Senstate? Jei esate vyras, jūsų prostatos dydis gali kelti susirūpinimą.
Prostatos augimas yra natūrali senėjimo dalis. Daugumai vyrų ši paprastai graikinio riešuto dydžio liauka pradeda didėti maždaug 40 metų amžiaus. Maždaug 90 % vyresnių nei 80 metų vyrų turi padidėjusią prostatą.
Medicininis terminas yra gerybinė prostatos hiperplazija (GPH), ir mokslininkai nėra tiksliai tikri, kodėl taip nutinka. Svarbiausias žodis yra gerybinis. Augimas nėra nieko blogo požymis. Tai nėra auglys ir nesusijęs su prostatos vėžiu, nors abi ligos gali būti susirgusios vienu metu.
Vis dėlto padidėjusi prostata gali sukelti tam tikrų problemų dėl anatomijos. Šlaplė, kuri iš organizmo išneša šlapimą ir spermą, eina tiesiai per prostatos liauką. O sergant GPH, audiniai auga į vidų, daro spaudimą šlaplei, todėl sunku šlapintis.
Apatinių šlapimo takų simptomai (AŠTS) apima sutrikusią šlapimo nutekėjimą, skubų poreikį šlapintis ir nikturija (reikia šlapintis kelis kartus per naktį).
Vyrus dažniausiai kreipiasi dėl šlapinimosi sutrikimų. Deja, gydymas gali turėti seksualinį šalutinį poveikį, pavyzdžiui, erekcijos sutrikimą (ED) ir ejakuliacijos problemas.
Ne visi vyrai turi šias komplikacijas, tačiau prieš pradėdami judėti į priekį turėtumėte žinoti galimybes. Jūsų urologas gali papasakoti daugiau apie jūsų asmeninę situaciją.
Pažvelkime į seksualinį šalutinį BPH gydymo poveikį išsamiau.
Kaip padidėjusios prostatos gydymas gali paveikti mano seksualinį gyvenimą?
Dažniausiai naudojami GPH gydymo būdai: vaistai (pvz., 5-alfa reduktazės inhibitoriai ir alfa blokatoriai), minimaliai invazinės procedūros (pvz., stentai ir gydymas lazeriu) ir chirurgija (pvz., transuretrinė prostatos rezekcija arba TURP). Galimas seksualinis šalutinis poveikis gali būti toks:
- Sumažėjęs lytinis potraukis – sumažėjęs susidomėjimas seksu
- Erekcijos disfunkcija (ED) – sunku pasiekti ir išlaikyti erekciją pakankamai standžią lytiniam aktui
- Ejakuliacijos problemos
- Retrogradinė ejakuliacija – kai sperma teka atgal į šlapimo pūslę, o ne į priekį iš varpos
Ar galima valdyti GPH gydymo seksualinį šalutinį poveikį?
Taip.
Pavyzdžiui, jei pastebite, kad jūsų lytinis potraukis smarkiai sumažėja kaip šalutinis vaisto poveikis, gydytojas gali pasiūlyti pakeisti vaistą arba dozę. (Pastaba: šių pakeitimų niekada negalima atlikti be gydytojo nurodymų. Visada pirmiausia pasitarkite su savo paslaugų teikėju.)
Erekcijos disfunkcija (ED) gydoma keliais būdais, įskaitant tabletes, injekcijas, vakuuminius prietaisus ir varpos implantus. Dauguma vyrų pradeda vartoti vaistus ir pereina prie kitų gydymo būdų, jei jie nereaguoja į vaistus. (Vėlgi, jei galvojate išbandyti ED vaistus, pirmiausia pasitarkite su gydytoju. Šie vaistai netinka visiems vyrams ir juos turi skirti gydytojas.)
Retrogradinė ejakuliacija ne visada yra problema. Nors sperma patenka į šlapimo pūslę, ji nėra kenksminga ir pasišalins su šlapimu. Ir jūs vis tiek turėtumėte jausti malonumą iš orgazmo. Tačiau jei jūs ir jūsų partneris norėtumėte sukurti šeimą, jums gali tekti naudoti alternatyvius spermos išgavimo būdus. Vaisingumo specialistas gali padėti.
Ar kai kurie BPH gydymo būdai yra palankesni seksui nei kiti?
Į šį klausimą sunku atsakyti, nes daug kas priklauso nuo jūsų asmeninės situacijos.
Be to, yra keletas naujesnių GPH gydymo būdų, o bandymai davė vilčių teikiančių rezultatų. Pavyzdžiui, akvabliacijos, kai prostatos audinys pašalinamas vandens srovėmis, tyrimai rodo, kad šis metodas gali išsaugoti erekciją ir ejakuliacijos funkciją. Tačiau akvabliacija vis dar laikoma eksperimentine, o mokslininkai turi ištirti ilgalaikį jos poveikį, kol ji taps įprasta.
Kokį gydymą turėčiau pasirinkti, kad sekso rezultatai būtų geriausi?
Tai priklauso nuo jūsų. Būkite atviri savo urologui apie savo prioritetus ir rūpesčius. Jei turite partnerį, galite apsvarstyti galimybę atsivesti jį į savo gydytojo susitikimus, kad jie galėtų prisijungti prie diskusijos.