Hiperbarinė deguonies terapija: gydomos ligos ir nauda

Hiperbarinė deguonies terapija: gydomos ligos ir nauda

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-05-25

Hiperbarinė deguonies terapija yra neinvazinė medicininė procedūra, kurios metu kvėpuojama 100% medicininiam naudojimui skirtu deguonimi specialioje slėginėje kameroje, kurioje oro slėgis viršija 1 atmosferos absoliutų (ATA) slėgį, siekiant padidinti kraujotakoje ištirpusio deguonies kiekį. Šis gydymas mažina uždegimą organizme, skatina organizmo savaiminio atstatymo procesą ir spartina infekcijų bei lėtinių žaizdų, sunkiai gydomų ligų, sunkių traumų ar spindulinės terapijos neigiamų pasekmių gijimą. Hiperbarinė deguonies terapija laikoma saugia ir efektyvia gryno deguonies terapija, gydant traumas, skatinant ląstelių susidarymą, spartinant žaizdų gijimą, palengvinant sunkiai gydomas ligas ir stiprinant organizmo imuninę sistemą kovoti su ligomis ir jų pasveikimu.

Kodėl verta rinktis hiperbarinę deguonies terapiją?

Kai kūnas yra sužeistas, pažeistos audiniai reikalingas pakankamas deguonis, kad padėtų atkurti save ir spartintų žaizdų gijimą. Įprastai žaizdos gyja per 4 savaites, tačiau lėtesnio gijimo ar lėtinės žaizdos gali užtrukti 4-8 savaites ar ilgiau dėl nepakankamo audinių aprūpinimo deguonimi. Hiperbarinė deguonies terapija tiesiogiai tiekią medicininio lygio deguonį į kraujotaką, visiškai maitindama žaizdos audinį, stimuluodama augimo veiksnius ir kamienines ląsteles, leidžia žaizdai pamažu gyti. Be to, hiperbarinė deguonies terapija padeda gydyti kai kurių ligų simptomus ir efektyviai mažina uždegimą, infekciją, patinimą, mėlynes bei vidinius sužalojimus.

Kaip veikia hiperbarinė deguonies terapija?

Hiperbarinės kameros veikia padidindamos kameros slėgį virš 1 atmosferos, gamindamos 100% gryno deguonies su didesne deguonies koncentracija nei įprasta atmosfera, kad pasiektų efektyvių terapinių rezultatų. Didėjant atmosferos slėgiui, kūno kraujas gali gabenti 2-3 kartus daugiau deguonies; deguonis geriau jungiasi ir saturacija į raudonuosius kraujo kūnelius ir gali ištirpti kraujotakoje 20 kartų geriau nei įprastomis sąlygomis, leidžiant pacientui gauti visišką deguonį į kūną; kraujas su padidintu deguonimi cirkuliuoja visame kūne, gydant pažeistą audinį, lėtesnio ar lėtai gyjančias žaizdas ar tam tikras ligas, optimizuodamas baltųjų kraujo kūnelių skaičių, siekiant kovoti su liga ir paspartinti žaizdas iki visiško jų išgijimo.

Kokias ligas gali gydyti hiperbarinė deguonies terapija?

Ligos ar būsenos, kurias galima gydyti hiperbarinės deguonies terapija, yra:

  • Oro ar dujų embolijos
  • Periferinė arterijų nepakankamumas
    • Centrinės tinklainės arterijų užsikimšimas
    • Gydymo pažangos skatinimas tam tikrose probleminėse žaizdose
  • Anglies monoksido apsinuodijimas
  • Clostridialinė mionekrozė (dujų gangrena)
  • Pažeisti transplantai ir lopai
  • Tiesmukos traumos ir skeleto raumenų skyriaus sindromas
  • Dezomprensinė liga
  • Vėlyvai atsirandančios spinduliuotės žalos (minkštųjų audinių ir kaulų nekrozė)
  • Idiopatinis staigus sensorineurinės klausos praradimas (ISSNHL)
  • Intrakranialinės abscesai
  • Nekrozinės minkštųjų audinių infekcijos
  • Neatsparus osteomielitas
  • Sunkus anemija
  • Šiluminis nudegimas
  • Avaskulinė nekrozė (aseptinė osteonekrozė)

Kitos ligos ar būsenos, kurias galima gydyti hiperbarinės deguonies terapija kaip papildomą gydymą:

  • Lėtinio nuovargio sindromas (LNS)
  • Smūgis arba trauminis smegenų sužalojimas
  • Fibromialgija
  • Migrena / Galvos skausmas
  • Nugaros smegenų sužeidimai
  • Sportinės traumos
  • Insultas
  • Senėjimo procesų sulėtinimas
  • Chirurginio paruošimo ir atsigavimo procesai

Kaip atliekama hiperbarinė deguonies terapija?

Prevencinės medicinos, jūrinės medicinos specialistas išsamiai aptars paciento ligos ir simptomų istoriją, nustatydamas simptomų lygį ir sunkumą bei ar hiperbarinė deguonies terapija yra tinkama gydymo galimybė. Prevencinės medicinos gydytojai asmeniškai pritaikys gydymo planą, apskaičiuodami slėgio ir tinkamą deguonies dozę, siekiant optimaliausių gydymo rezultatų, naudodamiesi sekančia procedūra.

  1. Gydytojas ir slaugytoja išsamiai paaiškina, kaip veikia hiperbarinė deguonies terapija ir kaip ją naudoti gydymo metu.
  2. Pacientas apsirengia ligoninės drabužiais.
  3. Pacientas guli ant hiperbarinės kameros lovos.
  4. Hiperbarinė lova švelniai įžengia į kamerą.
  5. Gydytojas palaipsniui užpildo 100% gryno deguonimi, kad reguliuotų kameros slėgį pagal apskaičiuotą atmosferos slėgį.
  6. Gydytojas reguliariai bendraus su pacientu, užtikrinant patogumą ir nebuvimą jokių šalutinių poveikių, tokių kaip spengimas ausyse.
  7. Gydytojas ir slaugytoja reguliariai stebės paciento simptomus ir būklę per kameros telefoną.
  8. Pacientas atsipalaiduoja patogiose pozicijose ir įkvėpia 100% medicininio lygio gryno deguonies.
  9. Gydymo metu pacientas gali laisvai naudotis mobiliaisiais telefonais, naršyti socialiniuose tinkluose, klausytis muzikos, skaityti knygas ir žiūrėti filmus.
  10. Viso gydymo metu pacientas gali bendrauti su šalia esančiais gydytojais ir slaugytojais.
  11. Hiperbarinė deguonies terapija trunka apie 1-2 valandas, priklausomai nuo gydytojo nurodymų.
  12. Po gydymo gydytojas palaipsniui mažins atmosferos slėgį kameroje, kol jis susilygins su išorine atmosfera.
  13. Hiperbarinė lova lėtai išeina iš kameros, ir pacientas gali būt išleidžiamas.
  14. Gydytojas suderins kitą gydymo laiko paskyrimą. Pacientas persivelka į savo drabužius ir gali grįžti namo.

Hiperbarinės deguonies terapijos nauda

Hiperbarinė deguonies terapija yra medicininė procedūra, naudojanti aukšto slėgio kameras, siūlanti įvairių medicininių naudų, įskaitant:

  1. Gydyti deguonies trūkumo būklėmis, tokiomis kaip dezomprensinė liga, anglies monoksido apsinuodijimas, cianido apsinuodijimas, dūmų įkvėpimas, šokas ar per daug kraujavimo.
  2. Mažina uždegimą, patinimą ir mėlynes audiniuose po sužalojimų, įskaitant smegenų edemą.
  3. Didina baltųjų kraujo kūnelių skaičių, kad kovotų su mikroorganizmais, užkirstų kelią infekcijoms ir stiprintų kūno imunitetą.
  4. Skatina naujų kraujagyslių ir kapiliarų formavimąsi, kad maitinimą chroniškoms ar lėtai gyjančioms žaizdoms, tokioms kaip diabetinės pėdos opos, nudegimai, nudegimai ar cheminių nudegimų po vykimo.
  5. Užkerta kelią bakterinėms ir grybelinėms infekcijoms, taip pat padeda gydyti infekcines ligas.
  6. Stimuliuoja augimo faktorių ir kamieninių ląstelių gamybą, leidžiant žaizdos audiniui pamažu gyti ir atsigauti.
  7. Padidina deguonies kiekį, tiekiamą kūno ir žaizdos audiniams 25 kartus daugiau, nei įprastai.
  8. Didina fizinę jėgą ir efektyvumą, mažina nuovargį.
  9. Gydo traumas, išemines smegenų traumas ar nervų sistemos traumas.

Kaip dažnai turėtų būti atliekama hiperbarinė deguonies terapija?

Hiperbarinės deguonies terapijos seansų skaičius kiekvienam žmogui skiriasi priklausomai nuo ligos ir būklės sunkumo. Paprastai hiperbaričkas gydytojas paskiria 2-3 valandas HBOT per savaitę tiems, kurie turi chroniškų žaizdų arba traumatų. Tiems, kuriems yra nedidelių sužeidimų, kurie nori paspartinti žaizdų gijimą po operacijos, pagerinti sportinius rezultatus arba siekia anti-senėjimo proceso, hiperbaričkas gydytojas apsvarstys hiperbaričkos deguonies terapiją apie 1 valandą per savaitę. Paprastai hiperbaričkas gydytojas nustatys gydymo seansų skaičių atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, tikslus ir asmeninius poreikius.

Hiperbarinės deguonies terapijos šalutiniai poveikiai

Hiperbarinės deguonies terapijos šalutiniai poveikiai gali apimti vidurinės ausies sužeidimus, ausų skausmą, spengimą ausyse ir sinusų skausmą. Tačiau hiperbarinė deguonies terapija turi labai mažai šalutinių poveikių, palyginti su jos nauda gydant sunkias traumas, neatsigijančias chroniškas žaizdas ir retas ligas, kurias sunku gydyti. Atliekant gydymą, šalia bus hiperbarinės medicinos gydytojas ir/arba medicinos personalas; jei pacientas pasijustų blogai ar jaustų diskomfortą, jis gali bet kuriuo metu informuoti medicinos personalą.

Koks yra hiperbarinės deguonies terapijos rezultatas?

Remiantis tyrimų ir tyrimų rezultatais pacientams su neatsigijančiomis žaizdomis, trunkančiomis mažiau nei 1 metus, chroniškoms neatsigijančioms žaizdoms, trunka iki 20 metų, įskaitant sunkius diabetinius opas, gydytus hiperbarine deguonies terapija, žaizdų gijimo greitis siekė iki 60%, ir kai pacientai buvo tęsiami gydymą pagal hiperbarinės terapeutos rekomendacijas, ta pati paciento grupė patyrė žaizdų gijimo greitį iki 75%, kas yra patenkinama gydymo sėkmė.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *