Cefuroksimas yra antibiotikas, priklausantis cefalosporinų grupei, kuris vartojamas gydyti tam tikroms bakterinėms infekcijoms, tokioms kaip:
- Bronchitas (kvėpavimo takų infekcija, vedanti į plaučius),
- Gonorėja (lytiškai plintanti liga),
- Laimo liga (infekcija, galinti išsivystyti po erkės įkandimo),
- Odos, ausų, sinusų, gerklės, tonzilių ir šlapimo takų infekcijos.
Cefuroksimas veikia stabdydamas bakterijų augimą. Antibiotikai, tokie kaip cefuroksimas, neveikia peršalimo, gripo ar kitų virusinių infekcijų. Vartojant antibiotikus, kai jie nereikalingi, gali padidėti atsparių bakterijų infekcijos rizika ateityje.
Kaip vartoti cefuroksimą?
Cefuroksimas tiekiamas tablečių ir suspensijos (skysčio) pavidalu, skirtu vartoti per burną. Paprastai jis vartojamas kas 12 valandų, nuo 5 iki 10 dienų, priklausomai nuo gydomos būklės:
- Gonorėjos gydymui: vartojama vienkartinė dozė.
- Laimo ligos gydymui: vartojama kas 12 valandų 20 dienų.
Suspensiją vartokite su maistu, o tabletes galima vartoti su maistu arba be jo. Cefuroksimą vartokite kasdien tuo pačiu metu. Laikykitės recepto etiketėje pateiktų nurodymų ir pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, jei ko nors nesuprantate.
- Cefuroksimo produktai įsisavinami organizme skirtingais būdais, todėl jie negali būti keičiami vienas kitu be gydytojo patarimo. Jei reikia pereiti nuo vieno cefuroksimo produkto prie kito, gydytojas gali keisti jūsų dozę.
- Prieš naudojimą gerai suplakite suspensiją, kad vaistas būtų tolygiai sumaišytas.
- Tabletes reikia nuryti visą. Kadangi sutrintos tabletės turi stiprų kartų skonį, jų negalima traiškyti. Vaikams, kurie negali nuryti visos tabletės, reikėtų naudoti skystą formą.
Jūs turėtumėte pradėti jaustis geriau per pirmąsias kelias gydymo dienas. Jei simptomai nepagerėja arba pablogėja, kreipkitės į gydytoją.
Baikite cefuroksimo kursą, net jei jaučiatės geriau. Jei nutrauksite vartojimą per anksti arba praleisite dozes, infekcija gali būti nevisiškai išgydyta, o bakterijos gali tapti atsparios antibiotikams.
Specialios atsargumo priemonės prieš pradedant vartoti cefuroksimą
Prieš pradėdami vartoti cefuroksimą, informuokite savo gydytoją ir vaistininką apie šiuos dalykus:
- Pasakykite gydytojui ir vaistininkui, jei esate alergiški cefuroksimui arba kitiems cefalosporinų grupės antibiotikams, tokiems kaip cefaloras, cefadroksilas, cefazolinas (Ancef, Kefzol), cefdiniras, ceftazidimas (Fortaz, Tazicef, Avycaz), cefotaksimas (Claforan), ceftriaksonas (Rocephin), cefepimas (Maxipime), cefaleksinas (Keflex) ir kiti. Taip pat praneškite gydytojui, jei esate alergiški penicilinui ar bet kokiems kitiems vaistams. Informuokite gydytoją apie bet kokias sudedamąsias dalis, esančias cefuroksimo tabletėse arba suspensijoje, kurios gali sukelti alergiją. Kreipkitės į vaistininką dėl sudedamųjų dalių sąrašo.
- Praneškite gydytojui ir vaistininkui apie visus receptinius ir nereceptinius vaistus, vitaminus, maisto papildus bei žolinius produktus, kuriuos vartojate arba planuojate vartoti kartu su cefuroksimu. Gydytojas gali prireikti keisti kitų vaistų dozes arba atidžiai stebėti jus dėl galimo šalutinio poveikio.
- Nereceptiniai vaistai, tokie kaip cimetidinas, famotidinas (Pepcid), omeprazolis (Prilosec), ranitidinas (Zantac), gali sąveikauti su cefuroksimu. Praneškite gydytojui, jei vartojate šiuos vaistus prieš pradedant gydymą cefuroksimu. Nepradėkite vartoti šių vaistų, kol vartojate cefuroksimą, be gydytojo patarimo.
- Jei vartojate antacidus, kurių sudėtyje yra magnio ar aliuminio, juos reikia vartoti bent 1 valandą prieš arba 2 valandas po cefuroksimo vartojimo.
- Praneškite gydytojui, jei jums yra arba kada nors buvo virškinimo trakto ligų (ypač kolitas) arba inkstų ar kepenų ligų.
- Turėtumėte žinoti, kad cefuroksimas sumažina kai kurių geriamųjų kontraceptikų (kontraceptinių tablečių) veiksmingumą. Turėsite naudoti kitą kontracepcijos metodą, kol vartojate šį vaistą. Pasitarkite su gydytoju dėl kitų būdų išvengti nėštumo vartojant šį vaistą.
- Praneškite gydytojui, jei esate nėščia, planuojate pastoti arba maitinate krūtimi. Jei pastosite vartodami cefuroksimą, nedelsdami praneškite gydytojui.
- Jei turite fenilketonuriją (PKU), žinokite, kad cefuroksimo suspensija yra saldinta aspartamu, kuris gali sudaryti fenilalaniną
Cefuroksimo šalutinis poveikis
Cefuroksimas gali sukelti šalutinį poveikį. Praneškite gydytojui, jei kuris nors iš šių simptomų yra sunkus arba nepraeina:
- Pykinimas
- Vėmimas
- Viduriavimas
Rimtas šalutinis poveikis
Jei pasireiškia kuris nors iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba skubią medicinos pagalbą:
- Bėrimas
- Niežulys
- Dilgėlinė
- Sunkumas kvėpuoti arba ryti
- Švokštimas
- Veido, gerklės, liežuvio, lūpų ar akių patinimas
- Vandeningos arba kruvinos išmatos, pilvo spazmai arba karščiavimas gydymo metu arba net per 2 mėnesius po gydymo nutraukimo
- Karščiavimo, gerklės skausmo, šaltkrėčio ar kitų infekcijos požymių atsinaujinimas
Cefuroksimas gali sukelti ir kitų šalutinių poveikių. Jei vartojant šį vaistą patiriate kokių nors neįprastų problemų, kreipkitės į gydytoją.