Ranitidinas yra vaistas, vartojamas simptomams arba ligoms, susijusioms su rūgšties pertekliaus gamyba skrandyje, gydyti. Per didelė skrandžio rūgšties gamyba gali sukelti skrandžio sienelės ir virškinamojo trakto dirginimą ir uždegimą. Ranitidinas slopina perteklinę skrandžio rūgšties sekreciją. Kai kurios sąlygos, kurias galima gydyti ranitidinu, yra pepsinės opos, skrandžio opos, rūgšties refliukso liga (GERD) ir Zollingerio-Ellisono sindromas. Po kurio laiko kai kurie produktai, kurių sudėtyje yra ranitidino, buvo užkrėsti N-nitrozodimetilaminu (NDMA), medžiaga, kuri gali sukelti vėžį, jei vartojama per daug ir ilgą laiką. Dėl šios priežasties BPOM nusprendė laikinai išimti iš apyvartos kai kuriuos ranitidino produktus. Ranitidino prekės ženklai: Ranitidinas, Ranitidinas, Ranitidino hidrochloridas, Ranitidino HCL.
Kas yra Ranitidinas?
Grupė | Histamino H2 receptorių antagonistas |
Kategorija | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Perteklinės skrandžio rūgšties sekrecijos mažinimas |
Vartoja | Suaugusieji ir vaikai |
Ranitidinas nėščioms ir maitinančioms motinoms | B kategorija: Tyrimai su gyvūnais neparodė jokios rizikos vaisiui, tačiau kontroliuojamų tyrimų su nėščiomis moterimis nėra. Ranitidinas absorbuojamas į motinos pieną. Jei maitinate krūtimi, nevartokite šio vaisto prieš tai nepasitarę su gydytoju. |
Vaisto forma | Tabletės, kapsulės, injekcijos. |
Įspėjimai prieš vartojant Ranitidiną:
- Nenaudokite ranitidino, jei esate alergiškas šiam vaistui ir kitiems vaistams, kurių klasė yra tokia pati kaip ranitidinas, pvz., cimetidinui ir famotidinui.
- Pasakykite gydytojui, jei sergate arba sergate porfirija, fenilketonurija, diabetu, imuninės sistemos sutrikimais, inkstų sutrikimais, kepenų sutrikimais, plaučių sutrikimais ir cukraus netoleravimu.
- Būkite atsargūs vartodami ranitidiną, jei jums sunku nuryti.
- Pasakykite gydytojui, jei vartojate kitų vaistų, įskaitant augalinius vaistus ir papildus.
- Jei yra alerginė reakcija vaistams arba perdozavimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Dozavimas ir naudojimo taisyklės Ranitidinas
Ranitidino dozių paskirstymas nustatomas pagal amžių, gydomą būklę, būklės sunkumą, kitus vartojamus vaistus ir organizmo reakciją į vaistą. Toliau pateikiamas ranitidino tablečių ir kapsulių dozių pasiskirstymas:
- Dispepsija Suaugusieji: Lėtinės dispepsijos atveju 150 mg dozė 2 kartus per dieną arba 300 mg vieną kartą per parą 6 savaites. Ūminės dispepsijos atveju 75 mg dozė gali būti iki 4 kartų per dieną, ne ilgiau kaip 2 savaites.
- Helicobacter pylori infekcija Suaugusieji: 300 mg vienkartinė dozė arba 150 mg 2 kartus per dieną, kartu su 750 mg amoksicilino ir 550 mg metronidazolo 2 savaites.
- Gerybinė skrandžio opa ir dvylikapirštės žarnos opa Suaugusieji: 150 mg 2 kartus per dieną arba 300 mg vieną kartą per parą. Palaikomoji 150 mg dozė vieną kartą per parą. Vaikai (1 mėnuo-16 metų): 2-4 mg/kg 2 kartus per dieną. Didžiausia paros dozė yra 300 mg. Palaikomosios dozės – 2-4 mg/kg per dieną. Didžiausia dozė yra 150 mg.
- Hipersekrecijos sutrikimai Suaugusieji: 150 mg 2-3 kartus per dieną. Didžiausia dozė yra 6 gramai per dieną.
- Skrandžio rūgšties liga arba GERL Suaugusieji: 150 mg 2 kartus per dieną arba 300 mg vieną kartą per parą, vartojama 8 savaites. Sunkiais GERL atvejais galima vartoti 150 mg dozę 4 kartus per dieną 12 savaičių. Vaikai (1 mėnuo-16 metų): 5-10 mg / kg per parą, padalijus į 2 kartus. Didžiausia paros dozė yra 300 mg.
- Erozinis stemplės uždegimas Suaugusieji: 150 mg 4 kartus per dieną. Palaikomosios dozės – 150 mg 2 kartus per dieną. Vaikai (1 mėnuo – 16 metų): 5-10 mg / kg per parą, padalytas į 2 kartus. Didžiausia dozė yra 600 mg per parą.
- Opos, susijusios su nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimu Suaugusieji: 150 mg 2 kartus per dieną arba 300 mg vieną kartą per dieną, vartojama 8-12 savaičių. Profilaktikai 150 mg 2 kartus per dieną.
Ypač ranitidino injekcijoms (intraveniniam arba parenteraliniam) dozę nustatys gydytojas ligoninėje, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę ir ligos sunkumą. Injekcijas gali atlikti tik gydytojas arba medicinos personalas, prižiūrint gydytojui.
Kaip naudoti Ranitidinas teisingai
Prieš vartodami ranitidiną, vadovaukitės gydytojo patarimu ir visada nepamirškite perskaityti informacijos ant pakuotės. Negalima padvigubinti ir nemažinti dozės ir neilginti vaisto vartojimo laiko. Ranitidiną galima vartoti prieš valgį arba po jo. Stenkitės vartoti ranitdiną kiekvieną dieną tuo pačiu metu, kad vaistas veiktų veiksmingiau. Pamiršus išgerti ranitidino, rekomenduojama tai daryti nedelsiant, jei pertrauka su kito vartojimo grafiku nėra per artima. Jei jis artimas, nekreipkite dėmesio į tai ir nedvigubinkite dozės. Ranitidiną laikykite kambario temperatūroje, venkite karščio ir drėgmės. Ranitidiną laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Ranitidino sąveika su vaistais
Ranitidinas gali sukelti tam tikrą sąveiką, kai vartojamas kartu su kitais vaistais. Šios sąveikos apima:
- Padidina ranitidino koncentraciją serume ir sulėtina ranitidino absorbciją virškinimo trakte, jei vartojamas kartu su propantelino bromidu.
- Slopina teofilino, diazepamo ir propanololio metabolizmą kepenyse.
- Trukdo vaistų, kurių absorbcijos greičiui turi įtakos pH, absorbcijai, pvz., ketokonazolo ir midazolamo.
- Sumažėjęs ranitidino biologinis prieinamumas, jei jis vartojamas kartu su antacidiniais vaistais.
Ranitidinas Šalutinis poveikis ir pavojai
Kai kurie dažni šalutiniai poveikiai po ranitidino vartojimo yra šie:
- Pykinimas ir vėmimas.
- Galvos skausmas.
- Nemiga.
- Vertigo.
- Bėrimas.
- Vidurių užkietėjimas.
- Viduriavimas.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškė sunkesnis šalutinis poveikis, pavyzdžiui:
- Pilvo skausmas.
- Nėra apetito.
- Šlapimas atrodo drumstas.
- Oda lengvai susižeidžia arba susižeidžia.
- Širdies susitraukimų dažnis padidėja arba sumažėja.
- Plaukų slinkimas.
- Sumišimas.
- Haliucinacijos.
- Gelta.