Gimdos kaklelio ektopija: priežastys, simptomai ir gydymas

Gimdos kaklelio ektropija – tai natūralus variantas, kai tam tikros kaklelio ląstelės, kurios įprastai būna paslėptos jo viduje, tampa matomos išorėje. Ši būklė nelaikoma pavojinga ar reikalaujančia gydymo – tai tiesiog kitaip atrodantis gimdos kaklelio ląstelių pasiskirstymas.

Kas vyksta esant gimdos kaklelio ektropijai

Gimdos kaklelio srityje išskiriamos dvi skirtingos ląstelių rūšys. Išorinis kaklelio paviršius dengiamas plokščio epitelio ląstelių, primenančių gleivinę burnos viduje. Vidinę dalį sudaro liaukinės ląstelės – jos sukuria paviršių su smulkiais iškilimais, panašiais į žarnyno gleivinę.

Kai atsiranda ektropija, dalis kaklelio tarsi atsiverčia į išorę, ir šios liaukinės ląstelės tampa matomos ginekologinio apžiūros metu. Tai galima palyginti su pražystančio žiedo vidumi, kai išorinė dalis atsiskleidžia ir pasirodo minkštieji žiedo viduje esantys sluoksniai.

Ar gimdos kaklelio ektropija ir erozija – tas pats?

Nors neretai šias sąvokas vartojamos kaip sinonimus, jų reikšmė skiriasi. Ektropijos atveju ląstelės neišnyksta ir nėra suardomos. Tiesiog, įprastai kaklelio viduje esančios liaukinės ląstelės yra aiškiai matomos išorėje. Erozija – netinkamas šios būklės apibūdinimas.

Kas dažniausiai susiduria su gimdos kaklelio ektropija?

Ši būklė dažniausiai pastebima vaisingo amžiaus moterims, ypač jaunesnėms ar toms, kurių organizme padidėjęs estrogeno kiekis. Retai pasitaiko, kad gimdos kaklelio ektropija išliktų po menopauzės.

  • Dažnas reiškinys paauglystės laikotarpiu
  • Gali išsivystyti nėštumo metu
  • Galima pastebėti ciklo viduryje per ovuliaciją

Taip pat ektropija dažnesnė moterims, naudojančioms estrogeno turinčias kontraceptines priemones ar toms, kurioms gimdymo metu buvo pažeistas kaklelis.

Tyrimai rodo, kad nuo 17% iki 50% moterų turi šį nekenksmingą gimdos kaklelio ląstelių variantą.

Gimdos kaklelio ektropijos simptomai

Paprastai gimdos kaklelio ektropija nesukelia jokių nemalonių pojūčių, todėl daug moterų nė nesužino apie šią būklę. Gydytojas ją gali pastebėti atsitiktinai, atlikdamas dubens apžiūrą ar tepinėlio tyrimą.

Retais atvejais gali pasireikšti tam tikri simptomai, tačiau dažniau jie būna susiję su kitomis moterų lytinės sistemos problemomis:

  • Nedidelis makšties išskyrų kiekis, gali būti kraujo ar gleivių priemaišų
  • Skausmas ir/ar kraujavimas lytinio akto metu arba po jo
  • Diskomfortas ir kraujavimas ginekologinio tyrimo metu
  • Nestiprus kraujavimas tarp menstruacijų
  • Skausmas dubens srityje

Pastebėjus tokius simptomus reikėtų pasitarti su gydytoju, kad būtų nustatyta tiksli jų priežastis ir, jei reikalinga, pritaikytas specifinis gydymas.

Priežastys, lemiančios gimdos kaklelio ektropiją

Gimdos kaklelio ektropija yra gerybinė, nekenksminga būsena. Ji atsiranda tada, kai liaukinės ląstelės, įprastai esančios kaklelio viduje, tampa matomos iš lauko pusės. Tokia ląstelių išsidėstymo variacija dažnai būna susijusi su aukštesniu estrogeno kiekiu kraujyje.

Kai kuriais atvejais moteris jau gimsta su matomomis liaukinėmis ląstelėmis gimdos kaklelyje, kitais atvejais jų matomumas atsiranda augant hormonų lygiui tam tikru gyvenimo laikotarpiu.

Diagnozavimas ir tyrimai

Daugeliui moterų gimdos kaklelio ektropija aptinkama visiškai atsitiktinai, nes ši būsena dažniausiai nesukelia jokių simptomų ar negalavimų. Gydytojas gali ją pastebėti profilaktinės patikros metu arba atliekant kitus tyrimus:

  • Apžiūros metu įvertinamos išorinės ir vidinės lyties organų būklės ypatybės
  • Tepinėlio tyrimas, kurio metu vertinamos galimos ikivėžinės ląstelės
  • Kolposkopija – gimdos kaklelis apžiūrimas specialiu didinamuoju prietaisu
  • Atskirais atvejais paimamas nedidelis audinio mėginys (biopsija), siekiant įvertinti ląstelių pakitimus

Visgi, svarbu žinoti, kad gimdos kaklelio ektropija nelaikoma pakitimu ar liga. Dažnai apie šią būklę gydytojai nė nepraneša, nes ji neturi jokios klinikinės reikšmės.

Gydymo galimybės

Daugumai moterų gydymas nereikalingas, nes ektropija nesukelia diskomforto ar komplikacijų. Tik jei pasireiškia dažni išskyros ar tepliojimas, kartais siūlomos pagalbinės priemonės simptomams palengvinti, pavyzdžiui, borinės rūgšties žvakutės.

Retkarčiais, jei simptomai nemaloniai trikdo kasdienį gyvenimą, taikomos procedūros, kurios naikina matomas liaukines ląsteles ir taip gali sumažinti simptomus:

  • Diatermija – šiluma veikiamos kaklelio ląstelės
  • Krioterapija – ląstelės užšaldomos specialiu zondų pagalba

Tačiau paprastai tokio gydymo neprireikia – dažniausiai simptomus sukelia kitos priežastys, kurioms pritaikomas individualus gydymas pagal nustatytą diagnozę.

Prevencija

Jokio būdo, kuris padėtų išvengti gimdos kaklelio ektropijos, nėra. Tačiau verta žinoti, kad ši būklė nekelia grėsmės sveikatai, nėra susijusi su pavojingomis ligomis ir negali joms įtakoti.

Prognozė ir gyvenimas su gimdos kaklelio ektropija

Nėra reikalo nerimauti, jei per apžiūrą gydytojas pamini gimdos kaklelio ektropiją. Šis ląstelių išsidėstymo variantas – plačiai paplitęs, visiškai gerybinis ir savaime nekenksmingas. Tai nėra jokios ligos požymis.

Kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia netipinis kraujavimas tarp menstruacijų, skausmas lytinių santykių metu ar po jų, arba nemalonūs pojūčiai pilvo apačioje. Šie simptomai dažniau signalizuoja apie kitas sveikatos problemas, todėl verta jas kuo anksčiau išsiaiškinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *