Kai mes senstame, neišvengiamai keičiasi mūsų kūnas. Mūsų plaukai gali papilkėti, oda susiraukšlėti ir priaugti šiek tiek svorio. Tai yra pokyčiai, kurių paprastai galime tikėtis.
Kai kurie vyrai gali nustebti sužinoję, kad su amžiumi keičiasi ir jų penis bei sėklidės. Kodėl taip nutinka? O ar vyrai turėtų susirūpinti? Šiandien panagrinėsime šiuos klausimus.
Testosterono lygis palaipsniui mažėja
Testosteronas yra svarbus vyrų sveikatos hormonas, nes suteikia jiems vyriškų bruožų ir skatina lytinį potraukį. Vyrams senstant testosterono lygis natūraliai mažėja. Kai kurie ekspertai šį procesą vadina „andropauze“ arba „vyrų menopauze“, norėdami palyginti jį su moterų menopauze, kai sumažėja estrogenų kiekis. Tačiau tai nėra tas pats. Kai vyrams sukanka 40 metų, jų testosterono lygis kasmet sumažėja maždaug 1%. Moterims hormonų sumažėjimas yra daug dramatiškesnis. Vis dėlto tai padeda suprasti šį testosterono sumažėjimą ir jo vaidmenį senstančiam žmogui.
Varpos išvaizdos pokyčiai
Vyrai gali pastebėti, kad jų penis pradeda atrodyti kitaip:
- Gali pasikeisti spalva. Gera varpos kraujotaka yra svarbi lytinių organų sveikatai. Tačiau su amžiumi aterosklerozė – arterijų sukietėjimas – vis dažnesnė. Kai taip nutinka, sumažėja kraujo tiekimas, o varpos galiukas tampa šviesesnis.
- Jis gali atrodyti mažesnis. Kai kurie vyresni vyrai nerimauja, kad jų penis mažėja, tačiau tai gali būti optinė apgaulė. Jei vyras priaugo pilvo svorio, papildomi riebalai gali paslėpti dalį koto, todėl varpa atrodo trumpesnė, nei yra iš tikrųjų.
- Iš tikrųjų jis gali tapti mažesnis. Kartais varpa iš tikrųjų sutrumpėja dėl sumažėjusios kraujotakos ir testosterono lygio. Prie problemos gali prisidėti ir rando audinio susikaupimas. Šis „susitraukimas“ laikui bėgant gali siekti colio. Nepamirškite, kad pokyčiai vyksta laipsniškai ir kad daugeliui partnerių penio dydis nėra svarbus.
- Gali pradėti kreivėti. Peyronie liga, būklė, kuriai būdingas ryškus varpos įlinkis, didėja su amžiumi. Kai kuriais atvejais kreivė tampa tokia didelė, kad lytinis aktas yra neįmanomas. Šioje situacijoje vyrai turėtų kreiptis į savo urologą dėl gydymo.
- Sėklidės gali tapti mažesnės. Laikui bėgant vyro sėklidžių dydis gali sumažėti net trečdaliu.
- Gaktos plaukai gali sumažėti. Sumažėjus testosterono kiekiui, gali sumažėti ir vyrų gaktos plaukų kiekis.
Funkciniai varpos pokyčiai
Senėjimas taip pat gali turėti įtakos vyro varpos veiklai:
- Vyrams gali prireikti daugiau laiko. Sumažėjus testosterono lygiui, vyresnio amžiaus vyrams dažnai reikia daugiau stimuliacijos, kad jie susijaudintų, pasiektų erekciją ir pasiektų orgazmą. Jiems taip pat gali prireikti daugiau laiko, kol jie vėl galės turėti lytinių santykių. Tai gali būti nelinksma, bet tai normalu. Turėkite omenyje, kad moteriškoms partnerėms taip pat gali prireikti daugiau laiko.
- Erekcijos disfunkcija (ED) gali išsivystyti. ED – nesugebėjimas pasiekti ar išlaikyti pakankamai tvirtos erekcijos seksui – yra gana dažnas senstančio vyrų susirgimas, ypač jei jiems išsivystė aterosklerozė varpos kraujagyslėse. Laimei, yra įvairių ED gydymo būdų, įskaitant tabletes ir vakuuminius prietaisus. Jei turite problemų dėl erekcijos, būtinai kreipkitės į gydytoją. ED gali būti kitų sveikatos būklių, tokių kaip širdies liga ar diabetas, požymis, todėl svarbu jį patikrinti.
- Gali atsirasti šlapimo problemų. Vyresnio amžiaus vyrams gali padidėti prostata, dar vadinama gerybine prostatos hiperplazija (GPH). Kai tai įvyksta, prostatos liauka auga į vidų. Šlaplė – vamzdelis, kuriuo iš organizmo išnešama sperma ir šlapimas – eina tiesiai per šią liauką. Kai prostatos audinys padidėja, jis gali išspausti šlaplę, todėl vyrams pasidaro sunkiau šlapintis. Vyrai, turintys problemų su šlapinimu, taip pat raginami kreiptis į savo gydytojus.
Ką gali padaryti vyrai?
Nors niekas iš mūsų negali atsukti laikrodžio atgal, yra keletas būdų, kaip vyrai gali išlaikyti sveiką varpą senstant.
- Kreipkitės į gydytoją, kai turite susirūpinimą. Gali būti nepatogu aptarti savo asmenines dalis ir dar kebliau pripažinti, kad turite problemų. Tačiau pokalbis su gydytoju yra pirmasis žingsnis siekiant geresnės varpos sveikatos, geresnės seksualinės sveikatos ir geresnės bendros sveikatos.
- Ugdykite sveikus įpročius. Paklauskite savo gydytojo apie jums tinkamus mitybos pokyčius ir kūno rengybos planus. Galite apsvarstyti galimybę desertui vietoj pyrago valgyti vaisių, eiti į sporto salę arba po vakarienės pasivaikščioti po kvartalą. Sveikos gyvensenos palaikymas gali sumažinti širdies ligų ir diabeto riziką, o tai gali prisidėti prie erekcijos problemų. Ir numetus šiek tiek svorio gali sugrąžinti dalį varpos ilgio, kurį „praradote“.
- Bendraukite su savo partneriu. Jei nerimaujate dėl varpos pokyčių, būkite atviri savo partneriui. Greičiausiai jis ar ji džiaugsis, kad tai iškėlėte, palaikys ieškant atsakymų ir supras, ar jūsų pasirodymas nėra toks, koks buvo anksčiau. Jūsų partneris taip pat gali turėti idėjų, kaip jūs abu galite pritaikyti miegamąjį.
Priimdami senėjimo eigą ir išlaikydami sveikus įpročius, jūs ir jūsų partneris dar daugelį metų galėsite mėgautis aktyviu seksualiniu gyvenimu.