Askaridės yra maži organizmai, galintys gyventi žarnyne, kuris yra jūsų virškinimo sistemos dalis. Jos gali ilgai išgyventi žmogaus žarnyne ir sukelti įvairias sveikatos problemas, įskaitant pilvo skausmą, karščiavimą ir viduriavimą.
Askaridės turi ilgą, apvalią kūno formą ir gali skirtis savo dydžiu, priklausomai nuo rūšies. Jų kiaušinėliai arba lervos (naujai išsiritusios askaridės) dažnai aptinkamos užkrėstame dirvožemyje arba išmatose.
Kas yra parazitas?
Askaridės yra parazitai – organizmai, kuriems išgyventi reikia kito organizmo kūno. Dažnai parazitai sukelia problemų savo šeimininkui (organizmą, kuriuo jie maitinasi). Askaridėms reikalingas žmogaus ar kito gyvūno kūnas, kad jos subręstų ir pradėtų dėti kiaušinėlius.
Kaip žmogus užsikrečia askaridėmis?
Užsikrėtimo kelias priklauso nuo askaridžių tipo. Dauguma šių parazitų patenka į kūną per burną. Dažnai infekcija įvyksta, kai nelavintos rankos liečiasi su užkrėstomis išmatomis arba dirvožemiu (fekalinis-oralinis kelias). Spalinių infekcija atsiranda palietus kiaušinėlius, esančius aplink išangę.
Askaridžių kiaušinėliai gali patekti į organizmą netyčia, ruošiant maistą arba liečiant užkrėstą dirvožemį. Kiaušinėliai organizme išsirita ir sukelia infekciją.
Kai kurios askaridės gali patekti į kūną tiesiai per odą. Nepaisant patekimo būdo, dauguma askaridžių galiausiai apsigyvena žarnyne, sukeldamos infekciją arba ligą.
Kas rizikuoja užsikrėsti askaridėmis?
Askaridėmis gali užsikrėsti bet kas, tačiau jų infekcijos yra dažnesnės vaikams ir žmonėms, kurie:
- Gyvena skurde, ypač nepakankamai išsivysčiusiuose pasaulio regionuose.
- Gyvena šiltame klimate.
- Gyvena institucijose, tokiose kaip kalėjimai ar psichikos sveikatos įstaigos.
- Nepaiso higienos įpročių.
Ar askaridės yra užkrečiamos?
Taip. Jei kontaktuojate su užkrėstomis išmatomis, tiek žmonių, tiek gyvūnų, galite užsikrėsti askaridėmis. Taip pat galima užsikrėsti palietus užkrėstus paviršius, pavyzdžiui, dirvožemį.
Ar galiu užsikrėsti askaridėmis nuo savo augintinių?
Taip. Jei jūsų augintinis turi askaridžių, jų kiaušinėliai arba lervos gali būti išmatose, su kuriomis galite kontaktuoti. Augintinis, užsikrėtęs askaridėmis, gali platinti infekciją kitiems žmonėms. Pasitarkite su veterinaru dėl apsaugos priemonių, kad apsisaugotumėte patys ir apsaugotumėte savo augintinį nuo askaridžių.
Kas sukelia askarides?
Kiekviena askaridžių rūšis turi skirtingas užsikrėtimo priežastis ir skirtingus simptomus.
Askaridozė – askaridžių infekcija žarnyne
Šis askaridžių tipas plinta dėl prastos higienos. Dažnai gyvena žmogaus išmatose, ir žmonės užsikrečia per rankų ir burnos kontaktą.
Simptomai gali būti tokie:
- Kosulys
- Sutrikęs miegas
- Karščiavimas
- Neramumas
- Stiprus pilvo skausmas
- Vėmimas
- Švokštimas
- Netinkama mityba
- Augimo sutrikimai
Kabliaskaridės
Žmonės užsikrečia kabliaskaridėmis, vaikščiodami basomis ant dirvožemio, sumaišyto su užkrėstomis išmatomis.
Simptomai gali būti:
- Anemija (raudonųjų kraujo kūnelių trūkumas, sukeliantis nuovargį ir silpnumą)
- Kūdikio diegliai
- Viduriavimas
- Lengvas pilvo skausmas ir žarnyno spazmai
- Pykinimas
Spalinės
Spalinės yra dažniausia askaridžių infekcija JAV, ypač tarp vaikų, plintanti mokyklose ar vaikų darželiuose. Infekcija prasideda, kai kiaušinėliai patenka į burną ir nukeliauja į žarnyną.
Dažniausias simptomas: niežėjimas aplink išangę arba makštį, ypač stiprus po to, kai spalinė deda kiaušinėlius.
Strongiloidozė
Ši askaridžių rūšis dažniausiai aptinkama tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, tačiau gali būti aktyvi ir kitur šiltuoju metų laiku. Užsikrečiama per užterštą dirvožemį, į kurį parazitas patenka per odą ir keliauja į žarnyną.
Vidutinės infekcijos simptomai:
- Pilvo deginimas
- Pykinimas ir vėmimas
- Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo epizodai
Sunkios infekcijos simptomai:
- Anemija
- Lėtinis viduriavimas
- Svorio kritimas
Trichineliozė
Trichineliozė skiriasi nuo kitų askaridžių infekcijų – ji nėra žarnyno infekcija, o veikia raumenis. Užsikrečiama valgant nepakankamai termiškai apdorotą mėsą (ypač dešras, kiaulieną, arklieną, jūrų vėplio ar lokio mėsą).
Kai parazitas pasiekia raumenis, simptomai gali būti:
- Akių infekcijos ir bėrimai
- Aukštas karščiavimas
- Raumenų skausmas ir diskomfortas
- Akių ir veido patinimas
Trichuriozė (plaklinės)
Trichuriozė plinta per kontaktą su kirmėlių užterštais paviršiais arba valgant maistą, auginamą dirvožemyje su plaklinėmis.
Simptomai sunkios infekcijos atveju:
- Kraujas išmatose
- Viduriavimas
- Progresuojantis pilvo skausmas
- Svorio kritimas
- Anemija
Ar turėčiau kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei manau, kad turiu askaridžių?
Taip. Svarbu tinkamai diagnozuoti askarides. Pasakykite savo gydytojui, jei:
- Turėjote kontaktą su laukiniais gyvūnais ar užsikrėtusiais augintiniais.
- Vartojote nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią mėsą.
- Pastebėjote kirmėlę arba jos dalį savo išmatose.
- Pastaruosius dvejus metus lankėtės vietovėse, kuriose prasta higiena ir sanitarija.
Kaip diagnozuojamos askaridės?
Gydytojas paklaus apie jūsų ligos istoriją ir simptomus. Jums tikriausiai prireiks kraujo tyrimo. Gydytojas taip pat gali paprašyti išmatų mėginio, kad patikrintų, ar jame yra kiaušinėlių. Norėdami gauti išmatų mėginį, gausite sterilų indelį, į kurį įdėsite mėginį ir pristatysite jį gydytojui arba į laboratoriją.
Kaip gydomos askaridės?
Nors yra įvairių askaridžių rūšių, jų gydymas paprastai yra vienodas. Gydytojas išrašys vaistą, vadinamą albendazoliu, kuris sustabdo lervų augimą ir dauginimąsi. Tuomet kirmėlės iš organizmo pasišalina su išmatomis, ir gali būti, kad net nepastebėsite, kada tai įvyksta.
Priklausomai nuo askaridžių tipo, gydymą gali tekti pakartoti po kelių savaičių, kad įsitikintumėte, jog parazitai visiškai pašalinti.
Taip pat jums gali būti paskirtas geležies papildas, jei yra anemijos požymių. Jei niežulys sukelia diskomfortą, gali būti paskirtas specialus kremas.
Ar galima išvengti askaridžių?
Imkitės šių priemonių, kad išvengtumėte askaridžių infekcijos:
- Gyvūnų priežiūra: Rūpinkitės, kad kieme nebūtų šunų ar kitų gyvūnų išmatų. Kreipkitės į veterinarą dėl augintinio nukirminimo tvarkaraščio.
- Higiena: Įsitikinkite, kad vaikai nežaidžia šalia gyvūnų išmatų ir nevalgo dirvožemio. Išmokykite juos plauti rankas su muilu ir karštu vandeniu, ypač po žaidimo su gyvūnais ar lauke.
- Maisto ir gėrimų saugumas: Venkite neplautų vaisių ir daržovių vietovėse, kuriose yra prasta sanitarija. Nevalgykite žalios ar nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, įskaitant laukinių gyvūnų, kiaulienos, paukštienos, jautienos ar žuvies. Jei keliaujate į vietovę be modernios sanitarijos, gerkite tik išpilstytą vandenį.