Protiniai dantys

Protiniai dantys

Protiniai dantys yra paskutinė ir trečioji molarų grupė, kurią daugelis žmonių įgyja savo vėlyvais paauglystės metais ar ankstyvais dvidešimtmečio metais. Kartais šie dantys gali būti naudingi burnai, jei yra sveiki ir tinkamai išsidėstę, tačiau dažniausiai jie yra netinkamai išsidėstę ir reikalauja šalinimo.

Kai protiniai dantys yra netinkamai išsidėstę, jie gali įsitaisyti horizontaliai, būti pasvirę link antrųjų molarų arba nuo jų, arba į vidų arba išorę. Neteisingas protinių dantų išsidėstymas gali sutrikdyti šalia esančius dantis, žandikaulį ar nervus.

Be to, protiniai dantys gali būti įaugę – jie gali būti apsupti minkštais audiniais ir/ar žandikauliu arba tik iš dalies prasiskverbti per danteną. Dėl iš dalies prasiveržusių protinių dantų susidaro plyšiai, pro kuriuos bakterijos gali patekti aplink dantį ir sukelti infekciją, sukeliančią skausmą, patinimą, žandikaulio standumą ir bendrą negalavimą. Iš dalies prasiveržę dantys taip pat yra labiau linkę į dantų ėduonį ir dantenų ligas, nes sunku pasiekti vietą ir nepatogus jų išsidėstymas apsunkina dantų valymą ir dantenų priežiūrą.

Kaip sužinoti, ar turite protinius dantis?

Paklauskite savo odontologo apie jūsų protinių dantų padėtį. Gali būti, kad jis periodiškai atliks rentgeno tyrimą, kad įvertintų jūsų protinių dantų buvimą ir išsidėstymą. Odontologas taip pat gali jus nusiųsti pas burnos chirurgą tolimesniam įvertinimui.

Jūsų odontologas ar burnos chirurgas gali rekomenduoti ištraukti protinius dantis net prieš išsivysčius problemas. Tai daroma siekiant išvengti skausmingesnio ar sudėtingesnio dantų šalinimo, kuris gali būti būtinas po kelių metų. Šalinimas jauniems žmonėms yra lengvesnis, nes protinių dantų šaknys dar nėra visiškai susiformavusios, o kaulas yra mažiau tankus. Vyresniems žmonėms atsigavimas ir gijimas paprastai užtrunka ilgiau.

Kaip šalinami protiniai dantys?

Jūsų odontologo ar burnos chirurgo gebėjimas ištraukti protinius dantis priklauso nuo jų padėties ir vystymosi stadijos. Jūsų burnos sveikatos priežiūros teikėjas prieš šalinimą atliekamo tyrimo metu galės jums paaiškinti, ko tikėtis. Pilnai pro danteną išdygęs protinis dantis gali būti ištrauktas taip pat lengvai kaip ir bet kuris kitas dantis. Tačiau protinis dantis, esantis po dantenomis ir įaugęs į žandikaulį, reikalaus įpjovimo į dantenas, o paskui – dalies kaulo, esančio virš danties, pašalinimo. Dažnai, esant tokiai situacijai, dantis šalinamas mažais gabalėliais, o ne vienu gabalu, siekiant sumažinti būtiną pašalinti kaulo kiekį, kad dantis būtų išimtas.

Įstrigę protiniai dantys

Kas vyksta šalinant protinius dantis?

Prieš šalinant protinius dantis, dantys ir aplinkiniai audiniai bus nuskausminti vietiniu anestetiku – tokio tipo, kokį naudoja nuskausminant dantį prieš plombavimą. Be vietinio anestetiko skausmui malšinti, jūs ir jūsų odontologas arba burnos chirurgas galite apsispręsti, kad norite naudoti raminamąjį vaistą, kad sumažintumėte nerimą. Raminamieji vaistai gali būti: azoto oksidas (dar vadinamas „juoko dujomis“), per burną vartojamas raminamasis (pavyzdžiui, „Valium“) arba į veną švirkščiamas raminamasis. Jei vartojamas azoto oksidas, galėsite patys važiuoti namo. Pasirinkus kitus vaistus, reikės, kad kas nors nuvežtų jus į kliniką ir atgal.

Kaip vyksta atsigavimas po protinių dantų šalinimo?

Atsigavimo greitis po protinių dantų šalinimo priklauso nuo šalinimo sudėtingumo (paprastas išdygusio danties šalinimas priešingai dantims, įaugusiems į žandikaulį). Štai ką galima tikėtis.

Per pirmąsias 24 valandas

  • Po dantų šalinimo kraujavimas gali tęstis kelias valandas. Norėdami jį kontroliuoti, ant tuščios danties ertmės uždėkite švarų, drėgną tvarsliavą ir stipriai sukandžiokite. Taikykite nuolatinį spaudimą apie 45 minutes. Šlapintas arbatos maišelis yra veiksminga alternatyva. Arbatos taninai padeda suformuoti gydomuosius kraujo krešulius (pavyzdžiui, skorupą ant atviros žaizdos).
  • Pakartokite šį procesą, jei kraujavimas tęsiasi; jei kraujavimas stiprus, kreipkitės į odontologą arba burnos chirurgą. Venkite skalauti burną ar spjaudyti 24 valandas po šalinimo, vengkite čiulpti (pavyzdžiui, negerti iš šiaudelių ar rūkyti) ir karštų skysčių (kaip kava ar sriuba). Šios veiklos gali išstumti kraujo krešulį, sukeliančią „sausąjį lizdą“ (žr. žemiau).
  • Patinimas veido srityje, kur buvo ištrauktas dantis, yra įprastas. Norėdami sumažinti patinimą, į tą veido sritį uždėkite ledo gabalėlį, įvyniotą į audinį, laikykite 10 minučių, tada 20 minučių padarykite pertrauką. Kartokite, jei reikia, per šias pirmąsias 24 valandas.
  • Skausmui malšinti galite vartoti vaistus, pavyzdžiui, acetaminofeną („Tylenol“) arba ibuprofeną („Motrin“ ar „Advil“). Jūsų odontologas ar burnos chirurgas gali skirti stipresnius skausmą malšinančius vaistus, jei reikia.
  • Antibiotikus, kurie galėjo būti paskirti prieš šalinant dantį (gydant aktyvią infekciją aplink ištraukiamą protinį dantį), reikėtų toliau vartoti, kol baigsis visos paskirtos tabletės.
  • Maistas turėtų būti ribojamas iki skysto maisto, kol praeis nuskausminimo poveikis. Valgykite minkštą maistą kelias dienas. Taip pat vengti alkoholio, jei vartojate narkotinius skausmo vaistus.
  • Tęskite dantų valymą, bet pirmąją parą vengkite šepečiuoti dantis, esančius šalia ištraukto danties. Antrosios dienos metu švelniai šepetėkite dantis. Nenaudokite komercinių burnos skalavimo priemonių – jos gali dirginti šalinimo vietą.

Po 24 valandų

  • Veido patinimą danties šalinimo srityje po pirmųjų 24 valandų ledo naudojimo reikėtų gydyti šiluma. Ant tos srities dėkite šiltą, drėgną rankšluostį, laikykite 20 minučių, tada darykite 20 minučių pertrauką. Kartokite, jei reikia. Atminkite, kad patinimas paprastai pasiekia piką 2-3 dienas po procedūros.
  • Burną skalaukite šiltu druskos tirpalu (pusė šaukštelio druskos stikline šilto vandens) po valgymo ir prieš einant miegoti. Nenaudokite komercinių burnos skalavimo priemonių, nebent jūsų odontologas nurodo kitaip.
  • Siūlės, jei naudojamos ir jei jos nėra savaime ištirpstančios, turėtų būti pašalintos jūsų burnos sveikatos priežiūros teikėjo maždaug po 1 savaitės. Jei jums reikia siūlių, paklauskite, kokio tipo jums buvo įdėtos.
  • Stebėkite „sausųjų lizdų“ požymius (aprašytus žemiau). Šią būklę turėtų gydyti jūsų burnos sveikatos priežiūros teikėjas.
  • Visiškas gijimas įvyksta per kelias savaites ar mėnesius po šalinimo. Tačiau paprastai per pirmąją ar antrąją savaitę po šalinimo pakankamai atsigavę, kad galėtumėte patogiai naudoti burną šalinimo srityje. Jūsų odontologas paaiškins, ko tikėtis jūsų konkrečiu atveju.

Kokios gali būti komplikacijos šalinant protinius dantis?

Dvi svarbiausios komplikacijos, galinčios atsirasti šalinant protinius dantis, yra:

  • Sausasis lizdas. Sausasis lizdas yra dažna komplikacija, kuri atsiranda, kai danties ertmėje nesusidaro kraujo krešulys arba jis išstumiamas. Be krešulio susidarymo, gijimas užtrunka ilgiau.
  • Paprastai sausasis lizdas pasireiškia 3 arba 4 dieną po šalinimo ir lydi skausmas (nuo lengvo iki vidutinio ir stipraus) bei nemalonus burnos kvapas. Jūsų odontologas ar burnos chirurgas gydys sausąjį lizdą įdėdamas vaistus į ertmę.
  • Parestezija. Parestezija yra rečiau pasitaikanti komplikacija po protinių dantų šalinimo. Protiniai dantys, įstrigę žandikaulyje, dažnai yra arti nervų. Kartais šie nervai gali būti sužaloti arba pažeisti šalinant dantį. Pasekmė yra tirpimas (vadinamas parestezija) liežuvio, lūpų ar žando, kuris gali tęstis kelias dienas, savaites, mėnesius ar net gali tapti nuolatinis.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *