Papainas yra papajoje esantis fermentas, kuris skaido baltymus. Papaino yra ananasuose, bananuose, meliono medžio sultyse, kiviuose, manguose, papajose, iš kur ir gavo savo pavadinimą. Jie išmoko jį gauti iš papajų vaisių chemiškai grynu pavidalu.
Maisto pramonėje papainas naudojamas kaip mėsos minkštiklis, o šalyse, kuriose auga papajos, šeimininkės įvynioja mėsą į papajų lapus, kad per naktį suminkštėtų. Cheminius ryšius tarp baltymų, kuriems suirti neleidžia jungiamojo audinio skaidulos, suardo papainas. Mėgėjų kalba fermentinis medžiagų skaidymas audiniuose ar žarnyne vadinamas toksinų pašalinimu. Vadinamieji toksinai, mažo fizinio aktyvumo ir netinkamos mitybos produktai, trukdo normaliai medžiagų apykaitai. Reguliariai veikiant baltymus skaidantiems fermentams, atliekos suskaidomos ir lengvai pašalinamos iš organizmo. Dėl to audiniai išlieka jauni ir aprūpinti energija.
Papainas apsaugo nuo atsarginių riebalų nusėdimo ir netgi pašalina šias sankaupas. Literatūroje ir spaudoje papainas ir kiti baltymus virškinantys fermentai, pavyzdžiui, bromelainas iš ananasų, kartais pateikiami taip, tarsi jie patys galėtų skaidyti ar skaidyti riebalus. Tai netiesa. Papajos ir ananasų fermentai skaido baltymus, o ne riebalus. Jei poodinis riebalinis audinys patiria teigiamą poveikį, tai yra dėl fermentų įtakos jungiamojo audinio ir riebalų ląstelių (lipocitų) struktūroms. Lipocitai yra ypač didelės ląstelės, kurių stabilumą trikdo fermentų įtaka.
Daugelyje šalių (pavyzdžiui, JAV) papainas yra įtrauktas į farmakopėją dėl savo universalaus veikimo. Suaugusio žmogaus sveikos žarnyno gleivinės papainą pasisavina iki 6–10 proc. Norint pasiekti numatytą rezultatą, būtinas ilgalaikis ir reguliarus fermentų naudojimas. Tik tokiu atveju savijautos pagerėjimo galima tikėtis maždaug per 3 mėnesius. Teigiama tropinių vaisių fermentų pusė – geras jų toleravimas.
Papainas – šis fermentas skatina virškinimą ir maistinių medžiagų, ypač baltymų ir angliavandenių, įsisavinimą. Papainas yra fermentas, kurio gana didelė koncentracija randama žaliojoje papajos vaisių žievelėse ir grūduose. Šis fermentas turi platų poveikį baltymų skaidymui ir priklauso cisteino proteazių grupei. Kaip alternatyvios medicinos vaistas, ši medžiaga turi gydomąjį poveikį gydant ligas pradinėse stadijose. Papainas taip pat šiek tiek skaido vidinių kraujagyslių sienelių fibriną, todėl sumažėja trombozės dažnis. Taip pat teigiama, kad jis turi dantis balinantį poveikį.
Papainas yra aktyvus bet kokioje aplinkoje – rūgštinėje, šarminėje, neutralioje. Todėl jis vartojamas sergant ligomis, kurios sukelia virškinamojo trakto rūgštingumo problemų.
Maisto pramonėje papainas naudojamas kaip mėsos minkštiklis. Gaminant alaus papainas apsaugo nuo alaus drumstumo. Tekstilės pramonėje jis naudojamas kaip pagalbinė priemonė vilnos ir šilko gamyboje, neleidžianti audiniams susipainioti ir susitraukti.