Raumenų patempimas yra raumens arba skaidulų audinio, jungiančio raumenis su kaulais, tokio kaip sausgyslė, sužeidimas. Raumenų patempimas įvyksta, kai raumuo yra plyštamas ar pertempiamas. Lengvi raumenų patempimo simptomai dažniausiai gali būti pagerinti namų sąlygomis, tačiau sunkesni raumenų patempimai gali reikalauti vaistų, fizinės terapijos ar chirurginio atstatymo.
Raumenų patempimo simptomai
Asmenys su raumenų patempimu gali patirti įvairių simptomų, priklausomai nuo jų sunkumo, įskaitant:
- Raumenų spazmus
- Raumenų silpnumą
- Skausmą ar jautrumą
- Judėjimo ribotumą
- Raudonumą ar mėlynavimą
- Patinimą
Kada kreiptis į gydytoją?
Įprastai raumenų patempimą galima gydyti namuose. Tačiau, jei simptomai blogėja arba patiriate nepakeliamą skausmą, nutirpimą ar dilgčiojimą, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
Raumenų patempimų priežastys
Sunkius ar lėtinius raumenų patempimus dažniausiai sukelia tam tikri įvykiai, tokie kaip sunkių objektų kėlimas ar pasikartojančios traumos.
Raumenų patempimų rizikos veiksniai
Raumenų patempimo rizika didėja asmenims, dalyvaujantiems kontaktiniuose sportuose, tokiuose kaip futbolas, bokso ar imtynės. Skirtingos sporto rūšys gali sukelti raumenų patempimus skirtingose kūno vietose, pavyzdžiui:
- Greiti starto ir šokimo sportai gali sukelti sužeidimus kojose ir čiurnose.
- Spaudimo sportai gali padidinti rankų sužeidimų tikimybę.
- Metimo sportai gali sukelti alkūnių traumų.
Raumenų patempimų diagnostika
Gydytojas atliks fizinę apžiūrą, ieškodamas tokių simptomų kaip patinimas ir jautrumas, kurios gali padėti nustatyti žalą. Ultragarsas gali būti naudojamas diferencijuojant minkštųjų audinių sužalojimus.
Raumenų patempimų gydymas
Lengvi raumenų patempimai dažnai gali būti gydomi namuose. Galite taikyti savipagalbos metodą R.I.C.E., įskaitant šias procedūras:
- Pailsėti – venkite veiklų, kurios gali sukelti ar padidinti skausmą, patinimą ar diskomfortą.
- Ledas – iškart naudokite ledo maišelį ant sužeistos vietos 15-20 minučių kas porą valandų per pirmąsias kelias dienas po traumos.
- Suspaudimas – paspauskite sritį elastiniu tvarsčiu, kad sumažintumėte patinimą.
- Kėlimo – pakelkite sužeistą vietą virš širdies lygio, kad sumažintumėte patinimą.
Gydytojas gali skirti vaistų, skirtų skausmui malšinti, ir rekomenduoti fizinę terapiją, siekiant pagerinti sąnario ar galūnės stabilumą ir stiprumą. Chirurginis atstatymas gali būti rekomenduojamas ypač žmonėms su plyšusiomis sausgyslėmis.
Pasiruošimas vizitui
Prieš vizitą galite pasiruošti tam tikrą informaciją, įskaitant:
- savo simptomus
- medicinines problemas, kurias turėjote
- vartojamus vaistus, vitaminus ir maisto papildus
- klausimus, kuriuos norite užduoti gydytojui
Konsultacijų metu gydytojas gali jums užduoti klausimų, įskaitant tokias informacijas kaip:
- judėjimą traumos metu
- garsą arba pojūtį spragtelėjimo arba plyšimo
- simptomų atsiradimo pradžią
- buvęs gydymas
- patirtą traumą

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.