Dauguma žmonių kartais sukanda dantis. Retkarčiais griežimas dantimis žalos nepadaro, tačiau tai darant reguliariai, tai tampa žalingu įpročiu, vadinamu bruksizmu. Šiame straipsnyje mes išsamiai paaiškiname bruksizmo priežastis ir gydymą. Dabar mes sutelkiame dėmesį į jo pasekmes.
Kadangi bruksizmas paprastai atsiranda miego metu, daugelis žmonių apie tai nežino. Tačiau nuobodus nuolatinis galvos, žandikaulio ar gimdos kaklelio skausmas gali atskleisti bruksizmo simptomus. Stomatologas, apžiūrėdamas burną, gali aptikti bruksizmo požymius, pvz., jautrumą ar pernelyg didelį dantų nusidėvėjimą. Negydomas bruksizmas gali pakenkti dantims ir sukelti komplikacijų, kurios neapsiriboja burnos sveikata. Bruksizmo pasekmės:
- Emalio praradimas ir padidėjęs jautrumas dantims.
- Nusidėvėję ir sugedę dantys.
- Žandikaulio raumenų uždegimas ir kramtomųjų raumenų hipertrofija
- Temporomandibulinio sąnario sutrikimai.
- Galvos ir ausų skausmai.
- Miego sutrikimai.
Visų šių sutrikimų galima išvengti arba jų išvengti galima anksti diagnozavus ir specialisto nurodytą korekcinį gydymą. Sveika gyvensena ir streso mažinimas labai teigiamai prisideda prie bruksizmo mažinimo. Dauguma žmonių kartais sukanda dantis. Retkarčiais griežiant dantis paprastai žalos nepadaroma, tačiau tai vykstant reguliariai, dantys gali būti pažeisti ir atsirasti kitų burnos sveikatos komplikacijų. Bruksizmą didžiąja dalimi sukelia stresas ir nerimas, jis dažnai pasireiškia miego metu. Kita priežastis gali būti nenormalus sukandimas arba dantų nebuvimas.
Kaip įprastai atsitinka miego metu, dauguma žmonių nežino, ar griežia dantimis. Tačiau nuobodus nuolatinis galvos ar žandikaulio skausmas atsikėlus arba gimdos kaklelio skausmas gali atskleisti bruksizmo simptomus. Stomatologas, apžiūrėdamas burną, gali aptikti bruksizmo požymius, tokius kaip jautrumas ir per didelis dantų susidėvėjimas. Jei lėtinis bruksizmas negydomas, gali atsirasti lūžių arba slinkti ar netekti dantys.
Nusidėvėję dantys gali būti tokie stiprūs, kad norint juos reabilituoti reikia dėti vainikėlius, tiltus, implantus, dalinius ir net pilnus protezus. Gydymas, kurį rekomenduos odontologas, bus uždėti stresą mažinančią burnos apsaugą, kuri apsaugotų dantis ir išvengtų nuolatinio šlifavimo. Jei bruksizmo priežastis yra stresas, patartina ieškoti būdų, kaip tokį stresą sumažinti. Kiti patarimai, padedantys sustabdyti bruksizmą, yra vengti arba sumažinti maisto ar gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino, kiekį ir vengti alkoholio bei kramtomosios gumos, nes jie skatina žandikaulio raumenis labiau priprasti prie šlifavimo ir padidina bruksizmo tikimybę.
Odontologė ir šypsenos estetikos ekspertė, daugiau nei dešimtmetį padedanti žmonėms rūpintis savo dantų sveikata ir estetika. Simona specializuojasi prevencinėje odontologijoje, dantų gydyme ir šypsenos atkūrimo sprendimuose, taip pat aktyviai šviečia visuomenę apie burnos sveikatos svarbą.
Simona baigė odontologijos studijas Vilniaus universitete, kur buvo apdovanota už išskirtinę akademinę pažangą. Vėliau ji tęsė kvalifikacijos kėlimą tarptautiniuose kursuose, gilindamasi į estetinę odontologiją ir šiuolaikines dantų gydymo technologijas.
Dr. Petrauskienė rašo straipsnius apie pagrindines odontologijos temas: nuo dantų higienos patarimų iki dantų atkūrimo metodų ir šypsenos estetikos tendencijų. Jos tikslas – padėti žmonėms suprasti, kaip tinkamai rūpintis savo burnos sveikata ir pasiekti ilgalaikių rezultatų.