Ausų sužalojimai – tai įvairūs pažeidimai, kurie gali paveikti bet kurią ausies dalį: išorinę, vidurinę ar vidinę. Tokie sužalojimai atsiranda dėl nelaimingų atsitikimų, mechaninių traumų, aštrių garsų, staigių oro slėgio pokyčių, ar įstrigusių svetimkūnių. Priklausomai nuo paveiktos vietos, ausų traumos gali būti nuo visiškai nesunkių iki labai pavojingų sveikatai.
Ausų pažeidimų rūšys
Ausų sužalojimai dažnai skirstomi pagal tai, kurioje ausies vietoje jie įvyko. Neretai nukenčia ne tik išorinė ausies dalis, bet ir sudėtingesnės vidurinės ar vidinės ausies struktūros, kurios atsakingos už klausą ir pusiausvyrą.
Išorinės ausies sužalojimai
- Nutraukimas arba atplėšimas. Esant stipriam smūgiui ar traumai gali būti nuplėšta dalis ausies. Kartais prireikia plastinės operacijos, kad būtų atstatyta natūrali ausies forma.
- Kraujosruva (žiedinė, „žiedinė ausis“). Dažniausiai atsiranda po stipraus smūgio – pvz., kontaktinėse sporto šakose. Po oda susikaupęs kraujas sutrikdo kremzlės aprūpinimą krauju – kremzlė pradeda žūti, keičiasi ausies forma.
- Įpjovimai ir nubrozdinimai. Neretai susiformuoja, kai per giliai kišamas nagas ar daiktas į ausį, o taip pat po smulkesnių traumų. Jei žaizdos gilios, gali prireikti siūlių, be to, gyjant jos gali supūliuoti.
Vidurinės ir vidinės ausies pažeidimai
- Kaulų lūžiai ir išnirimai. Stiprios galvos traumos metu gali lūžti arba išnirti vidurinės ausies kauliukai. Dažniausiai tokie atvejai būna kartu su žandikaulio ar veido kaulų lūžiais. Tokie sužalojimai kartais gydomi chirurginiu būdu.
- Būgnelio plyšimas. Plautinių garsų ar tiesioginės traumos metu gali plyšti ausies būgnelis. Kai kuriuos būgnelio pažeidimus organizmas išgydo savaime, tačiau sunkesni – gydomi operacijomis.
Ausų sužalojimų simptomai
Jei ausis buvo pažeista, dažniausiai pasireiškia šie požymiai:
- Sutrikusi pusiausvyra arba galvos svaigimas
- Aukštas spaudimas arba skausmas ausyje
- Šeimos ar tiksalo sumažėjimas
- Kraujavimas iš ausies
- Galvos skausmai
- Užgulimas arba ausies spengimas (tinnitus)
- Pūliai arba kraujas, tekantis iš ausies
Sunkūs ausies pažeidimai gali kelti pavojų gyvybei, ypač jei atsiranda stiprus kraujavimas arba žymesnis klausos praradimas.
Kas dažniausiai sukelia ausų pažeidimus?
Ausų traumas gali lemti įvairūs veiksniai:
- Nelaimingi atsitikimai – stiprūs smūgiai sporte, kritimai ar autoįvykiai.
- Oro slėgio pokyčiai, kylant ar leidžiantis lėktuvu, nardymo metu, dažnai pažeidžia ausies būgnelį.
- Svetimkūniai – netinkamas priemonių, pvz., vatos tamponėlių ar rašiklių, naudojimas ausų valymui, gali sužaloti ausies landą, pažeisti kauliukus ar trinktele suardyti būgnelį.
- Dideli triukšmai – smarki ar ilgalaikė triukšmo ekspozicija, pavyzdžiui, per sprogimą ar muzikos renginius, gali plyšti būgnelis arba ilgainiui lemti negrįžtamą klausos praradimą.
Galimos komplikacijos
Kai ausys ar galva patiria stiprią traumą, pasekmės gali būti labai rimtos:
- Skysčio nutekėjimas iš smegenų ar jų dangalų (galimas po kaukolės ar laikinų kaulų lūžių), kuris gali grėsti labai sunkiomis infekcijomis, pavyzdžiui, meningitu.
- Pusiausvyros ir nuolatinio galvos svaigimo problemos.
- Veido raumenų paralyžius dėl pažeistų nervų.
- Nuolatinis klausos praradimas.
- Pasikartojančios ausų infekcijos – dažnesnės po būgnelio plyšimų, kai mikroorganizmai lengviau patenka į vidinę ausį.
Kaip nustatomos ausų traumos?
Svarbu išsiaiškinti simptomus ir apžiūrėti ausį – gydytojas tam naudoja otoskopą ar specialų mikroskopą. Šiais prietaisais galima apžiūrėti ausies būgnelį, aptikti svetimkūnius, uždegimo ar sužeidimo požymius. Kai kuriais atvejais skiriami tyrimai, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tomografija, kurie leidžia tiksliai įvertinti vidinio ausies pažeidimus. Jei kyla įtarimas dėl klausos praradimo, rekomenduojama speciali klausos funkcijos patikra.
Ausų traumų gydymo būdai
Išgydymas priklauso nuo traumos tipo, sunkumo ir vietos. Dažnai skiriami antibiotikai, jei kyla infekcijos grėsmė. Gydymo variantai gali būti tokie:
- Kraujo pašalinimas iš išorinės ausies – jeigu po smūgio susikaupė kraujas, atliekamas nedidelis pjūvis, kad kraujas būtų pašalintas, o ant žaizdos uždedamas specialus tvarstis.
- Ossikuloplastika – chirurgija, kurios metu atkuriami pažeisti vidurinės ausies kauliukai, būtini klausai.
- Atstatomosios (rekonstrukcinės) operacijos – taikomos plastinė chirurgija, jei reikalinga atkurti prarastą ar stipriai deformuotą išorinės ausies audinį. Kartais naudojami odos persodinimai.
- Siūlės – giliems įpjovimams ar kremzlės pažeidimams užsiūti naudojami siūlai arba specialūs klijai.
- Timpanoplastika – būgnelio plyšimai dažnai užgyja savaime, tačiau esant sudėtingesniems atvejams, daroma operacija, kurios metu būgnelyje esanti skylė užtaisoma.
Kaip išvengti ausų traumų?
Ne visų traumų galima išvengti, tačiau sumažinti riziką įmanoma tinkamai prižiūrint ausis ir laikantis tam tikrų taisyklių:
- Venkite stiprių, triukšmingų aplinkų arba naudokite ausines ar ausų kištukus, jei tenka būti dirbtuvėse, statybose ar klausytis garsios muzikos.
- Nieko nekiškite į ausį – net ir valydami ausis nenaudokite tam skirtų priemonių ar aštrių daiktų.
- Esant dideliam slėgio pokyčiui (lėktuve), naudokite specialius ausų kištukus, žiovaukite arba kramtykite gumą – tai padeda apsaugoti būgnelį.
- Klausydamiesi muzikos per ausines, pasirinkite tylesnį garsą.
- Dėvėkite šalmą važiuodami dviračiu, riedlente ar motociklu.
- Kontaktinio sporto metu naudokite galvos apsaugą – ypač boksuojantis, užsiimant imtynėmis ar regbiu.
Prognozė po ausų traumų
Atsistatymo tikimybė priklauso nuo traumos sunkumo – dauguma nedidelių sužalojimų ar būgnelio plyšimų gyja savaime. Rimtesni atvejai, tokie kaip gilūs pjūviai ar vidinės ausies kauliukų lūžiai, dažniausiai reikalauja operacinio gydymo.
Kada reikalinga kreiptis į gydytojus?
Nedelskite, jei po galvos traumos pastebėjote kraujavimą iš ausies – gali būti pažeistos svarbios kraujagyslės ar galvos smegenys. Taip pat į specialistą kreipkitės, jei:
- Iš ausies teka skaidrus skystis, kuris ilgai nesustoja ar drėkina pagalvę naktį
- Jaučiamas sutrikęs sąmoningumas ar painiava
- Atsiranda stiprus ausų arba galvos skausmas
- Netikėtai pradeda svaigti galva, prarandama klausa, sutrinka pusiausvyra
- Kyla pykinimas ar vėmimas
Net jei trauma atrodo nereikšminga, stiprūs simptomai yra ženklas, kad būtina profesionali apžiūra ir, jei reikia, skubi pagalba.