikotarpiu organizmas palaipsniui atsigaus nuo ligos ir sukurs naują imuninę sistemą.
- Gydytojas planuos periodinius sekimo fizinius tyrimus, kad patikrintų šalutinius poveikius po kaulų čiulpų transplantacijos, įskaitant organizmo atsigavimo, įsikūrimo požymius, naujų kraujo ląstelių kiekį, bendrą organizmo kraujo ląstelių kiekį, ligos kontrolę ir bendrą paciento sveikatą.
- Kai kurie pacientai gali reikalauti periodinių kraujo ir trombocitų transfuzijų, kol transplantuotos kamieninės ląstelės sugebės pagaminti pakankamai kraujo ląstelių, kad atitiktų organizmo poreikius.
Kiek laiko trunka atsigavimas po kaulų čiulpų transplantacijos?
Paprastai kaulų čiulpų transplantacijos arba kamieninių ląstelių transplantacijos procesas užtrunka nuo 6 mėnesių iki 1 metų, kol organizmas visiškai atsigauna, priima naujas kamienines ląsteles ir gamina sveikas kraujo ląsteles, cirkuliuojančias organizme. Pirmųjų 100 dienų po gydymo gydytojas suplanuos sekimo vizitus ligoninėje, kad įvertintų gydymo rezultatus.
Kokios yra kaulų čiulpų transplantacijos komplikacijos?
Kaulų čiulpų transplantacijos arba kamieninių ląstelių transplantacijos komplikacijos apima transplantato prieš šeimininką ligą (GVHD) arba potencialias infekcijos komplikacijas. Norint atidžiai stebėti simptomus po kaulų čiulpų transplantacijos, gavėjai turi būti stebimi patyrusių gydytojų ir klinikinio personalo komandos specialioje sterilioje ligoninės patalpoje. Tai užtikrina, kad pacientai gautų laiku pagalbą, jei atsiranda komplikacijų.
Kokie yra kaulų čiulpų transplantacijos privalumai?
Mediciniškai, kaulų čiulpų transplantacijos arba kamieninių ląstelių transplantacijos procedūra plačiai pripažįstama dėl daugybės privalumų. Hematologinis vėžys, paveldimi kraujo sutrikimai ir daugelis autoimuninių ligų gali būti išgydomi šiuo gydymu.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.