Ūmus pilvo skausmas: kas tai, simptomai ir priežastys

Ūmus pilvo skausmas – tai staiga atsiradęs, stiprus pilvo skausmas, kurį dažnai būtina spręsti skubiai. Neretai toks skausmas yra rimto sveikatos sutrikimo ženklas ir gali reikalauti skubios operacijos, tačiau kartais ūmaus pilvo priežastis gali būti ir nesusijusi su chirurgine patologija.

Kokios priežastys gali sukelti ūmų pilvo skausmą?

Staigaus pilvo skausmo kilmė gali būti labai įvairi. Gydytojai priežastis skirsto į chirurgines, dažnai reikalaujančias operacijos, ir nechirurgines, kurios valdomos kitais gydymo būdais.

  • Infekcijos bei uždegimai: įvairios pilvo ertmės organų infekcijos ar jų uždegimas, pavyzdžiui, apendicitas, cholecistitas, pankreatitas ar divertikulitas gali sukelti netikėtą, intensyvų skausmą.
  • Kraujavimas: vidinių organų, tokių kaip blužnis ar pilvo aorta, plyšimas, taip pat negimdinio nėštumo plyšimas, sukelia staigų kraujo netekimą.
  • Kraujotakos sutrikimai: užsikimšus ar sutrikus kraujotakai žarnyne ar kituose pilvo organuose, gali atsirasti stiprus skausmas (pvz., mezenterinė išemija, išvaržos užsispaudimas, sėklidžių ar kiaušidžių apsisukimas).
  • Obstrukcijos (trukdžiai žarnynui): kai maistas ir skysčiai negali laisvai judėti žarnynu dėl užsikimšimo ar susilankstymo (intususcepcija, mažojo ar storojo žarnyno nepraeinamumas).
  • Organų sienelių prakiurimai: kai organo sienelėje atsiranda skylė, pro kurią turinys patenka į pilvo ertmę (pvz., prakiuręs skrandžio opa, žarnyno perforacija).
  • Endokrininiai, metaboliniai, kraujo ir nuodingų medžiagų sukelti sutrikimai: ūmų pilvo skausmą gali sukelti tokių ligų kaip Addissono liga, diabetinė ketoacidozė, uremija paūmėjimai, kai kurios genetinės kraujo ligos, toksinų ar nuodų poveikis (švino ar kitų sunkiųjų metalų apsinuodijimas, gyvačių ar vorų įkandimo nuodai).

Kaip pasireiškia ūmus pilvo sindromas?

Dažniausias ūmaus pilvo simptomas – stiprus, staigus skausmas pilvo srityje. Be to, gali pasireikšti šie požymiai:

  • Pastebimai išsipūtęs, įtemptas pilvas.
  • Pasikeitusios sąmonės būklės ar sumišimas.
  • Greitas širdies plakimas, gausus prakaitavimas, žemas kraujospūdis.
  • Nuolatinis ar didėjantis skausmas, kuris gali stiprėti prisilietus ar judant – ypač jei vystosi pilvaplėvės uždegimas (peritonitas).

Kam gresia ūmus pilvo skausmas?

Šis negalavimas gali ištikti bet kam, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties. Tačiau skirtingoms amžiaus grupėms ir lytims būdingos tam tikros priežastys: jaunimui dažniau pasitaiko apendicitas, senyviems – divertikulitas. Moterims ūmaus pilvo skausmo priežastimi gali tapti negimdinis nėštumas, o vyrams – sėklidžių sukimas. Taip pat rizika didesnė žmonėms, kurie jau serga tam tikromis lėtinėmis ar genetinėmis ligomis.

Kaip dažnai pasitaiko ši būklė?

Nors nėra tikslių duomenų, manoma, kad apie 7–10 % skubių pagalbos atvejų ligoninėse susiję su pilvo skausmu.

Kaip nustatoma ūmaus pilvo diagnozė?

Atsidūrus skubios pagalbos skyriuje dėl stipraus pilvo skausmo, gydytojai pirmiausia išsiaiškina jūsų ligos istoriją, klausia apie anksčiau turėtas žarnyno, šlapinimosi problemas, vartojamus vaistus ir buvusias operacijas.

Išsiaiškinami tokie aspektai:

  • Skausmo vieta, pobūdis, trukmė, kas jį sustiprina ar palengvina.
  • Ar skausmas jau yra buvęs anksčiau, ar atsirado ir kiti nauji simptomai, pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
  • Moterys papildomai klausiamos apie galimą nėštumą.

Atliekamas išsamus pilvo apžiūrėjimas bei apčiuopa, gydytojas įvertina, ar pilvas išsipūtęs, ar yra jautrių, kietų vietų, aptinka pakitimus klausydamas žarnyno garsų. Jei įtariamos ginekologinės ar prostatos problemos, atliekamas specifinis vidaus organų ištyrimas. Sėklidžių pasukimo atveju tikrinama lyties organų būklė.

Siekdamas nustatyti tikslią diagnozę, gydytojas remiasi visais surinktais duomenimis ir, prireikus, skiria papildomus tyrimus.

Kokie tyrimai padeda nustatyti priežastį?

Jei gydytojas yra tikras dėl skausmo priežasties ir reikia skubios operacijos, papildomų tyrimų gali ir neprireikti. Bet jei priežastis aiški nėra, parenkami laboratoriniai ar vaizdiniai tyrimai pagal galimą diagnozę.

  • Kraujo tyrimai: bendras kraujo, biocheminiai, arterinio kraujo dujų tyrimai, kasos fermentų, kepenų, inkstų veiklos rodikliai, šlapimo analizė.
  • Vaizdiniai tyrimai: pilvo echoskopija, kompiuterinė tomografija (KT), endoskopinis echoskopinis tyrimas.

Kaip gydomas ūmus pilvo sindromas?

Gydymas parenkamas priklausomai nuo ligos priežasties. Svarbiausia – greitai nustatyti diagnozę ir pradėti gydymą. Jei būtina operacija, chirurgas konsultuojasi ir dažniausiai ji atliekama kuo greičiau.

Nechirurginių priežasčių atveju gydymas gali apimti:

  • Gyvybinių funkcijų stebėseną, stabilizavimą.
  • Skysčių ir elektrolitų pusiausvyros atkūrimą.
  • Plataus spektro antibiotikus.
  • Skausmą malšinančius vaistus.
  • Medikamentus nuo pykinimo ir vėmimo.

Ar įmanoma užkirsti kelią ūmiam pilvo skausmui?

Ūmus pilvo sindromas turi daugybę įvairių priežasčių, daugelio jų išvengti beveik neįmanoma. Vis dėlto sveika gyvensena gali sumažinti tam tikrų ligų riziką – svarbu sveikai maitintis, reguliariai sportuoti, nevartoti tabako ir periodiškai lankytis pas gydytojus profilaktiniams patikrinimams.

Kokia ligos eiga ir prognozė?

Ligos baigtis priklauso nuo jos kilmės ir nuo to, kaip greitai buvo pradėtas gydymas. Laiku suteikta pagalba dažniausiai pagerina prognozę ir sumažina komplikacijų tikimybę.

Jeigu ūmus pilvo skausmas negydomas, gali kilti rimtų pasekmių: žarnyno dalių žuvimas, neteisingai susiformavusių kanalų susidarymas (fistulės), sunkios infekcijos (sepsis), ar net mirtis.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jeigu vargina ilgai besitęsiantis ar pasikartojantis pilvo skausmas, nebūtinai labai stiprus, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Specialistas padės išsiaiškinti priežastį ir paskirs tinkamą gydymą.

Kada būtina skubėti į ligoninę?

Staigiai atsiradus stipriam, nepakeliamam pilvo skausmui, netrukus, negaištant laiko, reikia vykti į artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių, nes būklė gali tapti pavojinga gyvybei.

Kokius klausimus verta užduoti medikui?

  • Kas sukėlė mano ūmų pilvo skausmą?
  • Ar gali prireikti papildomo gydymo ar tyrimų?
  • Kaip sumažinti tikimybę, kad ši būklė kartosis?
  • Kuo skiriasi ūmus ir lėtinis pilvo skausmas?
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *