Kaip žinoti, ar esi pasiruošęs seksui? Seksas atrodo žavus, ypač tai, kaip jis rodomas žiniasklaidoje, kai žmonės šoka į lovą vienas su kitu nekalbėdami apie pasekmes. Viskas klostosi puikiai ir kitą rytą jie pabunda prisiglaudę, visi šilti ir laimingi. Bet tai ne realybė. Kartais seksas būna nepatogus ir vyksta ne taip, kaip planuota. Ir iš anksto partneriai turi surengti gana apgalvotas diskusijas. Šiame įraše bandysime atsakyti į klausimą „ar aš pasiruošęs? klausimą su daugybe kitų klausimų – tiek jums, tiek jūsų partneriui. Šių problemų aptarimas yra puikus būdas pradėti.
Kodėl tu nori pasimylėti?
Šis klausimas skamba lengvai, ar ne? Ar ne visi nori mylėtis? Ar ne visi jau užsiima seksu? Galbūt taip manote, ypač jei žiūrite daug filmų ir TV. Taip pat galite išgirsti pokalbius. Atrodo, kad visi tai daro, išskyrus tave. Vis dėlto tai netiesa. Kartais žmonės pagražina arba meluoja apie savo seksualinę patirtį. Pagalvokite, kodėl norite mylėtis. Ar taip yra todėl, kad mylite savo partnerį ir norite perkelti tuos jausmus į fizinį lygį? Ar norite turėti emocinį artumą su tuo žmogumi, kurį gali suteikti seksas? Seksas gali būti nuostabus, kai abu partneriai taip jaučiasi. O gal jaučiate spaudimą tai daryti – bendraamžių ar partnerio? Ar jūsų partneris sako tokius dalykus kaip „jei mane mylėtum, mylėtum“? Ar seksas, jūsų manymu, turi susitvarkyti? Ar manote, kad seksas priartins jus prie pilnametystės? Jei taip yra, gerai pagalvokite apie seksą. Daug žmonių laukia. Kai kurie nenori jaudintis dėl nėštumo ar lytiniu keliu plintančių ligų (LPL). Kiti mano, kad seksas šiuo metu prieštarauja jų religiniams ar kultūriniams įsitikinimams. O kai kurie tiesiog nesijaučia pasiruošę. Jei manote, kad turėtumėte palaukti, kol jausitės patogiau su seksu ar užmegzti daugiau įsipareigojimų, tai visiškai gerai. Pasveikinkite save subrendus suprasti, kas jums tinka.
Ar žinote, kaip „veikia“ seksas?
Seksas gali būti paslaptingas, ypač anatomine prasme. Prieš užsiimant seksu, tai padeda suprasti savo ir partnerio kūną. Nesunku manyti, kad jūsų partneris „viską žino“ ir tiksliai žinos, ką daryti. Tačiau jūsų partneris gali būti toks pat nepatyręs, kaip ir jūs. Galite nuspręsti lėtai ir daugiau sužinoti apie vienas kito kūnus. Arba galite nuspręsti palaukti, kol jums bus aiškiau, ką darote.
Ar galite pasikalbėti su savo partneriu?
Apie seksą gali būti sunku kalbėti. Beveik visi kartais turi sunkumų apie tai atvirauti. Tačiau prieš pradėdami seksą jūs ir jūsų partneris turite nuoširdžiai pasikalbėti. Ir jūs abu turite būti sąžiningi. Štai keletas klausimų, kurie padės jums pradėti: Priežastys ir jausmai
- Ar seksas yra tai, ko norime? O gal jaučiame spaudimą tai daryti?
- Kokie mūsų santykiai dabar? Kokią ateitį galime turėti?
- Ar mylime vienas kitą?
- Ar pasitikime ir gerbiame vienas kitą?
- Ar yra kokių nors sekso aspektų, kurie mus nervina ar gąsdina?
- Kaip jaučiamės matydami vienas kitą nuogus ar intymiai liesdami?
- Ar galime susitvarkyti su emociniais sekso aspektais?
Rengia
- Kokį kontracepcijos metodą naudosime?
- Kaip mes gausime šią gimstamumo kontrolę?
- Ar žinome, kaip tinkamai juo naudotis?
- Jei partneris anksčiau turėjo lytinių santykių, koks jo/jos STD statusas?
- Kaip sumažinsime lytiškai plintančių ligų riziką?
- Ką darysime, jei vienas iš mūsų norės nustoti mylėtis, net jei esame jo viduryje?
- Kur mes turėsime seksą?
Pasekmės
- Ką darysime, jei bus nėštumas?
- Ar esame pakankamai subrendę priimti sprendimus dėl kūdikio išlaikymo, atidavimo įvaikinti ar nėštumo nutraukimo?
- Kaip mums pavyktų prižiūrėti kūdikį? Ar galime sau tai leisti?
- Ar esame pasirengę kardinaliai pakeisti savo ateities planus, jei pastosime?
- Ką daryti, jei vienas iš mūsų susirgo STD? Ką darysime dėl gydymo?
Santykiai
- Ar mylėsimės tik vienas su kitu?
- Ką daryti, jei vienas partneris „apgauna“?
- Kas atsitiks, jei išsiskirsime?
- Jei išsiskirsime, ar sugebėsime susitvarkyti su emociniais aspektais?
Ar galite pasikalbėti su patikimu ir patyrusiu patikėtiniu?
Dėl visų šių klausimų gali suktis galva. Kartais padeda pasikalbėti su patikimu žmogumi, kuris jus gerai pažįsta. Taip pat gali padėti pasikalbėti su profesionalu, pvz., psichikos sveikatos patarėju, dvasininku ar jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
Ar tu pasiruošęs seksui?
Štai ir grįžtame prie pagrindinio klausimo. Ar esate pasirengęs pradėti seksą? Atsakymas priklauso nuo jūsų.
Visuomenės sveikatos specialistė ir seksualinės sveikatos švietėja, besispecializuojanti reprodukcinės sveikatos ir intymių santykių srityje. Ji rašo straipsnius, skirtus padėti žmonėms suprasti ir puoselėti savo seksualinę gerovę, atsakant į svarbiausius klausimus apie kūną, emocijas ir santykius.
Greta baigė visuomenės sveikatos studijas Vilniaus universitete, o savo magistro laipsnį įgijo Londono higienos ir tropinės medicinos mokykloje (LSHTM), kur specializavosi seksualinės ir reprodukcinės sveikatos programų kūrime. Studijų metu ji dirbo su įvairiais projektais, kurių tikslas – skatinti atvirą diskusiją apie seksualinę sveikatą bei švietimą.
Greta tiki, kad seksualinė sveikata yra svarbi visapusiškos gerovės dalis, todėl savo straipsniuose ji pateikia praktišką ir moksliškai pagrįstą informaciją. Ji rašo apie įvairias temas: nuo kontracepcijos ir lytiniu keliu plintančių ligų profilaktikos iki emocinės intymumo svarbos ir sveikų santykių ugdymo.
Be straipsnių rašymo, Greta veda seminarus ir mokymus apie seksualinę sveikatą bei aktyviai dalyvauja diskusijose, siekdama sumažinti visuomenėje vyraujančius tabu. Kai ji nekuria edukacinio turinio, Greta mėgsta tyrinėti pasaulį, užsiimti joga ir tobulinti savo žinias apie žmogaus psichologiją bei gerovę.