Čiaudulys – tai stiprus oro išstūmimas iš nosies, kurį sukelia mūsų imuninė sistema, kad pašalintų provokuojantį veiksnį. Tai nevalingas veiksmas, skirtas apsaugoti mūsų kvėpavimo takų sveikatą nuo kenksmingų veiksnių. Štai keletas galimų čiaudulio priežasčių:
Alergijos
Ar kada nors jautėte ko nors fobiją? Ūgis, vorai, tarakonai ar net tas mielas šuniukas, kuris nori žaisti su tavimi. Tai yra dalykai, kurie vienam žmogui gali būti normalūs, o kitam – baisūs. Alergijos veikia taip pat. Tai atsitinka, kai jūsų imuninė sistema identifikuoja ką nors kaip kenksmingą ir reaguoja į tai, net kai tai paprastai yra nekenksminga. Pavyzdžiui, grybų pelėsiai, dulkės, riešutai, žiedadulkės ir kai kurie kvapai yra įprasti alergenai. Taigi kitą kartą susimąstysite: „Kodėl aš čiaudėjau tiek daug kartų iš eilės? patikrinkite, ar nėra provokuojančių veiksnių, arba kreipkitės į gydytoją, kad atliktumėte alergijos tyrimą.
Aplinkos veiksniai
Kai kurios aplinkos, pvz., dulkėtos atmosferos ar žiedadulkių pavasario / alergijos sezono metu, verčia daug žmonių nuolat čiaudėti. Remiantis CDC statistika, 25,7% žmonių JAV diagnozuojama sezoninė alergija. Rinitas arba šienligė yra alternatyvūs žiedadulkių alergijos pavadinimai.
Nosies dirgikliai
Įvairios medžiagos gali sudirginti nosies takus ir sukelti čiaudulio priepuolį. Kai kurie žmonės yra alergiški dūmams, ypač cigarečių dūmams, kuriuos dažnai sukelia pasyvus rūkymas. Priešingai, kiti sloga ir čiaudėjo aplink stiprius kvepalų, cheminių medžiagų, valymo priemonių ar tam tikrų maisto produktų kvapus.
Virusinės ir bakterinės infekcijos
Nors dauguma slogos kaltininkų yra virusai, tokie kaip rinovirusas, kuris sukelia gripą ar peršalimą, kai kurios bakterijos taip pat gali sukelti čiaudulio priepuolius, pavyzdžiui, Haemophilus influenzae, sukeliančios sinusų infekcijas. Virusinės infekcijos trunka 7–10 dienų, o bakterinė infekcija išlieka šiek tiek ilgiau – šios infekcijos, be čiaudėjimo, sukelia kitus simptomus, tokius kaip nosies užgulimas, karščiavimas ir kosulys.
Kitos priežastys
Čiaudėjimą taip pat gali sukelti tam tikri vaistai, kurie dėl specifinių biologiškai aktyvių komponentų gali turėti šalutinį gripo ar alergijos poveikį. Tyrimai rodo, kad čiaudulį gali sukelti ir ryški šviesa ar staigūs temperatūros pokyčiai. Taip nutinka todėl, kad ryški šviesa sutraukia vyzdžius ir sukelia gleivinės sekreciją, dėl kurios pradeda čiaudėti.
Kodėl aš čiaudėjau pavalgęs?
Mes dažnai suvalgome ką nors, ką mūsų kūnas suvokia kaip kenksmingą, arba valgome per greitai, kad kai kurie maisto gabalėliai įstringa mūsų kvėpavimo takuose, o tai gali sukelti čiaudulį, kaip organizmo apsaugos būdą nuo žalingų pasekmių. Čiaudėjimą po valgio arba valgio metu gali sukelti įvairios galimos priežastys; čia yra keletas iškiliausių:
Skausmingas rinitas
Skausmingas rinitas – tai nealerginė reakcija į tam tikrus maisto produktus, įskaitant aštrų maistą, alkoholį, karštus gėrimus arba itin karštą ar šaltą maistą, kuris sužadina nosies nervus ir sukelia čiaudulį. Nors ši būklė nėra susijusi su alergija, ji gali sukelti puikų slogą ir daug čiaudėti. Taigi kitą kartą gurkšnodami tą Tabasco ar Sriracha padažą, atkreipkite dėmesį, ar pavalgę čiaudite.
Maisto alergijos ir jautrumas
Kai kurie maisto produktai sukelia lengvas ar sunkias alergines reakcijas, įskaitant alergiją kviečiams (alergiją glitimui), alergiją pieno produktams (laktozės netoleravimą), alergiją riešutams ir kt. Nors kai kurie iš jų gali sukelti patinimą, niežulį ir dilgėlinę, daugelis gali sukelti čiaudulį ir slogą. be tų simptomų kaip alerginė imuninės sistemos reakcija.
Nervų sistemos atsakas
Parasimpatinė nervų sistema reguliuoja įprastas mūsų kūno funkcijas – nuo valgymo, virškinimo ir kvėpavimo iki širdies ritmo. Tikėtina, kad valgant jis suaktyvinamas, o jūs čiaudite kaip refleksinis veiksmas. Šis atsakas nėra visiškai suprantamas, tačiau tikslas yra išvalyti kvėpavimo takus, kad būtų optimalus kvėpavimas ir kvėpavimas.
Snatiacija
Medicininis snatiation, čiaudėjimo ir sotumo derinio, terminas yra „ACHOO sindromas“, trumpinys, reiškiantis autosominį dominuojantį įtikinamą helio-oftalminį protrūkį. Tai būklė, kai žmogus čiaudėja, reaguodamas į sotumą po valgio. Manoma, kad tai yra genetinių ir aplinkos veiksnių derinys, nes daugelis genų vaidina svarbų vaidmenį šioje būklėje, tačiau pagrindiniai mechanizmai vis dar nežinomi.
Kodėl alergija sukelia čiaudulio priepuolius?
Jei jums įdomu, kodėl negalite nustoti čiaudėti arba kodėl jų atsiranda begalės serijų, tai dažniausiai atsiranda kaip atsakas į alergenus. Čiaudulio priepuolius sukelia alergenai, o ne virusai ar bakterijos. Priežastis yra nuolatinis mūsų imuninės sistemos spaudimas išplauti alergiją sukeliančias daleles iš jūsų kvėpavimo takų per nosį. Dažni alergijos simptomai yra sloga ar užgulta nosis, niežulys ar ašarojančios akys, kosulys ir nuovargis.
Veiksmingi būdai sustabdyti čiaudulį: patarimai ir priemonės
Atsibodo nuolat čiaudėti? Štai kaip sustabdyti tuos čiaudulio priepuolius!
- Užpildykite savo pirmąją pagalbą nereceptiniais vaistais, kad išvengtumėte alergijos ar peršalimo sukeltos slogos ir čiaudulio.
- Eik natūraliai! Pabandykite gerti skysčius, naudoti fiziologinius nosies purškalus, šiltus kompresus arba įkvėpti garų, kad sumažintumėte čiaudulį ir nosies užgulimą.
- Nuplaukite dirgiklius nosį drėkindami, naudodami neti puodą arba skalavimo skystį. Atsisveikinkite su nuolatiniu čiauduliu!
- O gal jaučiate, kad turite čiaudėti, bet negalite? Pabandykite laikyti nosį, kad to išvengtumėte, arba kutenti nosies vidų, kad čiaudėtų.
- Venkite tokių veiksnių kaip alergenai, stiprūs kvapai ar cigarečių dūmai. Sukurkite alergijai palankią aplinką uždarę langus, naudodami oro valytuvus ir palaikydami švarą.
Imkitės atsakomybės ir atsisveikinkite su tais čiaudulio priepuoliais. Pasiruoškite kelioms dienoms be čiaudulio į priekį!
Kaip nustoti čiaudėti nuo alergijos?
Pavargote nuo alergijos, dėl kurios be perstojo čiaudite? Apsvarstykite šiuos patarimus kaip geriausius vaistus nuo slogos ir čiaudulio:
- Atlikite alergijos testą. Nustatykite savo sukeliamus veiksnius ir kontroliuokite čiaudulį tiksliai žinodami, kam esate alergiškas.
- Apsiginkluokite vaistais nuo alergijos, tokiais kaip antihistamininiai vaistai, dekongestantai ir steroidai. Jie padės susidoroti su čiauduliu, sloga ir užsikimšimu ir suteiks labai reikalingą pagalbą.
- Apsvarstykite imunoterapiją – geriausią pakeitimą, skirtą ilgalaikiam alergijos mažinimui. Jis sumažina imuninės sistemos jautrumą alergenams, todėl galite atsisveikinti čiaudėti ir mėgautis gyvenimu be alergijos.
Neleiskite čiaudėjimui sugadinti jūsų dienos. Imkis atsakomybės, nuspirk tas alergijas į bortelį ir vėl laisvai kvėpuok!
DUK apie čiaudulį
Kodėl aš čiaudėjau 20 kartų iš eilės?
Čiaudėjimas penkis kartus per dieną laikomas normaliu ir sveiku; tačiau jei skaičius viršija 20 kartų iš eilės, galbūt norėsite pasitikrinti dėl galimų alergijų. Venkite alergiją sukeliančios aplinkos arba nevalgykite maisto, kuris sukelia pasikartojantį čiaudulį, arba pasitarkite su gydytoju, kad išsiaiškintumėte, kas pirmiausia sukelia alergiją.
Ar galite čiaudėti miegodami?
Ne, jūs negalite čiaudėti miegodami, nes visi susiję refleksai yra paralyžiuoti miego metu ir susilpnėja sąmonė. Tačiau čiaudulys, priešingai, reikalauja tam tikro sąmonės lygio, kad būtų galima reaguoti į alergeno sukeltą nosies dirginimą.
Kodėl aš taip čiaudinu ir sloga?
Yra įvairių nuolatinio čiaudulio ir slogos priežasčių, įskaitant alerginį rinitą, sinusitą, virusinę ar bakterinę infekciją, sukeliančią gripą ar peršalimą, arba aplinkos veiksnius, tokius kaip dulkės.
Kas nutinka, kai čiaudi?
Tai nevalinga būklė, kurią sukelia jūsų imuninė sistema, reaguojanti į dirgiklį. Dėl to jūsų kūnas išplauna orą iš plaučių per nosį, kad pašalintų alergeną ar pašalines daleles, kurios pirmiausia sukėlė atsaką.
Ar čiaudėjimas reiškia, kad tau geriau?
Tai nebūtinai reiškia, kad jums pagerėja, nes čiaudėti gali bet kuriuo ligos etapu, ligos pradžioje, piko metu ar net sveikstant. Tai refleksinis veiksmas, reaguojantis į dirginimą, kurį sukelia alergenas arba pašalinės dalelės.