Skausmas apatinėje pilvo dalyje yra dažnas reiškinys ir gali būti sukeltas įvairių organų, esančių tarp bambos ir gaktos kaulo. Tai apima tiek pilvo, tiek dubens organus. Skausmą gali būti sudėtinga atskirti, ar jis atsiranda dėl pilvo, ar dėl dubens organų problemų.
Galimos priežastys
Kas sukelia apatinį pilvo skausmą? Dažniausiai šis skausmas kyla iš organų jūsų žemutinėje pilvo-dubens ertmėje, įskaitant:
- Plonąją žarną.
- Storąją žarną.
- Priedėlį.
- Kiaušides.
- Gimdą.
- Šlapimtakius.
- Šlapimo pūslę.
- Peritoną.
Mažiau dažnai skausmas gali būti nukreiptas iš kitų kūno vietų, jei jis sukelia nervų, einančių tarp šių sričių, dirginimą. Pavyzdžiui, inkstai yra nugaros pilvo-dubens ertmės dalyje, bet inkstų skausmas gali apsupti į priekį. Žmonės su sėklidėmis gali jausti sėklidžių skausmą pilve.
Skausmo tipai
Pilvo skausmas gali būti ūmus arba lėtinis, taip pat ir jo priežastys. Ūminės priežastys atsiranda staiga ir paprastai yra laikinos, pvz., traumos ir dauguma infekcijų. Lėtinės ligos gali sukelti ilgalaikį skausmą, kuris išlieka ilgą laiką arba periodiškai pasikartoja. Abiejų tipų skausmas gali palaipsniui didėti, o tai gali reikšti ligos pablogėjimą. Skubios pagalbos reikia esant stipriam ar progresuojančiam skausmui.
Ar apatinis pilvo skausmas yra rimtas?
Kai kurios priežastys yra rimtos, o kitos – ne. Gali būti sunku atskirti pagal jausmą. Jei skausmas yra stiprus arba blogėja, verta kreiptis į gydytoją, nepriklausomai nuo skausmo priežasties. Gydytojas gali padėti malšinti skausmą ir tirti jo priežastis. Jei turite lėtinį skausmą ir nežinote jo priežasties, tai taip pat verta ištirti, net jei skausmas neatrodo labai stiprus.
Dažniausia apatinio pilvo skausmo priežastis
Dauguma jūsų plonosios ir storosios žarnos yra apatinėje pilvo ertmėje, ir jos užima didžiąją dalį šios erdvės. Todėl būklės, veikiančios jūsų žarnas, yra dažniausios apatinio pilvo skausmo priežastys. Tai apima kasdienes virškinimo problemas, tokias kaip dujos ir virškinimo sutrikimai, viduriavimas ir vidurių užkietėjimas, taip pat rimtesnes gastroenterologines ligas, tiek lėtines, tiek ūmines.
Kas sukelia apatinį pilvo skausmą žmonėms, kuriems priskirta moteriška lytis?
Jei turite moteriškus reprodukcinius organus, šie taip pat yra žemutinėje pilvo-dubens srityje. Šie organai yra dar viena dažna apatinio pilvo skausmo priežastis. Kartais sunku atskirti žarnyno spazmus nuo menstruacinių spazmų, nes jūsų gimda ir žarnynas yra arti vienas kito. Nors tam tikras menstruacijų skausmas yra normalus, kartais jis gali rodyti problemą, pvz.:
- Endometriozė.
- Dubens uždegiminė liga (DUL).
- Gimdos miomos.
- Gimdos vėžys. Taip pat gali būti skausmas kiaušidėse dėl:
- Ovuliacijos skausmo.
- Kiaušidžių cistų.
- Kiaušidžių auglių.
- Kiaušidžių vėžio.
Gydymas nuo pilvo apačios skausmo
Gydymas žemutinio pilvo skausmui gali priklausyti nuo skausmo sunkumo ir priežasties.
Namų sąlygomis
Lengvesnius skausmus galima gydyti namuose, naudojant priešuždegiminius vaistus be recepto, pvz., NSAIDus (ibuprofenas, naproksenas) ir acetaminofeną. Taip pat galite naudoti šilumą, pavyzdžiui, šildymo pagalvėles ar šiltas vonias, kurios gali padėti mažinti skausmą ir atsipalaiduoti raumenims, ypač esant menstruaciniams spazmams. Gydant virškinimo trakto sutrikimus, rekomenduojama trumpam laikui atsipalaiduoti virškinimo sistemai, vartojant tik sultinius ir arbatas. Žolelių arbatos, tokios kaip mėtų, saldymedžio ir imbiero, gali padėti raminti virškinimo sistemą. Ilgalaikėje perspektyvoje galite keisti savo mitybą, sumažinti sunkiai virškinamų maisto produktų vartojimą ir padidinti skaidulų kiekį.
Medicininis gydymas
Esant rimtesniems atvejams, gali prireikti receptinių skausmą malšinančių vaistų, pavyzdžiui, steroidų ar opioidų. Ligoninėje, esant sunkiam skausmui, gali būti skiriami vaistai per veną (IV). Taip pat bus siekiama nustatyti ir gydyti pagrindinę skausmo priežastį.
Kada turėčiau jaudintis dėl žemutinio pilvo skausmo?
Kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, jei:
- Skausmas atsiranda staiga ir yra stiprus.
- Skausmas nesiliauja arba blogėja.
- Jūsų pilvas išsipūtęs, standus arba jautrus liesti.
- Kraujas pasirodo jūsų šlapime ar išmatose.
- Išlieka nuolatinis karščiavimas ar pykinimas bei vėmimas.
- Pasireiškia gelta (odos ir akių pageltimas).
- Negalite valgyti kelias dienas.
- Kelioms dienoms nesilankėte tualete didelio reikalo.
- Neseniai patyrėte traumą.
- Esate nėščia.
Pilvo apačios skausmas yra dažnas, tačiau kartais sunku nustatyti, kas sukelia skausmą. Galite turėti įtarimų, jei simptomai seka jūsų virškinimo ar menstruacinį ciklą. Infekciją viename iš organų gali būti galima nustatyti pagal kitus su skausmu susijusius simptomus. Rečiau pasitaikančias ir sunkiau atpažįstamas ligas bei būkles gali tekti diagnozuoti ir gydyti sveikatos priežiūros specialistams.
Gydytoja dermatovenerologė ir seksualinės sveikatos švietėja, besispecializuojanti lytiškai plintančių infekcijų (LPI) diagnostikoje, gydyme ir prevencijoje. Erika siekia suteikti patikimą ir suprantamą informaciją, padedančią žmonėms rūpintis savo sveikata bei mažinti visuomenėje vyraujančius tabu.
Erika baigė medicinos studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete, o dermatovenerologijos rezidentūrą tęsė Paryžiaus universitete. Dirbdama klinikinėje praktikoje, ji padėjo tūkstančiams pacientų susidoroti su LPI, todėl puikiai supranta, kaip svarbu šviesti visuomenę apie infekcijų prevenciją ir gydymą.
Dr. Kazlauskaitė rašo straipsnius, kuriuose nagrinėja LPI simptomus, rizikos veiksnius ir gydymo būdus, kartu pabrėždama profilaktikos svarbą. Jos tikslas – sukurti erdvę, kurioje žmonės jaustųsi patogiai ir informuotai ieškodami pagalbos bei atsakymų į rūpimus klausimus.
Kai Erika nerašo, ji veda seksualinės sveikatos seminarus, dalyvauja prevencinėse kampanijose ir tobulina savo žinias naujausių medicinos tyrimų srityje.