Žalią viduriavimą galima pastebėti valgant tamsiai žalių daržovių perteklių, išgėrus kavos ar valgant aštrų maistą. Ypač šie maisto produktai turi vidurius laisvinantį poveikį, kuris gali sumažinti vandens absorbciją žarnyne ir sukelti viduriavimą. Šie maisto produktai taip pat padidina žarnyno tekėjimą, o tai trukdo tulžies funkcijai. Tulžis yra žalia medžiaga, gaminama kepenyse, kuri reaguoja su žarnyno bakterijomis ir suteikia išmatoms rudą spalvą.
Žalias viduriavimas taip pat gali būti sveikatos problemos, pvz., žarnyno infekcijos, dirgliosios žarnos sindromo ar Krono ligos, požymis. Šias sąlygas dažnai lydi kiti simptomai, pvz., perteklinis dujų kiekis, pilvo patinimas, karščiavimas ar apetito praradimas.
Žaliojo viduriavimo gydymas apima gausų skysčių vartojimą, elektrolitų ir probiotikų vartojimą bei pagrindinės problemos priežasties nustatymą. Jei žalias viduriavimas trunka ilgiau nei 2 dienas arba atsiranda kitų simptomų, pvz., pilvo skausmas, pykinimas ar vėmimas, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad jis įvertintų ir prireikus būtų gydomas.
Kodėl mano viduriavimas yra žalias?
Pagrindinės žaliojo viduriavimo priežastys yra šios:
Per daug tamsiai žalių daržovių valgymas
Tamsiai žaliose daržovėse, tokiose kaip brokoliai, kopūstai, mangoldai, rukola ar špinatai, gausu skaidulų, skatinančių žarnyno tekėjimą. Jie gali padėti sumažinti vidurių užkietėjimą ar viduriavimą. Tačiau vartojant per daug, išmatos tampa minkštos arba skystos, o tai gali sukelti viduriavimą. Žalia spalva atsiranda dėl koncentruoto chlorofilo, pigmento, esančio daržovių lapuose.
Ką daryti: Viduriavimas, kurį sukelia daržovių perteklius, paprastai praeina per dieną ar dvi nuo jų pašalinimo iš dietos. Šio tipo viduriavimas paprastai nekelia nerimo. Turėtumėte stengtis, kad jūsų kūnas būtų gerai hidratuotas, o jei viduriavimas nepagerėja, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad įvertintumėte kitą priežastį.
Per didelis kavos, alkoholio ar aštraus maisto vartojimas
Per didelis kavos, alkoholio ar aštraus maisto vartojimas gali pagreitinti virškinimą ir sukelti vidurius laisvinantį poveikį. Tai veda prie skystesnių išmatų ir viduriavimo. Dėl greitesnio tekėjimo tulžis neturi pakankamai laiko ruduoti, todėl išmatos tampa žalios spalvos.
Ką daryti: Turėtumėte vartoti šiuos maisto produktus saikingai ir mažais kiekiais, kad išvengtumėte vidurius laisvinančio poveikio. Tai taip pat leidžia tulžiui tinkamai veikti žarnyne.
Pažiūrėkite, kas dar gali sukelti žalią kaką.
Maistiniai dažai
Galima pastebėti išmatų spalvos pokyčius valgant maistą su natūraliais arba dirbtiniais dažais. Dažai yra valgomi ir patvirtinti naudoti FDA, tačiau antrinis ar žalingas poveikis nebuvo visiškai atmestas atliekant laboratorinius tyrimus. Pavyzdžiui, mėsainiame gali būti kelių skirtingų dirbtinių dažiklių (pvz., geltonos, mėlynos ir raudonos), kad būtų pasiekta tamsesnė spalva.
Žalias viduriavimas, kurį sukelia maisto dažai, paprastai nepasireiškia jokių kitų simptomų, išskyrus išmatų spalvos pokyčius.
Ką daryti: Nevalgykite daugiau porcijų maisto, kuris, jūsų manymu, gali pakeisti jūsų išmatų spalvą. Kreipkitės į gydytoją, jei žalias viduriavimas nepagerėja po dienos, kai pašalinsite šį maistą. Kad išvengtumėte žalio viduriavimo dėl maistinių dažiklių, būtinai atidžiai perskaitykite maisto produktų etiketes, kad nustatytumėte, ar į maisto produktus nebuvo pridėta dirbtinių dažiklių. Jei įmanoma, rinkitės natūralius maisto dažus, pavyzdžiui, papriką, burokėlių miltelius ir beta karotinus.
Geležies preparatų vartojimas
Pavyzdžiui, geriamųjų geležies papildų naudojimas anemijai gydyti gali pakeisti išmatų spalvą ir suteikti joms tamsesnę spalvą. Tai reiškia, kad organizmas tinkamai pasisavina geležį.
Nepaisant to, kai geležies papildai nėra visiškai absorbuojami žarnyne, gali pasireikšti viduriavimas, kuris yra tamsiai žalias arba juodas kaip šalutinis poveikis.
Ką daryti: Turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad įvertintumėte gydymą ir ar reikia alternatyvaus papildymo metodo, pvz., IV infuzijos. Dėl lengvo geležies trūkumo galite pabandyti į savo kasdienę mitybą įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu geležies.
Vidurius laisvinančių vaistų vartojimas
Vidurius laisvinančių vaistų vartojimas pagreitina žarnyno tekėjimą, o tai sumažina vandens įsisavinimą žarnyne. Tai veda prie skystesnių išmatų ir viduriavimo.
Žalia spalva atsiranda dėl nesuvirškintos tulžies buvimo. Tulžis dažniausiai būna rudai žalios spalvos ir gaminamas kepenyse. Jo pagrindinė funkcija yra suskaidyti riebalus iš maisto ir palaipsniui pereinant per žarnyno traktą į rudą spalvą.
Todėl per didelis arba ilgalaikis vidurius laisvinančių vaistų vartojimas sukels skystas išmatas ir tulžies kaupimąsi.
Ką daryti: Nustojus vartoti vidurius laisvinančius vaistus, išmatos atgaus įprastą spalvą per 2–3 dienas. Tačiau jei simptomai nepagerėja arba atsiranda kitų simptomų, pvz., stiprus pilvo mėšlungis, pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmas ar kraujingos išmatos, turėtumėte kreiptis į gydytoją arba vykti į ligoninę.
Patikrinkite maisto produktus, kurie yra natūralūs vidurius laisvinantys vaistai, kuriuos galite naudoti nuo vidurių užkietėjimo.
Žarnyno infekcijos
Žalias viduriavimas taip pat gali būti žarnyno infekcijų, kurias sukelia Salmonella sp arba pagal Giardia lamblia bakterijos. Salmonella spinfekcijas paprastai sukelia maistas, užterštas šia bakterija, o žalias viduriavimas yra dažnas simptomas, taip pat pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, karščiavimas, kruvinos išmatos, galvos ir raumenų skausmai.
Giardiazė yra infekcija, kurią sukelia parazitas, žinomas kaip Giardia lamblia kuris perduodamas per užterštą vandenį. Be skysto žalio viduriavimo, galite jausti kitus simptomus, tokius kaip dujų susidarymas, pilvo skausmas ar patinimas, karščiavimas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas ir dehidratacija. Sužinokite daugiau apie žarnyno infekcijos simptomus.
Ką daryti: Turėtumėte įsitikinti, kad geriate daug skysčių, kad išlaikytumėte hidratacijos būklę, nes viduriavimas gali sukelti vidutinį vandens praradimą. Jei viduriavimas nepalengvėja, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kuris gali skirti antibiotikų ir rekomenduoti papildomų namų gynimo priemonių nuo žarnyno infekcijos.
Antibiotikų vartojimas
Naudojant antibiotikus, tokius kaip cefalosporinai ar penicilinai, gali sutrikti bakterijų, kurios natūraliai atsiranda žarnyne, pusiausvyros. Tai gali sutrikdyti vandens ir maistinių medžiagų įsisavinimą, todėl išmatos tampa minkštesnės arba skystesnės.
Gerosios bakterijos žarnyne taip pat atsakingos už tulžies virškinimą. Kai šios bakterijos tinkamai nenaudoja tulžies, ji išlieka žalios spalvos, todėl išmatos tampa žalios.
Ką daryti: Neturėtumėte nutraukti antibiotikų vartojimo be gydytojo žinios. Todėl, jei viduriuojate, turite kreiptis į gydytoją ir informuoti jį. Vartodami antibiotikus, turite palaikyti tinkamą hidrataciją gerdami 8 puodelius vandens per dieną. Be to, probiotikų vartojimas gali padėti reguliuoti žarnyno bakterijas ir pagerinti žalią viduriavimą.
Dirgliosios žarnos arba Krono liga
Kai kuriems žmonėms, sergantiems žarnyno ligomis, pvz., Krono liga, dirgliosios žarnos sindromu ar opiniu kolitu, gali pasireikšti žalias viduriavimas. Taip yra dėl prasto riebalų virškinimo ir žarnyno gleivinės uždegimo. Šios sąlygos yra susijusios su tokiais simptomais kaip pilvo skausmas ar dujų perteklius.
Be to, žmonės, kurie pašalino tulžies pūslę, taip pat gali patirti žalią viduriavimą. Taip atsitinka todėl, kad kepenyse gaminama tulžis nebesaugoma tulžies pūslėje ir patenka tiesiai į žarnyną, suteikdama išmatoms žalią spalvą.
Ką daryti: Gydykite taip, kaip nurodė gydytojas, ir būtinai laikykitės tinkamos dietos, kurią rekomendavo registruotas dietologas. Pavyzdžiui, FODMAP dieta yra daugelio žmonių, turinčių lėtinių virškinimo problemų, pasirinkimas. Tai gali padėti išvengti viduriavimo ar kitų simptomų pablogėjimo.
Žalias viduriavimas nėštumo metu
Žalias viduriavimas nėštumo metu dažniausiai atsiranda dėl prenatalinių papildų, kuriuose yra geležies. Paprastai tai nėra susiję su simptomais. Turėtumėte toliau vartoti vitaminus gydytojo rekomenduotomis dozėmis ir išgerti bent 8 puodelius vandens per dieną.
Tuo tarpu, jei žalias viduriavimas nepalengvėja per 3 dienas arba kartu su karščiavimu, pykinimu, vėmimu, nugaros skausmais, dešinės pilvo pusės skausmais, mėšlungiu ar pilvo patinimu, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Skaitykite daugiau apie viduriavimo priežastis nėštumo metu ir jo gydymą.
Žalios išmatos kūdikiams
Per pirmąsias 2 ar 3 dienas po gimimo kūdikių išmatos yra minkštos, lipnios, gleivinės, juodos arba žalios. Šios išmatos vadinamos mekoniu ir susideda iš medžiagų, kurias nėštumo metu išskiria žarnynas.
Po 3–5 gyvenimo dienų kūdikių išmatose pereina pereinamoji fazė dėl motinos pieno, o šeštąją gyvenimo dieną įgaus rudesnę spalvą. Kūdikių, maitinamų mišiniais, išmatos gali likti žalios ilgiau, greičiausiai dėl mišiniuose esančios geležies.
Vyresniems kūdikiams žalios išmatos gali būti infekcijos, maisto netoleravimo, tulžies, vaistų arba žalių vaisių ar daržovių valgymo požymis.