Nuolatinis kosulys, trunkantis du mėnesius ar ilgiau suaugusiems, atitinka lėtinio kosulio kriterijus. Vaikams lėtinis kosulys diagnozuojamas, kai simptomai trunka ilgiau nei vieną mėnesį. Šie simptomai ne tik sukelia diskomfortą, bet ir trukdo miegui, todėl dažnai pabundama nesijaunant pailsėjus. Sunkiomis atvejais gali pasireikšti galvos svaigimas, pykinimas arba net šonkaulių lūžiai. Identifikuoti lėtinio kosulio priežastis gali būti sudėtinga. Dažniausios priežastys apima rūkymą, astmą, rūgšties refliuksą ir per didelį gleivių kiekį. Kai pagrindinė priežastis nustatoma ir gydoma, simptomai paprastai pagerėja ir išnyksta.
Kas yra lėtinio kosulio simptomai?
Turint lėtinį kosulį gali pasireikšti:
- Užgulta arba bėganti nosis, per didelis gleivių kiekis.
- Gerklės skausmas, niežėjimas.
- Ūmus balsas.
- Švokštimas, dusulys.
- Rūgštus skonis burnoje, rėmuo.
- Kosulys su krauju, kuris yra retas.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją dėl lėtinio kosulio?
- Kai kosulys tęsiasi kelias savaites iš eilės, ypač jei jis lydimas gleivių, skreplių ar kraujo, arba kai simptomai trukdo miegui ir mokymosi ar darbo veiklai.
Kas sukelia lėtinį kosulį?
Retkarčiais kosėti yra normalu. Kosulys yra organizmo būdas pašalinti plaučių dirgiklius ar sekreciją, siekiant užkirsti kelią infekcijai. Nuolatinis, lėtinis kosulys dažniausiai kyla dėl vienos ar daugiau medicininių būklių. Dažniausiai lėtinis kosulys yra susijęs su šiomis medicininėmis būklėmis:
- Viršutinių kvėpavimo takų kosulio sindromas (UACS), kai per didelis gleivių kiekis nuteka gerklės gale ir sukelia kosulį.
- Kai kosulys kyla dėl astmos, aplinkos sąlygos gali sukelti simptomus. Viršutinių kvėpavimo takų infekcijų metu ir esant šaltam orui, teršalams ar dirgikliams, alergijų sukeltas kosulys gali pasunkėti. Kosulys yra pagrindinis kosulys variantas astmoje.
- Kai skrandžio rūgštis pakyla į stemplę ir dirgina gerklės gleivinę, tai gali sukelti lėtinį kosulį. Kosulys, savo ruožtu, gali pabloginti GERD simptomus.
- Po gydymo gripu, peršalimu, pneumonija ar kitomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, gali likti kosulys. Pertosas (kosulys) yra dažna, bet retai atpažįstama lėtinio kosulio priežastis suaugusiems. Kitos plaučių infekcijos, tokios kaip grybelinė infekcija, tuberkuliozė ar kitos mikobakterinės infekcijos, taip pat gali būti lėtinio kosulio priežastis, ypač ilgalaikio COVID sindromo atveju.
- Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) apima lėtinį bronchitą ir emfizemą. Tai yra lėtinė uždegiminė plaučių liga su plaučių takų obstrukcija. Turint lėtinį bronchitą, kosulys būna su spalvotomis gleivėmis. Emfizemos atveju pažeidžiami alveoliai, dėl ko atsiranda dusulys. Dauguma LOPL sergančių pacientų yra rūkaliai arba buvę rūkaliai.
- Antihipertenziniai vaistai, tokie kaip angiotenziną konvertuojančių fermentų inhibitoriai (AKFI), gali sukelti lėtinį kosulį kai kuriems pacientams.
Kitos retesnės lėtinio kosulio priežastys apima:
- Maisto aspiracija suaugusiems arba svetimkūniai vaikams
- Bronchektazė
- Bronchiolitas
- Cistinė fibrozė
- Idiopatinė plaučių fibrozė
- Laringofaringinis rūgšties refliuksas
- Plaučių vėžys
- Neastminė eozinofilinė bronchitas
- Sarkoidozė
Rizikos veiksniai lėtiniam kosuliui
Vienas iš dažniausių lėtinio kosulio sukėlėjų yra rūkymas, taip pat ir pasyvus rūkymas. Abu šie veiksniai gali padidinti kosulio ir plaučių pažeidimo riziką.
Komplikacijos
Lėtinis kosulys gali būti varginantis. Jis gali sukelti kitų sveikatos problemų, tokių kaip:
- Galvos skausmas
- Galvos svaigimas ir vėmimas
- Miego sutrikimai
- Apalpimas
- Šonkaulių lūžiai
- Šlapimo nelaikymas
- Per didelis prakaitavimas
Kaip diagnozuojamas lėtinis kosulys?
Gydytojas, peržiūrėjęs jūsų medicinos istoriją ir atlikęs fizinį egzaminą, gali rasti užuominas, susijusias su lėtiniu kosuliu. Gydytojai iš pradžių skirs gydymą įprastoms priežastims. Jei nesate linkę į pradinius gydymo būdus, gydytojas gali atlikti papildomus tyrimus.
Vaizdavimo tyrimai
- Rentgeno nuotraukos: krūtinės rentgeno nuotrauka negali diagnozuoti astmos, rūgšties refliukso ar po nosies nutekėjimo, bet gali atskleisti pneumoniją, plaučių vėžį ar kitas plaučių problemas. Sinuso rentgeno nuotrauka gali padėti diagnozuoti sinusitą.
- KT skenavimas gali atskleisti lėtinių kosulių priežastis arba uždegimo sinusus.
Plaučių funkcijos tyrimai
Šie tyrimai yra paprasti ir neinvaziniai, įskaitant spirometriją, skirtą astmos ir LOPL tikrinimui. Tyrimai gali matuoti jūsų plaučių gyvybingumą ir iškvėpimo greitį. Astmą iššaukiantis testas vertina jūsų plaučių funkciją prieš ir po metacholino vartojimo.
Laboratoriniai tyrimai
Jei jūsų skrepliai yra gelsvi arba žali, reikalinga skreplių kultūra.
Bronchoskopija
Jei lėtinio kosulio priežastis vis dar nežinoma, bronchoskopija, skirta vizualizuoti kvėpavimo takus, yra būtina. Gydytojas gali atlikti biopsiją, kad patikrintų anomalijas kvėpavimo takuose. Rhinoskopija skirta apžiūrėti nosies takus, sinusų ir viršutinius kvėpavimo takus naudojant lanksčią skaidulinę optiką.
Vaikai
Vaikams gydytojai paprastai atlieka krūtinės rentgeno nuotraukas ir spirometriją.
Kaip gydyti lėtinį kosulį?
Svarbu nustatyti lėtinio kosulio priežastį, kad būtų galima taikyti gydymą. Dažnai lėtinis kosulys kyla dėl kelių pagrindinių būklių. Jei esate rūkalius, gydytojas gali pasiūlyti programą, padedančią jums mesti rūkyti. Jei jūsų kosulys yra dėl AKFI, būtina pakeisti vaistą.
Antitussiniai vaistai
- Antihistaminai, kortikosteroidai ir dekongestantai yra įprasti vaistai alergijoms ir po nosies nutekėjimui.
- Įkvėpti astmos vaistai, skirti pacientams, turintiems astmos sukeltą kosulį, gali sumažinti uždegimą ir atverti oro takus. Šie vaistai yra kortikosteroidai ir bronchodilatatoriai.
- Antibiotikai yra veiksmingi kosuliui, kurį sukelia bakterinės, grybelinės ar mikobakterinės infekcijos.
- H2 blokatoriai slopina skrandžio rūgšties gamybą ir palengvina refliukso simptomus, kai gyvenimo būdo pakeitimai nepadeda. Kai kuriais atvejais gali prireikti operacijos.
- Kai kuriems kosulio tipams reikia specifinio gydymo, todėl būtina konsultuotis su pulmonologu.
Antitussiniai preparatai
Gydytojai gali skirti antitussinius preparatus simptomų palengvinimui, kol tiriama priežastis ir pradedamas gydymas. Vaistai nuo peršalimo ir kosulio, parduodami be recepto, gali padėti palengvinti dažniausiai pasitaikančių lėtinio kosulio priežasčių simptomus, tačiau ne kitų medicininių būklių. Tyrimai rodo, kad šie vaistai nėra efektyvesni už placebą ir gali sukelti nepageidaujamų reiškinių, tokių kaip perdozavimas vaikams iki dvylikos metų. Vaikams iki šešių metų nerekomenduojama skirti jokių vaistų, išskyrus antipiretikus ir skausmą malšinančius vaistus. Vaistų vartojimas vaikams iki dvylikos metų turėtų būti atidžiai apsvarstytas arba visiškai vengiamas.
Lėtinis kosulys su gleivėmis ir gerklės dirginimu: namų gynimo priemonės ir gyvenimo būdo pokyčiai
Rekomenduojama laikytis gydytojo nurodymų. Namuose galite išbandyti šias namų gynimo priemones:
- Gerti šiltus skysčius, tokius kaip arbata, sultys ar skaidrus sultinys, kad padėtų pašalinti gleives ir nuraminti gerklę.
- Pastilės ar kosulio lazdelės gali palengvinti gerklės skausmą ir sausą kosulį.
- Vartoti šaukštą medaus, kad palengvintumėte kosulį. Tačiau medaus negalima duoti kūdikiams ar vaikams iki vienerių metų, nes jame yra bakterijų, kenksmingų kūdikiams.
- Naudoti drėkintuvą, kad drėkintumėte orą namuose, arba pasimėgauti karšta vonia, kad įkvėptumėte drėgmės.
- Vengti rūkymo ar pasyvaus rūkymo, nes tai gali padidinti plaučių dirginimą ir pabloginti simptomus, sukeltus kitų veiksnių. Pasitarkite su gydytoju, kad rastumėte geriausią būdą mesti rūkyti.
Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją
Prieš vizitą užsirašykite šią informaciją:
- Jūsų simptomai išsamiai
- Jūsų medicinos istorija
- Jūsų šeimos sveikatos istorija
- Vaistai ir maisto papildai, kuriuos vartojate.
- Jūsų rūkymo įpročiai
- Kiti klausimai, kuriuos norėtumėte užduoti gydytojui.
Ką galite tikėtis iš gydytojo Gydytojas gali užduoti šiuos klausimus:
- Kaip pasireiškia simptomai ir kada jie prasidėjo?
- Ar per pastarąją savaitę patyrėte karščiavimą, peršalimą, gripą ar COVID-19?
- Ar esate dabartinis ar buvęs rūkalius?
- Ar namuose ar darbe esate veikiamas pasyvaus rūkymo?
- Ar namuose ar darbe esate veikiamas teršalų ar dirgiklių?
- Ar patiriate rėmenį?
- Ar kosite su krauju ar skrepliais? Kokia jų spalva?
- Ar vartojate vaistus nuo kraujospūdžio, ir kokius?
- Kada pradėjote kosėti?
- Kas padeda palengvinti jūsų kosulį?
- Ar šaltas oras sukelia dusulį ar švokštimą?
- Ar neseniai keliavote?
Pasitarę su gydytoju, jis gali rekomenduoti kreiptis į pulmonologą.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.