Grybelinės nagų infekcijos yra dažnos ir jas sukelia grybai, gyvenantys aplinkoje. Šie grybai patenka į nagą ar aplinkinę odą per mažas įtrūkimus, sukeldami infekciją.
Grybelinės infekcijos gali paveikti bet kurią kūno dalį. Įprastai grybai yra natūraliai ant kūno ir viduje kartu su įvairiomis bakterijomis. Tačiau kai grybai pradeda per daug daugintis, gali atsirasti infekcija.
Onichomikozė, dar vadinama tinea unguium, yra grybelinė infekcija, paveikianti nagus. Grybelinės infekcijos paprastai vystosi laikui bėgant, todėl bet kokie pokyčiai, susiję su jūsų nagų išvaizda ar jausmu, iš pradžių gali būti subtilūs ir nepastebimi.
Kodėl vystosi grybelinė nagų infekcija?
Grybelinė nagų infekcija atsiranda dėl grybelio perteklinio augimo nago viduje, po juo arba ant jo. Grybai klesti šiltose, drėgnose aplinkose, todėl tokia aplinka sukelia jų perteklių. Tie patys grybai, kurie sukelia kirkšnies grybelį, pėdų grybelį ir žiedinį bėrimą, gali sukelti ir nagų infekcijas.
Grybeliai, jau esantys ant jūsų kūno, gali sukelti nagų infekcijas. Jei kontaktavote su kitu asmeniu, turinčiu grybelinę infekciją, galėjote ją irgi pasigauti.
Grybelinės infekcijos dažniau paveikia kojų nagus nei rankų, nes pėdos dažnai yra uždarose, šiltose ir drėgnose aplinkose, tokiose kaip batai.
Jei darotės manikiūrą ar pedikiūrą nagų salone, būtinai pasiklauskite, kaip dažnai ir kaip kruopščiai dezinfekuojami įrankiai. Tokie įrankiai kaip dildės ir nagų kirpimo žirklės gali pernešti infekcijas iš vieno žmogaus kitam, jei jie nėra tinkamai dezinfekuojami.
Kas yra rizikos grupėje dėl nagų grybelio?
Nagų grybelinės infekcijos turi daugybę priežasčių, o kiekviena iš jų reikalauja savo gydymo metodo. Nors dauguma priežasčių yra išvengiamos, kai kurie rizikos veiksniai padidina tikimybę susirgti infekcija. Jūs esate labiau linkęs susirgti nagų grybelio infekcija, jei:
- Sergate diabetu.
- Turite ligą, kuri sukelia prastą kraujo apytaką.
- Esate vyresnis nei 65 metų.
- Nešiojate dirbtinius nagus.
- Maudotės viešame baseine.
- Turite nago ar odos sužalojimų aplink nagą.
- Ilgai laikote drėgnus pirštus ar kojų pirštus.
- Turite susilpnėjusią imuninę sistemą.
- Nešiojate uždarus batus, pvz., sportinius ar aulinius.
Nagų infekcijos dažniau pasitaiko vyrams nei moterims, o suaugusiems dažniau nei vaikams. Jei jūsų šeimos nariai dažnai susiduria su grybelinėmis infekcijomis, yra didesnė tikimybė, kad ir jūs jas turėsite.
Vyresnio amžiaus žmonės yra didesnėje rizikoje, nes jų kraujotaka prastesnė, o nagai auga lėčiau ir storėja su amžiumi.
Kaip atrodo nagų grybelinė infekcija?
Nagų grybelinė infekcija gali paveikti dalį nago, visą nagą arba kelis nagus. Dažniausiai pastebimi nagų grybelinės infekcijos požymiai yra šie:
- Nago deformacija, dėl kurios jis gali atsiskirti nuo nago guolio.
- Blogas kvapas nuo užkrėsto nago.
- Trapus arba sustorėjęs nagas.
Dažniausios nagų grybelinės infekcijos rūšys
Distalinė pounguialinė infekcija: Tai dažniausia nagų grybelinės infekcijos rūšis, kuri gali išsivystyti tiek ant rankų, tiek ant kojų nagų. Užkrėstas nagas turi nelygų kraštą, o per nagą atsiranda baltų arba geltonų dryžių.
Baltos paviršinės infekcijos: Paprastai paveikia kojų nagus. Tam tikras grybelis atakuoja viršutinius nago sluoksnius, sukeldamas baltų dėmių ant nago atsiradimą. Šios dėmės gali padengti visą nagą, kuris tampa šiurkštus, minkštas ir linkęs trupėti.
Proksimalinė pounguialinė infekcija: Ši infekcija nėra dažna, tačiau gali paveikti tiek rankų, tiek kojų nagus. Geltonos dėmės atsiranda nago pagrinde ir plinta į viršų.
Kandidozė: Kandido grybeliai sukelia šią infekciją, dažniausiai paveikiančią rankų nagus. Infekcija dažnai prasideda aplink odelę, kuri tampa patinusi, raudona ir jautri.
Kaip sužinoti, ar turite nagų grybelinę infekciją?
Kadangi kitos infekcijos gali turėti panašių simptomų kaip ir grybelinė nagų infekcija, vienintelis būdas tiksliai nustatyti diagnozę – apsilankyti pas gydytoją. Gydytojas gali paimti nago įbrėžimą ir peržiūrėti jį po mikroskopu. Kai kuriais atvejais mėginys siunčiamas į laboratoriją analizės tikslais.
Kaip gydoma nagų grybelinė infekcija?
Be recepto parduodami produktai paprastai nerekomenduojami nagų infekcijoms gydyti, nes jie nesuteikia patikimų rezultatų. Vietoj to, gydytojas gali skirti geriamuosius priešgrybelinius vaistus, tokius kaip:
- Terbinafinas (Lamisil)
- Itrakonazolas (Sporanox)
- Flukonazolas (Diflucan)
- Grizeofulvinas (Gris-PEG)
Gydytojas taip pat gali paskirti kitus priešgrybelinius gydymo būdus, pvz., priešgrybelinį nagų laką arba vietinius tirpalus, kurie tepami ant nago kaip nagų lakas.
Atsižvelgiant į infekcijos tipą ir jos mastą, šiuos vaistus gali prireikti naudoti kelis mėnesius. Tačiau vietiniai tirpalai paprastai nėra veiksmingi gydant kojų nagų grybelines infekcijas.
Gydymo veiksmingumas nėra garantuotas, o komplikacijos taip pat gali pasireikšti.
Patarimai, kaip išvengti nagų grybelinių infekcijų
Kelios paprastos gyvenimo būdo korekcijos gali padėti išvengti nagų grybelinės infekcijos. Gerai prižiūrint nagus – juos reguliariai kerpant ir palaikant švarą – galima išvengti infekcijų. Taip pat stenkitės nesužeisti odos aplink nagus. Jei jūsų rankos ar kojos bus ilgą laiką drėgnos, galite dėvėti gumines pirštines.
Kiti būdai išvengti grybelinių nagų infekcijų:
- Plauti rankas po kontakto su užkrėstais nagais.
- Kruopščiai nusausinti kojas po dušo, ypač tarp pirštų.
- Rinktis manikiūro ar pedikiūro paslaugas tik patikimuose salonuose.
- Vengti vaikščioti basomis viešose vietose.
- Sumažinti dirbtinių nagų ir nagų lako naudojimą.
Dažnai užduodami klausimai apie nagų grybelinę infekciją
Kaip sužinoti, ar turite nagų grybelinę infekciją?
Jei nagai yra trapūs, pakeitę spalvą ar neįprastai stori, tikėtina, kad turite grybelinę infekciją. Grybelinė infekcija gali sukelti nagų trupėjimą ir įtrūkimus. Nagai gali tapti balti arba geltoni, o visas nagas gali atsiskirti nuo nago guolio, o aplinkinė oda gali patinti ir tapti skausminga.
Kas greičiausiai naikina nagų grybelį?
Nors galite pamatyti rezultatų nuo nereceptinių priemonių ar namų gydymo būdų, greičiausias ir veiksmingiausias patikrintas grybelio gydymas yra receptiniai geriamieji priešgrybeliniai vaistai.
Kas nutiks, jei kojų nagų grybelis liks negydytas?
Negydant nagų grybelio, mažai tikėtina, kad jis praeis savaime. Infekcija gali likti toje pačioje vietoje arba išplisti ir pablogėti. Kai kuriems žmonėms, ypač sergantiems diabetu ar turintiems silpną imuninę sistemą, gali išsivystyti bakterinė infekcija dėl nagų grybelio.
Ilgalaikė perspektyva
Kai kuriems žmonėms grybelinė nagų infekcija gali būti sunkiai išgydoma, o pirmoji vaistų dozė gali nesuveikti. Nagų infekcija nėra laikoma išgydyta, kol neatauga naujas sveikas nagas. Net jei nagas atsistato, infekcija gali grįžti. Sunkiais atvejais gali būti nuolatinis nago pažeidimas, o nagą gali tekti pašalinti.
Pagrindinės grybelinės nagų infekcijos komplikacijos:
- Infekcijos atsinaujinimas.
- Nuolatinis pažeisto nago praradimas.
- Nago spalvos pakitimas.
- Infekcijos plitimas į kitas kūno vietas ar net kraują.
- Bakterinės odos infekcijos, vadinamos celiulitu, atsiradimas.
Ypač svarbu kreiptis į gydytoją, jei sergate diabetu ir turite grybelinę nagų infekciją, nes diabetikams yra didesnė rizika susirgti rimtomis komplikacijomis. Jei manote, kad vystosi nagų grybelis ir sergate diabetu, nedelsdami pasitarkite su gydytoju.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.