Kraujas iš nosies: priežastys

Kraujas iš nosies: priežastys

Kraujavimas iš nosies yra dažnas medicinis problemas. Apie 60% žmonių susiduria su juo bent kartą gyvenime. Šis reiškinys gali būti priežastis nuo mažų nosies pažeidimų iki sunkesnių sveikatos sutrikimų.

Dauguma kraujavimo atvejų gali būti sustabdyti pirmosios pagalbos. Tačiau kai kurie atvejai reikalauja medicininės pagalbos. Svarbu atpažinti pavojingus simptomus ir žinoti, kada reikia kreiptis į gydytoją.

Tik apie 10% pacientų patiria sunkų kraujavimą, kuriam reikalinga gydytojų pagalba. Šiame straipsnyje aptarsime kraujavimo priežastis ir būdus, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Taip pat pateiksime informaciją, kada būtina nedelsiant kreiptis į medikus.

Nosies kraujavimo paplitimas ir statistika

Kraujavimas iš nosies yra labai paplitęs medicinės problemos. Daugelis žmonių, net 60%, jau kartą gyvenime patiria tai. Be to, apie 10% reikia stacionaro dėl sunkaus kraujavimo.

Šis reiškinys dažniau sutinka vaikus iki 10 metų ir žmones nuo 45 iki 65 metų. Sezoniniai svyravimai taip pat poveikauja – šaltuoju metų laiku kraujavimas yra dažnesnis dėl mažesnės oro drėgmės.

Nosies kraujavimas yra dažna problema, kurią susiduria daug žmonių. Jis dažniau pasireiškia tam tikrose amžiaus ir sezonų grupėse. Detalės apie kraujavimo iš nosies rūšis ir priežastis rasite kituose skyriuose.

Pagrindiniai nosies kraujavimo tipai

Kraujavimas iš nosies yra paprastas medicinis problemas. Žmonėms reikia suprasti, kaip jis veikia. Tai padeda geriau jį gydyti.

Priekinis kraujavimas iš nosies

Priekinis kraujavimas dažniausiai prasideda priekyje. Jis susidaro dėl Kiesselbacho plokštelės. Šis kraujavimas dažnai yra lengvas ir gydomas namuose.

Užpakalinis kraujavimas iš nosies

Užpakalinis kraujavimas yra ramesnis, bet gali būti sunkesnis. Jis prasideda giliau, dažnai iš galinės dalies. Šis kraujavimas reikalauja dažnai medicininės pagalbos.

Skirtumai tarp kraujavimo tipų

  • Kraujavimo vieta: Priekinis – nosies priekio, užpakalinis – giliau nosies
  • Kraujavimo intensyvumas: Priekinis – dažnai lengvas, užpakalinis – dažnai sunkesnis
  • Gydymas: Priekinis – dažnai gydomas namuose, užpakalinis – reikalauja medicininės pagalbos

Supratimas apie šiuos tipus yra būtinas. Tai padeda geriai įvertinti situaciją ir rasti efektyvų gydymą.

Kraujas iš nosies: dažniausios priežastys

Kraujavimas iš nosies yra dažnas reiškinys. Svarbu žinoti pagrindinius jo priežastis. Dažnai stiprus kraujavimas iš nosies susidaro dėl mechaninio pažeidimo ar dirginimo.

Dažnai kraujo stabdymas nosyje, džiovėjimas ir peršalimas sukelia sąlygas, kurios pažeidžia kraujagysles.

Kitos stiprus kraujavimas iš nosies priežastys yra:

  • Aukštą kraujospūdį
  • Alkoholio vartojimą
  • Kraujo krešėjimo sutrikimus
  • Kepenų, inkstų ar vėžio ligas
  • Kai kuriuos vaistus, pavyzdžiui, nesteroidinius nuo uždegimo ar kraujo skiediklius
  • Traumines nosies ir veido sužalojimus

Neretai kraujavimas iš nosies gali būti sustabdomas pirmosios pagalbos priemones. Tačiau jei kraujavimas kartojasi dažnai ar yra sunkus, būtina kreiptis į gydytoją.

nosies kraujavimo priežastys

Aplinkos faktorių įtaka nosies kraujavimui

Nosies kraujavimas gali būti sukeltas daugybės aplinkos veiksnių. Šie veiksniai apima oro sausumą, temperatūrų svyravimus, traumas ir cheminių dirgiklių poveikį.

Oro sausumas ir temperatūros svyravimai

Šildymo sezono metu oro sausumas gali išsausinti nosies gleivinę. Tai padidina kraujavimo riziką. Temperatūrų pokyčiai taip pat gali sukelti nosies gleivinės išsiplėtimą ir susitraukimą.

Traumos ir mechaniniai pažeidimai

Sužalojimai, kaip nosies krapštymas ar stiprus pūtimas, gali pažeisti nosies gleivinę. Tokie mechaniniai poveikiai gali sutrikdyti jos apsauginę funkciją.

Cheminiai dirgikliai

Įvairūs chemikalai, dūmai ir garai gali dirginti nosies gleivinę. Todėl kraujavimo iš nosies rizika padidėja, kai žmogus patiria cheminių medžiagų poveikį.

Apibendrinant, aplinkos veiksniai, kaip sausas oras, temperatūrų svyravimai, traumos ir cheminiai dirgikliai, labai įtakuoja kraujo upėms iš nosies. Supratimas ir valdymas šių veiksnių yra svarbus norint sumažinti kraujavimo riziką.

Medicininės būklės ir kraujavimas

Kraujavimas iš nosies gali būti susijęs su įvairiomis medicininėmis būklėmis. Arterinė hipertenzija, kraujo krešėjimo sutrikimai, kepenų ligos, inkstų nepakankamumas, lėtinis alkoholizmas, leukemija ir aterosklerozė yra tik keletas pavyzdžių, kai kraujavimas iš nosies gali būti vienas iš simptomų.

Nosies kraujavimas taip pat gali būti susijęs su Osler-Weber-Rendiu sindromu, kuris yra paveldima liga, pasireiškianti mažomis kūno kraujagyslėmis. Nėštumo metu padidėjęs kraujagyslių tūris nosyje taip pat didina kraujavimo riziką.

Kraujavimas iš nosies dažniausiai pasireiškia 2–10 metų vaikams ir vyresniems žmonėms nuo 50 iki 80 metų amžiaus. Vyrams kraujavimas iš nosies yra būdingesnis nei moterims, sudarant 58 proc. atvejų vyrams ir 42 proc. moterims.

Kraujavimas iš nosies gali būti siejamas su kraujo ligomis, pavyzdžiui, sumažėjęs trombocitų kiekis arba kraujo krešėjimo sutrikimai dėl kepenų disfunkcijos. Todėl svarbu pasitikrinti kraujo tyrimus, jei kraujavimas iš nosies kartojasi ar yra gausus.

  • Arterinė hipertenzija
  • Kraujo krešėjimo sutrikimai
  • Kepenų ligos
  • Inkstų nepakankamumas
  • Lėtinis alkoholizmas
  • Leukemija
  • Aterosklerozė
  • Osler-Weber-Rendiu sindromas
  • Nėštumas

Vaistų vartojimo įtaka nosies kraujavimui

Įvairūs vaistai gali poveikėti nosies kraujavimo rizikai. Pavyzdžiui, kraujo krešėjimą mažinantys preparatai ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo padidina šią riziką. Netinkami lašai nuo slogos ir intranazalinių steroidų taip pat gali sukelti kraujavimą.

Kraujo krešėjimą mažinantys vaistai

Kraujo krešėjimą mažinantys vaistai, kaip aspirinas, padidina kraujavimo riziką. Šie vaistai slopina kraujo krešėjimą. Todėl nosies kraujagyslės tampa labiau pažeidžiamos ir gali lengviau pradėti kraujuoti.

Nesteroidiniai vaistai

Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, kaip ibuprofenas, taip pat padidina nosies kraujavimo tikimybę. Jie taip pat turi įtakos kraujo krešėjimui. Todėl gali būti susijęs su didesne kraujavimo rizika.

Chemoterapinių vaistų vartojimas taip pat gali sukelti nosies kraujavimą. Jie mažina trombocitų kiekį ir apsunkina kraujo krešėjimą. Svarbu informuoti gydytoją apie visus vartojamus vaistus. Tada galės įvertinti kraujavimas iš nosies ir nosies kraujingumas riziką.

kraujavimas iš nosies

Pirmoji pagalba kraujuojant iš nosies

Kraujavimas iš nosies gali būti didelis sveikatos problemas. Tačiau, jei pasirinksite teisingą pirmąją pagalbą, galite greitai sustabdyti kraujo stabdymą. Tai padės išvengti daugiau sunkumų. Čia keletas svarbių patarimų, kaip elgtis, jei prasideda stiprus kraujavimas iš nosies.

  1. Išsipūskite nosį, kad išstumtumėte visus krešulius ir kraujo kaupinukus.
  2. Laikykite galvą tiesiai, o ne užvertę atgal. Tai padeda kraujavimui sustoti, nes kraujas nesmunka į gerklę.
  3. Tvirtai užspauskite nosies šnerves tarp nykščio ir smiliaus 15 minučių, kol kraujavimas sustos. Kvėpuokite per burną.
  4. Šaldykite sprandą arba kaktos sritį – šaltis susiaurina kraujagysles ir padeda sustabdyti kraujavimą.
  5. Jei kraujas teka į gerklę, išspjaukite jį, bet nenurykit.
  6. Jei kraujavimas nesustoja per 20 minučių, pakartokite procedūrą.

Nepadarykite pagrindinės klaidos – nenuleiskite galvos atgal. Tai gali būti pavojinga, nes kraujas gali patekti į gerklę ir sukelti dusinimą. Laikykite galvą tiesiai ir ramiai. Jei kraujavimas nesiliauja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Kada būtina kreiptis į gydytoją

Kraujavimas iš nosies yra paprastas, bet kartais rodo kokių sveikatos problemų požymius. Svarbu žinoti, kada būtina kreiptis į gydytoją dėl kraujavimo iš nosies.

Pavojingi simptomai

  • Kraujavimas iš nosies, kuris nesiliauja po 30 minučių nepertraukiamo spaudimo nosies sparnelių link.
  • Dažnas ir pasikartojantis kraujavimas iš nosies, ypač jei jis lydimas kitų simptomų, tokių kaip aukštas kraujospūdis ar galvos svaigimas.
  • Kraujavimas, prasidėjęs po traumos ar operacijos.
  • Kraujavimas, jei asmuo vartoja kraujo krešėjimą mažinančius vaistus.

Rizikos grupės

  1. Vaikai iki 2 metų amžiaus.
  2. Vyresni žmonės.
  3. Asmenys, turintys kraujo krešėjimo sutrikimų.

Jei pastebite bent vieną iš šių požymių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Laiku suteikta medicininė pagalba gali padėti išvengti rimtesnių komplikacijų.

Kraujavimo iš nosies prevencija

Nosies kraujavimas pasitaiko dažnai, apie 60 proc. žmonių kartą gyvenime. Bet tik 10 proc. atvejų reikia medicinos pagalbos. Tačiau, jei pasirinksite prevenciją, galite sumažinti šią riziką.

Pirmiausia, svarbu, kad nosies būtų drėgna. Naudojant fiziologinio tirpalo purškalus arba oro drėkintuvus, tai padės. Vengti dažno vaistų nuo alergijos ar peršalimo, kad nesudirgtumėte nosies gleivinės.

  • Nerūkyti ir nekrapštyti nosies, kad nesudirgintumėte nosies gleivinės.
  • Reguliariai tikrintis sveikatą ir kontroliuoti kraujospūdį.
  • Tinkamai vartoti paskirtus vaistus, ypač jei gydomas kraujo krešėjimo sutrikimas.

Ypač dažnai pasikartojantys nosies kraujavimai rodo apie sveikatos problemas. Šiems asmenims, kaip vaikams iki dešimties metų, vyresniems asmenims ir tiekėjams, kurie vartoja kraują skystinančius vaistus, prevencija yra labai svarbi. Jei jums pasitaiko dažnai nosies kraujavimai, pasikonsultuokite su gydytoju.

Gydymo metodai ir procedūros

Nosies kraujavimo sunkumams medicina suteikia pagalbą. Nosies landų tamponavimas padeda užkirsti kraujuojančias vietas. Kraujavimo židinio prideginimas tirpalais arba koaguliacijos metodu sužaloja kraujagysles.

Esant sunkiems atvejams, kraujagyslių embolizacija gali būti naudinga. Specialiu kateteriu užkraunama kraujagysle, kurios sužaloja kraujavimo šaltinį. Jei nosies pertvaros iškrypimas yra priežastis, septoplastika gali būti rekomenduojama.

Po gydymo svarbu rūpintis specialistų patarimais. Vengti nosies pūtimo ir karštų patalpų. Riboti fizinį krūvį ir drėkinti nosies gleivinę 2-3 savaites. Tai sumažina rizika, kad kraujavimas atsinaujins.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *