Anksčiau šiais metais Amerikos vėžio draugija apskaičiavo, kad 2016 m. apie 15 milijonų amerikiečių sirgo vėžiu.
Be to, tikimasi, kad 2017 m. daugiau nei 161 000 vyrų bus diagnozuotas prostatos vėžys, o tai sudaro 19% naujų atvejų. Plaučių ir bronchų (plaučių oro kanalų) vėžys yra kitas, tikimasi beveik 117 000 naujų atvejų (14 % naujų vėžio diagnozių). Trečią vietą užima storosios ir tiesiosios žarnos vėžys – nustatyta daugiau nei 71 000 atvejų (9 % naujų diagnozių). Laimei, bėgant metams išgyvenamumas didėjo. 1975 metais tik 68% vyrų, sergančių prostatos vėžiu, išgyveno penkerius metus. 2012 metais norma išaugo iki 99 proc. Penkerių metų išgyvenamumas sergant gaubtinės žarnos vėžiu per tą patį laikotarpį išaugo nuo 50% iki 66%. Didesnis išgyvenamumas yra gera žinia. Tačiau su šiomis geromis naujienomis ateina koregavimai. Seksualiniams santykiams gali kilti iššūkių. Tiesą sakant, iš tų 15 milijonų aukščiau paminėtų žmonių apie 46 % turi seksualinių problemų dėl vėžio arba dėl vėžio gydymo. Vėžiu sergantys vyrai ir išgyvenę asmenys dažnai susiduria su seksualine disfunkcija, kartais trumpalaikiu, o kartais ir metų laikotarpiu. Šiandienos įraše apžvelgsime kai kuriuos iš šių iššūkių, kodėl jie kyla ir ką gali padaryti vyrai.
Kas gali atsitikti per trumpą laiką?
Kai kurios seksualinės problemos, kurios vyrams gali išsivystyti iškart po gydymo, yra šios:
- Sumažėjęs seksualinis susidomėjimas
- Nuovargis ir judėjimo sutrikimai
- Skausmas
- Nesugebėjimas atnaujinti seksualinės veiklos
- Depresija ir nerimas
- Sunkumai dirbant ir užsidirbti pragyvenimui
- Santykių problemos
- Šeimos vaidmenų pokyčiai
Pastebėsite, kad ne visos šios problemos yra tiesiogiai seksualinės, bet vis tiek taikomos. Vyras, kuris yra chroniškai pavargęs ar kenčiantis nuo skausmo, gali neturėti jėgų seksui. Jei jis nebegali dirbti, jis gali jausti nerimą dėl šeimos išlaikymo. Jei partneris ar vaikai turėjo juo rūpintis, jis gali jaustis našta tiems, kuriuos myli, ir susirgti depresija. Visos šios problemos gali turėti įtakos jo seksualiniam gyvenimui, ir neretai jos sutampa.
O kaip ilgalaikėje perspektyvoje?
Per mėnesius ar metus gali išsivystyti šios problemos:
- Erekcijos disfunkcija
- Ejakuliacijos sutrikimai
- nesusilaikymas
- Mažas noras
- Depresija
- Nevaisingumas
- Prastas kūno vaizdas
- Seksualinis skausmas
- Nuovargis
- Santykių klausimai
Kas sukelia šias seksualines problemas?
Jie gali atsirasti dėl paties vėžio arba gydymo. Štai keletas svarstymų:
- Vieta ir apimtis. Jei vyro vėžys pažeidžia jo lytinius organus arba jis išplito į kitas kūno dalis, jam gali būti didesnė seksualinės funkcijos sutrikimo tikimybė. Pavyzdys: Vyras, kuriam dėl sėklidžių vėžio pašalintos abi sėklidės, negalės gaminti hormono testosterono, kuris yra svarbus troškimui ir erekcijai.
- Terapijos rūšys. Chirurgija, spindulinė terapija, hormonų terapija ir chemoterapija gali įvairiai paveikti vyro organizmą. Pavyzdžiai: Chirurgija gali paveikti ejakuliaciją ir šlapimo funkciją. Hormonų terapija gali susilpninti libido. Dėl chemoterapijos vyras gali išsekti.
- Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo kompetencija. Vyrai, sergantys vėžiu, paprastai turi keletą paslaugų teikėjų, kurie jam dirba kaip komanda. Kai kurie gali būti labiau patyrę nei kiti. Pavyzdys: Prostatos vėžiu sergančiam vyrui gali būti chirurgiškai pašalinta prostata. Tačiau erekcijai reikalingi nervai yra labai arti prostatos. Chirurgai gali padaryti viską, kad netrikdytų šių nervų, tačiau tai kruopštus procesas.
- Amžius. Kai kurios seksualinės problemos išryškėja vyrams senstant, ypač jei jie turi kitų sveikatos sutrikimų. Pavyzdžiai: Vyro erekcijos sutrikimų rizika didėja jam senstant, nepaisant to, ar jis sirgo vėžiu. Cukrinis diabetas ir širdies ligos, kurios taip pat gali sutrikdyti erekcijos funkciją, būdingos vyresnio amžiaus vyrams.
- Seksualinė funkcija prieš vėžio gydymą. Labiau tikėtina, kad po gydymo bus išsaugota gera seksualinė funkcija prieš gydymą. Pavyzdys: Jei vyras galėjo pasiekti ir išlaikyti tvirtą erekciją prieš susirgdamas vėžiu, jis turi didesnę galimybę po gydymo susigrąžinti erekcijos funkciją.
Ką gali padaryti vyrai?
Seksualiniai iššūkiai, susiję su vėžiu, gali atrodyti didžiuliai. Tačiau vyrai turėtų žinoti, kad jie nėra vieni. Štai keletas pasiūlymų, kaip susidoroti:
- Pasikalbėkite su savo vėžio komanda. Informuokite savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus. Jūsų komanda gali pasiūlyti jums pritaikytus sprendimus. Tai gali reikšti vaistus nuo erekcijos disfunkcijos arba konsultacijas dėl nerimo.
- Pasikalbėkite su savo partneriu. Jums nereikia laikyti savo jausmų viduje. Jei pasiilgote intymumo, kuriuo kažkada pasidalinote, pasakykite tai. Jei jums reikia kažko konkretaus iš jo ar jos, nedvejodami pasikalbėkite.
- Prašyti pagalbos. Jei jaučiatės pavargę, paprašykite šeimos nario ar draugo padėti atlikti namų ruošos darbus, apsipirkti ar prižiūrėti vaikus. Daugelis žmonių nori padėti, bet nežino, kaip. Tai galimybė jiems pranešti.
- Apsvarstykite paramos grupę. Pokalbis – tiek asmeniškai, tiek internetu – su kitais vyrais, kurie ten buvo, yra vertingas būdas dalytis informacija, gauti patarimų ir jausti draugiškumą.
- Stenkitės išlaikyti sveiką gyvenimo būdą. Galbūt nesijaučiate pasiruošę mankštintis, bet paklauskite savo gydytojo, kaip išlikti aktyviems. Taip pat svarbu laikytis sveikos mitybos. Įtraukite savo partnerį ar draugus, kad sportuoti ar maitintis būtų smagiau.
- Susiburk su draugais. Jūsų socialinis tinklas bus didžiulis paramos šaltinis. Tai taip pat gali nukreipti jūsų mintis nuo dalykų. Jei jautiesi tam pasiruošęs, pasikviesk draugus, kad pažiūrėtų didelį žaidimą arba nueitų į juokingą filmą – kad ir kas tau patiktų.
- Apsvarstykite galimybę kreiptis į sekso terapeutą. Sekso terapeutas specializuojasi gerindamas bendravimą su partneriu ir nustatydamas realius sekso tikslus. Net ir nesigydžius vėžio, visuomenė patiria didžiulį spaudimą ir nerealius lūkesčius, susijusius su seksu.