Menstruacijų spazmai yra pulsuojantys arba mėšlungiški skausmai apatinėje pilvo dalyje. Tai gali būti nuo lengvo iki sunkaus ir gali turėti įtakos kasdieniam moters gyvenimui bei bendrai savijautai. Tai atsiranda dėl raumenų susitraukimo gimdoje, dar vadinamoje gimda. Jei per menstruacinį ciklą jis susitraukia per stipriai, tai netgi gali sukelti makšties skausmą. Nors mėšlungis aukščiau dubens yra dažnesnis, mėšlungis makštyje nėra neįprasta, kai kurios moterys kenčia tik nedidelį skausmą, o kitos gali jausti stipresnius mėšlungius. Bet jei jaučiate nuolatinį skausmą makštyje, tai gali slypėti kita priežastis, kurią turėtumėte žinoti.
Norėdami suprasti visas makšties skausmo priežastis menstruacinio ciklo metu, „Health Shots“ susisiekė su Dr. Sangeeta Gomes, akušere ir ginekologe konsultante, Motinystės ligoninės Indiranagare, Bengaluru.
Makšties skausmo priežastys menstruacijų metu
Štai 6 dažniausios priežastys, kodėl menstruacijų metu jaučiate makšties skausmą:
Menstruacijų spazmai
Menstruacijų spazmai arba dismenorėja dažniausiai gali sukelti makšties skausmą menstruacijų metu. Šie mėšlungis atsiranda dėl gimdos raumenų susitraukimo, kad išsiskirtų gimdos gleivinė, o tai sukelia diskomfortą, kuris gali plisti į makštį.
Endometriozė
Endometriozė yra būklė, kai audinys, panašus į gimdos gleivinę, auga už gimdos ribų. Šis nenormalus audinys menstruacijų metu gali sukelti stiprų dubens skausmą, įskaitant diskomfortą vulvos srityje.
Adenomiozė
Adenomiozė yra tada, kai gimdos gleivinės audinys įauga į raumenų sienelę. Dėl to gali padidėti gimdos susitraukimai ir stipresnis mėnesinių skausmas, kuris gali plisti į makšties sritį.
Miomos
Gimdos fibroma yra ne vėžinis augimas gimdoje, o ne makštyje, tačiau tai gali sukelti skausmą ir spaudimą dubens srityje, o tai dažnai sukelia diskomfortą makštyje menstruacijų metu. Skausmingas lytinis aktas taip pat yra dažnas jo simptomas.
Makšties infekcijos
Infekcijos, tokios kaip mielių infekcijos ar bakterinė vaginozė, gali sukelti makšties skausmą, kuris gali sustiprėti menstruacijų metu dėl pH ir drėgmės pokyčių lytinių organų srityje.
Dirginimas ir alergija
Kai kurios moterys gali būti alergiškos arba jautrios menstruacijų produktams, pvz., įklotams ar tamponams, o tai gali sukelti makšties dirginimą ir diskomfortą menstruacijų metu.
Kaip gydyti makšties skausmą menstruacijų metu?
Norėdami suvaldyti makšties skausmą menstruacijų metu namuose, galite vadovautis šiais patarimais:
1. Skausmą malšinantys vaistai: Nereceptiniai skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip ibuprofenas, gali padėti sumažinti menstruacijų spazmus ir vulvos skausmą. Prieš vartodami bet kurį iš šių vaistų, pasitarkite su gydytoju.
2. Hormoninė gimstamumo kontrolė: Hormoniniai kontraceptikai, tokie kaip kontraceptinės tabletės arba intrauteriniai prietaisai (IUD), gali reguliuoti menstruacijas ir sumažinti skausmą, susijusį su endometrioze ir adenomioze. Vėlgi, pasitarkite su gydytoju.
3. Receptiniai vaistai: Esant stipriam skausmui ar esant tokioms ligoms, kaip endometriozė, jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali skirti stipresnių skausmą malšinančių vaistų arba hormoninių vaistų simptomams valdyti.
4. Šilumos terapija: Vidutinio kaitinimo pagalvėlės uždėjimas apatinėje pilvo dalyje ir makšties srityje gali padėti atpalaiduoti raumenis ir sumažinti diskomfortą.
5. Gyvenimo būdo pokyčiai: Reguliarus pratimas, sveikas svoris ir streso valdymo metodai gali sumažinti menstruacijų skausmą ir makšties diskomfortą.
6. Mitybos pokyčiai: Kofeino, alkoholio ir tam tikrų maisto produktų, kurie gali sustiprinti uždegimą, suvartojimo sumažinimas gali padėti sumažinti mėnesinių skausmą.
7. Fizinė terapija: Dubens dugno fizinė terapija gali būti naudinga tokioms ligoms kaip endometriozė ir adenomiozė. Apmokytas terapeutas gali padėti valdyti ir sumažinti makšties skausmą.
8. Vulvos priežiūra: Tinkama vulvos higiena yra labai svarbi. Venkite šiurkštaus muilo ir naudokite švelnius, bekvapius valiklius. Rinkitės medvilninius apatinius ir venkite aptemptų drabužių. 9. Kreipkitės į ginekologą: Jei įtariate pagrindinę ligą, pvz., endometriozę, fibromą ar infekcijas, pasitarkite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju dėl tikslios diagnozės ir individualaus gydymo plano.