Polipai žarnyne

Polipai žarnyne

Žarnyno polipai yra augliai vidinėje jūsų storosios žarnos (storosios žarnos) gleivinėje. Tai yra auglių tipas, kurį sudaro nenormalių ląstelių masė. Polipai yra augliai, kurie auga iš gleivinės, esančios tuščiaviduriuose organuose, tokiuose kaip virškinimo traktas, nosis ar moterų reprodukciniai organai.

Žarnyno polipai yra dažni ir daugelis jų yra nekenksmingi. Tačiau kai kurie tipai gali virsti vėžiu, jei jie nepašalinami. Dėl šios priežasties sveikatos priežiūros specialistai tikrina polipus storosios žarnos tyrimo metu (kolonoskopija). Nors polipai nėra vėžys, beveik visais atvejais storosios žarnos vėžys prasideda nuo polipo.

Žarnyno polipų tipai

Sveikatos priežiūros specialistai skirsto žarnyno polipus keliais skirtingais būdais. Vienas iš būdų yra pagal formą. Jei polipas atrodo kaip grybas su „galva” ir „kotu”, jie vadina jį „pedunculated”. Jei polipas neturi koto ir atrodo kaip iškilęs guzas su plačiu pagrindu, jie vadina jį „sessile”.

Specialistai taip pat atsižvelgia į polipų išvaizdą po mikroskopu. Skirtingi tipai turi skirtingas mikroskopines savybes, nes jie auga ir vystosi naudojant skirtingus procesus. Šie patys procesai taip pat lemia, ar polipas gali virsti vėžiu. Taigi, skirtingi tipai turi skirtingą vėžio potencialą.

Polipų tipai

Žarnyno polipų tipai apima:

  • Adenomatoziniai polipai (adenomos)
  • Tubulinės adenomos
  • Vilos adenomos
  • Tubulovilos adenomos
  • Dantyti polipai
  • Hiperplastiniai polipai
  • Sessile dantyti pažeidimai
  • Tradicinės dantytos adenomos
  • Hamartomos (jaunikliniai polipai)
  • Uždegiminiai (pseudopolipai)

Neoplastiniai ir ne neoplastiniai polipai

Sveikatos priežiūros specialistai skirsto žarnyno polipus į neoplastinius ir ne neoplastinius, kad nurodytų, ar jie gali virsti vėžiu, ar ne. Neoplastiniai polipai gali virsti vėžiu. Ne neoplastiniai polipai negali.

Neoplastiniai polipai apima:

  • Visos adenomatozinės adenomos
  • Sessile dantyti pažeidimai
  • Tradicinės dantytos adenomos

Ne neoplastiniai polipai apima:

  • Hiperplastiniai polipai
  • Jaunikliniai polipai
  • Uždegiminiai pseudopolipai

Kaip dažni yra žarnyno polipai?

Žarnyno polipai yra dažni, ypač senstant. Jie paveikia apie 20% suaugusiųjų apskritai ir apie 40% vyresnių nei 50 metų amžiaus, taip pat 6% vaikų. Žmonės visų etninių grupių ir lyčių yra rizikoje susirgti žarnyno polipais ir storosios žarnos vėžiu. Jie yra šiek tiek dažnesni Vakarų šalyse.

Kiek procentų žarnyno polipų yra vėžiniai?

Dauguma žarnyno polipų turi potencialą tapti vėžiniais, todėl sveikatos priežiūros specialistai juos pašalina kolonoskopijos metu. Tačiau labai mažai jų iš tikrųjų virsta vėžiu, ir tai užtrunka ilgą laiką. Reguliarios kolonoskopijos pašalina polipus prieš jiems tampant vėžiniais.

Apie 75% storosios žarnos vėžio atvejų prasideda nuo adenomatozinių polipų, ir apie 80% visų žarnyno polipų yra adenomos. Tačiau tik apie 5% adenomų iš tikrųjų yra piktybiniai. Atsitiktinio, vidutinio dydžio žarnyno polipo rizika tapti vėžiniu yra apie 8% per 10 metų ir 24% per 20 metų.

Simptomai ir priežastys

Kokie yra žarnyno polipų simptomai?

Dauguma žarnyno polipų ir daugelis storosios žarnos vėžio atvejų nesukelia jokių simptomų. Dėl šios priežasties svarbu atlikti tyrimus — ligų patikrinimą prieš atsirandant simptomams. Paprastai, kai atsiranda simptomai, polipas jau yra virtęs vėžiu.

Galimi simptomai, nors ir retai, apima:

  • Storosios žarnos kraujavimo požymius. Jei turite kraujuojančius polipus, galite pastebėti kraują savo išmatose ar šluostant. Lėtas kraujavimas gali būti nematomas, tačiau po kurio laiko galite jį jausti. Jums gali išsivystyti geležies stokos anemija, kuri sukelia šalutinius poveikius, pvz., silpnumą ir nuovargį.
  • Neaiškūs išmatų pokyčiai. Retai, kai kurie žmonės staiga patiria lėtinį viduriavimą ar vidurių užkietėjimą arba pradeda matyti per daug gleivių išmatose. Šie simptomai turi daug kitų tikėtinų priežasčių nei polipai, tačiau jie yra verti patikrinimo, ypač jei jų negalite paaiškinti.

Kas sukelia žarnyno polipus?

Dauguma žarnyno polipų yra atsitiktiniai, tai reiškia, kad jie atsiranda atsitiktinai. Tačiau kai kurie žmonės turi paveldimas sindromus, būkles, perduodamas per šeimą, kurios sukelia žarnyno polipus. Šie sindromai gali sukelti daug tam tikrų tipų polipų ir gali turėti didesnę vėžio riziką.

Pagrindinė žarnyno polipų priežastis

Genetinės mutacijos yra pagrindinė žarnyno polipų priežastis. Tai yra klaidos genetiniame kode, kurį jūsų ląstelės naudoja save atkurdamos. Jūsų žarnyno gleivinės ląstelės dažnai keičiasi, todėl yra daugiau galimybių atsirasti klaidoms. Kai jų kodas pasikeičia, jos auga ir elgiasi kitaip.

Kai kurios genų mutacijos perduodamos per šeimą (tai yra paveldimi sindromai). Kitos atrodo atsitiktinės, tačiau tikriausiai turi daug prisidedančių priežasčių. Mokslininkai mano, kad atsitiktiniai žarnyno polipai gali būti iš dalies paveldimi ir iš dalies sukeliami aplinkos rizikos veiksnių.

Prisidedančios žarnyno polipų priežastys

Genetika: Jūs greičiausiai turėsite atsitiktinius žarnyno polipus, jei turite pirmos eilės giminaitį, kuris juos turėjo. Jūs taip pat galite turėti žarnyno polipus, susijusius su konkrečiu paveldimu sindromu.

Genetiniai sutrikimai, sukeliantys žarnyno polipus, apima:

  • Paveldima adenomatozinė polipozė (FAP)
  • Peutz-Jeghers sindromas
  • MUTYH-asocijuota polipozė
  • Gardner sindromas
  • PTEN hamartomos auglio sindromas
  • Turcot sindromas
  • Dantytos polipozės sindromas
  • Jauniklinės polipozės sindromas

Aplinka: Aplinkos rizikos veiksniai yra veiksniai, susiję su tuo, kur ir kaip gyvenate, kurie gali paveikti jūsų žarnyno sveikatą. Jie apima jūsų fizinę aplinką, socialinę aplinką ir gyvenimo būdo įpročius.

Aplinkos rizikos veiksniai, kurie gali prisidėti prie žarnyno polipų, apima:

  • Senėjimas
  • Rūkymas
  • Sunkus alkoholio vartojimas
  • Didelio riebalų, mažo skaidulų kiekio dieta
  • Mankštos trūkumas
  • Nutukimas
  • Diabetas
  • Uždegiminė žarnyno liga

Išimtys: Uždegiminiai pseudopolipai nėra tikri polipai ir nėra sukelti genetinių mutacijų. Jie yra opos, kurios sugijo, suformuodamos guzus, panašius į polipus. Lėtinis uždegimas jūsų žarnyne (kolitas) yra dažniausia šių opų priežastis. Jie dažnai susiję su uždegimine žarnyno liga (IBD).

Diagnozė ir tyrimai

Kaip diagnozuojami žarnyno polipai?

Geriausias būdas rasti ir identifikuoti žarnyno polipus yra kolonoskopija. Tai tyrimas, kuris leidžia pažvelgti į jūsų žarnyną su apšviesta kamera. Nors kiti vaizdo tyrimai gali rasti žarnyno polipus, kolonoskopija leidžia sveikatos priežiūros specialistui rasti ir pašalinti polipus per tą pačią procedūrą.

Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali per kolonoskopą perleisti įrankius, kad pašalintų polipus ar paimtų audinio mėginius. Šie mėginiai siunčiami į laboratoriją tolimesniam tyrimui. Patologas tiria polipo mėginius po mikroskopu, kad identifikuotų tipą ir patikrintų, ar nėra vėžio ląstelių.

Kolonoskopija reikalauja tam tikro pasiruošimo ir anestezijos naudojimo, kuris gali būti sunkus kai kuriems žmonėms. Dėl šių priežasčių sveikatos priežiūros specialistai gali pradėti nuo paprastesnių patikrinimo tyrimų. Tačiau, jei kitas tyrimas rado žarnyno polipus, jums vis tiek reikės atlikti kolonoskopiją, kad juos pašalintumėte.

Papildomi tyrimai, kurie gali rodyti žarnyno polipus, apima:

  • Kraujo tyrimus. Pilnas kraujo tyrimas (CBC) gali rasti anemijos požymių nuo lėtinio kraujavimo. Pagrindinė metabolinė panelė gali rasti elektrolitų disbalanso požymių. Jei jūsų šeimoje yra paveldimas sindromas, galite norėti atlikti genetinius tyrimus, kad sužinotumėte, ar turite tas pačias genų mutacijas ar sindromą.
  • Išmatų tyrimus. Fecal ocultinio kraujo tyrimas ieško mikroskopinių kraujo pėdsakų jūsų išmatose. Kiti tyrimai analizuoja DNR jūsų išmatose, kad ieškotų pokyčių, kurie rodo vėžį.
  • Vaizdo tyrimus. Alternatyvos standartinei kolonoskopijai apima virtualią kolonoskopiją (tam tikro tipo KT tyrimas) ir kapsulės endoskopiją (kolonoskopija, atliekama vaizdo kamera, kurią nurijate). Polipai taip pat gali būti matomi apatinės GI rentgeno tyrimo metu (taip pat vadinamas bario klizma).

Gydymas ir valdymas

Kaip gydomi žarnyno polipai?

Standartinis gydymas yra pašalinti žarnyno polipus, nebent turite tik ne neoplastinius tipus. Kartais patologas turi juos ištirti po mikroskopu, kad identifikuotų, ar jie yra neoplastiniai ar ne neoplastiniai. Gali prireikti savaitės ar dviejų, kol gausite savo biopsijos rezultatus ir diagnozę.

Pašalinant neoplastinius polipus sumažėja jūsų rizika išsivystyti storosios žarnos vėžiui 80%. Tačiau, kai kartą turėjote polipų, greičiausiai juos turėsite vėl. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas įvertins jūsų būsimos polipų rizikos lygį pagal anksčiau turėtus polipus. Jie nustatys jūsų kitą patikrinimą, atsižvelgdami į šią riziką.

Žarnyno polipų pašalinimas

Sveikatos priežiūros specialistai, atliekantys kolonoskopijas — paprastai gastroenterologas arba kolorektalinis chirurgas — gali pašalinti daugumą jūsų žarnyno polipų per jūsų patikrinimą. Ši paprasta procedūra vadinama polipektomija. Retkarčiais, kai kurie polipai reikalauja specialių procedūrų, kad juos pašalintų (EMR arba ESD).

Kolonoskopijos stebėjimas

Jei jūsų kolonoskopija nerado jokių neoplastinių polipų, jums gali nereikėti kitos kolonoskopijos 10 metų. Tačiau, jei jums buvo pašalinti neoplastiniai polipai, tai gali pakeisti, kada jums reikia kitos patikrinimo procedūros. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas rekomenduos jums grįžti po vienerių, trejų, penkerių ar septynerių metų, atsižvelgdamas į jūsų asmeninius rizikos veiksnius.

Prevencija

Ar galiu išvengti žarnyno polipų formavimosi?

Nėra būdo išvengti genetinių mutacijų, kurios sukelia žarnyno polipus. Tačiau jūs galite sumažinti riziką, rūpindamiesi savo bendra sveikata. Valgydami daugiau visaverčių maisto produktų ir mažiau gyvūninių riebalų, mankštindamiesi ir vengdami sunkaus alkoholio vartojimo ir rūkymo galite padėti išvengti storosios žarnos vėžio.

Prognozė

Kaip rimti yra žarnyno polipai?

Žarnyno polipai gali būti rimti dėl jų potencialo virsti vėžiu. Tačiau dauguma polipų nėra vėžiniai, kai jie randami. Kai kurie gali tapti vėžiniais laikui bėgant, jei jie nėra gydomi. Sveikatos priežiūros specialistai juos pašalina, kai juos randa, kad to išvengtų.

Gyvenimas su žarnyno polipais

Kokius klausimus turėčiau užduoti savo gydytojui apie savo žarnyno polipus?

Galite norėti paklausti:

  • Kokio tipo žarnyno polipai man yra?
  • Ar mano polipai yra neoplastiniai (ikivėžiniai) ar ne neoplastiniai (gerybiniai, ne vėžiniai)?
  • Ar esu mažos, vidutinės ar didelės rizikos susirgti storosios žarnos vėžiu?
  • Ar turėčiau atlikti genetinius tyrimus dėl paveldimų polipozės sindromų?
  • Kaip greitai polipai sugrįžta po jų pašalinimo?
  • Kada turėčiau atlikti kitą kolonoskopijos patikrinimą?
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *