Jūms skrandį gali skaudėti dėl tokių sąlygų kaip nerimas ir stresas arba dėl vaistų, pvz., antibiotikų ir vidurius laisvinančių, vartojimo. Tai ne visada laikoma rimtu klinikiniu radiniu. Tačiau jei skrandį skauda ilgiau nei kelias dienas arba pastebėjote kitus simptomus, pvz., kraujingas išmatas, stiprus viduriavimas, karščiavimas ar dusulys, skrandžio skausmas gali būti gastroenterito, gero netoleravimo ar žarnyno uždegiminės ligos požymis. Jei dažnai skauda skrandį arba atsiranda bet kuris iš pirmiau minėtų simptomų, turėtumėte kreiptis į gydytoją arba gastroenterologą, kad jis įvertintų, kad būtų galima nustatyti ir gydyti pagrindinę skausmo priežastį. Gali prireikti gydymo vaistais, pavyzdžiui, antibiotikais ar analgetikais.
Dažnos skrandžio skausmo priežastys
Jūms skrandį gali skaudėti dėl šių priežasčių:
Žarnyno infekcija
Žarnyno infekcijas dažniausiai sukelia virusai, pirmuonys ar bakterijos, jos gali sukelti skrandžio skausmus, kuriuos lydi tokie simptomai kaip viduriavimas, pykinimas, vėmimas ir karščiavimas. Sužinokite daugiau apie žarnyno infekcijos simptomus ir kas juos gali sukelti.
Ką daryti: Skrandžio skausmas paprastai palengvėja per 3 dienas be jokio būtino gydymo. Tuo tarpu svarbu gerti daug skysčių ir valgyti lengvai virškinamą maistą, kad išvengtumėte dehidratacijos ir paskatintumėte sveikimą. Simptomams išliekant ar paūmėjus, svarbu kreiptis į šeimos gydytoją arba gastroenterologą, nes gali prireikti gydymo antibiotikais ir analgetikais. Turėtumėte gerti elektrolitų tirpalą, kuris padės atkurti prarastus elektrolitus. Taip pat galite įtraukti šias žarnyno infekcijų namų gynimo priemones į savo gydymo planą, kad galėtumėte greičiau pasveikti.
Vaistų vartojimas
Vidurius laisvinantys vaistai ir kiti vaistai, tokie kaip antibiotikai, prokinetikai, vaistai nuo uždegimo ir metforminas, gali padėti pagreitinti žarnyno tekėjimą arba sumažinti skysčių absorbciją žarnyne. Tai gali sukelti skrandžio skausmą, kurį gali lydėti viduriavimas. Tokiu atveju skausmas paprastai pasireiškia praėjus kelioms valandoms po vaisto vartojimo ir nesukelia kitų simptomų.
Ką daryti: Kai nuo vaistų skauda skrandį, skausmas paprastai būna lengvas ir praeina per kelias dienas nuo vaisto vartojimo. Tačiau jei skrandžio skausmas nepalengvėja, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju dėl galimo dozės keitimo, pakeitimo kitu vaistu ar vartojimo nutraukimo.
Maisto alergija arba netoleravimas
Pavyzdžiui, alergija arba netoleravimas maisto produktams, kuriuose yra laktozės ar glitimo, kai kuriems žmonėms gali sukelti tokius simptomus kaip skrandžio skausmas, viduriavimas ir padidėjęs dujų susidarymas. Ši būklė taip pat gali sutrikdyti tam tikrų maistinių medžiagų įsisavinimą. Tokiais atvejais simptomai paprastai atsiranda suvalgius konkretų maistą, o sunki alergija taip pat gali sukelti dusulį, niežėjimą ir veido patinimą.
Ką daryti: Jei įtariate alergiją maistui ar netoleravimą, turėtumėte nustatyti suaktyvėjusius maisto produktus ir vengti jų nuryti. Pašalinus iš dietos, skrandžio skausmas ir kiti simptomai paprastai palengvėja. Patariama kreiptis į šeimos gydytoją, alergologą ar imunologą, kad jie įvertintų ir išsitirtų, kad nustatytų, dėl ko skauda skrandį.
Stresas ir nerimas
Stresas ir nerimas gali padidinti adrenalino ir kortizolio kiekį kraujyje, taip pat sumažinti žarnyno gebėjimą įsisavinti tam tikrą maistą virškinimo metu. Tai gali sukelti skrandžio skausmą ir viduriavimą. Skaitykite daugiau apie streso sukeltą gastritą ir kaip jis gali pasireikšti. Ką daryti: Skausmas skrandyje gali pasireikšti stipraus streso, baimės ar nerimo atveju ir paprastai palengvėja žmogui atsipalaidavus arba praėjus stresinei situacijai. Patikrinkite vaistažoles nuo nerimo, kurias galite naudoti ruošdami raminančias arbatas, kurios padės atsipalaiduoti.
Hepatitas
Hepatito viruso sukeltas kepenų uždegimas gali sukelti skrandžio skausmą. Ši būklė paprastai pasireiškia kitais simptomais, tokiais kaip bendras negalavimas, apetito praradimas, vėmimas, odos ir akių pageltimas.
Ką daryti: Hepatito gydymas priklauso nuo pagrindinės jo priežasties. Šeimos gydytojas ar kepenų specialistas gali patarti gerinti mitybos įpročius ir didinti skysčių suvartojimą arba skirti vaistus, stabdančius viruso dauginimąsi.
Apendicitas
Apendicitas gali sukelti skrandžio skausmą, kuris iš pradžių plinta per pilvą, o vėliau lokalizuojasi apatinėje dešinėje pilvo dalyje. Paprastai tai pasireiškia tokiais simptomais kaip karščiavimas, pykinimas ir vėmimas.
Ką daryti: Jei įtariate, kad jums gali būti apendicitas, turėtumėte eiti į greitosios pagalbos skyrių, kad galėtumėte įvertinti ir atlikti tyrimus, pvz., ultragarsu arba kompiuterine tomografija. Patvirtinus, jis paprastai gydomas chirurginiu apendikso pašalinimu.
Uždegiminės žarnos sindromas
Uždegiminiai žarnyno sindromai, tokie kaip Krono liga ir opinis kolitas, gali sukelti skrandžio skausmą. Šios sąlygos yra susijusios su intensyviu žarnyno patinimu, kuris gali pažeisti žarnas ir susilpninti jo veikimą. Be skrandžio skausmo, kiti simptomai yra dažnas viduriavimas, svorio kritimas, anemija, kraujavimas ir gleivės išmatose.
Ką daryti: Jei įtariate, kad Jums gali būti uždegiminis žarnyno sindromas, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją arba gastroenterologą, kuris įvertins ir gydo. Gydymas paprastai apima imunomoduliuojančių vaistų vartojimą ir mitybos pokyčius. Sužinokite daugiau apie IBS dietą, kurią gali patarti jūsų gydytojas.
Žarnyno vėžys
Žarnyno vėžys gali sukelti skrandžio skausmus, nes vėžys paprastai sutrikdo tuštinimosi įpročius ir netgi gali sukelti žarnyno sienelių deformaciją. Tai taip pat gali sukelti kitus simptomus, tokius kaip kraujas išmatose, vidurių užkietėjimas ar dažnas viduriavimas.
Ką daryti: Svarbu pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar gastroenterologu, kuris diagnozei patvirtinti gali paskirti tokius tyrimus kaip kolonoskopija. Patvirtinus gydymą, gali būti taikoma chemoterapija, spindulinė terapija ir (arba) chirurgija.