Dulkių erkės yra mikroskopiniai voragyviai, nepastebimi plika akimi, tačiau jų buvimas namuose kai kuriems žmonėms sukelia alerginę reakciją. Dulkių erkės mėgsta gyventi ten, kur šilta ir drėgna – pavyzdžiui, patalynėje, čiužiniuose, kilimuose, užuolaidose ar minkštuose balduose. Jos minta žmogaus ir gyvūnų atplaišomis, t.y. negyva oda, kurią nuolat metame.
Kas sukelia alergiją dulkių erkėms?
Alergija dulkių erkėms vystosi tuomet, kai mūsų imuninė sistema dulkių erkių baltymus jų išmatose ir kūno dalelėse ima laikyti grėsme. Organizmas sureaguoja į šiuos baltymus panašiai, kaip į virusus ar bakterijas, nors iš tiesų jie nėra pavojingi. Būtent ši gynybinė reakcija sukelia įvairius alergijos simptomus.
Ką gali paveikti alergija?
Nors bet kuris žmogus gali tapti jautrus dulkių erkėms, didesnė rizika kyla turintiems astmą, egzemą, šienligę ar paveldėtą polinkį į alergijas šeimoje. Alergiškumas dulkių erkėms – visame pasaulyje itin dažnas reiškinys.
Kaip alergija dulkių erkėms pasireiškia?
Kilus alergijai dulkių erkėms, pirmą kartą kontaktuojant su jų baltymais organizmas gamina IgE antikūnus. Pakartotinai susidūrus su šiomis medžiagomis, imuninė sistema reaguoja dar stipriau, todėl pasireiškia įprasti alergijos simptomai.
Dulkių erkės alergijos simptomai
- Užsikimšusi nosis
- Čiaudulys
- Niežulys burnoje, nosyje ar gerklėje
- Akys paraudusios, ašaroja, niežti
- Bėganti nosis
- Gerklės dirginimas, atsirandantis dėl gleivių nutekėjimo
- Kosulys
- Švokštimas, dusulys ar sunkumas krūtinėje
- Astmos simptomų paūmėjimas
Dažnai šiuos požymius galima supainioti su peršalimu ar gripu. Jeigu kilo abejonė, ar simptomai susiję su alergija, verta pasitarti su gydytoju.
Dulkių erkės alergijos nustatymas
Kilus įtarimui dėl alergijos, dažniausiai prireikia išsamesnio ištyrimo. Dažnai tenka pasikliauti alergologo žiniomis, kuris surinks informaciją apie jūsų sveikatą: ar šeimoje buvo alergijų, kokie yra jūsų simptomai, ar vartojate kokius nors vaistus, kaip dažnai tvarkotės, ar dažnai būnate dulkėtose patalpose.
Alergijos tyrimai
- Odos dūrio testas: Nedidelį dulkių erkės baltymų kiekį alergologas įveda į odą, pradurdamas jos paviršių specialiu lancetu (adatele), dažniausiai rankos ar nugaros srityje. Jei esate jautrūs, per 15 minučių šioje vietoje atsiras paraudimas ar pūkšlė, panaši į vabzdžio įkandimą, kurios dydį specialistas išmatuos.
- Kraujas IgE testas: Imamas nedidelis kraujo mėginys, laboratorijoje prie jo pridedama dulkių erkės baltymų ir stebima IgE antikūnų koncentracija. Didesni jų kiekiai rodo stiprų jautrumą dulkių erkėms. Šio tyrimo rezultatai paprastai paruošiami per keletą dienų ar savaitę.
Ką daryti nustačius alergiją?
Dulkių erkės alergiją išgydyti neįmanoma, tačiau įmanoma sumažinti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Svarbiausia – kiek įmanoma vengti kontakto su dulkių erkėmis ir, jei reikia, vartoti gydytojo paskirtus vaistus.
Vaistai, kurie gali būti skiriami
- Geriami antihistamininiai vaistai – numalšina čiaudulį, slogą, niežulį. Jie suveikia maždaug per pusvalandį.
- Purkščiami nosies antihistaminai – veikia tiesiogiai nosies gleivinę.
- Nazaliniai kortikosteroidai – ypač veiksmingi, jei alergija pasireiškia stipriai (pvz., nusičiaudima, bėganti nosis), purškiami į nosį.
- Leukotrieno inhibitoriai – padeda slopinti alergijos požymius, tačiau reikaloje reikia laiko, kol pajuntamas efektas.
- Dekongestantai – trumpina nosies užgulimą vartojant trumpą laiką.
- Alergijos imunoterapija (skiepai) – ilgalaikis gydymo būdas, padedantis organizmui priprasti prie dulkių erkės baltymų. Rezultatai pastebimi po 6–12 mėnesių, o gydymą reikia tęsti keletą metų.
- Povandeninė imunoterapija (alergijos lašai) – kasdien geriami specialūs baltymų lašai, kuriuos paskiria gydytojas. Pajutus toleranciją, sumažėja alergijos požymiai, o pagerėjimas dažniausiai jaučiamas po pusmečio.
Kiek laiko trunka dulkių erkės alergija?
Patekus į aplinką be dulkių erkių, simptomai dažniausiai greitai išnyksta – per keletą valandų. Tačiau stipri alergija gali sukelti užsitęsusius simptomus, kurie išlieka kelias dienas, net ir nutolus nuo alergeno.
Kaip apsisaugoti nuo dulkių erkių?
- Naudokite specialius, tankaus audimo užvalkalus pagalvėms, čiužiniams ir lovoms, kad dulkių erkės negalėtų jose gyventi.
- Reguliariai skalbkite patalynę karštame vandenyje (ne žemesnėje nei 60 °C temperatūroje) – karštis naikina parazitus. Po plovimo išdžiovinkite aukščiausia temperatūra džiovyklėje ne trumpiau kaip 30 minučių.
- Jeigu neturite galimybės skalbti, patalynę galima parą laikyti sandariame plastikiniame maiše šaldiklyje.
- Mažinkite drėgmę namuose – dulkių erkėms netinka sausas klimatas (stenkitės, kad santykinė oro drėgmė nesiektų 50 %). Naudokite oro sausintuvus arba kondicionierius.
- Dulkių ir alergenų dalelės lengvai pakyla į orą, ypač naudojant vėjelį ar oro kondicionierių. Norėdami jas sumažinti, naudokite HEPA filtrus ir juos reguliariai valykite.
- Rūpinkitės grindų ir kilimų švara – siurbkite bent du kartus per savaitę, naudodami dulkių siurblį su mikrofiltru, arba visai atsisakykite kilimų. Vakuumuojant rekomenduojama dėvėti apsauginę kaukę.
- Kietus paviršius dažnai valykite drėgna šluoste arba mikropluošto skudurėliu – taip nesukelsite dulkių proveržio ore.
Kas laukia sergant alergija dulkių erkėms?
Nors visiškai išgyti nuo alergijos dulkių erkėms nepavyks, tinkamai prižiūrint aplinką ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus, daugelis žmonių gyvena be didesnių nepatogumų. Esant nuolatiniams ar sunkėjantiems simptomams, svarbu neatidėlioti vizito pas gydytoją.
Kada verta kreiptis į gydytoją?
Jei pastebite, kad alergijos požymiai vis dažniau lydi kasdienybę ar trukdo darbui, verta pasikonsultuoti su specialistu. Jis padės tiksliai nustatyti diagnozę, parekomenduos efektyviausius gydymo variantus ir patars, kaip lengviau susidoroti su alergija kasdieniame gyvenime.