Ausies uždegimas – Otitas

Ausies uždegimas – Otitas

Ausies infekcija, dar vadinama ūminiu otitu, yra staigus vidurinės ausies uždegimas. Vidurinė ausis yra oro užpildyta ertmė tarp jūsų ausies būgnelio ir vidinės ausies. Joje yra subtilūs kaulai, kurie perduoda garsų vibracijas nuo ausies būgnelio iki vidinės ausies, kad galėtumėte girdėti.

Eustachijaus vamzdeliai yra kanalai, jungiantys vidurinę ausį su gerkle. Jie reguliuoja oro slėgį jūsų ausyje ir neleidžia skysčiui kauptis vidurinės ausies ertmėje. Jei Eustachijaus vamzdeliai veikia netinkamai, skysčiui sunkiau nutekėti iš vidurinės ausies, todėl gali atsirasti prislopintas girdėjimas. Taip pat virusai ir bakterijos sukelia vidurinės ausies skystį, kuris sukelia diskomfortą ir prislopintą girdėjimą.

Kaip dažnai pasitaiko ausies infekcijos?

Vidurinės ausies infekcijos yra dažniausia vaikų liga, išskyrus peršalimą. Ausies infekcijos dažniausiai pasitaiko vaikams nuo 6 mėnesių iki 2 metų amžiaus. Jos yra dažnos iki 8 metų amžiaus.

Vyresni vaikai ir suaugusieji taip pat gali susirgti ausies infekcijomis, tačiau jos nėra tokios dažnos kaip jaunų vaikų.

Kodėl vaikai dažniau serga ausies infekcijomis nei suaugusieji?

Vaikai dažniau serga ausies infekcijomis nei suaugusieji dėl šių priežasčių:

  • Jų Eustachijaus vamzdeliai neveikia taip efektyviai kaip suaugusiųjų, todėl skystis gali kauptis už būgnelio.
  • Jų imuninė sistema, atsakinga už kovą su infekcijomis, dar vystosi.
  • Jie dažniau užsikrečia ligomis nuo kitų vaikų.

Ausies infekcijos simptomai ir priežastys

Kokie yra ausies infekcijos simptomai?

Ausies infekcijos simptomai dažnai prasideda po peršalimo. Jie apima:

  • Ausies skausmą.
  • Apetito praradimą.
  • Sunku miegoti.
  • Sunku girdėti toje ausyje, kuri yra užsikimšusi.
  • Pilnumo ar spaudimo jausmą ausyje.
  • Geltoną, rudą ar baltą skystį, ištekančią iš ausies (tai gali reikšti, kad būgnelis plyšo).

Jei iš ausies teka skystis, nedėkite nieko į ausies kanalą, nes tai gali sukelti dar didesnę žalą.

Kūdikių ir vaikų simptomai

Kadangi mažiems vaikams ir kūdikiams ne visada lengva išreikšti savo simptomus, svarbu atpažinti požymius. Vaikas su ausies infekcija gali:

  • Trinti ar traukti savo ausis.
  • Daugiau nei įprastai verkti ar būti irzlus.
  • Turėti karščiavimą nuo 38 iki 40 laipsnių Celsijaus (pusė vaikų su ausies infekcijomis turi karščiavimą).
  • Pradėti kvėpuoti per burną ar daugiau knarkti. Kvėpavimas per burną gali būti padidėjusių adenoidų požymis. (Adenoidai yra maži audinių pagalvėlės virš gerklės, už nosies ir šalia Eustachijaus vamzdelių.) Adenoidai gali tapti uždegiminiai dėl tų pačių virusų ar bakterijų, kurios sukelia ausies infekcijas.
  • Atsisakyti valgyti maitinimo metu. (Slėgis vidurinėje ausyje keičiasi, kai vaikas nuryja, sukeldamas daugiau skausmo ir mažiau noro valgyti.)

Kas sukelia ausies infekciją?

Ausies infekcijas sukelia bakterijos ir virusai. Dažnai ausies infekcijos prasideda po peršalimo ar kitos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Mikrobai keliauja į vidurinę ausį per Eustachijaus vamzdelius. Vidurinėje ausyje virusas ar bakterija gali sukelti Eustachijaus vamzdelių patinimą, dėl kurio vamzdeliai gali užsikimšti ir sukelti infekciją bei skysčio kaupimąsi vidurinėje ausyje.

Ar ausies infekcijos yra užkrečiamos?

Pačios ausies infekcijos nėra užkrečiamos, tačiau virusai ar bakterijos, kurios sukelia infekciją, yra. Įvairios bakterijos ir virusai, įskaitant tuos, kurie sukelia peršalimą ir gripą, gali sukelti ausies infekcijas.

Ausies infekcijos rizikos veiksniai

Rizikos veiksniai, kurie padidina ausies infekcijų tikimybę, yra:

  • Amžius: Kūdikiams ir mažiems vaikams (nuo 6 mėnesių iki 2 metų) yra didesnė rizika susirgti ausies infekcijomis.
  • Šeimos istorija: Ausies infekcijos gali būti dažnesnės tam tikrose šeimose.
  • Peršalimas: Peršalimas padidina ausies infekcijų riziką. Vaikai, lankantys darželius ar grupines įstaigas, yra labiau pažeidžiami ausies infekcijų dėl didesnio kontakto su kitais vaikais, kurie gali pernešti peršalimus ar kitas infekcijas.
  • Lėtinės ligos: Ilgalaikės ligos, tokios kaip imunodeficitas ir lėtinės kvėpavimo takų ligos (pvz., cistinė fibrozė ir astma), gali padidinti ausies infekcijų riziką.
  • Etninė kilmė: Vietinių Amerikiečių, ispanų ir Aliaskos vietinių vaikų ausies infekcijos yra dažnesnės nei kitų etninių grupių vaikų.
  • Bloga oro kokybė ir užteršta aplinka: Oro tarša ir poveikis pasyviajam rūkymui padidina ausies infekcijų riziką.

Ausies infekcijos komplikacijos

Dauguma ausies infekcijų nesukelia ilgalaikių problemų. Tačiau kai pasireiškia komplikacijos, jos dažniausiai yra susijusios su pasikartojančiomis ar nuolatinėmis ausies infekcijomis. Komplikacijos gali apimti:

  • Klausos praradimas: Laikinas klausos praradimas ar pakitimai klausant (prislopintas garsas arba garsų iškraipymai) yra dažni ausies infekcijos metu. Pasikartojančios ar nuolatinės infekcijos arba pažeidimai vidinėse ausies struktūrose gali sukelti rimtesnį klausos praradimą.
  • Kalbos ir kalbėjimo raidos sutrikimai: Vaikams klausymas yra būtinas norint išmokti kalbą ir išvystyti kalbos įgūdžius. Prislopintas girdėjimas arba klausos praradimas, net trumpalaikis, gali smarkiai sulėtinti raidą.
  • Ausies būgnelio plyšimas: Apie 5–10% vaikų su ausies infekcija atsiranda mažas ausies būgnelio plyšimas. Dažnai plyšimas gyja savaime. Jei ne, vaikas gali prireikti chirurgijos.
  • Infekcijos plitimas: Negydytos infekcijos arba infekcijos, kurios savaime nepagerėja, gali plisti. Infekcija gali plisti į kaulą už ausies (mastoiditą). Retkarčiais infekcija gali plisti į membranas, supančias smegenis ir nugaros smegenis (meninges), ir sukelti meningitą.

Ausies infekcijų diagnozė ir tyrimai

Dauguma sveikatos priežiūros specialistų gali nustatyti, ar jūsų vaikas turi ausies infekciją, remdamiesi simptomais, fiziniu patikrinimu, siekiant aptikti peršalimo požymius, ir ausies tyrimu. Tyrimui naudojamas šviestuvas, vadinamas otoskopu, kuris leidžia apžiūrėti ausies būgnelį. Uždegęs, patinęs ar paraudęs ausies būgnelis yra ausies infekcijos požymis.

Jūsų vaiko gydytojas gali naudoti pneumatinį otoskopą, kad patikrintų, ar vaiko vidurinėje ausyje yra skysčio. Pneumatinis otoskopas pučia oro srautą į ausies būgnelį, kuris turėtų judėti pirmyn ir atgal. Jei ausyje yra skysčio, būgnelis lengvai nesijudins.

Papildomi tyrimai

Jūsų vaikas gali prireikti kitų tyrimų, įskaitant:

  • Timpanometrija: Šis tyrimas naudoja oro slėgį, kad patikrintų skystį vidurinėje ausyje.
  • Akustinė reflektometrija: Šis tyrimas naudoja garso bangas, kad patikrintų skystį vidurinėje ausyje.
  • Timpanocentezė: Ši procedūra leidžia gydytojui pašalinti skystį iš vaiko vidurinės ausies ir ištirti jį dėl virusų ir bakterijų. Jūsų gydytojas gali rekomenduoti timpanocentezę, jei kiti gydymo būdai nepadeda išvalyti infekcijos.
  • Klausos testai: Audiologas gali atlikti klausos testus, kad nustatytų, ar vaikas turi klausos praradimą. Klausos praradimas yra labiau paplitęs vaikams su ilgalaikėmis ar dažnomis ausies infekcijomis ar vidurinės ausies skysčio kaupimu, kuris neišsiskiria.

Ausies infekcijos gydymas

Gydymas priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant:

  • Jūsų vaiko amžių.
  • Infekcijos sunkumą.
  • Infekcijos pobūdį (pirmą kartą, nuolatinė ar pasikartojanti infekcija).
  • Ar skystis lieka vidurinėje ausyje ilgą laiką.

Dažnai ausies infekcijos gyja be gydymo. Jūsų gydytojas gali stebėti vaiko būklę, kad pamatytų, ar ji pagerės, prieš skirdamas gydymą. Jei infekcija neišnyksta, vaikas gali prireikti antibiotikų arba chirurgijos. Tuo tarpu skausmą malšinantys vaistai gali padėti sumažinti tokius simptomus kaip ausies skausmas.

Antibiotikai

Jūsų vaikas gali prireikti antibiotikų, jei bakterijos sukelia ausies infekciją. Sveikatos priežiūros specialistai gali laukti iki trijų dienų prieš paskirdami antibiotikus, kad pamatytų, ar lengva infekcija išnyks savaime. Jei infekcija yra sunki, vaikas gali prireikti pradėti vartoti antibiotikus nedelsiant.

Amerikos pediatrijos akademija teikia gaires, kada vaikas turėtų gauti antibiotikus ir kada geriau stebėti. Veiksniai apima vaiko amžių, infekcijos sunkumą ir temperatūrą.

Skausmą malšinantys vaistai

Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti nereceptinius vaistus, tokius kaip acetaminofenas (Tylenol®) arba ibuprofenas (Advil®, Motrin®), kad sumažintų skausmą ir sumažintų karščiavimą. Jie gali paskirti skausmą malšinančius ausų lašus. Laikykitės gydytojo nurodymų dėl vaistų, kurie yra saugūs jūsų vaikui.

Niekada neduokite aspirino vaikams. Aspirinas gali sukelti pavojingą gyvybei būklę, vadinamą Reye sindromu.

Ausies vamzdeliai (timpanostomijos vamzdeliai)

Jūsų vaikui gali prireikti ausų vamzdelių, jei jis patiria dažnas ausies infekcijas, infekcijas, kurios nepagerėja vartojant antibiotikus, arba klausos praradimą, susijusį su skysčio kaupimu. Ausų, nosies ir gerklės (ENT) specialistas įdeda vamzdelius per timpanostomiją. Tai trumpa (maždaug 10 minučių) procedūra. Jūsų vaikas gali grįžti namo tą pačią dieną.

Prevencija

Štai keletas būdų, kaip sumažinti jūsų arba jūsų vaiko ausies infekcijų riziką:

  • Venkite peršalimo ir kitų kvėpavimo takų ligų: Būkite aktyvūs prevencijos priemonėse, ypač vaiko pirmųjų metų metu.
  • Venkite pasyvaus rūkymo: Venkite poveikio pasyviajam rūkymui ir neleiskite kitiems rūkyti šalia jūsų vaiko.
  • Žindymas: Jei įmanoma, žindykite kūdikį per pirmuosius 6–12 mėnesių. Motinos pienas padeda kovoti su virusais ir bakterijomis, kurios sukelia infekcijas.
  • Venkite buteliuko maitinimo gulint: Jei maitinate buteliu, laikykite kūdikį stačioje padėtyje.
  • Vakcinacijos: Užtikrinkite, kad jūsų vaikas būtų vakcinuotas pagal rekomendacijas, įskaitant kasmetinę gripo vakciną vaikams nuo 6 mėnesių.

Gyvenimas su ausies infekcija

Jei jūsų vaikui ausies infekcija, galite stebėti jo būklę ir laikytis gydytojo rekomendacijų. Dažniausiai ausies infekcijos praeina savaime, tačiau kartais reikia medicininės pagalbos, ypač jei simptomai blogėja arba išlieka.

Kada kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl ausies infekcijos?

Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei:

  • Vaikas išsivysto standų kaklą.
  • Vaikas atrodo labai ligotas, nuolat verkia arba nereaguoja į bandymus jį nuraminti.
  • Vaiko ėjimas tampa nestabilus.
  • Ausies skausmas yra stiprus.
  • Vaikas turi karščiavimą, viršijantį 40 laipsnių Celsijaus.
  • Pastebite silpnumo požymius veide (pvz., kreivą šypseną).
  • Pastebite krauju arba pūliais pripildytą skystį, ištekančią iš ausies.

Dažnai užduodami klausimai apie ausies infekcijas

Ar reikia uždengti vaiko ausis, jei jis eina į lauką su ausies infekcija?

Ne, nereikia uždengti ausų einant į lauką.

Ar vaikas gali maudytis baseine su ausies infekcija?

Maudytis yra saugu, jei vaikas neturi plyšusios būgnelio arba iš ausies neišteka skystis.

Ar galiu keliauti lėktuvu arba būti dideliame aukštyje su ausies infekcija?

Kelionės lėktuvu arba į kalnus yra saugios, nors galite jausti laikiną skausmą kilimo ir nusileidimo metu. Norint sumažinti diskomfortą, galite nuryti skysčius arba kramtyti gumą. Jei jūsų mažas vaikas turi ausies infekciją, galite leisti jam čiulpti čiulptuką, kad sumažintumėte diskomfortą kelionės lėktuvu metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *