TAVI (transkateterinė aortos vožtuvo implantacija) yra neskausminga, minimaliai invazinė procedūra, skirta pakeisti susiaurėjusį aortos vožtuvą dirbtiniu vožtuvu, naudojant transvaskulinį metodą, nesikreipiant į chirurgiją. TAVI apima intravaskulinio kateterio įvedimą per kirkšnį (transfemoraliniu būdu), širdies viršūnę (transapikaliniu būdu) arba aortos arką (transaortiniu būdu), kad pasiektų aortos vožtuvo stenozę, leidžiant dirbtiniam aortos vožtuvui išsiskleisti iš pristatymo sistemos, išsiplėsti ir tapti nauju aortos širdies vožtuvu, pakeičiant stenotinį vožtuvą be chirurginės intervencijos. TAVI yra ideali procedūra senyvo amžiaus pacientams, turintiems sunkią aortos vožtuvo stenozę, kurie negali būti operuojami atviroje krūtinėje, nes ji nepalieka chirurginių žaizdų, sumažina chirurgijos riziką ir komplikacijas, leidžia pacientams greitai atsigauti ir gyventi pilnavertį gyvenimą.
Kodėl TAVI?
Paprastai kardiologai gydė aortos vožtuvo stenozę medikamentais ir atvira širdies operacija, kurios metu buvo padaromas didelis įpjovimas, kad būtų pašalinta stenozė ir įsiūtas dirbtinis vožtuvas. Tačiau vėliau kardiologai nustatė, kad atvira širdies operacija yra per daug rizikinga ir netinkama senyvo amžiaus pacientams, ypač tiems, kurie yra fiziškai silpni arba turi daugybę įgimtų anomalijų, nes tai gali sukelti nepageidaujamus gyvybei pavojingus padarinius. TAVI yra nauja medicininė inovacija, skirta aortos vožtuvo stenozės gydymui, kuri pakeičia tradicinę atvirą širdies operaciją, nereikalaujant anestezijos ir širdies-plaučių aparato. TAVI nepalieka didelių chirurginių žaizdų krūtinėje; vietoj to, procedūra palieka tik 1 cm mažą punkcijos žaizdą kirkšnyje, širdies viršūnėje arba aortos arkoje. Be to, procedūra trunka tik 1-2 valandas, o atsigavimo laikas namuose yra apie 1-3 savaites. Po visiško atsigavimo pacientai gali grįžti prie įprastinės veiklos.
Ką sukelia aortos vožtuvo stenozė?
Aortos vožtuvo stenozė atsiranda dėl vožtuvo degeneracijos, senėjimo, aortos vožtuvo regurgitacijos arba dvivalvio aortos vožtuvo, bei kalkių plokštelių, įskaitant lipidus, kurie kaupiasi širdies vožtuvuose dideliais kiekiais, dažniausiai aortos vožtuvuose, esančiuose tarp kairiojo skilvelio ir aortos. Tai sukelia vožtuvų susiaurėjimą ir nepakankamą kraujo pumpavimą į įvairias kūno dalis, priversdami širdį dirbti sunkiau, atlikti daugiau susitraukimų ir reikalauti daugiau deguonies. Dėl to vožtuvai sustorėja ir sukietėja, kad išlaikytų pastovų susitraukimų ritmą, tačiau lėčiau atsipalaiduoja. Dėl to pacientai gali jausti krūtinės skausmą, nuovargį, kvėpavimo sunkumus, galvos svaigimą, alpimą ir sąmonės praradimą. Jei nebus gydoma anksti, aortos vožtuvas palaipsniui sustorės ir sumažins lankstumą, kai atsidaro ir užsidaro, kas gali sukelti širdies nepakankamumą ar širdies smūgį, kuris gali būti gyvybei pavojingas.
Kokie yra aortos vožtuvo stenozės simptomai?
- Krūtinės skausmas, krūtinės spaudimas, angina
- Dusulys, kvėpavimo sunkumai.
- Nuovargis, išsekimas, pervargimas fizinio krūvio metu.
- Širdies plakimas, širdies murmėjimas (kai gydytojas klausosi stetoskopu)
- Galvos svaigimas, silpnumas, alpimas.
- Patinę pėdos ir kulkšnys.
- Alpimas, sąmonės praradimas.
- Širdies nepakankamumas, širdies smūgis.
Koks yra diagnozės procesas prieš TAVI?
Kardiologai diagnozuoja aortos vožtuvo stenozę prieš nustatydami TAVI, atlikdami medicininę istoriją ir fizinį tyrimą, po kurio atliekami specifiniai vaizdo tyrimai, siekiant nustatyti susiaurėjusio aortos vožtuvo sunkumą. Jei aortos vožtuvo testų rezultatai rodo sunkią stenozę ir pacientas nėra tinkamas operacijai, kardiologas rekomenduoja TAVI, minimaliai invazinę transkateterinę aortos vožtuvo implantaciją.
Kandidatai TAVI (transkateterinė aortos vožtuvo implantacija)
- Krūtinės skausmas, nuovargis, dusulys, širdies plakimas, galvos svaigimas, alpimas, dažnas sąmonės praradimas.
- Senyvo amžiaus žmonės nuo 75 metų, kuriems kardiologas diagnozavo sunkią aortos vožtuvo stenozę.
- Turintys aortos vožtuvo stenozės, aortos regurgitacijos ar dvivalvio aortos vožtuvo istoriją.
- Fiziškai silpni arba sergantys keliais gretutiniais susirgimais, tokiais kaip aortos stenozė ar plaučių liga.
- Turėję ankstesnes širdies operacijas.
Kraujotakos tyrimai
- Viso kraujo tyrimas (CBC): matuoja kraujo ląstelių plokšteles, tikrina kraujo krešėjimą, matuoja inkstų funkciją ir tikrina kitas anomalijas, tokias kaip diabetas, inkstų liga ir padidėjęs kraujo lipidų kiekis.
Priešoperacinė TAVI procedūra
- Pacientams, kurie ruošiasi TAVI, patariama nustoti vartoti antitrombocitinius vaistus, tokius kaip aspiriną ar varfariną, *išskyrus tam tikrus gydytojo patvirtintus vaistus.
- Pacientai, turintys vaistų alergijų istoriją, *privalo* iš anksto informuoti kardiologą.
- Prieš procedūrą bent 6 valandas nevalgyti ir bent 2 valandas negerti.
Operacinė TAVI procedūra
- Kardiologas taiko vietinę anesteziją, kad sumažintų pojūčius. Pacientas išlieka sąmoningas visos procedūros metu, tačiau nejaučia skausmo. Kai kuriems pacientams gydytojas gali taikyti intraveninę anesteziją, kad juos užmigdytų procedūros metu.
- Kardiologas punkcija ir įveda intravaskulinį kateterį per kirkšnį (transfemoraliniu būdu), širdies viršūnę (transapikaliniu būdu) arba aortos arką (transaortiniu būdu) iki aortos vožtuvo. Tada kardiologas išleidžia dirbtinį aortos vožtuvą, kuris yra pritvirtintas prie kateterio galo, kad išsiskleistų iš pristatymo sistemos ir išsiplėstų kaip balionas, tampant nauju aortos širdies vožtuvu, pakeičiant seną degeneratyvų vožtuvą ir atnaujinant normalią aortos vožtuvo lapelių atidarymo ir uždarymo funkciją, leidžiančią kraujui cirkuliuoti visame kūne ir palaipsniui palengvinant krūtinės skausmą bei aortos vožtuvo stenozės simptomus.
- Baigus transkateterinę aortos vožtuvo implantacijos procedūrą, kardiologas švelniai ištraukia kateterį ir taiko tiesioginį spaudimą punkcijos vietai, kad sustabdytų kraujavimą, nesisiuvant. TAVI procedūra paprastai trunka apie 1-2 valandas.
- Kardiologai, slaugytojai ir medicinos personalas periodiškai stebės gyvybinius ženklus, įskaitant kraujo spaudimą, pulsą ir kvėpavimo dažnį, kad užtikrintų paciento saugumą ir komfortą.
Pooperacinė TAVI procedūra
- Pacientas guli ant nugaros lovoje ir vengia sėdėti, vaikščioti ir lenkti kirkšnį 6-10 valandų, kad būtų išvengta kraujavimo.
- Pacientams patariama likti ligoninėje 1-3 dienas stebėjimui, atsižvelgiant į jų fizinę būklę.
- Pacientams rekomenduojama dalyvauti širdies reabilitacijos programoje, kuri apima stebimą fizinį krūvį, mitybos pokyčius ir gyvenimo būdo modifikacijas.
- Jei gydymo rezultatai yra geri be komplikacijų, kardiologas išrašys pacientą iš ligoninės, kad jis galėtų toliau atsigauti namuose.
- Kardiologas periodiškai planuos vizitus, kad stebėtų simptomus ir įvertintų gydymo rezultatus, kol pacientas visiškai pasveiks.
Koks yra TAVI pooperacinis priežiūros procesas?
- Po gydymo pacientai privalo vartoti kraujo skiediklius 3 mėnesius ir lankytis visose kardiologo vizituose.
- Reguliariai mankštintis, kaip rekomenduoja kardiologas, pavyzdžiui, trumpai vaikščioti, kad būtų palengvintas greitas atsigavimas.
- Vengti sunkių fizinių krūvių ir pratimų; nekelti sunkių daiktų 2-3 savaites ir nevairuoti 4 savaites.
- Nustoti rūkyti, reguliariai mankštintis, valgyti maistingą ir mažai natrio turinčią mitybą, vengti maisto produktų, kuriuose yra transriebalų.
Kokie yra TAVI rizikos ir komplikacijos?
TAVI (transkateterinė aortos vožtuvo implantacija) rizikos ir komplikacijos apima kraujavimą punkcijos vietoje, kraujo krešulius po oda, širdies aritmiją (kardiologai gali apsvarstyti širdies stimuliatoriaus naudojimą), insultą, inkstų funkcijos sutrikimą (inkstai negali pašalinti kontrasto medžiagos iš organizmo), dirbtinio širdies vožtuvo išsikėlimą iš vietos, miokardo infarktą ar mirtį. Tačiau šios komplikacijos pasitaiko labai retai (mažiau nei 5%). Palyginti su kitais gydymo metodais, TAVI turi geresnius gydymo rezultatus su labai maža rizika ir laikoma efektyvia medicinine procedūra, kuri gali reikšmingai išgelbėti pacientų gyvybes.
Kokie yra TAVI privalumai?
- Be chirurgijos, be randų ir be anestezijos.
- Mažas įpjovimas, mažiau skausmo ir mažiau pažeidimų aplinkiniuose audiniuose.
- Mažas kraujo netekimas: nepažeidžiami vidaus organai.
- Maža rizika, mažai komplikacijų.
- Trumpas procedūros laikas – tik 1-2 valandos.
- Kainų efektyvumas, sumažėjęs ligoninės buvimo laikas.
- Trumpas atsigavimo laikas – tik 3 mėnesiai.
- Tinkama senyvo amžiaus, silpniems pacientams, turintiems gretutinių ligų.
- Gydymo efektyvumas, palyginamas su chirurgija.
- Pagerinta gyvenimo kokybė.
- Ilgesnė gyvenimo trukmė.
Koks yra TAVI sėkmės rodiklis?
Pagal atliktus tyrimus, asmenys, gydyti širdies vožtuvo stenozės transkateterine aortos vožtuvo implantacija (TAVI), turėjo žymiai mažesnę mirtingumo normą, trumpesnį ligoninės buvimo laiką, trumpesnį atsigavimo laiką namuose, mažesnę hospitalizacijos normą ir žymiai sumažėjusius aortos vožtuvo stenozės simptomus. Naujas aortos vožtuvas gali nuolat funkcionuoti iki 10 metų ar ilgiau, priklausomai nuo reguliarių sveikatos praktikų, kaip pataria kardiologai.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.